Ministrul economiei a numit noi directori generali la Hidroelectrica, Transgaz si Romgaz. Cel de la Romgaz este urmarit penal pentru complot si subminarea economiei nationale, in afacerea InterAgro

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 6 iunie 2012, 17:13 Economie | Energie

Ministrul Economiei, Daniel Chitoiu, a numit noi directori generali la companiile energetice de stat Hidroelectrica, Transgaz si Romgaz. La Hidroelectrica a fost numit provizoriu Stefan Gheorghe, in locul lui Dragos Zachia. Stefan Gheorghe a fost director la CEZ Romania. La Transgaz a fost numit Ioan Rusu care il inlocuieste pe fostul director Florin Cosma. Ioan Rusu a mai detinut aceasta functie in perioada 2007-2009.

La Romgaz,in locul lui Costel Totan, a fost numit Corin Emil Cindrea, director si presedintele clubului Gaz metan Medias. Cindrea este urmarit penal pentru complot si subminarea economiei nationale, in afacerea InterAgro.

Legat de motivul acestor schimbari din functii, seful Oficiului pentru Participatiile Statului si Privatizare in Industrie, Remus Vulpescu, a spus ca "Fie si-au demisia, fie in ultima vreme si-au exteriorizat convingeri opuse intereselor societatilor".

"Numirea lui Stefan Gheorghe (n.red. la Hidroelectrica), o persoana cu o bogata experienta, are ca rost sa ne ajute sa anticipam modul in care va fi condusa Hidroelectrica atunci cand intreg Consiliul de Administratie va fi selectat, sa ne ajute sa identificam mecanisme de nivelul middle management care pot fi folosite si sa ne ajute sa repozitionam Hidroelectrica", a mai afirmat Vulpescu.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3180 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Iata esenta regimului voiculescu! (Miercuri, 6 iunie 2012, 17:19)

    triciupa [utilizator]

    Va place noua putere?
    Daca nu, hai sa le ardem o stampila peste bot duminica, sa ne racorim pentru Standford si pentru Mang si pentru Grajdean si pentru toti uslinosii cu dosare penale si tupeu de nesimtiti.
    La vot, ca sa le iasa fumurile din cap!
    • +4 (4 voturi)    
      PROBLEMA (Miercuri, 6 iunie 2012, 18:55)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      PROBLEMA CU MAJUSCULE este ca aceste informatii nu ajung la ochii si urechile electoratului prost da' mult al pesedeului. Ei nu cetesc HN-ul... Iar masina de dezinformat functioneaza in continuare.

      Ati auzit pe radioul public cata reclama electorala isi face USL-ul? Ma ingrozesc pt ca imi dau seama ca vor fi prea multi români care cad in plasa lor.
  • +4 (4 voturi)    
    Lol (Miercuri, 6 iunie 2012, 17:20)

    Bogdan [anonim]

    Ar fi amuzant daca nu ar fi tragic...
  • +6 (6 voturi)    
    Ai nostrii ca brazii! (Miercuri, 6 iunie 2012, 17:38)

    Gigi Berlogea [anonim]

    De unde draq' ii gasesc pe astia? Tot unu si unu, penali, corupti, etc si toti cu numitorul comun USL!!!!
    • +1 (1 vot)    
      N-au altii (Miercuri, 6 iunie 2012, 20:32)

      mariage [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Berlogea

      Cei cat de cat integrii i-au lasat mai de mult.
  • +3 (3 voturi)    
    "cel mai curat si onest guvern ! " (Miercuri, 6 iunie 2012, 17:41)

    cineva [anonim]

    deci nu este zi sa nu apara o astfel de noutate in numiri si schimbari cu pungasi si mafioti !

    sfidarea fata de oameni si electorat este cat se poate de evidenta si transparenta ! numesc pe cine vor, iau ce decizii vor si pun lucrurile in starea in care le convine lor, grupurilor de dat tunuri si ciordeli !
  • +4 (4 voturi)    
    patati (Miercuri, 6 iunie 2012, 17:46)

    dorel [anonim]

