Petrom: Independenta energetica a Romaniei se va reduce, fiind estimata o crestere a importurilor la 40-50% pana in 2030

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 19 iunie 2012, 15:25 Economie | Energie

 documente
(19 Iun 2012) PDF, 830KB
OMV Petrom va investi pana in 2014 intre 800 de milioane de euro si 1,2 miliarde de euro pe an, in conditiile unui mediu favorabil investitiilor, se arata intr-un document care prezinta directiile strategice pentru 2021 ale companiei. Aceste investitii ar putea fi facute in special in sectorul de explorare si productie. Directiile strategice ale Petrom au fost actualizate pe baza unei analize a sectorului energetic din Romania. Potrivit acestei analize, consumul de titei si gaze va continua sa creasca si va reprezenta aproximativ 60% din cererea de energie a Romaniei pana in 2021. "Cu o pondere curenta a importurilor de 20-30%, relativa independenta energetica a Romaniei este probabil sa scada", precizeaza Petrom.

"Pana in 2030 se estimeaza o crestere a importurilor la 40-50%, ca urmare a cererii mai mari de energie primara si a declinului natural al productiei interne de hidrocarburi. Cu toate acestea, Romania are un potential mare de furnizare de energie, care poate fi deblocat cu investitii semnificative, din care, numai pentru deblocarea potentialului de hidrocarburi sunt necesare peste 20-35 miliarde de euro pana in 2030", mai arata Petrom.

  • "Directiile strategice ale Petrom pentru 2021 le reconfirma pe cele existente anterior in Strategia pentru 2015, asigurand astfel continuitate in dezvoltarea companiei, si corespund strategiei Grupului OMV pentru 2021. Petrom intentioneaza sa ramana compania integrata de titei si gaze lider in regiune, cu performanta durabila necesara pentru a sustine cresterea potentiala a segmentului upstream in regiunea de vecinatate a Marii Negre. Credem ca Romania are un potential semnificativ de furnizare de energie, care ii poate reduce dependenta de importuri. Petrom este bine pozitionata pentru a sustine sectorul energetic, contribuind astfel la cresterea economica a Romaniei", a declarat Mariana Gheorghe, CEO Petrom, potrivit comunicatului Petrom:

In domeniul gazelor si energiei, activitatea se va concentra pe demararea exploatarii comerciale a centralei de la Brazi (860 MW), in a doua parte a anului 2012. Pentru a creste valoarea portofoliului de gaze, Petrom va urmari sa isi imbunatateasca vanzarile de gaze.

Pe termen mediu si lung, Petrom va explora oportunitatile din surse regenerabile si va evalua investitii ulterioare in infrastructura aferenta proiectului gazoductului Nabucco. Totodata, va explora dezvoltarea unui potential hub de gaze naturale.

In sectorul rafinare si marketing, Petrom va finaliza pana in 2014 modernizarea Petrobrazi. In plus, intentioneaza sa continue modernizarea retelei de depozite de carburanti pentru a sprijini reteaua de distributie prin statii. Petrom va evalua constant operatiunile de optimizare a portofoliului (parteneriate si vanzari de active nerentabile sau care nu fac obiectul activitatii de baza), pe baza conditiilor de piata si a performantei retelei.

Grupul exploateaza in Romania si Kazahstan rezerve dovedite de petrol si gaze estimate la 812 milioane de barili echivalent petrol (in Romania 786 milioane barili echivalent petrol) si are o capacitate nominala anuala de rafinare de 4,5 milioane tone la sfarsitul anului 2011.

Pe piata distributiei de produse petroliere, OMV Petrom este prezent pe pietele din Romania, Republica Moldova, Bulgaria si Serbia, prin intermediul unei retele de circa 800 statii, operate sub doua branduri, Petrom si OMV.

In 2011 cifra de afaceri a Grupului a fost de 5.336 milioane euro, EBIT (Profit Inainte de Dobanzi si Impozite) a fost de 1.165 milioane euro.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2507 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    Profit 20% (Marţi, 19 iunie 2012, 15:35)

    LoveRomania [utilizator]

    In 2011 cifra de afaceri a Grupului a fost de 5.336 milioane euro, EBIT (Profit Inainte de Dobanzi si Impozite) a fost de 1.165 milioane euro.

    Peste 20% profit, si sa ne gandim ca o parte din profit este ascuns prin diverse tipuri de contracte, se pare ca OMV isi scoate pretul de vanzare o data la cateva luni
    • 0 (0 voturi)    
      Ai (Miercuri, 20 iunie 2012, 9:22)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui LoveRomania

      //
      La un salariu(exemplu) net de 1000 de lei,firma plateste 1834 de lei:plateste TVA 24% pe tot ce misca prin curte;mai da 16% impozit pe profit;si ca sa plece cu ceva bani acasa mai da 16% impozit pe dividende.
      Daca faci calculele de la coada spre inceput,descoperi ca,la cati bani se varsa la Buget, ar fi bine sa avem cat mai multi d-astia care ne "sug".//
      (editat de HotNews.ro)
  • +12 (14 voturi)    
    Multumim, Adrian Nastase! (Marţi, 19 iunie 2012, 15:48)

    Metec [utilizator]

