Romanii sunt parinti foarte buni

In ciuda greutatilor financiare, zeci de mii de parinti si-au deschis conturi de economii pentru copii la ING

de R.F.     HotNews.ro
Marţi, 9 februarie 2010, 10:22 Economie

[P] Lansat la sfarsitul lunii octombrie, ING Economii pentru Copii este deja un bestseller pentru banca portocalie. In ciuda unui sfarsit de an neprietenos economic, zeci de mii de romani s-au inghesuit sa-si deschida la ING conturi pe numele copiilor. Banca olandeza a fost preferata competitorilor sai pentru ca ING Economii pentru Copii are o dobanda foarte buna si nu exista obligatia depunerii unei sume minime.

In plus, daca deschideai un ING Economii pentru Copii pana pe 31 decembrie 2009  puteai castiga o Mazda2. Aceasta a ajuns la  dl. Viorel Budan Pirvu  din Craiova, tatal unui baietel: “Am deschis un cont de economii pentru copii, in care sa se vireze alocatia, mi s-a parut un produs foarte bun din punctul de vedere al taxelor si al dobanzilor. Ulterior am aflat ca pot castiga si o Mazda, la inceput netrecandu-mi prin gand ca o sa castig; a existat totusi o mica speranta iar in momentul cand am aflat ca am castigat, dat fiind si numarul mare de participanti la acest concurs, mi-am intarit ideea ca, daca exista o speranta cat de mica, trebuie sa crezi in ea. “

Succesul produsului ING Economii pentru Copii arata clar ca romanii sunt parinti buni, chiar si in vremuri grele reusind sa puna deoparte bani pentru a indeplini visele copiilor lor.

ING Economii pentru Copii este un cont de economii cu card atasat, deschis  pe numele copilului.  Pe banii depusi in cont, banca ofera o dobanda de 10% pe an in primul trimestru de la deschiderea contului, probabil cea mai mare de pe piata.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3637 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    pacat (Marţi, 9 februarie 2010, 12:39)

    lm [anonim]

    Pacat ca nu se pot vira in acest cont alocatia de copii. Cei de la ing mi-au spus ca se poate si deja multi procedeaza asa. Am deschis un cont, si m-am dus la primarie. Acolo mi-au explicat ca n-au contract cu cei de la ing deci nu pot sa vireze acolo banii. Acum trebuie sa anulez contul ala pana nu-mi cer comision de administrare.
    • +1 (1 vot)    
      Subscriu (Marţi, 9 februarie 2010, 14:32)

      anonymous [anonim] i-a raspuns lui lm

      Nici eu nu am reusit, din pacate ..., cred ca nu au comision de administrare pt tipul asta de cont.
    • +1 (1 vot)    
      se poate vira alocatia in contul ING pt copii (Marţi, 9 februarie 2010, 14:46)

      irina [anonim] i-a raspuns lui lm

      Buna.
      Va asigur ca se poate vira alocatia in contul de economii deschis la ING, am 2 copii si luna trecuta am facut demersurile necesare: la Directia de Munca si Protectie Sociala Timis (este afisat necesarul de documente: copie extras cont, copie cert. nastere copil, copie act identitate parinte, care este titular).
      O zi faina!
      • +1 (1 vot)    
        functionarii (Marţi, 9 februarie 2010, 15:25)

        anonymous [anonim] i-a raspuns lui irina

        Poate functionarii din timis sunt mai de treaba decat cei din sect. 4 Bucuresti,mi-au zis ca accepta decat pt bancile cu care au ei incheiat un agreement, ING din pacate nu este printre ele, desi mi-as fi dorit tare mult.
  • +2 (2 voturi)    
    da da, sunt buni parinti (Marţi, 9 februarie 2010, 13:45)

    eu [anonim]

    cine nu crede, sa se uite la stirile de la ora cinci.
    • +1 (1 vot)    
      tu ce zici ai avut parinti buni? (Marţi, 9 februarie 2010, 17:21)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui eu

      eu cred ca da.stirile de la ora cinci demonstreaza ca aia de le emit nu au avut parinti buni.
  • +4 (4 voturi)    
    daaaaaaa (Marţi, 9 februarie 2010, 17:20)

    liviu_ [utilizator]

    cunosc niste omeni care lucreaza la protectia sociala...
    sunt intr-avedar niste parinti excelenti...
    daia cresc abandonurile de la an la an...

