UPDATE "Prima Casa" a capatat o noua forma: Vor putea beneficia de program si cei care detin o locuinta de pana in 50 de metri patrati

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 30 martie 2011, 16:17 Economie | Consumator

Guvernul a aprobat o ordonanta de urgenta pentru continuarea programului "Prima Casa" cu doua modificari importante, a anuntat premierul Emil Boc in timpul sedintei de Guvern. O noutate este ca "in cadrul programului vor putea intra cei care au deja o locuinta de pana in 50 de metri patrati si doresc o sporire a confortului". Nu exista limita de varsta in ceea ce priveste beneficiarul. O alta modificare se refera la faptul ca statul va imparti cu bancile riscurile. "Garantia va fi impartita, 50% stat si 50% banci, si astfel vom avea posibilitatea de a dubla numarul de beneficiari", a spus Boc.

  • UPDATE Bogdan Dragoi, secretar de stat in Ministerul Finanatelor, a explicat ca va putea beneficia de program orice persoana, indiferent de varsta, care detine o locuinta cu suprafata de maxim 50 de metri patrati, suprafata utila. O conditie este ca acea locuinta sa nu fi fost achitionata prin programul "Prima Casa".
  • Potrivit definitiei beneficiarului, vor putea aplica pentru "Prima Casa" persoanele care nu detin in acel moment locuinte sau care detin o locuinta de maxim 50 metri patrati. Astfel, pot intra in program si cei care au detinut in trecut locuinte mai mari de 50 de metri patrati pe care le-au vandut. Practic, nu trebuie sa detina locuinte mai mari de 50 de metri patrati in momentul aplicarii, a mai explicat Bogdan Dragoi.
Secretarul de stat in Ministerul Finantelor a precizat ca au fost purtate discutii cu bancile iar acestea au fost de acord cu noile modificari.

Premierul a mai spus ca bancile isi vor putea transfera intre ele portofoliul de garantii "pentru a da posibilitatea ca mai multe familii sa intre in program". Premierul a precizat ca bancile au la dispozitie trei luni pentru a intra in programul "Prima Casa".

Celelalte conditii raman aceleasi, a mai spus Boc. "Avansul la contractarea unui credit in program ramane in continuare 5% din valoarea apartamentului, nivelul dobanzii ramane la fel ca cel de pana acum, valoarea garantiei se mentine la 60.000 de euro sau 70.000 de euro, in functie de situatie", a mai explicat premierul.

Emil Boc a declarat, recent, ca pana acum statul a acordat garantii in cadrul programului Prima Casa in valoare totala de 1,5 miliarde de euro, iar daca bancile ar prelua jumatate din garantii, nivelul total al creditelor care pot fi acordate ajunge la 3 miliarde de euro.

"Nivelul garantiilor guvernamentale nu poate fi nelimitat. Cautam solutii ca in cadrul plafoanelor existente sa dublam numarul de beneficiari. Cu 1,5 miliarde de euro drept garantii putem sa dublam numarul de credite acordate, la o valoare de 3 miliarde de euro", a spus Boc, care a precizat ca participarea bancilor la acest program nu este obligatorie, dar ca are reactii pozitive din partea institutiilor participante la intalnire.

El a mai declarat ca persoanele care au luat pana un prezent un credit imobiliar prin acest program nu vor avea costuri suplimentare, avand in vedere ca aceasta este "o relatie intre noi si banca". In ceea ce priveste dobanzile, primul ministru a spus ca nici aici nu vor exista modificari, plafonul maxim de dobanzi prevazut in lege urmand sa fie pastrat si daca bancile accepta sa imparta riscul cu statul.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

8517 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Mai bine reduce plafonul la 30.000 EUR (Miercuri, 30 martie 2011, 16:26)

    propy [anonim]

    Mai bine reduce plafonul la jumatate ca sa scada si preturile apartamentelor, si obtine astfel dublarea numarului de beneficiari.

