UPDATE Decizie a premierului: Presedintele ANRE, Iulius Plaveti a fost demis. In locul sau a fost numit Niculae Havrilet, un om de afaceri in domeniul gazelor. Havrilet a avut si probleme cu justitia din cauza unei privatizari

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 7 iunie 2012, 17:30 Economie | Energie

Premierul Victor Ponta a decis revocarea lui Iuliu Dan Plaveti din functia de presedinte al Autoritatii Nationale de Reglementare in Domeniul Energiei (ANRE), potrivit unui comunicat al Guvernului. In locul sau a fost numit Niculae Havrilet. Aceasta schimbare vine la o saptamana dupa demiterea vicepresedintelui ANRE, Petru Lificiu, din cauza unor declaratii "deranjante".


Niculae Havrilet este un om de afaceri in domeniul gazelor naturale  si consilier judetean (PNL) in Mures. Potrivit unui articol publicat de Mediafax referitor la afacerile derulate de consilierii judeteni din Mures, Nicolae Havrilet este actionar la SC Gascop SRL, cu 90% din actiuni, si SC Hanigas SRL, cu 100%, dar si la Nexte Bank, cu o valoare a actiunilor de 1.200 de lei, membru Club Rotary Mures, membru Agenda 2009 si vicepresedinte PNL Targu Mures. Totodata, el este vicepresedinte la Uniunea Nationala a Patronatelor din Romania, secretar la Asociatia Profesionala din Domeniul Gazelor Naturale si beneficiarul unor contracte incheiate intre SC Gascop SRL si E. On Gaz Distributie, respectiv Transgaz Medias, in urma unei licitatii publice pentru prestari servicii, in valoare de 198.920 de lei, in 2011.

Faptul ca detine afaceri in domeniul gazelor nu pare sa fie un impediment pentru numirea lui la Autoritatea de Reglementare.

Havrilet a fost membru al Consiliului Consultativ al Autoritatii Nationale de Reglementare in Domeniul Gazelor Naturale (ANRGN) in perioada guvernarii Tariceanu.

  • De asemenea, in perioada 2000-2001, a fost presedintele Agentiei Domeniilor Statului, functie care i-0a adus necazuri cu justitia, fiind inculpat in dosarul privatizarii SC Vitipomicola SA Samburesti Olt. "Procurorii anticoruptie au finalizat dosarul privatizarii SC Vitipomicola SA Samburesti Olt, trimitandu-I in judecata pe toti cei 11 inculpati in frunte cu Nicolae Havrilet, fost presedinte al CA al Agentiei Domeniilor Statului, si Dan Jiga, pe-atunci director general al Directiei Generale Economice si Relatii Bugetare din Ministerul Agriculturii si Alimentatiei", potrivit publicatiei Curierul National din mai 2005.

Aceasta schimbare din functie are loc cu putin timp inainte de aprobarea unui proiect de lege care prevede trecerea ANRE in subordinea Parlamentului. Acest proiect ar urma, teoretic, sa fie aprobat saptamana viitoare de catre Senat, acesta fiind camera decizionala. Daca proiectul va trece de Senat, care este camera decizionala, Parlamentul va fi acela care numeste conducerea Autoritatii si nu primul-ministru ca pana acum.

Teoretic, aceste modificari trebuie sa garanteze independenta acestei institutii de reglementare, lucru prevazut si de directivele europene din domeniu. De altfel, Romania risca sa ajunga in fata Curtii Europene de Justitie din cauza dependentei ANRE de deciziile politice. In urma acestor modificari, ANRE va trebui sa prezinte Parlamentului un raport de activitate care trebuie aproabat anual de cele doua camere.

Cu o saptamana in urma a fost demis vicepresedintele ANRE, Petru Lificiu, din cauza unei declaratii: "O crestere cu 5% la sfarsitul lunii nu inseamna nimic. Adica inseamna sa nu uitam becul aprins in baie cand plecam la serviciu. Inseamna mai multa prudenta". Premierul s-a aratat "deranjat foarte tare" de aceasta declaratie.

