VIDEO Victor Ponta: Comitet interministerial pentru evaluarea situatiei economice de la Hidroelectrica

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Vineri, 8 iunie 2012, 14:30 Economie | Energie

Premierul Victor Ponta a cerut infiintarea unui comitet interministerial care sa prezinte Guvernului, pana pe 14 iunie, o informare asupra situatiei economice de la Hidroelectrica. De altfel, aceasta decizie a fost publicata si in Monitorul Oficial din 7 iunie. Din comitet vor face parte ministrul finantelor, ministrul economiei, ministrul de interne si ministrul justitiei. In urma cu doua zile, noul sef al Oficiului Participatiilor Statului si Privatizatrii in Industrie, Remus Vulpescu, a spus ca negocierile cu beneficiarii de contracte bilaterale cu Hidroelectrica sunt inca in derulare. Vulpescu a precizat ca in urma discutiilor de pana acum, "baietii destepti" "au acceptat o usoara crestere de preturi si o usoara diminuare a cantitatilor livrate, dar niciunul nu a acceptat o reducere a duratei contractelor".

"Noi le consideram prea mici", a precizat Vulpescu. Acesta a mai afirmat ca "discutam si variante de pret pentru un an. Ne-am gasi la o distanta mare de piata concurentiala. Nu suntem multumiti cu o apropierea in acest an de preturile pietei concurential".

  • In termen de 7 zile, Comitetul interministerial va prezenta Guvernului o informare asupra situatiei economico-financiare a SC Hidroelectrica, precum si propuneri de masuri care sa conduca la imbunatatirea activitatii societatii, se arata in decizia publicata in Monitorul Oficial.

Ultimul termen limita impus de noul ministru al Economiei in vederea finalizarii negocierilor cu baietii destepti din energie era sfarsitul lui mai, insa nu a fost respectat.

Potrivit unui raport pe 2011 al Fondului Proprietatea legat de activitatea Hidroelectrica, "baietii destepti" au cumparat in 2011 energie la un pret mediu de 130 lei/MWh. Aceasta in conditiile in care pe bursa energiei OPCOM, preturile au depasit 200 lei/MWh. Pe piata spot (piata pentru ziua urmatoare), pretul mediu in 2011 a fost de 221 lei/MWh. In aceste conditii, orice zi de taraganare in finalizarea negocierilor cu baietii destepti reprezinta o pierdere in plus pentru Hidroelectrica.

Din 18,3 milioane MWh de energie livrata de Hidroelectrica in total, 12 milioane MWh s-au dus pe contractele bilaterale. Doar 3,86 milioane de MWh au ajuns pe piata reglementata. De asemenea, 816 mii MWh au fost livrati la export.



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1897 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Sa-l intrebe (Vineri, 8 iunie 2012, 14:47)

    spysoby [anonim]

    Sa-l intrebe pe Sova.Prieteni stiu de ce.
    • +5 (5 voturi)    
      loool (Vineri, 8 iunie 2012, 15:18)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui spysoby

      ponta nu stie ca ai lui fura de rup acolo
  • +4 (4 voturi)    
    Glumele lui Ponta! (Vineri, 8 iunie 2012, 14:49)

    Alberta [utilizator]

    Ei tot incearca,dat dureaza,pentru urechile noastre.Aranjamentele sunt facute de Nastase,Iliescu,rau pentru noi(prostimea romana) si bine pentru ei:Nastase,iliescu cu gasca lor si baietii destepti! Noi,pu-- -mea,cum suntem considerati,mai avem de inghitit niste minciuni,pana va fi ales si Tonta si atunci sa vedeti!!
  • +1 (1 vot)    
    Comisionul, cat este comisionul? (Vineri, 8 iunie 2012, 15:01)

    Razvan_M [utilizator]

    Exista niste contracte colaterale de prestari servicii prin care "oficialii" statului din diversele guvernari au primit parte din prada. Procedura se cheama PARANDARAT. Normal ca sunt greu de renegociat contractele vizibile. Pe undeva, dincolo de circul politic, exista niste suveici transpartinice (PNL/PSD/PDL/PC/UDMR etc.) care functioneaza de duduie. Proprietarii suveicilor sunt independenti - au cotizat catre toate partidele, indiferent de orientare, strategic.
  • +2 (2 voturi)    
    De ce nu s-a documentat?? (Vineri, 8 iunie 2012, 15:07)

    Murphy [anonim]

    Cat a stat la gargara la "latrine" nu a putut sa-l intrebe pe amicul Felix care e problema cu baietii destepti si contractele lor naucitoare?
  • +1 (1 vot)    
    lectia 1 pt procurori - ce se intampla la... (Vineri, 8 iunie 2012, 15:11)

    mareanvan [anonim]

    hydroelectrica.
    acoloooo, o forma de energie este transformata intr-o alta forma de energie cu ajutorul unor masiniiiii,,,daaa? bravoooo!!!
  • 0 (0 voturi)    
    lectia 2 pt procurori - ce se intampla la... (Vineri, 8 iunie 2012, 15:15)

    mareanvan [anonim]

    romgaz.
    acolooo se scoate gazul de sub pamant la suprafataaa,,,daaa? foarte bine, bravooo!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Ponta "barajistul" (Vineri, 8 iunie 2012, 15:19)

    jean [anonim]