    I-a spus cineva chestia asta?
    • +2 (2 voturi)    
      cauza pe Facebook (Miercuri, 30 martie 2011, 16:33)

      e si pe facebook [anonim] i-a raspuns lui propy

      Ideea e foarte buna. Pana acum s-au strans 279 de sustinatori pentru o cauza pe Facebook care militeaza exact pentru ideea asta:

      http://www.causes.com/causes/544367-prima-casa-30-000-euro-si-zero-tva
      • +1 (3 voturi)    
        sunt si alte solutii pentru scaderea preturilor (Miercuri, 30 martie 2011, 17:19)

        realistul [anonim] i-a raspuns lui e si pe facebook

        1. defiintarea programului prima casa, numarul de cumparatori o sa scada, preturile o sa scada. Intr-o economie de piata statul nu trebuie sa intervina decat putin si in momente de criza profunda(la noi nu mai e cazul). Statul roman nu e societate de asigurari, sau cel putin nu cred ca isi permite sa asigure la un nivel asa mare, mai ales daca nu reasigura la randul sau la o societate de asigurari si mai mare.

        2. introducerea unei legi care exista in statele civilizate de foarte mult timp "Legea falimentului personal". Bancile n-ar mai da credite cu asa usurinta(chiar cu ochii inchisi). Clauzele aberante in contracte ar fi inutile. Cererea o sa scada la valoarea care isi permite economia romaneasca, si preturile in Bucuresti n-o sa mai fie duble fatza de cele din Berlin.

        Astea 2 sunt decizii de bun simt, care in momentul de fatze creaza un pret artificial pentru locuinte. Cererea a crescut mult, iar statul nu face decat sa forteze si mai tare cererea. Apartamentele noi facute in 2008 tot nu se vor vinde cu 2000 euro/m2.
      • +1 (1 vot)    
        Foarte buna ideea (Miercuri, 30 martie 2011, 17:49)

        Alexandru [anonim] i-a raspuns lui e si pe facebook

        Mafiotii astia chiar vor sa ne inrobeasca pe 30 de ani, sa le platim blocurile lor.

        E o marsavie.

        Foarte buna ideea cu 30000 si petitia.
    • -2 (6 voturi)    
      dar de crezi ca asta ar fi scopul ? (Miercuri, 30 martie 2011, 16:45)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui propy

      scopul e sa se vanda apartamentele noi construite de smecheri ;) ( la pret bun pentru ei )
    • +3 (3 voturi)    
      Mai bine... (Miercuri, 30 martie 2011, 16:50)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui propy

      ... limitau programul asta la apartamentele aflate in faza de proiect sau de constructie pentru a crea locuri de munca. La ce ajuta daca se vinde un apartament vechi la un pret mai mare decat cel cu care a fost achizitionat?
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Miercuri, 30 martie 2011, 16:53)

      Marcu [anonim] i-a raspuns lui propy

      Cum? Doar 30.000? La valoarea noastra...
    • +4 (4 voturi)    
      Ideea este sa nu (Miercuri, 30 martie 2011, 16:55)

      stefan toner [anonim] i-a raspuns lui propy

      scada pretul apartamentelor ci interesul este sa creasca pretul lor sa nu pice treaba de tot si bancile sa se trezeasca cu toate casel inapoi pentru ca nu se va merita sa plateasca
  • +3 (9 voturi)    
    ... (Miercuri, 30 martie 2011, 16:39)

    Marcu [anonim]

    Pentru cei care nu au inteles inca ideea: daca un client X nu mai plateste ratele la astfel de credit, va trebui sa acopar Eu din taxele pe care le platesc la stat gaura lasata de clientul X in conturile bancii. Cine castiga? Statul ca oricum nu da de la el, ci de la Mine. Si banca, pentru ca si daca are un client rau platnic, acopera statul datoria clientului. Si clientul X, ca deh, e si el mic si ii trebuie o casa, ce daca nu si-o permite? Si vanzatorul de apartamente, ca are cui sa le dea pe criza asta. Cine pierde? Eu, contribuabilul, destul de prost ca mi-am luat casa cu credit negarantat de stat, cu dobanzi mai mari, fara garantii de la stat, platitor de taxe si impozite.

