VIDEO Jeffrey Franks: Daca ancheta UE constata ca au primit ajutor de stat, companiile care au contracte cu Hidroelectrica vor trebui sa dea inapoi toata suma si vor plati si o amenda in plus

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 9 mai 2012, 11:20 Economie | Energie


Companiile care au contracte cu Hidroelectrica, asa-numitii "baieti destepti", au acceptat o "reducere substantiala ca volum si ca pret" in urma negocierilor cu Ministerul Economiei, a anuntat miercuri seful misiunii FMI in Romania, Jeffrey Franks, citat de Agerpres. Oficialul FMI a mai afirmat ca, in cazul in care ancheta UE va constata ca aceste companii au primit ajutor de stat, "vor trebui sa dea inapoi toata suma" si "vor plati si o amenda in plus".
  • "Privind contractele incheiate cu Hidroelectrica, au fost negocieri intre Ministerul Economiei si companiile implicate. Au cazut de acord, companiile si cei care au aceste contracte, cu o reducere substantiala ca volum si ca pret. Au acceptat. Este o evolutie pozitiva. Acum o saptamana, UE a anuntat ancheta privind aceste contracte. Daca ancheta constata ca acesti titulari de contracte au primit ajutor de stat, va trebui sa dea inapoi toata suma. Vor plati si o amenda in plus. Daca ancheta va constata asa ceva, ele sunt in pericol sa plateasca o gramada de bani. Nu cred ca negocierile vor evolua negativ, si din acest motiv. Se va cere o imbunatatire a conditiilor statului. Sper si cred ca ei vor coopera. Este de neconceput sa aiba sute de milioane de euro avantaj la pret in contracte cu statul si este de neconceput ca ei sa fie de acord in continuare cu asta", a declarat Jeffrey Franks.
  • Oficialul FMI a mai precizat ca Ministerul Justitiei a constatat ca este riscant ca aceste contracte sa fie anulate: "Ministerul Justitiei a analizat care dintre contracte ar putea fi anulate si care ar putea fi riscurile. Riscurile sunt mari si ar fi mai bine ca ele sa fie renegociate", a incheiat Jeffrey Franks.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3475 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    :) (Miercuri, 9 mai 2012, 11:25)

    alin [anonim]

    intra ei in insolvabilitate si gata
  • -8 (14 voturi)    
    de ce mai avem nevoie de guvern? (Miercuri, 9 mai 2012, 11:28)

    periscop [utilizator]

    şi de parlament, dacă îl avem pe Mr. J. F.?
    • +6 (10 voturi)    
      Pai nu avem (Miercuri, 9 mai 2012, 11:45)

      benicio [utilizator] i-a raspuns lui periscop

      La fazele de genul asta se vede cine conduce de fapt. Iar cand vine UE sa faca treaba institutiilor romanesti, mie personal imi vine sa plec din tara. Nu inainte de a arunca macar un ou clocit in macar un vajnic conducator.
      • +7 (9 voturi)    
        Tie ti se pare ca Ponta conduce guvernul (Miercuri, 9 mai 2012, 12:02)

        CalinM [utilizator] i-a raspuns lui benicio

        Eu zic sa te uiti mai bine la Adrian Nastase.
    • +10 (12 voturi)    
      pentru ca e plin de incompetenti corupti ? (Miercuri, 9 mai 2012, 11:50)

      immm [anonim] i-a raspuns lui periscop

      daca nu ar fi presiuni exterioare cel mai "onest" guvern ar cam face uitate aceste contracte !
      Oricum de pe vremea lui nastase (ponta era sef la PNA) ne-au jecmanit destul !
  • +7 (9 voturi)    
    Ponta a crezut ca isi face de cap. (Miercuri, 9 mai 2012, 11:58)

    mircea [anonim]

    Ponta a inceput sa simta presiunea FMI,UE si BM tocmai in locurile in care credea ca da lovitura.Noroc cu cei de la FMI.UE si BM,altfel guvernul Ponta ne lasa ca Oprescu pe Traian.
    • 0 (0 voturi)    
      nu mai pot (Miercuri, 9 mai 2012, 12:49)

      Lorina [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      sa ma opresc din ris,frumoasa comparatie si cred eu pe intelesul tuturor.
  • +6 (6 voturi)    
    oare? (Miercuri, 9 mai 2012, 12:21)

    robert [anonim]

    Pentru a putea anula aceste contracte ,in prima faza ar trebui bagat la racoare acel ministru care pe ultima suta de metri le-a prelungit pina in 2018.
    Pentru subminarea economiei nationale.
    Si apoi cautat putin pe la avere.
    Apoi bagati si baietii destepti pt complicitate.
    Pentru a continua afacerile impreuna la loc de racoare.
  • -2 (2 voturi)    
    E ciudat ! (Miercuri, 9 mai 2012, 13:54)

    Didos [anonim]

    Nu inteleg prea bine ! De ce trebuie sa dea banii inapoi baieti destepti, ba sa mai fie si amendati ? Care este vina lor ? Vinovati sunt cei care reprezentand statul roman au favorizat si au incheiat asemenea contracte oneroase. Ei trebuie sa raspunda ; ei sunt adevaratii infractori ! Nu aruncati vina pe baietii destepti ; ei au contracte beton cu statul roman si vor castiga orisice proces , oriunde , cu acesta ! Alo , desteptarea !
    • -2 (2 voturi)    
      Corect !! (Miercuri, 9 mai 2012, 15:09)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Didos

      Sa raspunda cei care au semnat contractele, ei raspund de banii publici!!!
      Nu baietii destepti au furat banii aia, ci cei care au semnat acele contracte, ei sunt responsabili si vinovati!!!
      Cine va raspunde dintre astia?!
      Nimeni!!