UPDATE Negocierile cu baietii destepti din energie dau batai de cap si noului Guvern. Vezi cine sunt baietii destepti, ce cantitati de energie au cumparat in 2011 si la ce preturi

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 31 mai 2012, 15:07 Economie | Energie


Nici cel de-al doilea termen limita impus de noul ministru al Economiei in vederea finalizarii negocierilor cu baietii destepti din energie nu a fost respectat. Initial, Daniel Chitoiu, si-a impus singur un termen pentru renegocierea contractelor cu "baietii destepti" din energie: 10 zile din momentul in care preia mandatul. La finalul celor 10 zile, a iesit intr-o conferinta de presa si a stabilit un nou termen: finalul lunii mai. Astazi, 31 mai, Ministerul Economiei a anuntat ca negocierile se afla in derulare. De data aceasta nu a mai fost impus niciun termen.

  • "In momentul de fata renegocierea contractelor bilaterale, incheiate de Hidroelectrica, se afla in derulare. Rezultatul va fi facut public imediat ce negocierile se finalizeaza", se arata in comunicatul Ministerului Economiei.

UPDATE In luna martie, chiar Victor Ponta, aflat in opozitie in acea vreme, trimitea premierului de atunci, Mihai Razvan Ungureanu, o scrisoare prin care cerea rezilierea de urgenta a contractelor cu baietii destepti, ca o conditie obligatorie pentru o dezbatere despre legile energiei. Victor Ponta considera atunci  inexplicabila tacerea premierului pe acest subiect, "dar mai ales lipsa unei decizii ferme, care se impune imediat".Acum, Victor Ponta se afla chiar in situatia fostului premier. Nu a fost luata nicio decizie ferma, chiar in conditiile in care dezbaterile pe legile energiei se apropie de final in Parlament.

Preturile energiei electrice cumparate de clientii Hidroelectrica in 2011 (Sursa: Fondul Proprietatea)




UPDATE Potrivit unui raport pe 2011 al Fondului Proprietatea legat de activitatea Hidroelectrica, "baietii destepti" au cumparat in 2011 energie la un pret mediu de 130 lei/MWh. Aceasta in conditiile in care pe bursa energiei OPCOM, preturile au depasit 200 lei/MWh. Pe piata spot (piata pentru ziua urmatoare), pretul mediu in 2011 a fost de 221 lei/MWh. In aceste conditii, orice zi de taraganare in finalizarea negocierilor cu baietii destepti reprezinta o pierdere in plus pentru Hidroelectrica.

Din 18,3 milioane MWh de energie livrata de Hidroelectrica in total, 12 milioane MWh s-au dus pe contractele bilaterale. Doar 3,86 milioane de MWh au ajuns pe piata reglementata. De asemenea, 816 mii MWh au fost livrati la export. (Vezi documentul atasat)

Pretul mediu pentru fiecare beneficiar

  • Alro: 129 lei/MWh
  • Luxten: 141 lei/MWh
  • Elsid Titu: 102 lei/Mwh
  • Energy Holding: 130 lei/Mwh
  • Europec: 141 lei/Mwh
  • Electromagnetica: 140 lei/MWh
  • Electrocarbon: 103 lei/Mwh
  • Arcelor Mittal Galati: 130 lei/Mwh
  • Alpiq RomIndustries (fost Buzmann Industries): 130 lei/Mwh
  • EFT Romania: 131 lei/MWh
  • Electrica: 130 lei/Mwh
  • Alpiq RomEnergie (fost EHOL Distribution): 130 lei/Mwh
  • CNH Petrosani: 160 lei/MWh
  • CLMB Patinoar Brasov: 139 lei/MWh
  • Societatea Nationala a Sarii: 140 lei/Mwh
  • OMV Petrom: 142 lei/Mwh

  • Primele contracte cu baietii destepti au fost semnate in 2002. Energy Holding, unul dintre cei mai importanti furnizori de energie, a fost detinuta de omul de afaceri Bogdan Buzaianu, considerat unul dintre baietii  destepti din energie, fin al fostului ministru Dan Ioan Popescu. Energy Holding a fost preluata de Marken Investment&Trading M.I.T., companie care este  inregistrata in Olanda. Surse din piata spun ca in spatele companiei s-ar afla tot Buzaianu.
In decembrie, Hidroelectrica a reziliat 4 contracte: cu Luxten Lightning, cu Salrom, cu CLMB Patinoar Brasov si cu CNH . Luxten Lightning a renuntat singura la contract ca sa "nu-si compromita imaginea".