    Suna bine, nu-i asa? Sa tot platesti taxe si impozite in Romania...
    • 0 (4 voturi)    
      Asadar... (Miercuri, 30 martie 2011, 17:50)

      terebent [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      Deci pana la urma cei care castiga sunt mai multi decat cei care pierd. Si eu beneficiarul de casa luata prin Prima Casa platesc texe si impozite... creditul asta este verificat de 2 ori inainte sa fie acordat. Statul nu pierde pentru ca in cel mai rau caz, ramane cu inca o locuinta sociala pe cap pe care o poate include in ANL. Acum, ca tu ai fost prost si ai luat o casa cu dobanda de doua cifre e alta poveste... si sa sti ca nu te contrazic, problema e ca din cauza unor//ca tine care se visau la casa lui intru cotet de 4/4 au crescut preturile la apartamente si locuite. Pentru ca taranii romani ar fi platit oricat pentru a sta cu pieptul sus ca ei au apartament. Acum vad ca sunt suparati nevoie mare pentru ca altii beneficiaza de credite la conditii decente impuse de stat si nu de catre banca.

      Apropo, pana in prezent doar 12 persoane au renuntat la casa luata prin acest program dintr-un numar total de aprox. 37.000. E destul de acceptabil, nu crezi? Avand in vedere ca statul are si el comision din toata treaba asta plus alte taxe si impozite platite de cumparator. Dar pentru tarani e greu sa priveasca in ansamblu... mai bine se plange pe aici ca el nu are nimic de castigat. Ca de pierdut ma gandesc ca nu o sa iti ia nimeni bautura de la gura.(editat de HotNews.ro)
      • 0 (2 voturi)    
        mai desteptule .. (Joi, 31 martie 2011, 8:59)

        jack [anonim] i-a raspuns lui terebent

        .... si ce vroiai sa fac? sa astept pina la 40 de ani ca sa pot locui in casa mea cand chiar fara programul prima casa o rata la un apartament mic e mai mica dacat chiria?
        Si cand spun casa mea ma refer la acel loc unde pot sa investesc, acolo unde sa ma simt 'ca acasa'.
        Nu a vrut nimeni palat, dar am vrut sa pot oferi copiilor mei macar acele conditii care mi le-au oferit parintii mei.
        • 0 (2 voturi)    
          Casa e a bancii (Joi, 31 martie 2011, 9:21)

          Vlad [anonim] i-a raspuns lui jack

          Casa nu iti apartine atat timp cat este ipotecata in favoarea bancii iar tu platesti 30 de ani rata.
          Daca nu ai bani astepti, nu te indatorezi pe viata.
          Sa vedem ce o sa le poti oferi copiilor in conditiile unei rate mari.

          Romanul trebuie sa invente sa se intinda cat ii este plapuma si sa lase fitele cu credite garantate de ceilalti contribuabili.
          • 0 (0 voturi)    
            ..dar va fi casa mea (Joi, 31 martie 2011, 22:21)

            jack [anonim] i-a raspuns lui Vlad

            casa nu imi apartine cat e ipotecata dar si inainte de asta tot nu stateam in casa mea .. deci nu e nici o diferenta. Tu spui ca era bine sa astept. Sa astept ce? Sunt 5 ani de cand platesc rate mai mici decat chiria si platesc ptr un lucru care va fi al meu. In plus, in aceasta casa ipotecata eu am putut sa investec ceea ce n-as fi putut face daca stateam cu chirie. Vreau sa te vad pe tine cum te muti cu doi copii din chirie in chirie si sa fii la cheremul celor care inchiriaza. Si afla ca m-am intins mai putin de cat imi este plapuma.
            In conditiile unor rate mari o sa le ofer copiilor mei acelasi lucru care l-as fi oferit in cazul unie chirii mari. Prefer o rata calculata cu cap decat o chirie.
  • -6 (10 voturi)    
    Preturile nu mai scad (Miercuri, 30 martie 2011, 16:50)

    EBA [anonim]