In alta ordine de idei, Victor Ponta a semnat si deciziile de acordare a calitatii de consilier onorific al Primului-ministru domnilor Ioan Dan Gheorghiu si Daniel Daianu.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

5737 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    rrr (Joi, 7 iunie 2012, 17:39)

    test [anonim]

    ok demite, demite, dar ministru sanatati nu numeste?
  • +4 (4 voturi)    
    Offf! (Joi, 7 iunie 2012, 17:51)

    fane [anonim]

    Taricene, daca iti bateai joc de banii unei tari occidentale asa cum ti-ai batut joc de banii Romaniei pana acum erai in puscarie pentru subminarea economiei nationale. MArsh si mai angajeaza cateva sute de mii de bugetari ca sa-ti faci planul de votanti capusa. Muriti-ar numele.
    • 0 (0 voturi)    
      ba fane (Joi, 7 iunie 2012, 18:59)

      doi [anonim] i-a raspuns lui fane

      ce legatura are s...cu prefectura si sita cu izmeana ?
  • 0 (0 voturi)    
    ponta (Joi, 7 iunie 2012, 18:42)

    dorel [anonim]

    ponta pune numai oameni patati , ori care au interese propri sau de partid
  • +3 (3 voturi)    
    Si asta nu-i incompatibil? (Joi, 7 iunie 2012, 18:47)

    mircea [anonim]

    Ponta,omul cu ADN-ul legii in sange face numai actiuni ilegale.Sau crede ca un prim ministru nu trebuie sa respecte legea?Deci Ponta nu accepta o discutie in cotradictoriu.El este superdestept si oricine nu executa ,este inlocuit.Si asta se numeste democratie.Sa mai retinem ca hotiile lui Tariceanu in domeniul gaze-petrol sau facut cu Niculae Havrilet sef la ANRG.Deci se pregateste terenul.Daca tot creste pretul la energie,gaze,etc,banii sa ajunga la cine trebuie(adica USL).Cine credea ca USL este interesata de exploatarea bogatiilor Romaniei in interesul romanilor?
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Joi, 7 iunie 2012, 21:19)

      ANRE [anonim] i-a raspuns lui mircea

      cand a facut tariceanu hotii cu asta presedinte la anrgn/anre? ca din 2006 incoace, nu cred ca nenea a fost pe la anre (angajat)
      • 0 (0 voturi)    
        Nu conteaza! (Sâmbătă, 9 iunie 2012, 1:38)

        Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui ANRE

        Ce daca n-a fost, ar fi putut sa fie si-atunci sigur ar fi facut nasoale... Deci e adevarat, QED.
        Hai, dom'le, ce-sh copil??? Asta-i tactica straveche; arunci noroi la gramada, ca tot s-o prinde ceva-ceva...
        Nu-ntelegi ca pontacul si uslinosii n-au voie sa faca nimic bun? Geaba scrie autoarea ca trecerea ta -- adica a ANRE ;-) -- la Parlament (adica revenirea la situatia existenta inainte de venirea marelui reformator Boc) e in linie cu angajamentele luate fata de UE si de natura sa ne scape de-un infringement... despre asta nu comenteaza nimeni, ca nu e "pe linie".
        Ma rog, cel putin nu e deocamdata.
  • +3 (3 voturi)    
    M-am prins... (Joi, 7 iunie 2012, 18:48)

    Alba Neagra [anonim]

    ... lui Ponta ii place alba/neagra cu demiterea... azi numeste, maine demite... Pana in noiembrie numai cu asta se va ocupa Guvernul Ponta... :)))
  • +1 (1 vot)    
    saracu' ponta, (Joi, 7 iunie 2012, 20:11)

    kalu [anonim]

    face si el ce a invatat de la guru' nastase, prostii !!! Sa nu zic ca se strange, incet, incet gasca de jepcari. Ca eu nu pot sa cred ca, chiar toti demisii din ultima vreme erau niste idioti, iar toti tovarasii din gasca de jepcari psd "e destepti". Si asta sa citez o mare valoare in viata a psd. Hait ca ma scarbiti pana imi vine sa vomit.
  • +1 (1 vot)    
    poante (Joi, 7 iunie 2012, 20:13)

    dan [anonim]