Contractele cu "baietii destepti" ocupa aproape un sfert din piata energiei electrice, mai precis 22%. Desi negocierile au inceput in urma cu mai mult de luni, nici pana acum nu s-a ajuns la o concluzie clara. Intre timp, Consiliul Concurentei a declansat o investigatie privind posibila incalcare a legii concurentei de catre Hidroelectrica si baietii destepti: Energy Holding, Alpiq Romindustries, Alpiq Romenergie, Alro, Elsid, Electrocarbon, Euro-P.E.C. , Luxten Lighting Company, Electromagnetica, Energy Financing Team Romania, Energy Financing Team (Switzerland) AG. Insa este o investigatie care ar putea sa dureze mai mult de un an.


Si Comisia Europeana a initiat cinci investigatii aprofundate distincte pentru a vedea daca Hidroelectrica a achizitionat sau a vandut energie electrica la tarife preferentiale mai multor comercianti de energie electrica, cu scopul de a favoriza beneficiarii prin reducerea costurilor lor de functionare.


Seful misiunii FMI in Romania, Jeffrey Franks, a declarat la ultima sa vizita in Romania ca unii dintre beneficiari de energie electrica ieftina"nu au fost deschisi in privinta unor negocieri corecte". In acest context, reprezentantul FMI spune ca incurajeaza autoritatile sa ia masuri ferme impotriva lor. Potrivit unor surse apropiate negocierilor, singura companie care "nu a fost deschisa la o negociere corecta" este Alro.

  • In timp ce Comisia Europeana face pasi concreti in privinta evaluarii contractelor cu "baietii destept", Guvernul intarzie sa faca publice rezultatele negocierilor purtate cu acestia. Aceasta in conditiile in care renegocierile au inceput inca din luna februarie. Cu toate acestea, nici pana in prezent nu au fost prezentate concluziile analizei contractelor cu "baietii destepti".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8066 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    Dan Voiculescu e unul dintre ei (Joi, 31 mai 2012, 15:18)

    Gryphus [utilizator]

    in Romania, in general, televiziunile si ziarele trateaza subiectele de acest gen superficial iar guvernul USL profita de acest lucru.

    a iesi ministrul si a spus ca ii va termina pe baietii destepti iar presa a vuit ca USL "lucreaza" dupa care s-a asternut linistea si nu s-a intamplat nimic

    la fel a fost si cu FMI, toata presa il lauda pe Georgescu "sterge pe jos cu FMI" si cand colo acordul prevede cresterea pretului la energia electrica, provatizari, concedieri, etc
    • 0 (4 voturi)    
      daca ii numeri, sunt 16, daca ii studiezi ,sunt (Joi, 31 mai 2012, 20:55)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Gryphus

      mai putini,astfel=
      1.Electrocarbon si Elsid-acelasi patron,din Campina, in fundal Voiculescu
      2.Energy Holding , Alpiq + Alpiq ,3 firme ,acelasi patron ,in spate Dan Ioan Popescu
      dintr-o data nu mai sunt 16 sunt 13 ,din care jucarica lui David,Patinoar Brasov ,nu conteaza
      3.EFT-Romania e o umbrela pentru un afacerist sarb,Vuk Hamovic, cum a ajuns si asta aici ....
      restul sunt prea mici, doar Arcelor si Slatina ar avea dreptul la enerhie ieftina ....
    • 0 (0 voturi)    
      100% (Vineri, 1 iunie 2012, 10:52)

      sile231 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Corecte observatiile. O zi buna !
  • -13 (15 voturi)    
    cu baietii (Joi, 31 mai 2012, 15:19)