    USL, face ce face si numeste oameni patati, nu are cadre nepatate ?
    • +2 (2 voturi)    
      Controlul (Miercuri, 6 iunie 2012, 19:09)

      LoveRomania [utilizator] i-a raspuns lui dorel

      Aia nepatati nu raspund la comenzi, astia patati pot fi usor santajati cu accelerarea dosarelor, cu rezolvarea uneii probleme, se stie ca nu merg sa dea in gat la DNA
  • +4 (4 voturi)    
    penal (Miercuri, 6 iunie 2012, 17:51)

    octaav [utilizator]

    Asa mah, da-o-n aia masii de lege si justitie, numeste un urmarit penal ca sef! Ca sunteti voi smecheri, de-aia!. Bravo mah, sunteti cei mai buni!
    Altul nu mai era, nu?!
  • +4 (4 voturi)    
    este ceea ce a cerut Nicolae de la Interagro (Miercuri, 6 iunie 2012, 18:08)

    Ghita [anonim]

    drept rasplata pentru cotizatiile de partid. Urmeaza gaz redus pentru "producatorii autohtoni si deincredere" a noului regim.

    Sa speram ca Niculae a vrut doar acces la Romgaz, si ca s-a negociat un om pentru fiecare mafiot sustinator.

    Mai trebuiesc doar vreo 500 de posturi de interes sa se ocupe cat mai repede.

    Sa saracim Romania impreuna! Asta uneste fostii securisti cu fostii liberali, Hotia liantul perfect.
  • +4 (4 voturi)    
    tipic usl (Miercuri, 6 iunie 2012, 18:15)

    goto [anonim]

    "Fie si-au demisia, fie in ultima vreme si-au exteriorizat convigeri opuse intereselor societatilor". adica fie au plecat in urma santajelor fie nu faceau parte din usl. iar in locul lor sunt pusi usl-isti care au cu probleme cu legea; oricum nu conteaza ca e usl la putere si legea e cum vor muschii lor.
  • +4 (4 voturi)    
    specific (Miercuri, 6 iunie 2012, 18:24)

    anion [utilizator]

    Are in sange USL ca sa numeasca in functii de conducere, ministri, secretari de stat, etc. cu incompatibilitate, plagiatori, urmariti penal, aflati in procese cu statul! La mai mare! Ce mai conteaza unul in plus alaturi de Dumitrescu, Mang, Pop, Diaconu, Alistar, Isar, Constantin puiul lui Felix, Grajdan, etc.
  • +4 (4 voturi)    
    :))) (Miercuri, 6 iunie 2012, 18:28)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    sa traiasca bine psd-ul ...
    • +3 (3 voturi)    
      Si sa moara romanul (Miercuri, 6 iunie 2012, 19:11)

      LoveRomania [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Politica lor este luam de la clasa de mijloc si dam la cei bogati, la cei saraci le dam dar le luam inapoi si nu se prind ca sunt prosti si ne voteaza
  • 0 (0 voturi)    
    Mizerie de partid (Miercuri, 6 iunie 2012, 23:37)

    nu conteaza [anonim]

    si mai anunta cu surle si trambite maria sa Ponta ca el nu schimba directorii pdl-isti cu cei usl-isti....minciuni...sa le fie rusine....si vor sa mai mearga bine tara cand ei schimba conduceriile precum ciorapii...doar sa ajunga la ciolan atata stiu...sa fure si ei ca doar de mult nu au mai furat....
  • -1 (1 vot)    
    ca de obicei (Joi, 7 iunie 2012, 12:41)

    roli [anonim]

    Ca de obicei numai informatii trunchiate.
    Nu se spune ca cei care sunt anchetati de la Romgaz ,printre care si Corin Cindrea, au facut doar ce a hotarat vechiul guvernul Boc.