UPDATE Noutati in negocierile cu baietii destepti: Hidroelectrica denunta contractele cu EFT si incheie un nou acord cu Electromagnetica la pretul de 198 lei/Mwh/ EFT spune ca nu a primit nicio notificare si se afla inca in negocieri

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 18 iulie 2012, 11:19 Economie | Energie

Hidroelectrica a denuntat cele doua contracte bilaterale pe care le avea cu unul dintre traderii din energie, Energy Financing Team (EFT), a declarat pentru HotNews, Remus Borza, partener in firma Euro Insol, administratorul judiciar al Hidroelectrica. Potrivit acestuia, livrarile de energie catre EFT vor fi oprite incepand cu 1 august. Pe de alta parte, va fi incheiat un nou acord cu Electromagnetica. Potrivit noilor termeni contractuali, pretul va fi de 198 lei/MWh in 2012, fata de 140 lei/MWh in 2011. In acest moment, pretul mediu de pe OPCOM este de 220 lei/MWh.

  • UPDATE "Grupul EFT nu a primit nicio notificare oficiala, din partea reprezentantilor Hidroelectrica, de reziliere a contractelor aflate in derulare, de catre cele doua parti. Grupul EFT si Hidroelectrica se afla, inca, in proces de negociere a acestor contracte", a declarat Vojkan Tomasevic, director general al EFT, la solicitarea HotNews.
  • "EFT Romania alimenteza cu energie electrica 70% din industria romaneasca a cimentului, respectiv toate fabricile Holcim si Lafarge, de pe intreg teritoriul tarii, energia preluata de la Hidroelectrica facand parte din cosul de surse al EFT Romania, din care sunt alimentati acesti consumatori", mai precizeaza Vojkan Tomasevic.

Din 2013, pentru Electromagnetica va fi aplicata o formula de pret care va reprezenta media ponderata a preturilor de pe Piata Zilei Urmatoare (PZU) de pe OPCOM si preturile de pe Piata Centalizata a Contractelor Bilaterale (PCCB) de pe OPCOM. Pentru 2012, Electromagnetica va trebui sa plateasca si diferentele de pret pentru energia livrata incepand cu 1 ianuarie pana in prezent, a mai spus Borza.

In ceea ce priveste cantitatea, aceasta va fi redusa la 640.000 MWh, in conditiile in care anul trecut a achizitionat 891.000 MWh. Contractul expira in aprilie 2014.

  • Electromagnetica Bucuresti este o companie care are ca domenii de activitate producerea energiei electrice din surse regenerabile, furnizarea energiei electrice si productia de echipamente de distributie si masurare a energiei.
  • Electromagnetica este detinuta in proportie de 30,87% de asociaţia salariaţilor. De asemenea, un pachet de 17,2% este detinut de SIF Oltenia, iar restul este tranzactionat pe bursa. Presedintele companiei si director general este Eugen Scheusan, reprezentant PAS (Asociatia Salariatilor).

Unul dintre contractele care prezinta un interes foarte mare este cel incheiat cu Energy Holding. Reprezentantii traderului trebuie sa vina cu o oferta imbunatatita pana maine, 19 iulie, a spus Borza. Alte oferte imbunatatite sunt asteptate din partea Alpiq RomIndustries (fost Buzmann Industries), Alpiq RomEnergie (fost EHOL Distribution), Elsid şi Electrocarbon.

In cazul Alro, situatia este diferita fata de ceilalti beneficiari de contracte bilaterale. "Are o anumita particularitate", a spus Borza facand referire la faptul ca este un producator cu mii angajati, componenta sociala fiind foarte importanta.

Discutiile despre contractul cu Alro au fost purtate, saptamana trecuta, chiar cu omul de afaceri rus Vitali Machitski, proprietarul combinatului.

EFT Romania este o filiala a EFT Group si a fost infiintata in 2005. EFT Group este înregistrat în Elveţia, la St. Gallen. Anul trecut, EFT Romania a achizitionat peste 1 milion MWh la pretul de 141 lei/MWh.


Prin aceste discutii, echipa de negociere de la Hidroelectrica urmareste obtinerea unor noi conditii contractuale: reducerea perioadei contractelor, scaderea cantitatilor si cresterea  preturilor.

Potrivit unui raport pe 2011 privind activitatea Hidroelectrica, "baietii destepti" au cumparat in 2011 energie la un pret mediu de 130 lei/MWh. Aceasta in conditiile in care pe bursa energiei OPCOM, preturile au depasit 200 lei/MWh. Pe piata spot (piata pentru ziua urmatoare), pretul mediu in 2011 a fost de 221 lei/MWh.