    Una dintre cele mai "de succes" privatizari din istorie, care ameninta sa ne transforme, pe veci, intr-o colonie economica. Multumim, (fost) conducator "iubit"! I hope to see you in jail...
    • -1 (11 voturi)    
      multumeste-i si lui stolojan... (Marţi, 19 iunie 2012, 16:35)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      ...impreuna cu basescu. nastase a inceput (ca el se pricepea, nu gluma) si baietii destepti de dupa el au finalizat (cel putin stolo este bagat pana in gat in afacerea asta).
  • -1 (13 voturi)    
    asa ca .. Chevron.. RMGC.. (Marţi, 19 iunie 2012, 15:48)

    cosminrs [utilizator]

    ce mai e? ca nu mai tin minte.
    INcredibila campanie duceti draga Hotnews...
  • +8 (12 voturi)    
    simplu (Marţi, 19 iunie 2012, 15:54)

    cosion [utilizator]

    Reducerea independentei energetice a Romaniei are la baza colonizarea (instrainarea pe nimic) resurselor energetice. S-a inceput cu petrolul. Urmeaza Hidroelectrica si apoi probabil Romgaz. Iesiti in strada sa va aparati ce-i al vostru!!!
    • +2 (8 voturi)    
      asa este (Marţi, 19 iunie 2012, 16:36)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui cosion

      sa nu itam aurul, cuprul si gazele.
  • +11 (11 voturi)    
    inceputul sfarsitului (Marţi, 19 iunie 2012, 16:56)

    xuleasca [utilizator]

    a inceput Nastase, termina Ponta, vai mama noastra cine ne-au vandut tara si pe cat:(((((
  • +7 (11 voturi)    
    asa, si? (Marţi, 19 iunie 2012, 17:18)

    redraz [anonim]

    acum cand suntem 'mai independenti' decat peste 20 de ani platim mai putin pe benzina? platim pretul din UE, ca altfel am practica o politica anticoncurentiala fata de restul tarilor membre UE. Vezi doamne, ar veni neamtul sa-si alimenteze masina in vama la Nadlac daca am avea benzina sensibil mai ieftina.
    tot apar cei de la Chevron cu acea comparatie ca in US mia de metrii cubi de gaz de sist costa 60 de USD, iar Romania cumpara gaz la 500USD. Pai si cand o sa-l extragem in Romania cu 59USD, tot pretul de UE o sa-l platim ca si consumatori finali(vezi strategia de scumpire treptata a gazului in perioada care urmeaza). Doar ca profitul companiei care extrage si impozitele luate de guvern o sa fie mai mari. Poporul tot 500USD o sa plateasca, ca altfel ar fi anticoncurential si ar veni neamtul sa-si umple butelia de gaz in vama Bors.
  • +6 (6 voturi)    
    din pacate.... (Marţi, 19 iunie 2012, 21:11)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    toate guvernele , dela nastase incoace, au dus politici energetice antinationale...........probabil ca asta e pretul intrarii noastre in ue,.......... ma intreb cat ne-a folosit aceasta aderare?????????
    • +5 (5 voturi)    
      Pt@gel-u (Marţi, 19 iunie 2012, 23:09)

      Avantaje aderare [anonim] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

      Cat sa te plimbi fara viza in interiorul EU.
      Oricum te pot baga la orice interviu vor, daca li se pare ceva suspect ( chiar insusi faptul ca vii din Ro il considera din start suspect)...
  • +4 (8 voturi)    
    estimari (Marţi, 19 iunie 2012, 22:54)

    Mr. Spock [anonim]

    Avind in vedere degradarea pietei auto, tind sa cred, ca in curind vom vedea o revolutie in acest domeniu. Adica unele companii vor scoate de la naftalina proiecte vechi, cercetari in domeniul propulsoarelor, care incetisor se vor coace pentru prezentare in fata marelui public. Daca nu vor face asta, vor risca falimentul. Actualmente nu prea mai cumpara nimeni masina noua, tehnologia actuala a atins apogeul, mai sus cu motoarele cu ardere interna nu se poate. Deci aceste previziuni ale Petromului sunt doar niste speculatii. Pe termen lung eu prevad ca foamea de bani si goana dupa profit si constientizarea oamenilor ca cu orice masina noua vom scurta viata acestei planete vor ingropa companiile petroliere.
  • 0 (0 voturi)    
    mizerii (Miercuri, 20 iunie 2012, 8:48)

    TIRTAU [anonim]

    http://www.petitieonline.ro/petitie/62258048/promo
    http://www.petitieonline.ro/petitie/62258048/promo
  • +1 (1 vot)    
    supraproductie ? (Miercuri, 20 iunie 2012, 9:49)

    Radu [anonim]

    Romania s-ar putea confrunta, in 2020-2025, cu o supracapacitate de productie a electricitatii, astfel ca investitia de patru miliarde de euro in reactoarele nucleare 3 si 4 la centrala de la Cernavoda ar putea fi inoportuna, potrivit unui studiu privind sectorul energetic national.

    http://www.ziare.com/mediu/energie-electrica/romania-s-ar-putea-confrunta-cu-o-supracapacitate-de-productie-a-electricitatii-1173675
    • 0 (0 voturi)    
      Nu exista asa ceva (Joi, 21 iunie 2012, 2:23)

      SKBjull [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      Daca ai supracapacitate de productie a electricitatii, o exporti. Daca nu ai cum sa o exporti, incurajezi industriile mari consumatoare de energie electrica, in speta orice foloseste electroliza, in special productia aluminiului.

      Eu nu vad nici o problema in scenariul asta.