Ponta: Ii voi inlocui pe ministrii care nu pot sa-si indeplineasca obligatiile din acordul cu FMI

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 4 iulie 2012, 11:37 Economie | Energie

​Premierul Victor Ponta ii ameninta cu demiterea pe ministrii care nu si-au indeplnit obligatiile asumate in scrisoarea de intentie transmisa FMI. "Pe 25 iulie (n.red. cand se va afla delegatia FMI, CE si BM in Romania), trebuie sa avem 99,9% din obligatii indeplinite. Nu voi ezita sa-i inlocuiesc pe ministrii care nu pot sa-si indeplineasca aceste sarcini", a spus Ponta in sedinta Guvernului de miercuri. Unul dintre ministri care s-ar putea afla in aceasta situatie este cel al Economiei. In cele doua luni de mandat, Daniel Chitoiu nu a reusit sa mobilizeze suficient de mult ministerul in vederea respectarii criteriilor cuprinse in acordul cu FMI.

Pentru multe  actiuni cuprinse in scrisoare a fost deja depasit termenul. De exemplu, ar fi trebuit ca pana la finele lunii iunie sa fie introdus management privat la   Oltchim, Hidroelectrica şi Electrica Furnizare. Insa, in loc de numirea unor manageri privati, Hidroelectrica s-a ales cu intrarea in insolventa, iar Oltchim  a intrat in administrare speciala. Nici la capitolul privatizari nu este mai buna situatia avand in vedere ca Transgaz ar fi trebuit sa se listeze pana la  sfarsitul lunii iunie. De asemenea, listarea Hidroelectrica ar putea fi compromisa chiar daca este un criteriu structural de referinţă de îndeplinit.



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1970 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    ii voi inlocui (Miercuri, 4 iulie 2012, 11:54)

    misa2002_2006 [utilizator]

    poti sa incepi cu tine!
    • +3 (3 voturi)    
      mda (Miercuri, 4 iulie 2012, 13:35)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui misa2002_2006

      ma intreb care va fi rezultatul final dupa 10-20 de inlocuiri....
  • +7 (7 voturi)    
    878 (Miercuri, 4 iulie 2012, 11:57)

    Marcel [anonim]

    Si pe tine PONTA cand te demiti ? Comunisti ordinarii. Ai fost prins cu plagiatul si tu o faci pe autistul ca nu intelegi ca ti-ai obtinut o diploma falsa de doctorat semnata de prietenul tau Adrian Nastase si ca pentru asta trebuie sa faci puscarie. Daca voi comunistii sunteti autisti atunci este normal ca nu puteti conduce aceasta tara pe care ati distrus-o. Si Ion Iliescu o face pe autistul ca nu este vinovat de lovitura de stat din 1989, de mineriade si de vinderea acestei tari.Nu avem nevoie sa fim condusi de niste retardati.Singurul cooerent pana acum s-a dovedit a fi Mihai Razvan Ungureanu. Avem nevoie de o schimbare, dar macar sa fie tot democrata nu comunista !
  • +4 (4 voturi)    
    Normal ca au uitat de economie, (Miercuri, 4 iulie 2012, 12:05)

    24alex24 [utilizator]

    tot guvernul a fost ocupat cu lovitura de stat si acapararea puterii absolute. Nu conteaza ca ne paste o criza de proportii si incapacitatea de plata daca nu facem reformele prevazute in acordul cu FMI. Populatia poate sa crape, ei sa aiba puterea si sa poata jefui in liniste, fara teama de justitie.
  • +3 (3 voturi)    
    plagiatoru (Miercuri, 4 iulie 2012, 12:08)

    JOHN [anonim]

    si cine te crede?
  • +2 (2 voturi)    
    Ministrul economiei (Miercuri, 4 iulie 2012, 12:16)

    Cel [anonim]

    Am ascultat ce spunea ministrul economiei la o televiziune, si mi-a creat impresia ca este singurul ministru cu educatie autentica din guvernul Ponta, nu stiu daca planurile sale sunt bune sau nu pentru ROmania, dar se vede ca este foarte bine pregatit.
    Oricum Ponta nu a realizat nimic, el ar trebui sa plece
  • +5 (5 voturi)    
    Imperialistii (Miercuri, 4 iulie 2012, 12:30)

    Trojan.H [utilizator]

    FMI nu sunt imperialistii aia din iarna? Acum sunt buni ca dau imprumuturi mai ieftin. Si va fi nevoie de imprumuturi. Din ce in ce mai mari si mai multe. Acum si in vecii vecilor!
  • +4 (4 voturi)    
    75% (Miercuri, 4 iulie 2012, 12:35)

    miluch [utilizator]

    Parca erati ocupati sa va aparati de atacuri "miselesti"... va da FMI o perioade de gratie de cateva luni, stati linistiti, nu va agitati... aveti ceva muuult mai "important" de facut acum...continuati, continuati...
  • +3 (3 voturi)    
    Si pe aia care... (Miercuri, 4 iulie 2012, 12:38)

    hahalera [utilizator]

    nu pot indeplini obligatiile din acordul cu Felix?
  • +2 (2 voturi)    
    dar tu, Ponta? (Miercuri, 4 iulie 2012, 12:53)

    N [anonim]

    Tu ti-ai indeplinit obligatiile? In afara de plagiat si dat oameni afara, altceva mai stii sa faci?
    • +1 (1 vot)    
      mai stie (Miercuri, 4 iulie 2012, 13:50)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui N

      sa dea din gura, sa fie arognat, sa isi uite promisiunile, sa dea lovituri de stat... oho, si mai sunt, am enumerat si eu pe scurt..... a, si sa nu-l asculte pe Ilici cand vine vorba de putere...
  • 0 (0 voturi)    
    cu cine??? (Miercuri, 4 iulie 2012, 14:12)

    alex [anonim]

    ii vei inlocui tot cu niste prafuri de oameni...

    se pare ca in tot USL-ul nu prea aveti oameni competenti..numai hoti!!!

    sau pardon nu in USL,in PSD ca PNL nu prea mai conteaza iar PC vrea doar sa isi salveze seful nu vrea la ciolan!!
  • 0 (0 voturi)    
    bariz_marius@yahoo.com (Miercuri, 4 iulie 2012, 17:57)

    bariz [anonim]

    Si ma rog cu ce plagiatori ii schimba ....