Iulian Iancu despre proiectul de lege care interzice exportul de gaze naturale: In situatii de criza pot fi luate masuri de protectie

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 22 noiembrie 2011, 13:24 Economie | Energie

Iulian Iancu, presedintele Comisiei de Industrii din Camera Deputatilor, sustine ca este absolut convins ca partidele politice de la Putere vor sustine in plenul Camerei proiectul de lege privind interzicerea exporturilor de gaze. Chiar daca acest proiect contravine sau incalca legislatia europeana, Iancu considera ca este necesara adoptarea lui in vederea protejarii consumatorului roman. Aceasta in conditiile in care pretul gazelor romanesti se situeaza in jur de 160 dolari/ mia de metri cubi, iar cele din import la 545 dolari/mia de metri cubi.

Iancu a spus ca isi asuma raspunderea fata de o eventuala declansare a procedurii de infringement din partea Comisiei Europene pentru nerespectarea legislatiei comunitare care prevede interconectarea sistemelor energetice.

Iancu a spus ca va sustine in fata CE motivele pentru care a promovat aceasta initiativa, considerind ca in situatii de criza pot fi luate masuri de protectie.

Reamintim ca HotNews.ro a scris ca proiectul care mai are un singur pas de facut pentru a fi adoptat in camera decizionala este o initiativa a presedintelui comisiei pentru industrii si servicii, Iulian Iancu (PSD) si care prevede interzicerea exporturilor de gaze. Proiectul are un singur articol care prevede modificarea Legii gazelor 351/2004. "Asigurarea securitatii in aprovizionarea in aprovizionarea cu gaze naturale-gazele naturale din productia interna vor fi valorificate numai in piata interna de gaze, cu exceptia cazului in care productia de gaze naturale depaseste consumul intern de gaze, pentru o perioada de minim doi ani consecutiv", se arata in initiativa deputatului.

Punctul de vedere al Guvernului arata ca nu pot fi sustinute astfel de proiecte pe motiv ca determina distorsionarea pietelor si contravin legislatiei europene si nationale.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1050 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Gaz (Marţi, 22 noiembrie 2011, 14:31)

    Daniels22026 [utilizator]

    Strategia de securitate a tarii poate fi anulata doar in favoarea unei strategii de securitate europene. Deocamdata nu exista armata europeana unica, nu exista putere executiva unica, etc. Gazul Romaniei nu trebuie vindut nimanui, caci nu ne ajunge.
  • +5 (5 voturi)    
    Egalitate pt catei (Marţi, 22 noiembrie 2011, 15:08)

    id [anonim]

    Sigur, interzicerea exportului de gaze contravine legislatiei europene, refuzul admiterii Romaniei in Schengen dupa indeplinirea criteriilor e absolut in regula. :)
    • +5 (5 voturi)    
      la fel si cu taxa auto si dreptul de munca (Marţi, 22 noiembrie 2011, 17:07)

      bbk [anonim] i-a raspuns lui id

      adica e ilegal sa punem taxe pe importul de masini second hand (din Germania), dar nu e ilegal sa se limiteze drepturile romanilor de a merge "la ei" in tara si sa lucreze.

      totusi, nu mi-e clar, ce sa exportam noi? pai avem prea mult si nu avem ce face cu el? atita timp cit noi importam de la rusi, se pare ca nu avem prea mult.
  • +5 (5 voturi)    
    Ce atatea complexe! (Marţi, 22 noiembrie 2011, 16:56)

    petrom suparatul [anonim]

    Bravo! In sfarsit o masura buna pt. tara. Parlamentarii trebuie sa faca legi bune pt. poporul pe care-l reprezinta si nu pt. afaceristii straini.
  • +2 (4 voturi)    
    hai sifon (Marţi, 22 noiembrie 2011, 17:00)

    Ipse [anonim]

    si cine e de vina musiu ca gazele noastre au un pret de kk? Nu e bataie de joc? Asa ne exploatam si valorificam resursele, la cele mai mici preturi posibile? De ce nu ar obtine statul asta pretul corect la avutia nationala? Faci parete din banda care a devalizat Romania prin preturi reduse la tot ce era resursa nationala: resurse maturale, resurse agrigole, forta de munca.
  • -3 (3 voturi)    
    tratatul de aderare!!!!! (Marţi, 22 noiembrie 2011, 17:08)

    cinic [anonim]

    cand s-a semnat, legislatia europeana are prioritate,indiferent de imbecilitile unor judecatori sau oameni politici. Daca luam infringment si pierdem bani europeni, plateste acest nenea Iancu? sau cei ce la-u propus deputat/ sau al sau partid?
    • +3 (3 voturi)    
      Vana (Marţi, 22 noiembrie 2011, 17:59)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui cinic

      Romania a hotarit ca legislatia europeana are prioritate. Tot Romania hotareste cind legislatia europeana nu mai are prioritate. Procedura de infringement nu poate deschide vana de gaz romanesc. Numai prostia noastra ar putea s-o deschida.
    • +3 (3 voturi)    
      Pix (Marţi, 22 noiembrie 2011, 18:01)

      George [anonim] i-a raspuns lui cinic

      Da, am fi folosit pana acum o gramada din banii europeni...
    • 0 (0 voturi)    
      - (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 22:35)

      Runa [anonim] i-a raspuns lui cinic

      asa cum si celelalte tari europene selecteaza ce sa respecte din tratatele cu noi la fel si Romania trebuie sa respecte doar ce o avantajeaza de acum inainte. Mai ales ca tocmai s-a prelungit restrictionarea romanilor de a munci in mai multe state desi prin tratatul de aderare aceasta putea avea loc doar in conditii exceptionale dovedite cu studii de piata.Si vedeti si partea si Schengen.