    depunerile la ing nu sunt dovada ca suntem parinti buni , dar face bine la imagine hehehe

    fratilor macar daca face-ti reclama va rog s-o face-ti cu cap...
  • +1 (1 vot)    
    Parinte bun....hmmmm... (Marţi, 9 februarie 2010, 22:00)

    Eu [anonim]

    Halal reclama! Cine dracu' mai e nebun pe criza asta sa mai faca un copil??? Cine dracu' mai e dus cu capul sa faca copil in tara asta in care te fura oricine poate cu tot cu casa??? Inclusiv prin reclame ca asta....
    Mai il pun si pe nea Viorel sa ne povesteasca cum a castigat el din senin o Mazda fara sa miste un desht, de sa-ti vina sa-ti iei nevasta pe sus in dormitor, doar doar iti faci dupa aia mult doritul cont de economii la ING sa castigi si tu o masina moca.
  • +2 (2 voturi)    
    DACA TE FRIGI CU CIORBA SUFLI..... (Marţi, 9 februarie 2010, 22:03)

    PAGUBITU' [anonim]

    ma uimesc asemenea articole si sunt indignat la culme ca nu reusim sa ne revenim din euforia prostiei generalizate.sa va explic:am depus la ing 3800 lei in 5 ani pentru baiat si am luat inapoi 2800 lei.asta e realitatea adevarata.vrei sa fii tepuit ,incearca!
    • 0 (0 voturi)    
      Tot asa! (Miercuri, 10 februarie 2010, 11:28)

      Asiguratul [anonim] i-a raspuns lui PAGUBITU'

      Eu am avut asigurare de Viata la ING. Timp de 6 ani am tot contribuit...rata crestea de la an la an ca tinea pasul cu inflatia ( ba chiar o intrecea).
      La deschiderea politei, mi s-a spus ca in 2 ani trec pe cistig...si tot crestea....pina cind am decis sa imi retrag banii. Din 40 de mil am luat in jur de 28. S-au retinut penalitati si costuri de administrare....
      O fi legal si corect politic. Mie mi s-a parut teapa.
      • 0 (0 voturi)    
        nu-ncurcati lucrurile (Joi, 11 februarie 2010, 11:04)

        carina v [anonim] i-a raspuns lui Asiguratul

        astia vorbesc de cont de economii in banca, la care dau dobanda, nu e vorba de asigurare de viata. aia e alta mancare de peste. si eu am patit cu o asigurare de viata (la altii, e adevarat) acelasi lucru, adica am luat mai putini bani cand mi-am anulat asigurarea decat am depus in timp. Dar asta e un fel de cont de depozit pentru copii.
  • +1 (1 vot)    
    asa, faceti reclama la ING (Marţi, 9 februarie 2010, 22:22)

    kalu [anonim]

    tot mai incercati sa racolati creduli? La ce randament va avea aceasta pensie... si la ultima banca din sistem sa tii banii si tot vei avea din dobanzi profit muuult mai mare. Cine stie, cunoaste.
  • 0 (0 voturi)    
    primarii (Miercuri, 10 februarie 2010, 12:25)

    mark_atmail [utilizator]

    fiecare primarie face contracte cu ce banci vrea. din pacate, primariile din bucuresti nu au facut contracte de genul asta si cu ing...
  • 0 (0 voturi)    
    Ce are sula cu prefectura? (Miercuri, 10 februarie 2010, 13:22)

    costax [utilizator]

