Lista lui Kiss: arhiva secreta din Piata Victoriei - Partea I

de Mihai Munteanu     ReportingProject.net
Miercuri, 23 februarie 2011, 18:29 Economie | Companii

Kiss Laszlo, retinut de procurori
Foto: OCCRP
Afacerile offshore, unele dintre cele mai bine păzite secrete din lume, încep să se dezvăluie la Bucureşti. Reportingproject.net a reușit să spargă secretul rețelei offshore internaționale care-l include pe consultantul român Kiss Laszlo Gyorgy. Investigația a condus la nume grele și a identificat zeci de companii-paravan utilizate în România în afaceri active sau cu istoric controversat.


Industria offshore, ramificată  pe toate coordonatele geografice, camuflează identități, averi, interese, fentează autorități fiscale și exploatează oameni care semnează “în orb” documente ce-i pot arunca in spatele gratiilor.

E-mail de la Kiss

În România, unul dintre maeștrii afacerilor sub acoperire, Kiss Laszlo Gyorgy, încearcă să amortizeze șocul suferit de el si de firma sa pe 9 octombrie 2010, când a fost arestat într-un dosar penal legat un grup de afaceriști ce gravitează in jurul sindicalistului Liviu Luca si al magnatului Sorin Ovidiu Vîntu:

Mailul de la KISS catre clienti
Foto: ReportingProject.net
“Datorită unor evenimente generate de un comportament comercial ilicit al unor clienți, societatea noastră a fost nevoită să-și întrerupă activitatea temporar” - spune consultantul offshore Kiss Laszlo Gyorgy într-un mesaj electronic trimis către clienții săi români la sfârșitul lunii decembrie, la câteva zile după ce a fost eliberat condiționat din arest. (Vezi foto)

Circumstanțele sunt tensionate pentru Kiss. Proaspăt ieșit după gratiile Direcției de Cercetări Penale, el este anchetat de procurori pentru spălare de bani și complicitate la delapidare. Deranjați de situația lui judiciară ar putea fi și cei care au apelat, de-a lungul timpului, la serviciile offshore ale consultantului, iar Kiss se declară dispus să suporte consecințele: “Dacă, din motive obiective, nu mai doriți să colaborați cu noi, vă putem recomanda un consultant independent, în materie de fiscalitate și offshore, pentru că dvs în continuare să vă puteti derula activitatea comercială. De asemenea, avem rugămintea să ne comunicați dacă doriti să mai mențineti companiile. În caz ca doriți, trebuie să achitați taxele de prelungire a companiilor și să ne trimiteți confirmarea plăților pentru ca noi ulterior să comandăm documentele necesare prelungirii acestora.”

Rețeaua

Cui i se adresează  mesajul lui Kiss? Rețeaua în care el activează este conectată operativ în toate paradisurile fiscale de pe planetă, protejând interesele unor importante grupări de afaceri. Printre clienții din România, persoane care folosesc paravane offshore fie din rațiuni fiscale sau, fie pentru că pur și simplu se ascund - se numără politicieni influenți sau afaceriști implicați în scandaluri publice, anchetați pentru corupție sau crimă organizată.

La București, Kiss este primul care arhivează secrete financiare: identități, conturi și chiar sume rulate în circuit. În biroul lui din Piața Victoriei se copiază pașapoarte, carduri de identitate se depun facturi de utilități și scrisori de referințe bancare. Orice consultant offshore prolific dispune de un sistem internațional de conexiuni în majoritatea paradisurilor fiscale. Cele mai importante verigi din lanț sunt agenții care formează companii (registered agents) și care asigură serviciile administrative ulterioare: sediu virtual, acționari și directori nominali (“proxies”), împuterniciri etc.

Kiss Laszlo Gyorgy și partenerul său neo-zeelandez, Ian Taylor, au toate aceste butoane la îndemână
. Diferiții agenți locali cu care lucrează pe întreg mapamondul sunt entități rezidente în jurisdicțiile offshore unde au primit licență să înființeze companii. Printre aceștia, trei primesc constant comenzi  din România: Delaware Intercorp (Statele Unite - www.delawareintercorp.com), Fidelity Corporation Services (Insulele Seychelles - http://www.seychellesoffshore.com) și GT Group (Noua Zeelandă / Vanuatu - http://www.gtgroup.com.vu).

