​Proiect Sustinut de Enel

(P) MyEnel - toate informatiile despre contul tau de energie electrica intr-un singur loc

de     Smile Media
Luni, 18 februarie 2013, 16:22 Enel

Personalul din centrele de relatii cu clientii sau reprezentantul Enel care vine sa citeasca indexul contorului nu sunt singura interfata a clientului cu furnizorul de energie electrica.Daca preferi o modalitate mai simpla si mai rapida, acum exista MyEnel, serviciul online care iti permite sa accesezi singur toate informatiile si serviciile de care ai nevoie.

Ca cei mai multi utilizatori de Internet ai, printre altele, un cont de mail si cel putin unul pentru o retea de socializare. MyEnel este contul tau pentru economisit timp si, folosit intr-un mod inteligent, poate duce inclusiv la eficientizarea consumului de energie.


MyEnel aduna intr-un singur loc toate informatiile de care ai nevoie de la furnizorul tau de energie electrica. Pentru a-ti crea un cont intra pe www.enel.ro si acceseaza sectiunea „Inregistreaza-te“. Ai nevoie doar de codul de client si de Eneltel, informatii pe care le gasesti pe factura ta de energie.



Contul creat devine activ in cateva ore de la inregistrare, iar odata accesat iti va permite sa verifici online, de acasa sau de la birou, tot ce tine de relatia ta cu furnizorul de electricitate.



MyEnel iti permite:
-    sa-ti platesti factura comod, din fata calculatorului, cu ajutorul cardului bancar;
-    sa pastrezi toate facturile de electricitate in acelasi loc, intr-o ordine perfecta. Poti oricand sa vezi si sa tiparesti o factura emisa cu cateva luni in urma;
-    sa consulti evolutia consumului tau de energie electrica din ultima perioada.
-    sa comunici indexul de consum direct de la calculator fara a mai fi nevoie sa astepti persoana care face citirea contorului;
-    sa pui intrebari si sa primesti raspunsuri fara a te mai deplasa la un centru de relatii cu clientii;

E extrem de simplu. Viziteaza https://www.enel.ro/crosweb/myenel/servicii_online






Citeste pe Stirile ProTV

Sotia pune poze pe Facebook din Italia, iar el schimba scutece. Povestea lui Radu, romanul care isi creste singur cei 5 copii

Mirajul unei vieti mai bune in strainatate destrama tot mai multe familii din Romania. Victime ale fenomenului sunt copiii care raman in tara, ingrijiti de un singur parinte sau de bunici. Intr-o comuna din Cluj, un tata isi creste cu greu cei 5 copii, cel mai mic in scutece, dupa ce sotia plecata la munca in Italia i-a spus ca nu se mai intoarce acasa.








11751 vizualizari
  • +4 (4 voturi)    
    Au dreptate... (Luni, 18 februarie 2013, 17:11)

    danilo [utilizator]

    Este un serviciu excelent.Eu, cel putin, sunt multumit.
    In sfarsit ceva care merge in ENEL....
  • +2 (2 voturi)    
    si la mine merge (Luni, 18 februarie 2013, 17:31)

    Aramis [utilizator]

    Merge bine de peste un an, doar ca luna trecuta au "uitat" sa mai trimita mailul cu emiterea facturii in jur de ziua de 18 si astepind mailul dar avind si altele pe cap, pe 1 februarie mi-au adus aminte ca n-am platit factura.
    Deci e loc si de mai bine
  • +6 (6 voturi)    
    Pacat.. (Luni, 18 februarie 2013, 18:06)

    Va_ly [utilizator]

    Mda, suna frumos, dar doar atat. Hai sa va povestesc eu cum sta treaba cu enel.
    Pentru o amarata de schimbare titular de contract am fost nevoit sa stau 4 ORE la un centru enel ! ! ! Si credeti ca asta a fost tot ? Nuu, mai urmeaza, daca nu stiati astia de la enel sunt fani ai serialelor.
    Imi ia consultantul actele (copii CI, contract vanzare-cumparare, etc), completez/semnez X formulare si imi spune ca voi fi sunat de cineva din back office pentru definitivarea contractului, urmand sa revin pentru a-l semna.(de ce nu l-au tiparit pe loc? !? mare necunoscuta !)
    La intrebarea: " Din experienta dvs, voi fi nevoit sa stau iarasi jumatate de zi pentru a semna contractul" , am primit raspunsul ca "Este posibil, in fiecare zi este la fel de aglomerat".

    Ca idee, la GDF Suez (pt gaze), o schimbare de titular de contract a durat 40 de minute cu tot cu statul la coada, completat formulare si semnat contractul. Au inventat aia domne o metoda extraordinara : TIPARESC CONTRACTUL PE LOC ! Smecheri rau.
    • +5 (5 voturi)    
      Se Stie... (Marţi, 19 februarie 2013, 9:58)

      andreiu [utilizator] i-a raspuns lui Va_ly

      Aceste lucruri sunt cunoscute de oricine a avut treaba cu contractele. Eu am reusit s-o scot la capat cu contractul dar nu mai venea nimeni la mine sa instaleze contorul. Pana la urma sa rezolvat cu o plangere trimisa prin fax la sediul central.
      Dupa toata tevatura asta e o placere sa folosesti Myenel si sa nu mai calci pe la ei !
    • +3 (3 voturi)    
      si...? (Marţi, 19 februarie 2013, 13:49)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Va_ly

      Ai impresia ca cu Electrica ai fi scapat mai ieftin/repede/usor ?

      Sunt (fara sa am de ales) client Electrica, iar pentru acest motiv nu ma bucur de luxul de a plati nici macar factura on-line cu cardul fara comision.
    • 0 (0 voturi)    
      GDF Suez are alta buba.. (Miercuri, 20 februarie 2013, 0:27)

      Andrei966 [utilizator] i-a raspuns lui Va_ly

      nu poti sa platesti online cu cardul decat sume peste 150 lei.. deci si frumoasa si gospodina in tara asta e mai rar...
  • +1 (1 vot)    
    grafic (Marţi, 19 februarie 2013, 10:03)

    andreiu [utilizator]

    Si au si un grafic interesant cu istoricul consumului desi, la inceput, e mai greu de inteles ce formule folosesc ei acolo pentru ajustare.
  • +2 (2 voturi)    
    si... noi, clientii Electrica ce putem face ?! (Marţi, 19 februarie 2013, 13:50)

    stefan2008 [utilizator]

    Daca Enel nu cumpara licente si pentru restul judetelor... ce rost are aceasta reclama?
  • -5 (5 voturi)    
    si plata? (Marţi, 19 februarie 2013, 17:16)

    MirceaA [utilizator]

    de ce nu se poate face plata online, ca la Romtelecom, Suez, Orange?
    • +4 (4 voturi)    
      tocmai (Marţi, 19 februarie 2013, 18:06)

      Aramis [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      ca se poate