Consortiul ExxonMobil si OMV Petrom a cumparat o parte din blocul Midia din Marea Neagra de la Sterling Resources

de Red. Economic     HotNews.ro
Vineri, 19 octombrie 2012, 10:09 Economie | Energie

Harta acordurilor petroliere de explorare
Foto: Agentia Nationala pentru resurse Minerale
Sterling Resources a vandut catre consortiul format din ExxonMobil Exploration and Production Romania si OMV Petrom o parte a Blocului Midia din Marea Neagra, potrivit unui comunicat al companiei remis pietei bursiere si citat de stockhouse.com. Sterling Resources si-a vandut participatia de 65% din compania care detine licenta pentru exploatarea zacamintelor de hidrocarburi din blocul Midia, iar Petro Ventures Europe BV a vandut, la randul sau, participatia de 20%. Asa cum arata harta atasata, blocul Midia se invecineaza cu blocul Neptun, unde acelasi consortiu ExxonMobil - OMV Petrom a anuntat descoperiri importante de gaze naturale.

Portiunea vinduta reprezinta 11% din suprafata toala a concesiunilor Sterling Resources in Marea Neagra, adica blocurile Midia si Pelican.

Sterling va primi 29,25 milioane de dolari la semnarea tranzactiei, alti 29,25 milioane de dolari in cazul descoperirii unor rezerve de hidrocarburi, precum si alti 19,5 milioane de dolari la momentul inceperii productiei.

Tranzactia trebuie aprobata de Guvernul Romaniei, se mai arata in comunicat.

UPDATE: Reactia OMV Petrom:
Solicitati de HotNews.ro sa confirme tranzactia si pretul tranzactiei, reprezentantii Petrom au facut public urmatorul raspuns:

"Confirmam faptul ca ExxonMobil Exploration and Production Romania si OMV Petrom au semnat un contract de transfer pentru achizitia drepturilor de explorare si productie aferente unei portiuni din blocul Midia XV in zona romaneasca a Marii Negre. Nu comentam asupra termenilor contractuali pana la finalizarea vanzarii".


-----------------

Context:


Perimetrele din Marea Neagra au inceput sa suscite un interes tot mai mare dupa ce primele explorari realizate de ExonMobil/OMV Petrom au relevat prezenta unor zacaminte importante de gaze naturale. CEO-ul OMV, Gerhard Roiss, a declarat in vara ca rezervele sint "gigantice".

Reamintim ca modul in care Guvernul Romaniei (condus la acea vreme de Calin Popescu Tariceanu) a acordat Sterling Resources licenta de exploatare a resurselor din blocurile Midia si Pelican a stirnit un scandal public. Vezi aici istoricul cazului Sterling.

La acel moment au existat suspiciuni privind presupusa implicare a omului de afacer Dinu Patriciu in aceasta afacere, implicare niciodata recunoscuta de partile implicate (vezi aici mai multe detalii).























5252 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    bravos.... (Vineri, 19 octombrie 2012, 10:23)

    translativus [utilizator]

    ....asa se fac marile averi, cu pixul ! Acum, cei ce au vandut "blocul" lui Sterling Resources (indiferent cine sunt acestia), pot rasufla usurati. Mortul de la groapa, nu se mai dezgroapa iar bogatia noastra a ajuns in buzunarele lor. Dar ce conteaza ? Important pentru ingesuitii la pomana este ca micul si berea sa ramana GRATIS in campania electorala iar noi ceilalti n'avem decat sa plecam daca nu ne convine.
    • +11 (11 voturi)    
      Ciorditorul "liberal" Caliiin ... Tariceanu (Vineri, 19 octombrie 2012, 10:37)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      http://www.romanialibera.ro/actualitate/eveniment/anexele-secrete-ale-contractului-firmei-sterling-cu-guvernul-tariceanu-pe-internet-video-145584.html
    • +7 (7 voturi)    
      hmmm... (Vineri, 19 octombrie 2012, 11:42)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      pai de ce sa spui "cei care au vandut (nu conteaza cine sunt acestia)"? Ba conteaza foarte mult cine sunt acestia. Si ar trebui aratati cu degetul si judecati si din punct de vedere penal (puscarie), civil (daune), moral si electoral. Iar incepem cu teoria securista "nu putem pedepsi 4 milioane de membri PCR"? Cand evident nu erau cei 4 milioane de membri simpli ci cele cateva sute/mii de ticalosi care se ascundeau in spatele acelor 4 milioane!
      • +5 (5 voturi)    
        ma iertati.... (Vineri, 19 octombrie 2012, 15:00)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

        ....am spus "(indiferent cine sunt acestia)" si ma refeream la toti smecherii care au luat parte la escrocherie, indiferent de partidul din care fac parte.
        In ceea ce priveste pedepsirea lor, sunt total de acord dar si sceptic totodata.
        Ii vom vedea realesi in noul for legislativ cu ajutorul molfaitorilor de mici gratis, dandu-ne cu tifla si scormonindu-ne de zor prin buzunare pentru a'si asigura veniturile grase.
  • +1 (1 vot)    
    acord (Vineri, 19 octombrie 2012, 10:38)

    methylique [utilizator]

    alti 29,25 milioane?

    C'mon...
  • +10 (10 voturi)    
    de asteptat (Vineri, 19 octombrie 2012, 10:39)

    ion_pozitiv [utilizator]

    Ticalosia liberala isi arata roadele. Se concesioneaza unui anonom incapabil, care insa da spagi sau are in spate diversi patricieni. Aia, cedeaza unuia puternic, care insa nu poate sau nu vrea sa dea spagi direct.
    P.S.ralii n-au comun cu politica liberala nimic.Doar afirma conceptiile, ca sa latre si ei ceva. Sunt continuatori, fara exceptii ai javrelor comuniste, buni si fideli colaboratori (inca de la PNL-AT si-au dat arama pe fata) ai comunistilor nevopsiti de la PSD. Acum, mai nou, ticalosii din frunte vand locuri pentru alegeri, strict in interes personal. Votati-i, ca e de bon ton sa tii cu liberalii!
    • -7 (7 voturi)    
      Ce partid sa votez? (Vineri, 19 octombrie 2012, 11:48)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui ion_pozitiv

      Partid care sustine si aplica reducerea rolului economic al statului? USL vad ca are incercari cu management privat.

      PDL, care se declara de dreapta, nu stiu ce are de gand sa faca cu proprietatile statului, dar dupa cum se comenteaza pe aici pot sa-mi fac o idee.
      • +6 (6 voturi)    
        si furtul... (Vineri, 19 octombrie 2012, 12:02)

        Jack37 [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        \
        se incadreaza la "reducerea rolului statului in economie"? nu stiam teoria asta economica. trebui e ca e noua.

        oh, wait...
  • +9 (9 voturi)    
    Pe cand (Vineri, 19 octombrie 2012, 11:54)

    inganduratul [utilizator]

    Tariceanu va comenta ca Nastase pe blog?
    Cand va ajunge sa spuna ca e condamnat politic?
    • -4 (8 voturi)    
      base (Vineri, 19 octombrie 2012, 13:46)

      seb75 [utilizator] i-a raspuns lui inganduratul

      pe cand o sa stea si Base care a semnat primele acorduri de privatizare cu Banca Mondiala..ha.ha.ha
  • 0 (0 voturi)