Arestarea

Consultantul offshore Kiss Laszlo Gyorgy a fost arestat la București, pe 8 octombrie, la o lună după ce reporterii incognito ai OCCRP, deghizați în oameni de afaceri, l-au înregistrat planificând strategii de criminalitate financiară. Kiss este acuzat de spălare de bani și complicitate la delapidare, în două dosare penale în care mai sunt anchetați și managerii Petrom Service SA (actuala PSV Company) - corporația asociată cu mogulul Sorin Ovidiu Vîntu. În plus, șase dintre directorii acestei companii sunt acuzați de constituirea unui grup infracțional, delapidare, evaziune fiscală, spălare de bani și fals. (Verdictul - partea 1, Verdictul - partea 2, Verdictul - partea 3 si Verdictul - partea 4)

Potrivit procurorilor, Kiss este creierul financiar care a pus la punct un circuit transfrontalier de spălare a banilor, prin care aproximativ 8 milioane de euro ar fi ieșit ilegal din contabilitatea Petrom Service pentru a fi însușiți personal, în numerar sau prin virament bancar, de Ionuț Adrian Eftime - un apropiat al lui Vîntu.

Procurorii sustin ca, pentru a șterge urma banilor, cei anchetaţi ar fi încheiat contracte fictive cu firme offshore, ar fi utilizat conturi în Cipru și Bulgaria, dar și societăți românești. OCCRP a descoperit că în centrul schemei sunt câteva companii din Delaware - înregistrate la aceeași adresă din Newark, chiar de agentul registratar local Delaware Intercorp, Inc care lucrează cu avocatul român și  partenerul său neo-zelandez, Ian Taylor.

Cercetați  în libertate

În plan judiciar, ancheta a demarat discret. Într-o primă etapă, Kiss Laszlo Gyorgy a fost monitorizat de Serviciul Român de Informații (SRI), la cererea procurorilor. Operațiunea s-a extins și în Bulgaria în momentul în care SRI a apelat la omologii din Serviciul Național de Securitate bulgar pentru documentarea afacerilor din Ruse ale lui Kiss și ale partenerului său local, Ivo Kutov.

Lucrurile s-au precipitat din momentul în care unitatea centrală din serverul informatic al Petrom Service SA a dispărut. Au urmat arestări în lanț și percheziții. În cazul lui Kiss, procurorii au confiscat acte, au cerut comisie rogatorie cu autoritățile bulgare pentru obținerea unor documente bancare și au ridicat computerele Lamark Tax Planning Consult - firma de consultanță offshore cu sediul în Piața Victoriei din București.

Acum, ancheta penală continuă cu Kiss în libertate. Consultantul offshore a fost eliberat după două luni și jumătate de arest preventiv. Pe 26 noiembrie 2010, instanța a hotărât că “urmărirea penală nu ar fi împiedicată prin lăsarea în libertate a inculpaților (Kiss Laszlo Gyorgy și Ionuț Adrian Eftime – n.r.)”. Magistrații au considerat că cei doi ar trebui să beneficieze de același regim judiciar cu managerii Petrom Service SA cercetați în aceeași cauză, dar în stare de libertate. Însă Curtea le-a interzis tuturor să părăsească țara. (Verdictul - partea 1 si Verdictul - partea 2)

La ancheta a contribuit Daniel Bojin

ReportingProject.net este portalul organizatiei The Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), un program in care participa jurnalisti de investigatie din Europa de Su-Est si Caucaz. Proiectul este sustinut de granturi oferite de United Nations Democracy Fund (UNDEF), the United States Agency for International Development (USAID) si the Open Society Foundation.
  • ReportingProject.net pune la dispozitia jurnalistilor de investigatii platforma DataTracker, un instrument prin care se pot afla date despre companii din toata lumea.


