TOP Eurostat: Romania a incheiat anul 2013 cu cea mai mare crestere economica procentuala din UE

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Vineri, 14 februarie 2014, 16:14 Economie

Cresterea economica - Eurostat
Foto: Eurostat
Romania a incheiat anul 2013 cu cea mai mare crestere economica procentuala din Uniunea Europeana, potrivit datelor provizorii publicate vineri de Biroul european de statistica Eurostat.

In trimestrul al patrulea al anului 2013, Romania a avut o crestere economica de 1,7% fata de trimestrul precedent si de 5,1% fata de aceeasi perioada a anului 2012.

In privinta cresterii produsului intern brut in trimestrul al patrulea al anului 2013 fata de precedentele 3 luni, Romania este urmata in top de Cehia (1,6%) si Lituania (1,2%).

documente
(14 Feb 2014) PDF, 161KB
La cresterea PIB in trimestrul al patrulea al anului 2013 fata de aceeasi perioada a anului 2012, Romania este urmata in clasament de Letonia (3,6%) si Lituania (3,3%).

Cele mai mari contractii economice, in trimestrul al patrulea fata de precedentele 3 luni ale anului 2013 au avut Cipru (-1%), Finlanda (-0,8%) si Estonia (-0,1%).

Comparativ cu aceeasi perioada a anului 2012, in trimestrul al patrulea al anului 2013, cele mai abrupte scaderi au cunoscut Cipru (-5,3%), Grecia (-2,6%) si Finlanda (-1,4%).

In ansamblu, Uniunea Europeana a avut o crestere economica de 0,4% in trimestrul al patrulea al anului 2013, comparativ cu precedenetele 3 luni, si de 1%, fata de trimestrul al patrulea al anului 2012.

In zona euro, cresterile au fost de 0,3%, respectiv 0,5%.

Pe tot parcursul anului 2013, PIB-ul UE a crescut cu 0,1%, in timp ce economia zonei euro a fost pe scadere (-0,4%).


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

7075 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    S-au facut graul si porumbul! (Vineri, 14 februarie 2014, 16:30)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Cresterea in trimestrele 3 si 4 a fost de 4,1 si 5,1, fata de 2.3 si 1.6. Sincer imi doresc din tot sufletul sa crestem economic pentru binele nostru al tuturor, chiar daca USL-ul mi se pare o ciuma, dar cred ca e ceva conjunctural. Am avut un an agricol bun! Oricum potentialul de crestere economica a Romaniei este de 4,1% pe an.
  • +9 (11 voturi)    
    Socant! (Vineri, 14 februarie 2014, 16:42)

    skanda7 [utilizator]

    Una din cele mai sarace tari din Europa a avut o mica crestere economica. Impresionant!!!! Din moment ce Ponta&Co au dat-o in bara cu toate masurile economice (si politice) de pana acum inseamna ca trebuie sa-i multumim domnului Boc pentru aceasta mica realizare. Masurile din timpul crizei si-au facut efectul cu toate stangaciile comise de USL.
  • +7 (7 voturi)    
    mda (Vineri, 14 februarie 2014, 17:17)

    un dac [utilizator]

    2013 a fost un an agricol foarte bun, 2012 a fost foarte prost. Pe de alta parte, indiferent de conjunctura, faptul ca am avut crestere economica este de bun augur. Ce este imposibil de explicat este de ce au aparut atatea taxe, de ce s-au scumpit toate produsele, inclusiv cele agricole, din moment ce avem o crestere economica fara precedent...
  • +5 (7 voturi)    
    daca tot ne-au "pricopsit" agricultorii cu crestere economica ce ar fi sa ne mai puneti o taxa? (Vineri, 14 februarie 2014, 17:24)

    atoni [utilizator]

    va dau eu o solutie: taxa pe aerul respirat!
  • +3 (3 voturi)    
    :) (Vineri, 14 februarie 2014, 17:37)

    Paul_ [utilizator]

    Anul trecut USL nu a facut mai nimic. Singurul lor merit este ca a tinut dificitul sub control.

    Poate de aceea am avut crestere economica. Se pare ca, cu cat guvernul (indiferent cine il conduce) face mai putin, cu atat crestera economica este mai mare.

    Se pare ca dupa un an bun, d. Ponta a inceput sa aiba idei si s-ar putea ca "rezultatele" sa se vada la anul.
  • +4 (6 voturi)    
    Teapa (Vineri, 14 februarie 2014, 17:38)

    gheorghe12 [utilizator]

    Cresterea este doar procentuala. Motivul? Daca in urma Recensamantului Populatiei se reduce numarul de oameni, nu rezulta o crestere a PIB-ului pe cap de locuitor?
  • +3 (3 voturi)    
    SGG = :Schweizerische Gesellschaft für Gerontologi (Vineri, 14 februarie 2014, 17:39)

    Plagarus [utilizator]

    Guvernul a transferat pe sest Transelectrica si Transgaz de la Ministerul Finantelor la Secretariatul General al Guvernului, adica de sub controlul liberalilor sub controlul social-democratilor . Pontanus şi-a luat jucăriile: Transelectrica şi Transgaz
    Ordonanţa nu a fost publicată în Monitorul Oficial ieri, până la închiderea ediţiei. Nici acţionarii celor două companii nu au fost anunţaţi prin intermediul Bursei de Valori.
    Pontanus in opinia mea a incercat sa dea copy/paste dar a incurcat tastele si a iesit "move". Se joaca astia cu Romania de parca ar fi mosia lor.
  • +3 (5 voturi)    
    Ar fi interesant.... (Vineri, 14 februarie 2014, 17:40)

    gheorghe12 [utilizator]

    de aflat cum a calculat Statistica noile cifre. Sunt mai mult decat sigur ca vom gasi o diferente in metoda de calcul fata de anii trecuti.
    • +2 (4 voturi)    
      Mai ales ca Ponta a schimbat conducerea INS (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 1:58)

      gazania [utilizator] i-a raspuns lui gheorghe12

      N-am incredere in nicio statistica de-a usl.
      • -1 (1 vot)    
        e adevarat (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 8:33)

        simplu_cetatean [utilizator] i-a raspuns lui gazania

        la conducerea INS a fost pusa o ilustra necunoscuta din Turnu Magurele, fieful lui Dragnea

        buna prietena cu acesta, va modifica statistica dupa bunul plac al PSD-ului
  • +4 (6 voturi)    
    :) (Vineri, 14 februarie 2014, 18:01)

    uzu [utilizator]

    asta-mi aminteste de prioductia de grau la hectar pe vremea lui ceausescu ... nimeni nu producea ca noi, dar noi muream de foame ...
  • 0 (2 voturi)    
    3 la suta (Vineri, 14 februarie 2014, 18:27)

    Francisc 1 [utilizator]

    3 la suta din cat ? crestera frantei de 1 la suta reprezinta in cifre reale nete de 10 ori cat cresterea noastra de 3 la suta asa ca nu va bucurati prea tare ( de fapt crescand in ritmul asta nu vom ajunge niciodata la un nivel comparabil , nu egal , cu vestul)
  • 0 (2 voturi)    
    copy paste move (Sâmbătă, 15 februarie 2014, 8:37)

    simplu_cetatean [utilizator]

    Anul trecut, Dragnea a pus la sefia INS o amica de-a lui din Turnu Magurele.
    Verificati ce legatura exista intre un an electoral si rezultatele statistice favorabile!
    Ca de obicei, jocurile de culise sunt facute tot de mustacios, Ponta e doar o paiata.