Victor Ponta crede ca au fost reziliate toate contractele bilaterale ale Hidroelectrica. Vezi cum stau lucrurile in realitate

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 25 iulie 2012, 13:07 Economie | Energie

Premierul Victor Ponta a sustinut la inceputul sedintei de Guvern de miercuri ca toate contractele bilaterale cu "baietii destepti" au fost reziliate pana acum. In realitate, din cele 10 contracte bilaterale, au fost denuntate 6 contracte, pentru unul a fost semnat un nou acord, iar pentru celelate trei urmeaza sa fie luate decizii. Ponta a mai spus ca este o realizare prin "faptul ca nu mai pierdem peste 1,5 miliarde euro pe baza unor decizii, semnaturi ale lui Videanu". In realitate, semnaturile apartin fostilor directori generali ai Hidroelectrica. Unul este Traian Oprea, cel care a fost trimis in judecata, alaturi de fostul ministru Codrut Seres, pentru complot si subminarea economiei nationale. Celalalt este Mihai David, membru PSD, in perioada in care a semnat prelungirea contractelor pana in 2018.

"Veştile de la Hidroelectrica sunt foarte bune. Ce nu a reuşit niciun Guvern şi niciun preşedinte care se laudă pe la televizor, am reuşit noi. S-au reziliat toate contractele bilaterale. Este o veste buna si faptul că nu mai pierdem peste 1,5 miliarde euro pe baza unor decizii, semnături ale lui Videanu. Toată lumea a zis că nu o să reuşim nici noi", a spus Victor Ponta.

Euro Insol, administratorul judiciar al Hidroelectrica, a decis ieri denuntarea contractului cu faimosul trader de energie, Energy Holding. Potrivit notificarii transmise catre Energy Holding, contractul de vanzare-cumparare inceteaza incepand cu 15 august 2012. In cursul zilei de astazi, vor fi luate decizii si in cazul contractelor cu Elsid si Electrocarbon.

La sfarsitul saptamanii trecute au fost denuntate contractele incheiate cu Alpiq RomIndustries (fost Buzmann Industries) si Alpiq RomEnergie (fost EHOL Distribution). De asemenea, Hidroelectrica a denuntat, saptamana trecuta, si cele doua contracte bilaterale pe care le avea cu unul dintre traderii din energie, Energy Financing Team (EFT). Pe 26 iunie, a fost denuntat contractul cu Euro- PEC, un alt "baiat destept" din energie.

Pe de alta parte, a fost incheiat un nou acord cu Electromagnetica. Potrivit noilor termeni contractuali, pretul va fi de 198 lei/MWh in 2012, fata de 140 lei/MWh in 2011. In acest moment, pretul mediu de pe OPCOM este de 220 lei/MWh.

Pentru contractul cu Alro va fi luata o decizie pana la inceputul lunii august.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

8238 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    ... (Miercuri, 25 iulie 2012, 13:26)

    OzzyO [utilizator]

    Mai are cineva chef sa creada ceva din ce debiteaza Ponta? Adica tocmai se publica azi contractul Hidro-Energy Holding si vede toata lumea de cine e semnat, iar el ii da inainte cu Videanu. Plus minciuna ca s-au reziliat toate, cand, de fapt, mai sunt trei si toate delicate: ALRO prin cantitatea primita, iar celelalte doua prin faptul ca platesc cel mai mic pret, mult sub ce plateau EFT sau Alpiq.
    Si un semi-adevar: poate ca nu mai pierzi 1,5 miliarde din contracte, dar costul insolvabilitatii Hidro s-ar putea sa fie mult mai mare. Puteai sa te lauzi daca reuseai sa inchei contractele de comun acord cu ei, nu cu un smen care s-ar putea sa atraga niste penalitati. Ce-i drept, n-o sa le platesti tu, ci tot noi.
    • -7 (11 voturi)    
      fapte nu vorbe (Miercuri, 25 iulie 2012, 14:37)

      facebook.com/rodica.crihan [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

      base in 2004 acuza baietii destepti din energie, l-a pus pe boc premier de cateva ori, pe mru dar a trebuit sa vina ponta in 2012 sa le taie contractele.
      de ce nu a facut-o boc? de ce nu a facut-o MRU?
      • -3 (5 voturi)    
        Faptul ca s-au taiat cateva e pozitiv (Miercuri, 25 iulie 2012, 15:05)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

        Au mai ramas alte cateva.
        Ramane de vazut daca pretul denuntarii e mai mare decat pierderile de pana acum.
        Dupa aceea, vom putea spune daca e bine ca Ponta a anulat contractele initiate de Nastase.
  • +6 (8 voturi)    
    pai (Miercuri, 25 iulie 2012, 13:35)

    kin3zu78 [utilizator]

    poate electromagnetica este firma celor de la putere de acuma :) numai din diferenta de 22 lei / mwh si tot castiga frumos !
  • +7 (11 voturi)    
    pai nu? (Miercuri, 25 iulie 2012, 13:35)

    romanique [utilizator]

    dam stiri ca le-am tras-o baietilor destepti, inainte de referendum, si dupa, la max 1 luna refacem contractele, cel putin la fel de avantajos pentru acestia.
  • +8 (10 voturi)    
    Mincinos ca de obicei... (Miercuri, 25 iulie 2012, 13:40)

