ArcelorMittal va cumpara o cantitate uriasa de energie de la Nuclearelectrica prin intermediul bursei

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 14 martie 2012, 14:40 Economie | Energie


 documente
Nuclearelectrica si ArcelorMittal au gasit, pana la urma, o formula mai putin controversata in vederea incheierii unui contract pe doi ani pentru furnizarea unei cantitati uriase de energie. Contractul va fi incheiat pe OPCOM, in acest sens fiind depusa din partea ArcelorMittal o cerere de oferta pentru cumpararea a 3.149.460 MWh (3,15 TWh). Conform solicitarii, ofertele de vanzare pot fi transmise la Operatorul Pietei de Energie Electrica "OPCOM" pana miercuri, 21 martie 2012, ora 15:30. Pretul nu este fix. Pentru prima luna de livrare pretul va fi de 200 lei/Mwh, dupa care va fi utilizata o formula de calcul care poate sa-l scada si la 170 lei/MWh. Initial, Nuclearelectrica si ArcelorMittal au discutat posibilitatea incheierii unui contract bilateral direct, insa acest lucru a starnit o reactie negativa din partea organismelor internationale (FMI, BM), potrivit surselor HotNews.ro. 

Pe piata centralizata a contractelor bilaterale, pretul mediu este 225 lei pe MWh.

  • Reprezentantii acestor institutii au amintit autoritatilor romane ca un contract direct intre Nuclearelectrica si ArcelorMittal ar incalca acordul cu FMI potrivit caruia, toate contractele noi se incheie exclusiv pe OPCOM. In plus, un contract incheiat in afara pietelor de pe OPCOM ar putea duce la anularea unui proiect de 1 miliard de euro care se afla in pregatire cu Banca Mondiala. In prezent, Banca Mondiala lucreaza cu autoritatile la un aranjament Deferred Draw Down Option (DPL-DDO) de 1 miliard de euro ce va fi aprobat in luna iunie 2012, avand ca scop sustinerea rezervelor financiare.
HotNews.ro a aratat la sfarsitul saptamanii trecute ca vineri, 9 martie, trebuia sa aiba loc o sedinta a Consiliului de Administratie Nuclearelectrica in care sa aprobe tranzactia. In urma interventiei FMI si BM, sedinta nu a mai avut loc, ulterior fiind luata decizia tranzactionarii pe bursa.

  • Asa s-a ajuns la oferta de cumparare facuta de ArcelorMittal. Energia ar urma sa fie livrata la o putere de 180 MWh/h, pentru 17.497 ore.

Contactat de HotNews.ro, un reprezentant al Nuclearelectrica a spus ca furnizarea de energie mai ieftina pentru un producator important ca ArcelorMittal este un lucru normal in alte state. "Pentru ArcelorMittal este esential sa poata cumpara astfel de energie, altfel existand riscul sa-si inchida portile si chiar sa plece din Romania", au spus sursele citate.

Combinatul siderurgic ArcelorMittal trece printr-o perioada dificila din cauza faptului ca nu mai poate cumpara energie ieftina de la Hidroelectrica. De altfel, actionarii de la ArcelorMittal ameninta chiar cu plecarea din Romania. In aceste conditii, reprezentantii Ministerului Economiei si cei ai Autoritatii Nationale de Reglementare din Domeniul Energiei au incercat sa gaseasca o solutie, aceasta fiind pana la urma un contract cu Nuclearelectrica.

Energia pe care ar urma sa o vanda Nuclearelectrica combinatului ArcelorMittal provine din cantitatea pe care compania o furnizeaza in cosul reglementat (adica 75% din productie). Potrivit surselor citate, o astfel de decizie incalca Ordinul 445/2009 care prevede ca energia disponibila in afara de costul reglementat si de cea cuprinsa in contractele bilaterale mai vechi trebuie vanduta competitiv pe OPCOM. De asemenea, ar incalca acordul cu FMI potrivit caruia, toate contractele noi se incheie exclusiv pe OPCOM. De altfel, este una dintre conditiile esentiale conventite cu FMI.