    Omul asta, de cand este premier, nu face alceva decat sa mearga ca orice actvist in campanie electorala.
    De fiecare data cand apare o noua chestiune, solicita infiintarea unor comisii sau arunca raspunderea pe ministru de resort.
    De fapt o jumatate de premier este Florin Georgescu, Ponta este gurist.
  • +2 (2 voturi)    
    lectia 3 pt procurori - ce se intampla la... (Vineri, 8 iunie 2012, 15:19)

    mareanvan [anonim]

    transgaz...
    acoloooo, gazul scos de cei de la romgaz (vezi lectia 2) este impins prin niste tevi dintr-o parte in altaaa,,,,
    acum ca ai invatat totul draga victoras poti schimba conducerile acestora cu oameni competentiiii,,,,bravooo!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Hidroelectrica (Vineri, 8 iunie 2012, 15:33)

    Chianti [anonim]

    avea potentialul de a fi o firma regionala mai mare decit CEZ. Din pacate controlul politic, furaciunile realizate cu firme controlate de politicieni, managementul format din CEO care nu stiau sa lege 2 cuvinte in engleza iar microeconomie stiau la nivelul piciorului broastei etc au facut ca aceasta firma sa fie o caricatura a ceea ce ar fi putut fi daca era bine administrata.

    evident ca ni se serveste butada "hidroelectrica este o companie strategica bla-bla-bla". Dupa cum are statul grija de ea, pare cel mult un butic de colt de strada.
  • +2 (2 voturi)    
    Vrei sa stii -tot prost ramai! (Vineri, 8 iunie 2012, 15:49)

    Dinoone [utilizator]

    Din doua, una:
    1. Ponta vrea sa stie, dar cu mintea lui putina o sa uite repede.
    2. Daca Ponta proceseaza totusi ce va afla, oricum nu face ceea ar fi corect; pentru ca nu se pune impotriva celor ce il finanteaza.
  • +2 (2 voturi)    
    Prostie sau minciuna? (Vineri, 8 iunie 2012, 15:52)

    mircea [anonim]

    Ponta stabileste un termen de 7 zile pentru a se clarifica situatia economico-financiara a Hidroelectrica.Cat de prost sa fii ,sa crezi ca in 7 zile reusesti sa culegi datele,sa verifici,sa intocmesti raportul,sa stabilesti eventualele masuri de remediere?Totul este praf in ochi pentru prostirea populatiei,sa dea impresia ca se intereseaza.De fapt,la un asa program,este clar ca hotiile sunt deja aranjate si mai trebuia un raport guvernamental pentru a fi legalizate.
    • +2 (2 voturi)    
      Parca trebuia rezolvat in 10 zile (Vineri, 8 iunie 2012, 16:23)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Imi aduc aminte cum ministrul economiei a spus ca renegociaza contractele in 10 zile de la preluarea mandatului.
      Dupa ce au trecut alea a facut o conferinta de presa... acum un comintet... asa se face ca isi dau seama ca in opozitie vorbeau prostii.
      Sursa: http://economie.hotnews.ro/stiri-energie-12400461-negocierile-baietii-destepti-din-energie-dau-batai-cap-noului-guvern.htm
  • +4 (4 voturi)    
    Deja vu: (Vineri, 8 iunie 2012, 16:00)

    Don Ciccio [utilizator]

    - daca vrei sa ingropi o problema, sa o faci pierduta, infiinteaza o comisie sau un comitet.

    Reusita este garantata!
  • +2 (2 voturi)    
    Vrea sa stie? (Vineri, 8 iunie 2012, 16:31)

    mariage [utilizator]

    Cand merge la latrina sa-l intrebe pe Voiculescu,
  • +2 (2 voturi)    
    Abordare gresita! (Vineri, 8 iunie 2012, 17:33)

    D@n [anonim]

    Aici avem doua probleme diferite:
    1. Contractele sunt clar in defavoarea Hidroelectrica (implicit impotriva statului roman) asa ca cei care au semnat trebuie sa raspunda. Iar pentru a rezolva asta nu este nevoie de o comisie interministeriala ci de DNA!
    2. Daca se poate dovedi ca respectivele contracte au fost semnate in mod fraudulos (adica o singura persoana semnatara "a pus botu'"), atunci contractul respectiv este nul de drept. Problem solved! :)

    Modalitati de rezolvare ar mai fi, dar oare se doreste asta? Este hilar cum cateva firme se joaca pe degete cu toate autoritatile statului. Nu stiu in ce colt de lume asa ceva ar fi permis.
    Un singur exemplu: pe Al Capone l-au condamnat pentru evaziune fiscala, nu pentru actiuni impotriva statului. Sper ca ati prins ideea.
  • 0 (0 voturi)    
    Pe sub masa cat? (Vineri, 8 iunie 2012, 18:09)

    Anonimul [anonim]

    Pentru asta cat au proimit pe sub masa? 1-2-5 milioane euro?