    De 3 ani de zile asteapta toata lumea sa scada preturule la apartamente cu 2 camere la 15.000 EUR. Nu mai asteptati fratilor pentru ca mai jos de 1000 EUR/MP nu mai scad.
    In curand o sa creasca din nou piata pentru ca economia s-a stabilizat.
    Totusi Bucuresti-ul este o capitala din UE nu e un oras din lumea a 3-a.
    • +3 (5 voturi)    
      Si cate case ai tu de vanzare? (Miercuri, 30 martie 2011, 17:06)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui EBA

      Nu asteapta nimeni sa scada la 15000 cum zici, asteapta pretul corect. Si pretul corect nu e ala dictat de plafonul prima casa pt. ca e mai ieftin sa stai in chirie decat sa platesti doar dobanda bancii (dobanda care este in crestere in timp ce chiriile sunt in scadere).. O scadere de 20procente ar impulsiona piata care inca mai asteapta un imbold. Eu caut casa, dar nu o sa dau niciodata mai mult de 45000 pe un apartament de 2 camere pt. ca mai bine stau cu chirie. Si pt. informarea ta, se vand apartamente noi la 690 eur/m2 si apartamente vechi care se vand cu 800-900 eur.m2
      • -2 (4 voturi)    
        hahahahahahahahah (Miercuri, 30 martie 2011, 17:46)

        tirtau [anonim] i-a raspuns lui Marius

        eu zic sa mai astepti un pic ,e posibil sa iei ap cu 2 cam gratis,moca, de pomana ,asa cum vrem noi romanasii ,taxe si impozite cccioca,ce ne trebuie noi vrem moca ,gratis ,de pomana ,altfel emigram .........//
        • +1 (1 vot)    
          . (Joi, 31 martie 2011, 10:28)

          gogu [anonim] i-a raspuns lui tirtau

          gratis l-ai luat tu in 90, asa ca las-o balta...
      • +1 (1 vot)    
        o alta porcarie este ca apartamentele nu au living (Miercuri, 30 martie 2011, 17:49)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui Marius

        Adica in vest, cand zici 2 bedroom house, inseamna ca are 2 camere plus living.

        Adica e o smecherie romaneasca, 2 camere ar trebui sa insemne 2 camere de dormit plus living.
    • +4 (4 voturi)    
      intr-o tara care se depopuleaza?! (Miercuri, 30 martie 2011, 17:11)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui EBA

      sa creasca preturile la imobiliare?!!?
    • +2 (2 voturi)    
      agree (Miercuri, 30 martie 2011, 17:37)

      eu [anonim] i-a raspuns lui EBA

      agree
    • +1 (1 vot)    
      ba iti garantez (Miercuri, 30 martie 2011, 20:46)

      io [anonim] i-a raspuns lui EBA

      ca exact asa se vede Buc si Ro de aici din lumea civilizata. Cred ca esti un amarat de agent imobiliar :))
  • +2 (2 voturi)    
    50m2 (Miercuri, 30 martie 2011, 16:51)

    Octavian [anonim]

    e vorba de 50m2 construiti/utili ?
  • 0 (4 voturi)    
    De ce nu la 10.000? (Miercuri, 30 martie 2011, 16:53)

    Gyoorgyr [anonim]

    Pe logica asta, ar putea sa reduca plafonul la 10.000 si atunci sa vezi scadere la pretul caselor:)))))
  • 0 (6 voturi)    
    vrajeala (Miercuri, 30 martie 2011, 16:57)

    gigi [anonim]

    vor sa prelungeasca agonia bulei imobiliare, nu lasa piata sa isi revina
  • +4 (6 voturi)    
    Pentru o tara unde salarul mediu este 350 euro /an (Miercuri, 30 martie 2011, 17:08)

    Daniel [anonim]

    este de 350 euro si 75% din oameni castiga sub acest nivel, nivelul de 60,000 este ENORM.

    http://businessday.ro/03/2011/ministerul-muncii-73-dintre-angajati-au-venituri-sub-salariul-mediu-pe-economie/

    Sa impingi populatia sa se indatoreze pentru cativa pereti de beton cu 30 de salarii anuale este un pietroi legat de gatul a sute si mii de familii tinere.

    Euribor-ul va creste, de la 1% la 4-5%, atunci dobanzile in euro vor ajunge la cei care au credite prin prima casa la 8-9-10%.