In 2011, ArcelorMittal a avut un contract cu Hidroelectrica pentru 1,7 TWh energie in valoare de 227,7 milioane lei (53,2 milioane euro). Insa, contractul a expirat la inceputul anului in curs.

Practic, ArcelorMittal a contractat 1,75 milioane MWh la un pret de 130 lei/Mwh, in conditiile in care pretul mediu pe OPCOM era de peste 170 lei/Mwh.

Acum Hidrolectrica nu mai poate incheia noi contracte deoarece a ajuns intr-o situatie critica.
Chiar astazi a decis sa prelungeasca situatia de forta majora din cauza reducerii productiei pe fondul debitelor scazute ale Dunarii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2653 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    vaileu (Miercuri, 14 martie 2012, 15:43)

    io [anonim]

    Ne-o trebuit UE si FMI ! Uite cum se baga in treburile noastra si ni le incurca !
    Of of...
  • -1 (1 vot)    
    nu e cumva penal? (Miercuri, 14 martie 2012, 16:40)

    intrebatorul de serviciu [anonim]

    Nu sunt jurist, dar ...

    "Contactat de HotNews.ro, un reprezentant al Nuclearelectrica a spus ca furnizarea de energie mai ieftina pentru un producator important ca ArcelorMittal este un lucru normal in alte state. "Pentru ArcelorMittal este esential sa poata cumpara astfel de energie, altfel existand riscul sa-si inchida portile si chiar sa plece din Romania", au spus sursele citate."

    Cata vreme reprezentantul companiei NE plange ca firma AM n-a putut cumpara energie mai ieftina de la NE, nu e cumva atat anti-economic, cat si penal?

    Traiasca managementul de stat, eu zic ca e momentl sa apara analisti "independenti" care sa ne explice (dl. Voinea, cel proptit la Eximbank, de exemplu) cat de bun e managementul de stat si cat de nociv este cel privat...
  • +1 (1 vot)    
    i-auzi mai! (Miercuri, 14 martie 2012, 17:50)

    mai mai [anonim]

    Pai de ce oare a starnit reactie negativa la FMI si BM ?!
    Oare n-ar putea sa-i invete astia ce ne dadeau lectii pe-aici cu en-gros vs. butic oleaca de capitalism si pe aia de la FMI si BM?
  • +1 (1 vot)    
    aceeasi smecherie (Miercuri, 14 martie 2012, 18:03)

    Radu 2 [anonim]

    se practica aceeasi smecherie ca si anul trecut, cand Mittal a cumparat energie ieftina dar de la Hidroelectrica.
    adica Mittal face o cerere de energie pe piata OPCOM, la un pret f. mic, si Nuclearelectrica se repede sa ofere cantitatea solicitata la pretul stabilit.
    pai daca Hidroelectrica are energie de vandut, de ce nu o ofera pe piata (OPCOM), sa poata sa cumpere si alti doritori, la un pret de concurenta.
    evident, este pagubita Hidroelectrica, adica statul.
  • +1 (1 vot)    
    cu dop ? (Miercuri, 14 martie 2012, 18:39)

    gogu [anonim]

    cererea a fost cu dop si a fost aprobata cu succes
    ce conteaza ca puteau obtine un pret mai bun, conteaza numai ce pica...
  • +2 (2 voturi)    
    subventie mascata (Miercuri, 14 martie 2012, 20:17)

    timur [utilizator]

    daca ne lasam furati de cuvinte pompoase gen terrawatt putem pierde evidenta.
    Ceea ce vrea Mittal sa cumpere cu discount, sub pretextul ca e o cantitate foarte mare, este comparabil cu consumul unui oras precum Bucurestiul.