    s-au terminat ingerii lui ponta! facem pariu ca nici pe dumnealui nu-l cunoate si n-au vorbit niciodata? dar nu-i o problema! ii doresc insa sa nu-i functioneze mertzanul hibrid de 300 CP ca si ministrii: cu roata de rezerva ("suplinitor"la invatamant), cu anvelope reesapate (la munca, interne si aparare), cu injectoare gresit alese, de motorina in loc de benzina (justitie si MAE), cu defect ascuns la motor (la economie unde astazi "toarce" intr-un fel si maine in altfel, dupa cum ii spune pilotu', desigur), cu instalatie de clima invechita (vesnica si nemuritoarea rovana -cred ca vine de la rovina, care inseamna baltoaca, mlastina, groapa), cu instalatia audio-video "luata le verificat" (ministrul culturii) si calculatorul de bord antic, de tip iliescian, dar nemuritor (ministrul de finante)! altfel, cu asa masinarie zburam prin (sau mai degraba din) Europa! fatalitate: ne dorim sa avem ceva mai bun si ghinion, avem ce alegem! ai naibii nemtii astia!
    • 0 (0 voturi)    
      rearanjari la ANRE (Vineri, 8 iunie 2012, 9:36)

      Mr.Giulesteanu [anonim] i-a raspuns lui dan

      ptr.Dan (anonim dar talentat...il bate pe Vadim la ...PAMFLEETE,PARABOLE SI ZICATORI !!!!
      Esti nedrept domnule, poate ponta nu isi cunoaste ingerii, dar ce f e r i c i t i au fost romanii cand marele zeus stia tot din ''mapa profesionala a individului/individei'' - daca nu mai ti minte, vezi Norica Nicolai - , mape intocmite tendentios : i-a zi sefu', p'asta cu procurorul comunist Monica Macovei o dam la vedere sau o metinem la sertar, ca daca se i-a de matale e bine sa avem ceva banda adeziva la blocat sonoru' ?
      Acum sa revenim la ANRE ! Domnule, cu cine dracului tin astia ca nu s-a vazut de-alungul si latul vremii, o iesire in public cu o analiza a costurilor pe feliile domeniilor peste care au dreptul si mai ales datoria sa REGLEMENTEZE.
      Cand eram mai mic, se facea o structura de costuri atat cu materii prime si materiale, atat cu cheltuieli de investitii si reparatii, si ATAT CU SALARIILE SI ALTE CHELTUIELI DE PERSONAL, etc
      Sa ne arate si noua de ce trebuie sa dam mai muti bani ? Unde s-a facut un salt care sa justifice jaful din buzunarul consumatorului?
      Si daca se justifica, jos palaria, daca nu, sa se duca jos la racoare toti excrocii si interpusii pe felia respectiva !!
      De ce un bandit ('' nu am gasit alta rima'', vorba unuia care a devenit incompatibil ca asa vrea ANI, progenitura procuroarei comuniste Macovei, europarlamentara prin prezentarea CV trucat prin omisiune) ca pinalti sa continue cu nesimtire nemasurata sa jongleze cu energia, sa aleaga el pe cine vrea falcile lui mistret castrat!
      Ca s-a schimbat conducerea ANRE ? URA, incepe schimbarea si.., poate vrea morar si dosarele de mers la racoare cu baeti destepti, cu fete ''blonde'' cu treceri pe la Castel, in noapte, cine oare bate? E o nuti, blonda, cauta o sonda sa isi faca plinul la cel rezervor care n-are fund si inghite tot, euro, teren, case si palate si mai si poala popii, mai sti?
  • +1 (1 vot)    
    rara avis! (Joi, 7 iunie 2012, 20:16)

    noname [anonim]

    de unde drac sa mai scoti oameni curati in romania. pana si eu ce scriu aci am pete, mici, minuscule, dar am.. psd, pdl, usl, sau ce vreti voi nu au de unde scoate atatia oameni, cate functii, si curati, si destepti si de toate... crede careva, din cei ce citesc pe acilea, ca glumesc?
  • +1 (1 vot)    
    Proba de maturitate (Joi, 7 iunie 2012, 21:22)

    catalin [anonim]

    La mitingul USL nu s-a cintat o strofa a imnului national pt ca facea referire la triumfatorul Traian ...foarte matur ,ce sa zic ?!
  • +1 (1 vot)    
    jale (Joi, 7 iunie 2012, 23:53)

    gogu [anonim]

    oameni buni astia ne jupoaie sunt ingrozit de sacalii care sunt la putere acum....
    care-i temeiul demiterilor oare??