    Leinad [utilizator]

    Ponta minte ca de obicei... Stau si ma intreb, de ce preturile per MWh nu sunt stabilite si in aceste contracte tot in valuta, asa cum sunt stabilite si pentru noi, cetatenii...? Oare pretul in dolari, pentru Electromagnetica nu este mai mic acum in 2012 decat in 2011? Si nu tot pierdere inseamna?
    Asa cum bine ati precizat in articol, prelungirea contractului a fost facuta de un PSD-ist in timpul Guvernului de trista amintire din 2009. PSD-PDL. Poate cea mai mare gafa pe care a facut-o, din punct de vedere politic, Traian Basescu si PDL. Si sa mai amintim ca initierea contractelor cu baietii destepti s-a facut tot pe vremea PSD-ului lui Nastase, in 2003.
  • +9 (11 voturi)    
    Antena 3 ce zice, to'arasi? (Miercuri, 25 iulie 2012, 13:42)

    marvio [utilizator]

    Desigur Ponta este politician, nu tehnocrat. In vreme ce contractele de la Hidroelectrica URMEAZA a fi renegociate sau la limita, daca nu se poate ajunge la un acord, reziliate, el declara ca toate au fost deja reziliate.

    Cu siguranta ca Antena 3 sau va retine doar faptul ca toate contractele au fost deja reziliate si de aici manipularea celor cu ochii lipiti de acest ecran, unde adevarul este mereu trunchiat, fiind unul de natura politica (PSD si in subsidiar USL).
  • +9 (13 voturi)    
    Băieţii ăştia turmentaţi de puterea pe (Miercuri, 25 iulie 2012, 13:44)

    Optimista [utilizator]

    care cred ei că au pus labele definitiv şi 100%, au un tupeu extraordinar, deşi cred că ne subestimează crezând că vor putea continua să ne intoxice cu minciuni iar noi le vom înghiţi pe nemestecacate. Hei! Plagiatore! Doar nu-ţi închipui că toţi ne uităm doar în latrinele varanului Felix (A1, A2, A3,....An) . Mai sunt şi oameni deştepţi, care ştiu să citească şi să gândească cu propriul cap.
    NU vă vom ajuta să-l demiteţi pe preşedinte, dar dacă vreţi să-l mătrăşiţi pe ANTENESCU REPETENTUL, cu mare plăcere, poporul român o să vă ajute.
    • +2 (6 voturi)    
      la demiterea lui chucky (Miercuri, 25 iulie 2012, 13:54)

      romanique [utilizator] i-a raspuns lui Optimista

      hop si noi! motive ar fi, slava Domnului. Uitati-va numai la faptul ca s-a declarat si este participant activ la campania de demitere, ceea ce e 100% neconstitutional. Citeodata stai si te intrebi cum dreaq au astia asa un tupeu nemasurat?! O fi de la ei, sau se stiu tinuti in brate de rasarit?
  • -12 (12 voturi)    
    pontistii sunt bogatii romaniei!!! (Miercuri, 25 iulie 2012, 13:51)

    MirceaIo [utilizator]

    Cine nu merge la vot Greseste! Nu va luati dupa recomandarile PDL! Puteti merge sa votezi NU! sau ce vreti voi. Cred ca e bine sa ne implicam mai mult nu sa stam deoparte. Am fost si la referendumul pentru parlament unicameral – mi-am exprimat opinia, si….ma simt mult mai important. Astea sunt jocurile democratice, se poate intampla cateodata sa fim manipulati si sa legitimam un grup mic de smecheri. Votul e bun…., daca e dat cui trebuie. Victor Ponta ne va scoate din belea. A spus ca va impartii mult mai corect banii dar cred ca trebuie sa ai stampila pe buletin, dovada votului poate fi salvatoare!!! mergeti la vot!!!! eu vreau democratie – Cristian Tudor Popescu nu era suficient de antibasit, aseara la Gadea a fost “motivat” sa fie! Bogdan Chireac e putin santajat ca a luat bani de la…, dar el nu e basist si ii merge bine. Toti anti-basistii sau imbogatit pe vremea lui Basescu!? Acum e bine sa fi antibasist si ai numai de castigat. In 2004 am fost basist (acum imi este rusine) trebuia sa fiu nastaseist era alegerea perfecta(am fost manipulat:(). Astia din UE nu prea mi-am dat seama ce sunt, Barosso si Merkel sunt sigur basisti. Se vede clar ca le merge prost. Au dus toata europa in criza. Eu nu mai inteleg nimic!? E atat de simplu: fiti antibasisti!!!De asta ne meritam soarta: ” ti se explica clar ti se arata drumul si totusi alegi sa fi basist!? Am inteles si m-am decis: eu de azi vreau sa fiu pontist !!!!
  • +1 (3 voturi)    
    PINOCHIO tu esti maica ? (Miercuri, 25 iulie 2012, 13:53)

    rakleta [utilizator]

