Guvernul a aprobat trei acorduri de explorare si exploatare petroliera, titularii fiind doua companii olandeze si una romaneasca

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 13 octombrie 2011, 16:56 Economie | Energie

Guvernul a aprobat in sedinta de miercuri trei hotarari de Guvern prin care s-au aprobat trei acorduri petroliere de concesiune pentru explorare, dezvoltare si exploatare petroliera din cadrul rundei a X -a de apel public de oferta. Titularii Acordurilor sunt companii olandeze si romanesti: Melrose Resources BV & Petromar Resources, pentru perimetrele Muridava si Cobalcescu si Petro Ventures BV pentru perimetrul Luceafarul. In afara de Petromar, celelate companii sunt olandeze.

Fiecare perimetru concesionat are o suprafata de circa 1.000 de kilometri patrati, perimetrele fiind amplasate in sectorul romanesc al Marii Negre, a declarat purtatorul de cuvant al guvernului, Ioana Muntean.

Acordurile petroliere au o durata cuprinsa intre 20 si 30 de ani, in functie de complexitatea lucrarilor, iar titularii Acordurilor sunt companii olandeze si romanesti.

Valoarea programelor de investitii minime obligatorii care se vor derula in urmatorii trei ani este de circa 140 de milioane de dolari. "Dupa finalizarea programului obligatoriu, in functie de rezultatele obtinute, titularii Acordurilor pot decide renuntarea la Acord sau continuarea lucrarilor cu programe optionale care se cifreaza intre 70 si aproximativ 180 de milioane de dolari pentru trei ani", spus Ioana Muntean.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

834 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Companii olandeze (Joi, 13 octombrie 2011, 17:06)

    HP [utilizator]

    Si iata cum ne reapropiem una din cele doua tari ce se opun intrarii in Schengen.
    • 0 (0 voturi)    
      limba,instrumentul puterii, si vanzarea de tara (Vineri, 14 octombrie 2011, 6:16)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui HP

      in loc sa ii sictirim pe unde ii prindem,le acordamconcesiuni !vai de kktul de tara numit Rromanika si de atitudinea ei de negroteica buna numai de ffftt si de gratis!
  • +2 (2 voturi)    
    ha ha ha (Joi, 13 octombrie 2011, 17:17)

    nOKIA [anonim]

    gatal, Olanda ne va primi in schengen :))))))))
    le era foame si nu aveau si ei ceva de pe la noi..
  • +1 (1 vot)    
    ...daaaa...la finlandeji...?.. (Joi, 13 octombrie 2011, 17:42)

    bm [anonim]

    nu le facem ceva šukar ca sa mukles ! ..sa avem si noi bahta la Schengen ?
  • 0 (0 voturi)    
    minciuni si manipulare (Joi, 13 octombrie 2011, 17:46)

    daniel [anonim]

    Tradare!!! De trei ori tradare.Guvernul Boc a facut cadou resursele Romaniei(si cui? Olandei,careia i-am ofilit lalelele,in schimb le-am dat petrolul).A aprobat acordurile de EXPLOATARE,fiind pasibil de subminarea economiei nationale.(Asa-zisa afacere Sterling,cu acelasi istoric,va mai spune ceva?)
  • +1 (1 vot)    
    pt schengen,nu? (Joi, 13 octombrie 2011, 18:03)

    cmariusalin [utilizator]

    Ca sa ne ierte ca le-am murdarit lalelele si sa ne primeasca in Schengen!
  • +1 (1 vot)    
    Gata, (Joi, 13 octombrie 2011, 18:04)

    MadameDuRecamier [utilizator]

    vom incepe sa devenim demni de Schengen, olandezii vor constata ca poate nu suntem atit de corupti. Asa se santajeaza in UE.

    De ce n-or fi spus de la inceput ce vor?
    • 0 (0 voturi)    
      de aia (Joi, 13 octombrie 2011, 18:15)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui MadameDuRecamier

      ca nu se practica!
      acum s-a luat si ..viramnetul si intra si vizele! uite asa e coruptia la Ue! mai rafinata! De ei sunt mai EVOLUATI!
      • 0 (0 voturi)    
        Ba se practica (Vineri, 14 octombrie 2011, 10:31)

        MadameDuRecamier [utilizator] i-a raspuns lui sabo

        Vad ca s-a anuntat vizita premierului olandez la Sofia. La noi nu mai vine, ca am devenit instantaneu curati ca lacrima. Uite ce face petrolul. Ar trebui sa-l botezam Ariel-impecabil de curat. Spala orice pata de coruptie.

        Daca vom intra, Shoricii din sistem au liber si cazier curat.

        Halal sa ne fie.