Opinie

Premierul si reflexele sale autoritare dauneaza climatului investitional. Iarasi dam peste dl. Vevera

de Emil Stoica     Jeopardy
Marţi, 14 februarie 2012, 10:31 Economie | Energie

Premierul i-a cerut ministrului Economiei sa-l demita pe CEO-ul de la Transelectrica. Transelectrica este o societate cotata la Bursa, statul detine 72%, iar restul de 28% sunt detinue de diferite fonduri de investitii precum si de catre public.

CEO-ul firmei precum si Consiliul de Administratie au o obligatie catre toti actionarii, nu numai catre cel majoritar.

Decizia de intrerupere a contractului de munca a unui CEO este datoria Consiliului de Administratie / Supraveghere a acelei firme. Daca CEO-ul a gresit atat de grav, de ce nu s-a intrunit de urgenta Consiliul de Administratie? Ce au facut membrii numiti de guvern acolo, printre care si faimosul dl. Vevera?

Transelectrica este o firma de importanta nationala, este normal sa existe un interes public imens si este normal ca premierul sa fie ingrijorat.

Insa mecanismele de guvernanta a unei firme trebuie respectate. Nu premierul este CEO-ul firmei! Nu poate premierul sa intervina in afacerile unei firme care are 28% actionariat privat. Premierul se putea plange in mod public de cum e gestionata Transelectrica daca era nemultumit, era apoi de datoria profesionistilor din conducerea Transelectrica sa-si dea seama daca au facut o greseala si cat de ireparabila era greseala si, daca era cazul, ar fi trebuit sa-si dea demisia. Daca membrii Consiliului de Administratie nu sunt profesionisti, trebuie sa ne intrebam de ce a numit statul acolo oameni nepregatiti pentru acel rol.



Citeste mai multe despre   






















3337 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    de acord (Marţi, 14 februarie 2012, 10:37)

    angel [anonim]

    Acum, individul destitutit va da statul in judecata si va cistiga.
  • 0 (8 voturi)    
    Dandu-l afara ii protejeaza. (Marţi, 14 februarie 2012, 10:39)

    mircea [anonim]

    Palavrageala fara rost a CEO-ului Transelectrica putea detrermina o scadere accentuata a actiunilor.In plus Transelectrica este intreprindere strategica si tu vinzi secrete la coltul strazii ca sa stie excrocii cum sa santajeze?Nu se face asa ceva,fara o sanctiune a celui vinovat.Eu zic sa spuna multumesc ca a scapat numai cu destituirea.In plus,nu Transelectrica este producator de energie electrica si ce a spus,chiar nu trebuia intr-o astfel de conjunctura.Uite ca sa luat codul portocaliu.Sa vedem ce mai soun istericii si excrocii?
    • -1 (1 vot)    
      corect mircica ! (Marţi, 14 februarie 2012, 11:26)

      ginel cotrocescu [anonim] i-a raspuns lui mircea

      si mai dai in...de actionari !
      parerea lor nu conteaza.

      apropo, o fi o masura pentru stimularea..privatizarii.
  • +3 (5 voturi)    
    nu strica ....ceva autoritate (Marţi, 14 februarie 2012, 10:42)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    In toate companiile,actionarul majoritar decide.,in cazul asta a actionat in numele si in interesul poporului.

    D
  • 0 (4 voturi)    
    OMV.... (Marţi, 14 februarie 2012, 10:45)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    De ce nu ar fi o asemenea autoritate si laOMV,de exemplu,........acum nu am mai plati benzina si motorina ,la pretul asta exagerat,mai mare si decat in Austria.
  • 0 (6 voturi)    
    Abuz clar. (Marţi, 14 februarie 2012, 10:55)

    Gigi66 [anonim]

    Ne mai intrebam de ce investitorii de calibru ocolesc tot mai mult Romania. Tocmai de asta, din cauza comportamentului abuziv al guvernantilor, care se amesteca grosolan in companii listate la bursa, vezi si cazul donatiei catre stat ordonata de guvern la Romgaz, unde FP, actionar cu 20%, a fost pur si simplu batjocorit.
  • +1 (5 voturi)    
    Contraexemplu (Marţi, 14 februarie 2012, 11:09)

    Ostropeață Serafim [anonim]

    Domnule Stoica, aveți dreptate, în principiu. Dar uitați că există imperative de moment când, for the greater good, este necesară o asemenea intervenție.
    Haideți să vă dau un contraexemplu: într-un moment ca acesta, când toate eforturile Guvernului, administrațiilor locale și simplilor cetățeni vizează salvarea unor vieți în cumpănă, PETROM SA nu a binevoit să pună la bătaie câteva cisterne de motorină care ar fi asigurat activitatea utilajelor care, altfel, au stat pe loc. Și totuși Premierul nu a anulat contractele de exploatare pe care PETROM SA le are cu Statul, deși i-ar fi fost INCREDIBIL de ușor. Adevărat?
  • +1 (3 voturi)    
    Daca e o greseala (Marţi, 14 februarie 2012, 11:15)