Din 18,3 milioane MWh de energie livrata de Hidroelectrica in total, 12 milioane MWh s-au dus pe contractele bilaterale. Doar 3,86 milioane de MWh au ajuns pe piata reglementata. De asemenea, 816 mii MWh au fost livrati la export.


Preturile energiei electrice cumparate de clientii Hidroelectrica in 2011





Pretul mediu pentru fiecare beneficiar in 2011

  • Alro: 129 lei/MWh
  • Luxten: 141 lei/MWh
  • Elsid Titu: 102 lei/Mwh
  • Energy Holding: 130 lei/Mwh
  • Europec: 141 lei/Mwh
  • Electromagnetica: 140 lei/MWh
  • Electrocarbon: 103 lei/Mwh
  • Arcelor Mittal Galati: 130 lei/Mwh
  • Alpiq RomIndustries (fost Buzmann Industries): 130 lei/Mwh
  • EFT Romania: 131 lei/MWh
  • Electrica: 130 lei/Mwh
  • Alpiq RomEnergie (fost EHOL Distribution): 130 lei/Mwh
  • CNH Petrosani: 160 lei/MWh
  • CLMB Patinoar Brasov: 139 lei/MWh
  • Societatea Nationala a Sarii: 140 lei/Mwh
  • OMV Petrom (energie probe): 142 lei/Mwh


Citeste mai multe despre   






















4484 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Pt Claudia Pirvoiu (Miercuri, 18 iulie 2012, 11:33)

    abcde [utilizator]

    Ce inseamna media ponderata (ce ponderi)? De ce nu iese Hidroelectrica pe OPCOM cu cantitati mai mari si prefera contracte bilaterale? Tineti-ne la curent
    • 0 (0 voturi)    
      hm (Miercuri, 18 iulie 2012, 12:40)

      alex [anonim] i-a raspuns lui abcde

      Nu prea inteleg comentariul tau. Conceptul de medie ponderata e foarte simplu.

      Preturile se pondereaza cu cantitatile tranzactionate zilnic.
      • 0 (0 voturi)    
        Eu prin pret (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:25)

        abcde [utilizator] i-a raspuns lui alex

        inteleg pret pe MWh. Cand se vorbeste de medie ponderata, inseamna in general ca fiecare pret influenteaza in mod diferit (in functie de pondere) media finala. Din comentariu inteleg ca de fapt e vorba de media aritmetica a preturilor pe MWh din PZU.
        • 0 (0 voturi)    
          da dragule (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:56)

          alex [anonim] i-a raspuns lui abcde

          O medie de preturi pe MWh ponderate cu cantitatile tranzactionate zilnic (ca procent din totalul tranzactiilor) da tot un pret pe MWh.

          Media ponderata e o varianta de medie aritmetica, deci tot nu inteleg neclaritatea ta.
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebarea e... (Miercuri, 18 iulie 2012, 12:11)

    eu toteu [anonim]

    Cine face puscarie pentru mizeria de acolo?
    • -2 (4 voturi)    
      Nu e evident? (Miercuri, 18 iulie 2012, 13:01)

      dan [anonim] i-a raspuns lui eu toteu

      base videanu udrea si ceilalti acoliti pedelisti. Dar cred ca stiai si era doar o intrebare retorica.
    • 0 (0 voturi)    
      eu am alta intrebare: (Miercuri, 18 iulie 2012, 16:22)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui eu toteu

      Daca USL-ul trece din nou in opozitie, vom avea o a doua insolventa pana la sfarsitul anului, care sa repare viitoarele contracte cu noii baieti destepti ai USL-ului. Treaba asta cu insolventa este un abuz similar cu cel cu suspendarea. ...fara reguli.
      • 0 (0 voturi)    
        abzuri... (Joi, 19 iulie 2012, 10:56)

        Xu [anonim] i-a raspuns lui Mowgli

        Mai mogli, daca in urma acestui "abuz" preturile din contractele cu baietii destepti sunt marite la un pret foarte apropiat cu cel de pe piata, de ce am avea nevoie de o noua insolventa?

        Chiar atat de orb sa fii sa nu observi ca, desi cu o metoda legala dar neortodoxa, baietii astia au reusit sa creasca niste preturi neschimbate de ani de zile?

        Vrei un calcul? Hai sa vedem Electromagnetica.
        Conform celor spuse, pret vechi 140 lei/mwh, pret nou 198 lei/mwh. Cantitate pe anul 2011: 891.105, suma totala pe 2011: 124.957.529.
        La aceeasi cantitate si pretul actualizata, suma incasata ar fi de 176.438.790. Diferenta: 51.481.261 (peste 11 milioane de EUR).