    Ce faci la nasul ala ? Nu-l tai (cut&paste ... no more copy ) odata ?
    Hmmm acum stiu, comisia a hotarat ca e original si merita pastrat.
  • +4 (6 voturi)    
    Pasul urmator (Miercuri, 25 iulie 2012, 13:58)

    Igriculescu [utilizator]

    Energy Holdin da in judecata Hidroelectrica.
    Procesul dureaza 4-5 ani.
    Energy Holding castiga procesul dar si daune de 100 de milioane de euro.
    The end.
  • -4 (6 voturi)    
    Intrebare ... (Miercuri, 25 iulie 2012, 14:19)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... pai bine ma HN.ro da lu' Videanu de ce nu i-ati numarat ouale? Pardon contractele reziliate? Da lu' Ariton de ce nu i-ati numarat contractele reziliate? Da lu' Bode Lucian - pun pariu ca nici nu stiti cine e :) de ce nu i-ati numarat contractele reziliate? Bine ca numarati ouale lui Ponta si lui Chitoiu mai ales ca sunt proaspat ouate in numai doua luni de guvernare.
  • -2 (2 voturi)    
    AVERTISMENT (Miercuri, 25 iulie 2012, 16:07)

    calaul [utilizator]

    Este perfect adevarat. Ponta minte si cand doarme !
    In ceea ce priveste Referendul, corect, legal si moral ar fi sa nu mergem la vot, deoarece am votat un Presedinte pentru un mandat de 5 ani.
    Desi doar Base este candidat, toti fac campanie dar pe banii cui, daca nu ai nostrii ? Incepand cu USL-ul si terminand cu apoliticul Presedinte numit. Sa nu mai vorbim de sectiile de votare ..... restaurante, baruri, hoteluri, etc., nesupravegheate cu camere de luat vederi ....., de parca nu am fi avut csuficiente case de cultura, scoli, gradinite, sali de sport.... E normal sa se uite occidentul la noi ca la niste salbatici.... A nu te prezenta la vot este echivalent cu a nu fi de acord cu acest atac asupra statului de drept - atata timp cat votul este un drept si nu o obligatie ..... sa gasesasca USL -ul voturile daca au vrut referendum si au o majoritate - daca nu au peste 50% din liste, adevarata majoritate in numele carora ar trebui sa vorbeasca si se invalideaza acest atac de duminica, atunci ar trebui sa le facem bagajele odata cu nota de plata si sa mergem la anticipate Parlamentare - daca tot ne mai consideram o tara europeana. In legatura cu David asta, este un PSD-ist brasovean pus pe capatuiala, numit de catre seful sau de partid pe acel post, pe vremea cand a fost si ministru (C. Nita), cel care ne-a impus impozitul forfetar si a inchis 36% din firmele mici si mijlocii la inceputul anului 2009. Rusine domnule plagiator ! Dupa 30 domnule plagiator va asteptam cu demisia, iar pe pitpalacul ala interimar sper sa aibe Base putere ca dupa invalidare si predarea onorurilor, sa-i ofere o coala de hartie pentru demisia din POLITICA.
  • +3 (3 voturi)    
    Alpiq (Miercuri, 25 iulie 2012, 18:37)

    Raju [utilizator]

    Societatea Alpiq este elvetiana si a participat cu investitii serioase in ultimii ani fara sa fie asociata baietilor destepti. In presa elvetiana de astazi este atacat guvernul Romaniei pentru politica de defaimare a investitorilor externi. Este sugerata reorientarea investitorilor elvetieni spre alte tari mai predictibile, de exemplu Polonia.
    • +2 (2 voturi)    
      Domnu' procuror-plagiator (Joi, 26 iulie 2012, 9:22)

      Mariicaialbastri [utilizator] i-a raspuns lui Raju

      Da' de contractul cu baiatul destept Grivco ce se aude ?

      Au curaj sa-l denunte si pe ala colegii dumitale de promotie Remus Borza si Remus Vulpescu?

      Sau va dati cocosi doar cu baietii destepti din opozitie si cu elvetienii fara mama, fara tata-n USL?
  • +4 (6 voturi)    
    Cand nu minte, Ponta e doar incompetent (Joi, 26 iulie 2012, 5:20)

    Law_and_Order [utilizator]

    V Ponta, esti un plagiator si un incompetent fara rusine.

    DEMISIA, V. Ponta!
  • +2 (2 voturi)    
    VP crede...??? (Joi, 26 iulie 2012, 8:53)

    andreesanu [utilizator]

    Rupt de realitate,cunostinte economice "0" da, da am accentuat ZERO,un caracter de curva ,un mincinos fara scrupule,o lichea care a parvenit,iar acum face dovada incompetentelor,asta-i scula care duce Romania de ripa.
    Ascultindu-l este pierdere de timp,face-ti orce ca-i mai cu folos.
  • 0 (0 voturi)    
    tantalaul & gogomanul (Joi, 26 iulie 2012, 10:10)

    Colebil Clinton [utilizator]

    Ehheeei .... Mi-e dor de vremea cand da Boc cu coasa-n glie. Era parfum fata de tantalaul mincinos.