Citeste mai multe despre   






















21889 vizualizari

  • +41 (41 voturi)    
    kiss kiss, bang bang (Miercuri, 23 februarie 2011, 18:43)

    turnuldecontrall.blogspot.com [utilizator]

    Sunt ochi si urechi. Sper sa fie ceva consistent.
    • -3 (3 voturi)    
      E pe naiba (Miercuri, 23 februarie 2011, 23:01)

      A [anonim] i-a raspuns lui turnuldecontrall.blogspot.com

      Asta nu e fanfaronul care a publicat pana si carti de tax evasion? Cum au adunat dovezile sa-l aresteze, de pe google?
      Adevaratii borfasi acum numara banii iar papagali de suprafata ca asta sau SOV incaseaza castane.
      • +9 (9 voturi)    
        memoria colectiva: (Joi, 24 februarie 2011, 8:54)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui A

        uita cine a fost si este SOV... hai mai, si ala e de suprafata? Daca cititi presa lui o sa ajungeti sa va fie mila de el si sa iesiti in strada sa il protejati... Natiune, Natiune...
        • 0 (0 voturi)    
          lol (Joi, 24 februarie 2011, 22:35)

          d [anonim] i-a raspuns lui atreus

          Chiar te astepti ca un gestionar puscarias sa fie mai inteligent decat papusarii lui cu stele grele pe umeri?
  • -21 (31 voturi)    
    Si ce informatie noua ati scris? (Miercuri, 23 februarie 2011, 19:09)

    r [anonim]

    Dati cateva exemple, ce fel de bani s-au spalat si cum? Oricum mare branza nu o sa le faca.
    • +24 (24 voturi)    
      De ce esti rautacios? (Miercuri, 23 februarie 2011, 19:36)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui r

      Si nici nu-ti spun de ce.E bine sa stim si noi cine sunt indivizii.
    • +12 (14 voturi)    
      Tu esti cumva dislexic!? (Miercuri, 23 februarie 2011, 19:52)

      Gimmy [anonim] i-a raspuns lui r

      N-auzi ca in cateva ore vin cu detaliile!??
    • -2 (4 voturi)    
      hmmm (Miercuri, 23 februarie 2011, 23:25)

      adyQ [utilizator] i-a raspuns lui r

      s`au spalat bani deaia de hartie sau mai nou de plastic, da chiar asa ce drq nu ne zic astia si ce fel de bani s`au spalat? te baga in ceatza nu alta...eu zic ca de spalat i`au spalat cu detergent si au pus si niste cocollino.... da nu o sa dea publicitatii multe informatii ca este o ancheta in desfasurare, legat de branza vom vedea, poate fi mare sau nu :)
  • +16 (16 voturi)    
    Kiss cel "mare" (Miercuri, 23 februarie 2011, 19:18)

    pointless man [utilizator]

    Excelent, dar usor confuz. Astept continuarea.
  • +18 (18 voturi)    
    Bate Vantu? (Miercuri, 23 februarie 2011, 20:02)

    paul155 [utilizator]

    Castele de nisip cad! Sa fie Vanu?
  • -14 (18 voturi)    
    momentul oportun (Miercuri, 23 februarie 2011, 20:13)

    un cetatean [anonim]

    Hai,nea Tapalaga,nu mai umbla cu din astea.E clar ca sunt de la opozitie astia si eventual 1-2 de la PDL de culoare sau care deranjeaza.

    Sau se discuta codul municii zilele astea ?
    • +7 (7 voturi)    
      exact momentul oportun (Miercuri, 23 februarie 2011, 21:26)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui un cetatean

      dupa ce se publica, stim exact cine esti!
  • -17 (23 voturi)    
    he,he,he.... (Miercuri, 23 februarie 2011, 20:19)

    Codruta N [utilizator]

    pe pariu ca, daca pe "liste" ar fi ceva nume legate de PD, nu o sa mai apara nimic, pe nicaieri? >:)
    Cum adica "a disparut unitatea centrala"? S-a volatilizat? au furat-o hotzii? a aruncat-o Kiss in buda? a luat-o Parchetul? Sau cum?
    Ce articol fara cap si coada...! S-au "identificat companii" - sunt ele, cumva, nelegale prin statele in care exista? E ilegal in Romania sa faci afaceri cu astfel de companii?
    ???
    • +10 (14 voturi)    
      aia ca tine ar trebui sa fie ilegali (Miercuri, 23 februarie 2011, 20:44)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      am ajunge departe in felul asta!
    • +11 (15 voturi)    
      ati iesit la carcotit? :) (Miercuri, 23 februarie 2011, 20:44)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      as fi curios cum demonstrezi tu ca pe listele respective erau si de la PD dar nu le-au scos in presa. daca poti sa-mi demonstrezi asta nu te mai intreb de unde stii sigur de asta.