        Cu alte cuvinte, prin ingineria asta financiara, dintr-un singur contract, pe un singur an, s-a reusit castigarea a peste 10 milioane de EUR. Ia sa ne gandim, cam ce s-ar putea face cu 10 milioane de EUR in ziua de azi? Dar cu 100 milioane EUR, in cazul denuntarii a 10 contracte? ANUAL!!!

        Sau poate vrei sa ne spui cati bani a pierdut Romania, respectiv cat au castigat baietii destepti in ultimii 8 ani???
  • +2 (2 voturi)    
    gresit (Miercuri, 18 iulie 2012, 12:48)

    un ciumpalac [anonim]

    nu le mai spuneti baietii destepti ca sint doar niste hoti cu acte in regula
  • +1 (1 vot)    
    Rezilierea Energy Holding pe cand? (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:51)

    Ioana [anonim]

    Cand o sa vad reziliat contractul cu celebra firma Energy Holding atunci se va mai face putina ordine. Arcelor Mitall si Alro sunt consumatori mari de energie insa ceilalti sunt doar intermediari.
  • -1 (1 vot)    
    de ce creste Hidroelectrica pretul si la populatie (Miercuri, 18 iulie 2012, 15:49)

    darius [anonim]

    Bai fratilor hidroelectrica scumpeste pretul pentru ca s-au marit costurile e productie. Apele Romane au marit taxele percepute pe apa de 4 ori si ordinul este semnat de tovarasul premier Boc. Astfel s-a marit pretul la apa de la 0,26 lei/1000mc la 1,1 lei/1000mc. Gandi - ti - va ca de exemplu la Portile de fier 1 cand centrala merge la maxim se consuma cam 4800 mc/s. Deci pe fiecare secunda se numai la Portile de fier 1 Hidroelectrica trebuie sa plateasca la Apele Romane 5,28 lei fara TVA. Faceti calculul si o sa vedeti cati bani incaseaza Apele Romane pe zi numai de la centrala Portile de Fier 1 bani care ii incaseaza doar pentru ca sunt ei Apele Romane adica reperzentantii lui Dumnezeu pe pamant de zici ca toarna apa cu galeata.
    Si intrebati Apele Romane unde sunt acesti bani si o sa vedeti......
    De asta Hidroelectrica mareste pretul.
    • +1 (1 vot)    
      L-am facut... (Miercuri, 18 iulie 2012, 16:53)

      Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui darius

      .. si mi-a dat EXACT 100.000 euro/zi :-)
      Timp in care Hidroelectrica ar produce, conform calculelor tale, cam 28.000 MWh, valorand, la sa zicem doar 200 lei/MWh, ca la 5.600.000 lei, sau ca la 1,2 milioane euro/zi.
      Costul apei ar fi, prin urmare, ceva de genul 8% din costurile de la PFI. Ti se pare mult?
      Altfel, Hidroelectrica fiind in mare parte de stat, iar AR o entitate de stat 100%, de fapt pentru tine, consumatorul, nu prea are importanta cum si prin ce buzunare plimba statul banii. Ar putea da apa pe gratis Hidroelectricii, dar atunci va trebui sa finanteze AR din alta parte etc.
      Singurii care ar putea avea motive intemeiate sa se planga (dar si aici e de discutat) sunt cei de la FP, actionarii privati ai Hidroelectricii.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu e chiar asa (Miercuri, 18 iulie 2012, 19:06)

        darius [anonim] i-a raspuns lui Prostu' satului

        Problema este ca pana acum Hidroelectrica vindea catre populatie energia cu 72 de lei/MWh.
        Si daca calculezi asa o sa vezi ca apa reprezinta vreo 22% din costul de productie .
        Dar dragul meu prieten eu ti-am dat exemplu la cea mai profitabila hidrocentrala din tara.
        Ia refa calculul pentru hidrocentrala Portile de fier 2 unde cu aceeasi apa nu mai produci 1140 MW pe ora ci produci numai 300 MW pe ora deoarece caderea este mai mica ( numai 7,5 m) .Deci la Portile de fier 2 produci pe zi 7200 MWh. Si daca ii dai la pretul reglementat de 72 lei vei obtine pe zi 115200 euro si 100000 euro iti ia Apele Romane. Deci ce trebuie sa facem ca sa ne acoperim costurile???
        Crestem pretul la energia reglementata.
        Cu stima
        • 0 (0 voturi)    
          Sunt mai multe lucruri aici (Joi, 19 iulie 2012, 15:04)

          Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui darius

          Unul ar fi justificarea economica a faptului ca Hidro baga energie in cosul reglementat (din care se infrupta nu numai casnicii, daca nu gresesc, ci si mici/medii consumatori industriali) la putin peste jumatate din costuri (care citeam pe undeva ca ar fi 125 lei/MWh, desi sincer sa fiu nu prea inteleg de ce-ar fi atat de mari).
          Altfel spus, noua, ca romani consumatori de electricitate, ni se umfla pipota-n noi cand auzim ca unii si altii vor energie ieftina, si ca Alro si Arcelor vor energie la nu stiu cat sub pretul pietei, dar n-avem nicio apasare sa pretindem cu seninatate ca pretul pe care-l platim noi sa fie nu doar la o treime din pretul pietei, dar si mult sub costuri...
          Asa incat, s-avem iertare, dar cresterea pretului la care Hidro varsa-n cosul reglementat macar la nivelul costurilor ar fi cat se poate de naturala si morala.
          Asta cu atat mai mult cu cat (chit ca o sa-mi iau castane cat cuprinde la faza asta) energia electrica este inca ieftina pentru populatie si, cinstit vorbind, cred ca marea majoritate ar putea suporta fara mari dificultati si-o crestere de 50%.
          Asta era una.
          Doi, pentru ca esti clar mai bine informat decat mine, hai sa te intreb altceva - pretul apei, sau taxa, sau ce e, platit catre AR e acelasi la toate hidrocentralele?
          Pentru ca daca asa este, pentru exemplul tau (corect) cu PFII, exista multe contraexemple, anume cam toate hidrocentralele alpine, cu caderi de sute de metri si care produc MWh cu mult mai putina apa decat PFI. Pentru acelea, taxa asta ramane nesemnificativa chiar si impatrita, cat e acum.
          Iar PFI este foarte profitabila din alta cauza, iar tu stii foarte bine asta.
          Probabil ca o judecata corecta ar fi una facuta la nivelul intregii companii - A) cat costa apa ca % din costuri si B) cum se pozitioneaza Hidro din acest pdv fata de companii similare din alte tari?
          Si multumesc pentru apelativul "drag prieten"; ma onoreaza.
          • 0 (0 voturi)    
            Raspuns (Joi, 19 iulie 2012, 14:38)

            darius [anonim] i-a raspuns lui Prostu' satului

            Pretul pe apa la Apele Romane este acelasi indiferent de hidrocentrala si indiferent de cadere.
            Datorita cresterii pretului la apa costul de productie la Hidroelectrica s-a marit de la 70 lei/MWh la 124 lei/MWh.
            Pretul de productie inclute:
            - taxa pe apa 1,1 lei/1000mc
            - taxa pe spatiul ocupat pe baraje care este 21lei/mp/luna
            - costurile de mentenanta
            -costurile cu salariatii
            Ca procent costul apei plus taxele pe spatiul ocupat de baraje care se platesc la AR reprezinta cam 50% din pretul de productie mediu pe Hidroelectrica . Deci ca o concluzie pentru toti oamenii cu bun simt care citesc asta , in momentul in care Hidroelectrica va scumpi pretul la energia data populatiei sa nu injurati Hidroelectrica ci pe d-l Boc si Apele Romane.
            Cu stima
  • +1 (1 vot)    
    Reziliere (Miercuri, 18 iulie 2012, 16:01)

    eu [anonim]

    Pana cand nu vor fi REZILIATE toate acest contracte, piata nu va fi CONCURENTIALA.
    Consiliul Concurentei doarme pe el de ani de zile.....
    Hidroelectrica trebuie sa iasa cu energia la vanzare pe bursa OPCOM, cu pachete mici pe un an, ca sa nu fie cu dedicatie.
    Deocamdata, aceste negocieri sunt tot niste magarii!!!
  • +2 (2 voturi)    
    raportate la euro??? (Joi, 19 iulie 2012, 8:49)

    naiv [anonim]

    ce-ar fi sa raportam preturile unitare la euro ca sa vedem cat e de bun noul contract??? si sa comparam preturile Hidro cu piata din Ungaria sau Bulgaria? Oricum, se vede cine sunt consumatorii industriali si cine sunt trader-i.
  • 0 (0 voturi)    
    Cine urmeaza? (Joi, 19 iulie 2012, 10:49)

    Cristi [anonim]

    Interesant este ca deja au cerut marirea pretului la energia livrata populatiei, deja pretul kWh catre populatie se va mari.
    Daca urmatorii care vor intra in insolventa vor fi Nuclearelectrica si Termoelectrica si ELCEN, unde ajungem cu preturile la populatie?
    Pe cand Romgaz in insolventa? Acolo nu sunt baieti destepti?
    Oricum calendarul cu maririle preturilor la energie si gaze e bun de aruncat la gunoi daca restul adopta aceeasi procedura.