    250KW = 0,25MW consum mediu lunar
    400.000 utilizatori in Bucuresti
    100.000MW = 100GW consum mediu lunar
    1200GW = 1.2 TW consum mediu anual
    2,4 TW consum mediu bienal

    un pret mediu al diverselor tipuri de abonamente ar fi de 300lei/MW.
    subventia mascata acordata este (300-200)*3.15* 1.000.000.000 = 3150 miliarde lei!!!
    ne imprumutam extern la dobanzi mari si facem un cadou de aproape 1 miliard de euro unei companii private.

    trecand peste formulele complicate de calcul ale furnizorilor constatam ca majoritatea contractelor NU incurajeaza consumul de energie, platesti mai mult daca consumi mai mult. in cazul Mittal pretul scade pe masura ce consumul creste , iar pretul este 200 si respectiv 170 lei.
    daca consumatorii din Bucuresti ar avea un reprezentant legal ar putea si ei sa negocieze un pret mai bun?

    deci care e mega tranzactia? Nuclearelectrica poate vinde foarte bine aceasta cantitate catre consumatorii casnici. riscurile de neplata sau de nrespectare a contractului sunt mult mai mici decat in contractul cu Mittal. nu imi imaginez toata lumea din Bucuresti oprind simultan consumul de energie dar imi imaginez Mitallul inchizand brusc combinatul
  • -1 (1 vot)    
    wow cati prosti! (Joi, 15 martie 2012, 10:46)

    ElectricH [anonim]

    toata lumea compara mere cu pere si nuci cu caise pe aici!!! Ce face Mittal cu Nuclearelectrica (statul Roman) e similar cu ce face hotu cu prostu adica in loc sa cumpere cu 221 cat e pe piata cumpara cu 170. "Altfel pleaca" unde pleaca? De ce nu pleaca din Franta unde plateste 70 euro/MWh si salariatii cu 4500 euro/salariat si ar pleca de aici unde plateste 50 euro/MWh (221) si 1500 euro/salariat? Toti prostii compara pretul de producere din Franta 33 euro cu cel de vanzare din Romania, nestiind ca in Franta s-a vandut in aprilie zile intregi cu 600-1000 euro/MWh.
    Alti prosti compara pretul de pe factura de la ei de acasa, 360 lei/MWh cu pretul de productie 170 lei/MWh, pai aia 360 = 148 distributie (Enel)+ 8,3 transport(Transelectrica) + 18 servicii de sistem(Transelectrica)+ 28 cogenerate(Termistii care te incalzesc)+ producere ==> mai raman vreo 160 maxim adica statul subventioneaza consumul caznic cu 10 lei/MWh.
    • 0 (0 voturi)    
      eroare si proasta crestere (Joi, 15 martie 2012, 14:13)

      timur [utilizator] i-a raspuns lui ElectricH

      afirmatia ta ar fi putut sa fie ca sunt multi ignoranti pe aici. faptul ca ii califici ca prosti te pune automat in categoria repetentilor la cei 7 ani de acasa

      iar comentariul tau contine si el destule inexactitati, erori si omisiuni.
      fluctuatie de 600-1000 pe euro/Mw pe piata franceza ??? ma faci sa rad . ar fi aruncat bursele in aer.
      Mital nu plateste costuri de distributie si transport?

      pe baza logicii tale sti si tu un prost de pe aici
      • 0 (0 voturi)    
        asa e (Joi, 15 martie 2012, 15:34)

        electrich [anonim] i-a raspuns lui timur

        http://www.epexspot.com/en/market-data/auction/auction-table/2012-02-09/FR
    • 0 (0 voturi)    
      in legatura cu comentariile (Vineri, 16 martie 2012, 17:49)

      angela [anonim] i-a raspuns lui ElectricH

      bine ca cineva a sesizat cum tb facuta comparatia. Bravo.

      Insa tb avut in vedere ca nu exista doar Arcelor Mital, Oltchim sau combinatele chimice detinute de IN. astfel de practici ar tb sa fie denuntate si sanctionate pentru ca altfel platim toti ceilalti diferenetele de facturi intre pretul normal si astfel de aranjamente.