      a disparut, adica cineva a furat-o. ce-s cu intrebarile alea? ai norma la numarul de caractere?:)

      o sa afli imediat in ce consta ilegalitatea. doar un pic de rabdare sa mai ai.

      te-au trimis sefii pe teren in avans sa minimizezi efectele? :)
  • -10 (18 voturi)    
    ce vrajeala (Miercuri, 23 februarie 2011, 20:21)

    gimini [utilizator]

    Firmele offshore sunt legale oriunde in lumea asta.
    S-a plans statul Delaware ca firmele care erau folosite sunt "fictive"?
    S-a plans statul Seychelles?
    S-a plans Vanuatu?
    Nu?
    Atunci succes la CEDO reprezentantilor statului roman. Sa speram ca nu (ne) vor pierde prea multi bani in procesul pe care il va castiga Kiss.
    • +11 (11 voturi)    
      Care-i vrajeala? (Miercuri, 23 februarie 2011, 20:59)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui gimini

      Astia spun ca vor da o lista cu oameni de afaceri,politicieni,etc care au firme si conturi pe aiurea.De ce le-ar face neaparat un rau?Ce romanii nu au voie sa investeasca in strainatate?Poate ca acei oameni vor sa se afle despre eforturile lor de a promova imaginea Romaniei.De ce-i vrajeala?
    • +9 (9 voturi)    
      Hihihi (Miercuri, 23 februarie 2011, 21:32)

      jackd [utilizator] i-a raspuns lui gimini

      ...chiar si operatiunile prin offshore-uri pot fi subiect de investigatii si anchete si chiar daca opinia proCURului Poanta e pro-hotie
  • +6 (6 voturi)    
    ia mai da o cautare (Miercuri, 23 februarie 2011, 21:00)

    dorin [anonim]

    A fost jurnalist de investigatii la EVZ. Unul foarte bun.

    http://www.evz.ro/detalii/stiri/reteaua-iuda-gradele-apei-minerale-811262.html
  • +4 (4 voturi)    
    astia or fi (Miercuri, 23 februarie 2011, 21:10)

    dadada [anonim]

    http://economie.hotnews.ro/stiri-economie-8332038-masoneria-offshore-politicieni-influenti-afaceristi-controversati.htm?cfadac=
  • +16 (16 voturi)    
    e bine ca in sfarsit SRI isi face datoria (Miercuri, 23 februarie 2011, 21:11)

    acer [anonim]

    banii murdari sa fie scosi la lumina si daca nu sunt justificati de cei care ii au sa fie confiscati...vintu si luca sunt ca fratii in afaceri oneroase...de aici finantau ei oamenii politici si isi faceau jocurile dupa bunul plac...nu e de mirare disperarea lui vantu care e pusa in practica cel mai bine de realitatea tvle curge sage din nas nu alta...numai jurnalism impartial si corect nu fac ei acolo...stau cu tunurile pe presedintele tarii toata ziua dar nu scot o vorba de vantu si afacerile lui mizerabile
    • -6 (6 voturi)    
      fii serios (Miercuri, 23 februarie 2011, 22:37)

      tudor [anonim] i-a raspuns lui acer

      Daca n-ar fi posturi ca asta am fi ca in tarile arabe (Egipt, Libia etc.).Asa ca asculta toate posturile sa te lamuresti cum sta situatia in atara asta .
  • +1 (5 voturi)    
    Cata dreptate ai... (Miercuri, 23 februarie 2011, 21:28)

    jackd [utilizator]

    ...prin '90 RomaniaMare a lui VC Tudor publica articole "denigratoare" la adresa unora ca Hrebe, Nastase, Paunescu, Vacaroiu, Patriciu, Voiculescu, ETC...lista e lunga si care astazi se dovedesc a fi ceva mai mult decat "presa ieftina"...
  • +5 (5 voturi)    
    Unde-s "pichetantii"? (Miercuri, 23 februarie 2011, 21:39)

    nano2k [utilizator]

    Pensionari, mame, copii, AICI sunt banii dvs! Oameni ca astia subtiaza bugetul pe care statul vi-l poate pune la dispozitiei.