    Daca un cuplu, in care ambii castiga impreuna 900 euro, ii costa 400-450 euro lunar, pentru urmatorii 30 de ani pentru a-si cumpara ceva.

    Deja nu mai sunt disponibil sa se mute in alt oras pentru o oportunitate, nu mai pot face un concediu, singura speranta este sa primeasca mariri, si economia sa creasca.

    Dar aici este hiba, cand creste economia, va creste si euribor-ul, si ratele vor ajunge catre 5-600 euro lunar.

    Degeaba vor avea crestere de 50% de salar ca din nou suma ramasa disponibila nu va depasi 50% din salar.

    Este o ineptie aceasta prostie cu prima casa, practic guvernul, garanteaa cu banii nostri niste preturi aberante.

    Pana in 2004 iti puteai cumpara o garsoniera cu 10-12,000 iar un apartament cu 3 camere cu 30,000.

    Practic guvernul tot amana momentul inevitabil in care preturile vor cobora.

    Acum termina facultatea cei nascuti in 89-90, care au fost poate conceputi chiar inainte de revolutie, in schimb in anii 90-94 s-au nascut cu 50% mai putini copii.

    Avem mult mai multi pensionari decat tineri, si avem spor negativ de 5000 de persoane, adica cel putin 2500 de locuinte se "elibereaza" in toata tara.

    Nu este mult, dar o medie de 60-100 de locuinte eliberate de fosti pensionri in fiecare judet, in fiecare luna, face ca in 10 ani sa ajungem la aproape 12,000 de locuinte.

    Peste 20 de ani, pe cand beneficierii primei case se vor apropia de finalizarea creditului, in medie, in fiecare judet vor fi aparut 24,000 locuinte disponibile.
  • +6 (6 voturi)    
    STATUL in continuare partinitor HOTILOR!!! (Miercuri, 30 martie 2011, 17:29)

    Bogdan [anonim]

    Asta se urmareste, impiedicarea formarii pretului in functie de puterea de cumpararea a romanului. Se vrea un program social pentru tineri???!!! Oamenii astia nu vad ca se ajunge la o rata de 300 euro/luna la o perioada de rambursare a creditului pe 30 de ani (deci MAXIMA)?!!! Pai oameni buni priviti cat este salariul mediu net in Romania si ce evolutie a avut. (http://www.gandul.info/financiar/salariul-mediu-net-a-scazut-in-ianuarie-cu-aproape-5-la-1-424-lei-8036070) Cu ce Dumnezeu sa mai traiesti dupa ce platesti la banca lunar cate 1250 de RON si asta la cursul de acum care.....a mai scazut (sa vedem pentru cat timp????) Si apropo, cati din tinerii care spera la o locuinta au salariul mediu in ROMANIA???!!!!! Cred ca sub 2%!!!!!
    NISTE HOTI!!! Ii ajuta pe smecherii (gen TIRIAC, PATRICIU, NICULAIE si lista poate continua) care au costruit case sa nu li se devalorizeze proprietatile!!!
    RUSINE SA VA FIE!!!
    MACAR ATI FI MICSORAT SI VOI PLAFONUL LA UN 45000 euro care si asa e mult!!!!
    RUSINE
    • +1 (3 voturi)    
      ce zici franz (Miercuri, 30 martie 2011, 17:51)

      Arkan [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Ca e mafie mare in pdl/psd/pnl si ca de fapt vor sa ajute fraie, pardon tinerii sa aiba casa lor?
      Pai romanu' s-a nascut direct proprietar, TREBUIE sa aiba casa, altfel aerul placut de la esapamentul folsvaganului nu mai e la fel de pur.
      Pai profita toti cand simt ca romanasii sunt disperati sa cumpere, sa se indatoreze pe generatii pentru un cotet din militari sau titan.
      • +1 (1 vot)    
        Subprime in prime time (Miercuri, 30 martie 2011, 18:15)

        bogdan192 [anonim] i-a raspuns lui Arkan

        Cam asa o sa sune titlurile Pro-TV daca doamne fereste avem o criza in W. Doamne fereste de 3 ori, ca daca dam de aia, nici FMI-ul si BM-ul adunate nu mai au bani sa ne scoata din cofa. Or sa aiba alti clienti mult mai importanti, gen Portugalia, Italia, Irlanda Grecia si Spania de ajutat cu cateva mii de miliarde de euro.