    De unde pana unde faza cu "romanii sunt parinti foarte buni" daca s-au aruncat cu bratele deschise la un pachet de servicii oferit de o anumita banca?
  • 0 (0 voturi)    
    haaaaaaa (Miercuri, 10 februarie 2010, 14:00)

    butraghenio [anonim]

    o sa ramaneti voi fara bani,vine Murdoch II din USA si va lasaf ara bani
  • 0 (0 voturi)    
    castigator (Miercuri, 10 februarie 2010, 16:20)

    budan pirvu viorel [anonim]

    Eu sunt castigatorul frumoasei mazda 2
    Tin sa le multumesc inca odata atat Firmei Mazda cat si bancii ING , pentru ca au reusit sa ma faca fericit .
    Pentru dumneavoastra cei ce cititi si scrieti tin a va spun ca sunt o persoana la fel de normala ca oricare dintre dumnevoastra .Am deschis acest cont pentru fiul meu pentru ca mi se pare mult mai comod si chiar rapid sa ridici niste bani e pe card ecat sa tii cozile pe la posta . Cred ca fiecare dintre noi vrea binele celor carora le-am dat viata iar pentru cei ce nu au copii cred ca pird gustul si placerea vietii chiar daca in unele momente el poate fi amar.
    Dar eu stau si reflect" daca asa ar fi gandit si parintii nostri oare mai eram in situtia sa discutam astfel de lucruri"?!!? Deci oameni buni eu chiar am fost un sceptic , alaturi de sotie , dar acum chiar ma gandesc mai bine , nu neaparat la starea materiala ci la modul pozitiv de gandire si mai ales la intretinerea vie a sperantei de a traii mai bine , asa cum spuneti si dumneavoastra intr-o tara macinata de probleme .
    Va doresc sa traiti cel putin odata senzatia pe care am trait-o eu , atunci am am primit telefonul ce anunta castigul premiului .
    Cu toata stima !
  • 0 (0 voturi)    
    Ne muta la Cluj si ne vnde (Miercuri, 10 februarie 2010, 20:10)

    mioara-ing [anonim]

    Acum ing asigurari de viata se muta la cluj, dupa care divizia va fi vanduta, pentru ca ing trebuie sa returneze statului olandez ajutorul primit.
  • 0 (0 voturi)    
    alocatie (Joi, 11 februarie 2010, 0:47)

    Razvan [anonim]

    Eu primesc alocatia copilului in cont normal de ING, nu am contul mentionat in articol. Nu am fost decat la sucursala ING, mi-au cerut niste acte ... nu mai stiu exact, dar a fost sigur nevoie de certificatul copilului :-)
    Nu m-am dus eu la Primarie sau pe altundeva.
  • 0 (0 voturi)    
    mda... (Joi, 11 februarie 2010, 13:52)

    13exe [utilizator]

    Putini sunt si acei parinti care mai isi permit sa bage banii in cont… Dar oricum acestia sunt apreciati pentru gestul lor … si asa isi demonstreaza si grija pe care o au pentru copii lor.
  • 0 (0 voturi)    
    vio ce ne-ai facut! (Vineri, 12 februarie 2010, 22:17)

    marii71 [anonim]

    Sa stapaniti Mazda sanatosi,dar trebuie udata!
  • 0 (0 voturi)    
    castigatorul Mazda - este o teapa (Sâmbătă, 13 martie 2010, 22:03)

    Nicu Cry [anonim]

    Credeti ca un om normal scrie pe un post -eu sunt castigatorul unei Mazda2 ??? este o mare teapa. In plus nu apare pe nici un site oficial al ING numele castigatorului! Ne-am inghesuit sa le facem publicitate! Din pacate cred ca nu exista nici un casigator ci este doar o reclama mascata. Eu nu am auzit pe nimeni sa castige ceva de la ING.