    Bogdan [anonim]

    E ca statul nu isi ia in serios rolul de actionar majoritar. Cred ca e naivitate (incompetenta, rea credinta ?) sa crezi ca exista un CEO in lumea asta ce ia decizii in favoarea actionarilor minoritari si impotriva celor majoritari. Durata medie de supravietuire in functie este de 1/2 ora. Schimbarea unui membru NUMIT al consililui de administratie nu inseamna ca acesta este incompetent (corupt, hot, retard ?) ci pur si simplu nu mai corespunde unor directii noi. E simplu si elementar.
  • +1 (1 vot)    
    COMPANIA NATIONALA Transelectrica SA (Marţi, 14 februarie 2012, 11:24)

    georgeb [utilizator]

    Va trebi sa depun eforturi pentru a gasi raspunsul corect la intrebare, deci cu titlul de speculatie, sau hunch:

    "Horia Hahaianu a fost numit in functie in aprilie 2011 de ministrul Ion Ariton."

    Asta e chiar din articolul catre care ai dat link. Daca CEO-ul companiei e numit de ministrul industriilor, si nu de un CA, logica mea primitiva spune ca titlulatura de "companie nationala" nu e doar o tichie... compania cu pricina are regim special, probabil ca extisa o lege undeva care zice ce drepturi speciale are statul intr-o astfel de companie. Si daca articolul ala nu minte atunci sunt 99% convins ca un ministru care numeste un CEO intr-o companie nationala are dreptul sa-l si demita.

    So, IMHO, you're once again talking out of your heiny.
    • 0 (0 voturi)    
      Revin cu un detaliu (Miercuri, 15 februarie 2012, 15:37)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

      http://economie.hotnews.ro/stiri-companii-8562993-stelian-gal-fost-inlocuit-conducerea-transelectrica.htm

      Articolul de mai sus, daca nu minte si el, indica faptul ca minsiterul economiei l-a numit pe Hahaianu director in aprilie 2011. Procedura exacta nu este detaliata, dar pot presupune ca implica mandatarea membrilor CA. De ce ar trebui ca procedura in cazul demiterii lui Hahaianu (daca ar fi fost cazul, intre timp acesta si-a dat demisia) sa fie diferita?
  • +1 (1 vot)    
    mossa vs sri (Marţi, 14 februarie 2012, 11:28)

    Beldie [anonim]

    tovarase ungureanu, sedintele UTC nu au fost in zadar.
  • +1 (1 vot)    
    Doare rau. (Marţi, 14 februarie 2012, 11:42)

    mircea [anonim]

    Capusele si baietii destepti nu au prevazut o astfel de reactie.Acum isi dau cu pumnii in cap de ciuda.Au pierdut un om din interior si este greu sa-ti formezi altul.Comentariile de pana acum asta dovedesc.
  • +2 (2 voturi)    
    pentru cei care nu stiu dar comenteaza aiurea (Marţi, 14 februarie 2012, 11:46)

    tuktuk [anonim]

    ca bine ca a fost dat CEO-ul ala jos, n-ar strica sa va uitati in lege putin: nu actionarul majoritar decide cand e dat afara CEO-ul, ci consiliul de administratie. asa ca nu MRU trebuia sa-l dea afara, ci ministerul trebuia sa sesizeze consiliul de administratie iar aia sa se adune si sa decida/voteze, etc. asta daca vrei sa procedezi legal.

    daca insa vrei sa procedezi pe principiul de smardoi deja adus la perfectiune de basescu, imi-bag-picioarele-in-ea-de-lege-si-te dau-afara-ca-eu-sunt-mos-gerila-si-tu-m-ai-contrazis-prostule, sigur ca merge si asa in romania. doar ca presimt niste procese venind pe drum. sau poate postacii aia incalziti au uitat ca in transelectrica e actionar FP-ul de exemplu, care acum e in intregime privat si nu inghite aiureli din astea.

    si toata povestea asta pentru ca amaratul ala l-a contrazis pe marele sef.
    • 0 (0 voturi)    
      unu (Marţi, 14 februarie 2012, 12:33)

      unu [anonim] i-a raspuns lui tuktuk

      eu sunt convins ca ungureanu e de buna credinta dar ca sa respecti legea, trebuie sa o stii, daca nu o stii, sa o citesti, nu sa dai cu tifla.
      in curand il vom regreta pe boc pentru ca vad ca asta e pus pe fapte mari.
      cum o fi intr-o tara cu doi dictatori? s-ar putea sa ne amuzam putin in curand.
  • 0 (0 voturi)    
    cam fortat titlul (Marţi, 14 februarie 2012, 13:12)

    lmc [utilizator]

    cum este afectat "climatul investitional"? asta n-am intrezarit din articol.
    • 0 (0 voturi)    
      citeste articolul integral (Marţi, 14 februarie 2012, 13:55)

      Emil Stoica [anonim] i-a raspuns lui lmc

      lmc: citeste articolul integral, pe HN este preluata prima jumatate.