        Si pe partea optimista, daca economia duduie si tati primim mariri, pai sa vezi inflatie caterincoasa in .ro pana aderam la zona euro. Plus EURIBOR crescut cu 4-5% de cresc dobanzile ca coca de gogosi, de ajung creditacii sa plateasca mai mult din salariu la stat si la banca decat plateau pe timp de criza (ca doar isi permit). Asta e economia de piata, copii, smecherii castiga si fraierii platesc. Vrei casa? Pac, muncesti 20j da ani pentru noi. Masina? 5 ani din viata si e a ta. Chiar credeti ca salariile alea de 6 cifre in euro plus bonusurile de 7 se fac cu bunatate si blandete?

        Solutia? Venezuela sau Columbia. In China e mai rau, te muncesc aia ca pe hotii de cai pe bani putin si in Africa e prea cald. Sau daca esti destul de hotarat, Luna.

        Serios acum, din imobiliare umflate castiga toti in afara de fazanii cu credite. De ce sa lase bila sa cada daca inca mai sunt fraieri de fraierit? A, ce credeati ca daca e Boc sau Nastase in guvern, smecherii o sa se opreasca din facut bani? Nu tata, atata timp cat sunt fraieri dispusi sa-si amaneteze viata pe 30j da ani pentru 4 pereti intr-o cladire infecta dintr-un cartier infect intr-un oras infect cu oameni infecti care te trateaza infect, or sa fie si smecheri care sa le ia banii si sa le dea ce isi doresc.
        Solutia la asta? TREZITI FAZANII. Pe bune. Sunt cateva resurse relativ impartiale cu privire la piata imo din Romania. Aratati-le prietenilor, vorbiti cu ei, convingeti-i sa gandeasca cu capul lor inainte sa dea o viata pe o casa.
        Voi, astia cu presa, presati adevarul la iveala, nu mai lasati smecherii sa inunde media cu rahat.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu vad cum vancile vor prelua la aceeasi dobanda (Miercuri, 30 martie 2011, 17:42)

    marius [anonim]

    Dobanda reflecta costul capitalului, dar si riscul imprumutului.

    Cand iti asumi 50% din risc, fata de 0% pana acum, pare logic ca va creste costul imprumutului, adica dobanda.

    Explicatii ar putea fi ori ca banca nationala sa scada dobanda de referinta, corelata cu trendul pe plan international (dar asta este pe moment, cu noul spectru de revenire a crizei nu se stie ce va fi), ori bancile nu mai au clienti si accepta si asa.

    Totusi, acest program introduce o concurenta neloiala in piata. Adica cei care au muncit si acumulat si doresc sa-si mai cumpere o casa (de exemplu am un prieten care a cumparat o casa, dar in ea locuiesc parintii lui, ca nu au unde sta....dar evident nu mai poate beneficia de program, ca aceasta casa e pe numele lui) nu beneficiaza de aceleasi conditii ca cei ce nu au pe numele lor o casa.

    Adica vreau sa spun ca cei care doresc o casa noua ar trebui sa beneficieze de un ajutor din partea statului, dar acest ajutor sa nu faca deosebire in fata bancii intre un client care are o casa deja si altul care nu are.
    Ma rog..discutia e lunga...
  • +1 (1 vot)    
    GRESIT (Miercuri, 30 martie 2011, 17:44)

    Bogdan [anonim]

    Copii, nu ati inteles nimic...