    De asemenea, subtiaza si furturile celor de la Putere, indiferent de culoarea lor politica, insa fiti siguri ca primii care sufera sunteti voi, nu hotii!
  • -13 (13 voturi)    
    Acum ce faceti? (Miercuri, 23 februarie 2011, 21:52)

    Elena Blonda [anonim]

    Stergeti numele de pedelici de pe lista ?
    • +11 (11 voturi)    
      ... (Miercuri, 23 februarie 2011, 22:03)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Elena Blonda

      paranoia...
    • +2 (4 voturi)    
      blondino.. (Miercuri, 23 februarie 2011, 22:36)

      romaya [utilizator] i-a raspuns lui Elena Blonda

      te-ai ratacit prin zona sau ai fost eliminata de la concursul de frumusete al amazoanelor psdiste ?
  • +5 (5 voturi)    
    suculent (Miercuri, 23 februarie 2011, 22:05)

    elena bruneta [anonim]

    sper sa fie suculenta stirea

    ochi si urechi sunt
  • -4 (6 voturi)    
    E LEGAL!!! (Miercuri, 23 februarie 2011, 22:18)

    TataMare [anonim]

    Unde scrie ca nu am voie sa mut total sau partial afacerea intr-o jurisdictie unde fiscalitatea este mai favorabila?!
    Toti ati ranjit satisfacuti cand Nokia si-a mutat fabrica din Germania in Romania. Romania (cu 16%) este un paradis fiscal in comparatie cu Germania.
    De ce nu ar fi acelasi lucru cand cineva isi muta total sau partial afacerea intr-o tara cu fiscalitate mai redusa?!?
  • +4 (4 voturi)    
    Haideti odata! (Miercuri, 23 februarie 2011, 22:49)

    daniel [anonim]

    Hai domne' ca nu mai pot astepta, dati lista aia, poate vedem ceva 'de dulce'!
  • -3 (5 voturi)    
    de ce arata lista dupa cateva ore???!! (Miercuri, 23 februarie 2011, 22:53)

    nightmares [utilizator]

    ehehehhe......cred ca se negociaza la greu.....parerea mea ...
  • -3 (3 voturi)    
    praf in ochi (Miercuri, 23 februarie 2011, 23:03)

    vizionarul [anonim]

    bla bla bla
    nimic concret
  • +3 (3 voturi)    
    Uite ca se misca ceva (Miercuri, 23 februarie 2011, 23:16)

    Crai de curte veche [anonim]

    Dca se miscaceva sa se aresteze aceasta masinarie de scos banii din Romania, bombonel si cu imitatia sa au de ce sa le fie frica .Vine timpul ca procurorii adevarati nu facuti la apelul de seara maimutoiul ponta , si cu bombonel , vintu ,nistorescu(pidosnicul), sa iaba frisoane.In rest numai de bine
  • +3 (3 voturi)    
    Grabiti-va, fratilor, ca fug cu totii (Miercuri, 23 februarie 2011, 23:25)

    zexe [anonim]

    In ceteva ore poti ajunge la granita, de oriunde din Romania. Cred ca asta este spilul. Ca sa nu alerge dupa ei, prin tara, ii asteapta in grupuri organizate la granita.
  • -1 (1 vot)    
    PLAN SRII ORGANIZAT (Joi, 24 februarie 2011, 11:30)

    Psihoanalist [anonim]

    Nimic nu se aproba nicici in occident fara avizul Serviciilor secrete. Firma institutzie,imbis,restaurant,garaj,casa,sosea totul ie structura strategica in orce tzara.Fraerii care au strins capital in secret in Romania au cazut in plasa Servicilor prin agentul lor Kiss. A fost arestat de ochii lumii facind parte dintr-un plan al servicilor: De fapt a facut un concediu pentru public undeva discret in strainatate . Recompensa data natural ,serviciilor aduse statului pe bani clientzilor ..