    dan [anonim]

    destepti ai PDL nu ai ce negocia ,amanari la nesfarsit
    pana dispareti.
    Sa fiti ai dracului de jepcari portocalii
    • +8 (10 voturi)    
      Comentariu din "revolutia bunului simt"? (Joi, 31 mai 2012, 16:25)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Injuraturile in public spun multe despre cel care comenteaza pe aici, prin spatiul public... nesimtitule !
      • +8 (8 voturi)    
        Dan o fi Voiculescu. (Joi, 31 mai 2012, 17:35)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Dupa cum se exprima,Voiculescu pare a fi.Voiculescu se infurie si se balbaie cand este nervos.Si in ultimele zile este nervos pentru-ca,oamenii lui din guvern nu se misca suficient de repede ca sa-si umple conturile,golite in ultimii ani.Plus ca vine campania electorala si trebuie multi bani.
    • +7 (7 voturi)    
      Dar cum ramane cu ceilalti "baieti destepti"? (Joi, 31 mai 2012, 16:29)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui dan

      Ai USL-ului... Aia sunt mai buni decat ai PDL-ului? Sunt mai destepti?

      Jepcarii rosii sunt mai frumosi, se pare...
      • +7 (7 voturi)    
        PSD e initiatorul acestor contracte (Joi, 31 mai 2012, 17:53)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        in guvernarea de trista amintire a PSD 2000-2004 ministrul economiei Dan Ioan Popescu a initiat aceste contracte

        in 2008 guvernul PNL prin Varujan Vosganian a prelungit contractele pana in 2014

        in 2010 guvernul PDL prin Videanu a renegociat si prelungit cateva contracte din 2014 pana in 2018
        • +1 (3 voturi)    
          corecta postarea ta! prima data a luat (Joi, 31 mai 2012, 21:42)

          Eneas [anonim] i-a raspuns lui Gryphus

          parandaratul oul politic de trista amintire Dan ioan Popescu!a doua oara a luat parandaratul dosul politic de trista amintire Vosganian si ,ultima data, boul politic de trista amintire Videanu ,expertul economic in cruci si placari funerare cu marmura a PDL !
          toti au madatat AGA Hidroelectrica sa aprobe actiunile Consiliului de Administratie a Hidro sa semneze contractele !daca sunt un jaf ar trebui sa intre in puscarie cca 100 de oameni ,daca au vreun sens economic ,atunci bravo lor,au milioane de euro doar contra o semnatura!!
    • 0 (0 voturi)    
      porto.....sau mai mult rosii.... (Vineri, 1 iunie 2012, 21:20)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui dan

      baietii destepti au fost inventati in timpul guvernarii NASTASE.
  • +6 (6 voturi)    
    nu s-au inteles la comisioane (Joi, 31 mai 2012, 15:22)

    jackalphonse [utilizator]

    ...se rezolva, dar acum cer prea mult politicienii nostri. deh...este perioada electorala. in loc sa-i bage la puscarie, negociaza cu ei...
  • +4 (4 voturi)    
    Si marmota invelea ciocolata (Joi, 31 mai 2012, 15:28)

    Mihai [anonim]

    Baietii destepti sunt adevarati pioni.
    Vedeti si cazul Blejnar.

    Sunt pusi la inaintare si in spatele lor se afla adevaratii giganti.

    Si de ai mari nu are nimeni ce sa faca.

    Si povesti nemuritoare ca acestea is cu sutele in Romania.
  • +10 (10 voturi)    
    Che Ghe Guvernarea (Joi, 31 mai 2012, 16:42)

    io [anonim]

    cam la asta se rezuma:
    - ziceau ca au cel mai cinstit guvern, si au numit in functii incompatibili, plagiatori, falsificatori si pe unul urmarit penal de DNA
    - au promis ca vor desfiinta clasa pregatitoare, acum suplimenteaza bugetul de cheltuieli pentru aceasta
    - au zis ca vor scoate camerele de supraveghere de la Bac, acum au mai alocat cateva milioane de lei pentru acestea
    - au zis ca reziliaza contractele paguboase cu energie, acu' fac pe ei imprastiat si cam atat