    Este o propunere a guvernului, mai ramane ca bancile sa accepte. Greu de crezut, pentru ca li se cere REFACEREA calculelor pt creditele deja acordate, pt care ar trebui sa garanteze retroactiv 50%

    Statul nu mai aloca NICI un ban suplimentar pt garantii!!!!
  • +1 (1 vot)    
    PC (Miercuri, 30 martie 2011, 18:06)

    fara credit [anonim]

    Nu va lasati inselati acum pe final. Preturile corecte sunt cele din grila notariala 2011, vom ajunge acolo idiferent de interesele diversilor. Nu mai suntem in anii 80 sa nu stim ce se intampla peste tot in jurul nostru.
  • +1 (1 vot)    
    ADIO PRIMA CASA (Miercuri, 30 martie 2011, 18:07)

    Bio [anonim]

    Nicio banca nu va accepta cogarantarea retroactiva a unor credite acordata in mod sinucigas...
    • 0 (0 voturi)    
      @Bio (Miercuri, 30 martie 2011, 18:21)

      bogdan192 [utilizator] i-a raspuns lui Bio

      Cu exceptia cazului in care bancile au un interes destul de crescut ca proprietatile respective sa fie cumparate. Adica constructorul a contractat un credit la banca, nu-l mai poate plati, banca fie executa constructorul fie il ajuta sa vanda prin niste credite "sinucigase". Depinde unde pierde mai putin (sau are sansa sa castige mai mult).
  • 0 (2 voturi)    
    opinie (Miercuri, 30 martie 2011, 18:29)

    Petrica [anonim]

    Ipotetic vorbind : eu si cu familia mea, respectiv 11 persoane locuim intr-un apartament cu 2 camere de 51 metri patrati. Nu ne incadram in program. Multumesc ca nu sunt in astfel de situatie, dar nu era mai logic sa se stabileasca de exemplu o anumita suprafata /persoana ?
    • 0 (0 voturi)    
      @petrica (Miercuri, 30 martie 2011, 18:45)

      bogdan192 [utilizator] i-a raspuns lui Petrica

      Era mai logic ca statul sa lase bula sa se desumfle, ca sa va puteti permite un apartament mai mare sau mai multe apartamente mai mici, in care sa locuiti cu totii fara sa va garanteze statul imprumutul la banca prin Prima Casa. Dar asta ar fi insemnat ca niste personaje importante (nu spui cine) cu cateva mii de apartamente de vandut (din nou, nu spui cine) ar fi iesit in pierdere si n-ar mai fi cotizat la pusculita de partid.
  • 0 (0 voturi)    
    propunere (Joi, 31 martie 2011, 6:06)

    Iliescu reloaded [anonim]

    Eu zic sa se dea si o masina gratis la astia care vor apartamente la 30.000, plus promisiunea ca se va mari salariul lunar. Adica singurul lucru care te face sa muncesti cu adevarat in economia capitalista, achitarea unui imprumut ipotecar pe 30 ani, sa fie eliminat, shi toata lumea de dimineatza pina seara la mall shi la o berica cu Becali.
    • +2 (2 voturi)    
      propunere (Joi, 31 martie 2011, 10:09)

      fara credit [anonim] i-a raspuns lui Iliescu reloaded

      Eu zic sa nu mai dea statul nimic nimanui (nici cumparatorilor nici bancilor/dezvoltatorilor imobiliari) ca oricum nu mai are de unde. Bancile sa dea credite mai cu grija si pe riscul lor. Sa vedem atunci care sunt preturile reale, si cat mai pot visa proprietarii la reveniri la preturile din varful bulei.
    • 0 (0 voturi)    
      Nimeni nu cere apartamente la 30.000 (Joi, 31 martie 2011, 10:59)

      bastaa [anonim] i-a raspuns lui Iliescu reloaded

      Ai inteles complet GRESIT.

      Se cere reducerea PLAFONULUI GARANTIEI, care este cu totul altceva.

      Aaaaa, ca din reducerea plafonului garantiei va rezulta si o scadere a pretului apartamentelor, asta e cu totul altceva decat spui tu.

      Ma indoiesc ca vor ajunge apartamentele la 30.000 daca se va reduce plafonul la jumatate. Dar sigur vor scadea preturile destul de mult..
  • 0 (0 voturi)    
    prima casa 4 (Miercuri, 26 octombrie 2011, 17:45)

    nina [anonim]

    eu nu na incadrez ca miine as face imprumut am o propietate din paiente de la parinti de 75mp intr-o comuna marginalizata la 60km de oras am vro sansa sa se acorde inprumutul