Grecia: Restaurantele si barurile refuza sa respecte legea privind interzicerea fumatului in locurile publice

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 18 octombrie 2010, 16:36 Economie | Consumator

Mai multe restaurante si baruri din Grecia au anuntat ca nu vor mai respecta legea care interzice fumatul in locurile publice, interdictie stabilita la 1 septembrie, dupa ce s-au confruntat cu o reducere sensibila a numarului de clienti, anunta presa locala, citata de RIA Novosti.

Restaurantele grecesti au stabilit in acest week-end ca incepand de luni, 18 octombrie, scrumierele isi vor relua locul pe mesele din localuri.

Dupa o luna si jumatate de interzicere a fumatului in locurile publice, clientela restaurantelor si a barurilor s-a redus cu o treime, afirma reprezentantii acestei industrii, care solicita o perioada tranzitorie de mai multe luni pentru a se adapta la noile reglementari.

Si totusi, ministrul adjunct al Sanatatii din Grecia Mihalis Timosidis considera ca legea votata de Parlament va fi respectata, in ciuda acestor contestari.

Al doilea producator de tutun din Europa, Grecia a incercat si in iulie 2009, fara succes insa, sa interzica fumatul in locurile publice. Cu un procent de fumatori de 40% din totalul populatiei si cu un consum mediu de 4.313 tigari pe persoana, aceasta tara detine recordul european la tabagism.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

868 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    bravo! (Luni, 18 octombrie 2010, 17:07)

    Nicky [anonim]

    Cinste lor!
  • 0 (4 voturi)    
    legea e lege (Luni, 18 octombrie 2010, 17:21)

    tudor [anonim]

    Urmeaza si in Romania sper! De ce in SUA sau Anglia fumatorii pot sa iasa in afara barului sa fumeze dar in rromania nu se poate? Pana la urma asta reprezinta un grad de civilizatie mai inalt si anume respectul fata de cei din jur!
    • 0 (2 voturi)    
      aiurea! (Luni, 18 octombrie 2010, 17:51)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui tudor

      Nu te obliga nimeni sa intri in barurile in care se fumeaza!
      Sau... esti genul care isi petrece majoritatea timpului prin carciumi? >:)
      Fa mai bine o campanie antialcool! D.ex.: sa nu se mai dea bere la micii din perioadele electorale! :-p
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru ca in Ro iei urgent teapa (Luni, 18 octombrie 2010, 18:23)

      traian [anonim] i-a raspuns lui tudor

      Cinstit vorbind,eu nu prea am incredere in calitatea bauturilor servite nici macar cand le aduce ospatarul la masa.
      Pai daca mai si ies din bar sa fumez afara ori imi suteste bautura unul din randul personalului si o serveste altui client ori vine vreunul de la masa vecina si mi-o bea,ori raman si fara locul de la masa si fara haina sau imi gasesc gagica batuta...
  • 0 (0 voturi)    
    Copii... (Luni, 18 octombrie 2010, 19:10)

    Einstein [anonim]

    Fa,nene,restaurante separate pt. fumatori si nefumatori si gata.In Romania cele pt. nefumatori vor fi "pline" ca muzeele sau vor da chix,iar cele pt. fumatori vor fi merge in draci,ca si acum.E simplu ca E=mc patrat...
  • 0 (0 voturi)    
    Asta e cea mai (Luni, 18 octombrie 2010, 19:35)

    HESS [anonim]

    Mare ipocrizie.Gazele emise de automobile sant la fel de toxice.Mancarea plina de E-uri la fel.Legumele si fructele scaldate in otravuri.Animalele din ferme indopate cu hormoni,antibiotice si toate cacaturiile de substante.Si tocmai fumatul e cel mai mare pericol pt cei care nu fumeaza.Cine nu fumeaza sa intre in baruriile si localuriile unde nu se fumeaza.Daca nu sant .,patronii vor fi suficient de inteligenti pt a crea astfel de localuri pt cei care nu fumeaza.,sau un salon separat liber de fum pt sensibili.Dar sa interzici majoritatii dintr-un bar sa nu fumeze pt o minoritate e aiurea.
    • -1 (1 vot)    
      mizerie si in plaman si in creier (Luni, 18 octombrie 2010, 19:53)

      Andi [anonim] i-a raspuns lui HESS

      Pai daca si asa arunca 70% din rromani cutii de cola si gunoaie pe geam la semafor de ce sa nu faci si tu la fel nu? Aia care nu arunca is prosti da tu esti destept ca arunci si iti exprimi "libertatea" pe care o ai facand ce ai chef cand ai chef corect? De asta Romania se transforma in rromania si in loc sa se schimbe ceva in bine toti microbisti au ajuns sa comenteze pro fumat, pro mancat slanina si pro manele!