    Vorba babutei cu un singur dinte in gura: Che Ghe Varza, maica!
  • +1 (5 voturi)    
    intrebare (Joi, 31 mai 2012, 16:58)

    cetatean [anonim]

    stie cineva care guvern si cine a semnat aceste contracte?multumesc!
  • +5 (5 voturi)    
    soricelul lui Felix chitaie in vant........... (Joi, 31 mai 2012, 17:38)

    icu [utilizator]

    Chitoiu o lalaieste intr-o veselie, in loc sa setina de cuvant ca au trecut 10 zile si nu a rezolvat nimic si o va lungi mult si bine, ca doar nu o sa supere ,,motanul" securist si hotz !!!!!!
  • -4 (4 voturi)    
    ciudat (Joi, 31 mai 2012, 17:49)

    crin [anonim]

    Pretul mediu pe PZU (piata spot) in 29.05.2012 a fost de circa 115lei/MWh. Intelegem ca "baietii destepti" platesc 130lei/MWh? Inseamna ca sunt "foarte desptepti" sa cumpere "angro" la pret mai mare decat pretul spot!!! De ce ANRE nu auditeaza firmele respective sa vedem ce profituri au?
  • +8 (8 voturi)    
    Negocieri contracte (Joi, 31 mai 2012, 18:12)

    costel [anonim]

    Pai nu a iesit la TV Desteptul de Chitoiu si a anuntat natia ca ce nu au rezolvat altii in 10 ani,a rezolvat el in 3 zile?Acum ce se mai negociaza?Dati-l afara pe Chitoiu pentru dezinformarea populatiei!
  • +3 (3 voturi)    
    greu din teren (Joi, 31 mai 2012, 18:50)

    livius [anonim]

    al naibii basescu asta...
  • +4 (4 voturi)    
    Nu pricep... (Vineri, 1 iunie 2012, 0:54)

    Fane [anonim]

    Chiar nu pricep ce cauta producatorii gen Alro si Elsid pe aceasta lista. Mie unul mi se pare normal ca acest tip de companii sa poata sa negocieze la sange costul energiei. Si chiar cu riscul de a fi interpretat de UE ca si ajutor de stat tot ar trebui sustinute. Motivul? Acesti "baieti destepti" sunt chiar destepti: fac profit din CE PRODUC cu ajutorul energiei si nu din mutat hartii (pe modelul fac un contract beton cu Hidroelectrica cu un pret si vand cu 20%mai scump in alta parte plimband doar hartii; asta nu e comert ci e jaf la drumul mare).
    Cel putin la Alro energia electrica este materie prima (pentru procesul de hidroliza au nevoie de energie electrica). La cat aluminiu produce consumul e foarte mare. Deci, e normal ca la un consum mare si, mai ales, CONSTANT pretul sa fie mult mai mic. La bunul simt.
    PS Nu, nu lucrez la Alro.
  • +1 (1 vot)    
    jaf (Vineri, 1 iunie 2012, 9:06)

    sutasul [utilizator]

    Jaful care se practica in aceasta tara de catre politicieni si acolitii lor,este transpartinic si generalizat.Nu ne putem astepta ca USL-ul sa faca opinie separata,asa ca negocierile vor continua"sine die" si baietii destepti vor continua sa beneficieze de exploatarea resurselor tarii,cum vor ei si acolitii lor.Dat fiind ca USL-ul a stat in opozitie 4 ani ,au venit cu "foamea in gat"si acum cauta ,precum harciogii sa-si umple gusile,asa ca nu va mai mirati!
  • 0 (0 voturi)    
    Apelativ (Luni, 25 iunie 2012, 16:42)

    Alin [anonim]

    Mi se pare ca "baieti destepti" este o dezmierdare prea blanda, cred ca ar trebui sa le spunem pe nume cu fiecare ocazie: paraziti, capuse, lipitori. Cand sunt prea multi organismul gazda moare sau intra in insolventa.