Rusia este interesata de explorarea si exploatarea gazelor de sist

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Luni, 26 noiembrie 2012, 14:43 Economie | Energie

Rusia, unul dintre adversarii cei mai inversunati ai fracturarii hidraulice, ar putea participa la "revolutia mondiala a gazelor de sist", relateaza postul de televiziune guvernamental Russia Today, citand Ministerul Energiei din Rusia. Potrivit acestuia, urmeaza sa fie prezentat Guvernului rus un plan pentru dezvoltarea gazelor de sist in tara. Chiar daca nu are inca nevoie de exploatarea unor astfel de resurse, Rusia ar trebui sa stapaneasca tehnologia care a facut posibila dezvoltarea gazelor de sist in Statele Unite, mai precizeaza Russia Today.

Potrivit Ministerului Energiei, gazul de sist ar putea fi folosit ca o sursa de energie pentru regiunile indepartate din Rusia, care nu sunt conectate la conductele magistrale de gaze. Conform planului, Rosneft si Gazprom ar urma sa inceapa productia de gaze de sist in perimetre de testare, dupa o suficienta explorare a resurselor.

La inceputul acestui an, ministerul rus al Dezvoltarii Economice a avertizat ca "revolutia gazelor de sist" din SUA ar putea duce la o reducere serioasa a veniturilor din exporturile de gaze ale Rusiei.

Ministrul rus al energiei, Alexander Novak, a anuntat, recent, ca exporturile de gaze naturale catre consumatorii europeni sunt in scadere.

Rusia si-a exprimat in nenumarate randuri pozitia de adversar al obtinerii gazelor prin fracturarea hidraulica, o tehnologie care a permis scaderea drastica a pretului gazelor in SUA. Rusia a denuntat procedeul ca unul daunator mediului, analistii explicand insa ca este vorba de interesul Moscovei de a descuraja exploatarea unor resurse de gaze care, mai ales in Europa, ar putea duce la scaderea pretului la gaze si, concomitent, la eliminarea pozitiei privilegiate a Gazprom de pe piata furnizarii gazelor. Reamintim ca veniturile din exploatarea si comercializarea gazelor si petrolului reprezinta o sursa esentiala pentru bugetul Rusiei.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

1526 vizualizari

  • -4 (6 voturi)    
    puterea exemplului (Luni, 26 noiembrie 2012, 15:39)

    Mazeta [utilizator]

    UIte domne că și rușii se scobesc în nas. Este timpul să facem și noi la fel.
    • +3 (7 voturi)    
      normal ca sunt interesati (Luni, 26 noiembrie 2012, 16:18)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sunt interesati din mai multe motive, printre care:
      1. VOR EXPLOATA EI INSISI PROPRIILE RESURSE!!! nu le vor vinde pe doi bani cum am facut noi cu petrolul si aurul, dupa care vom cumpara la pret triplu.
      2. pe rusi ii doare-n cot de populatie.
      • -1 (1 vot)    
        si de unde crezi ca vor lua tehnologia rusii? (Luni, 26 noiembrie 2012, 21:58)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        O vor aprofunda peste noapte oamenii de stiinta subventionati de Putin? Nu se vinde resursa ci se face un schimb ,noi dam resursele voi dati tehnologia.
        Povestea ca pe rusii ii doare-n cot de populatie e adevarata. DaR cum se face ca americanii exploateaza din greu desi acolo orice eroare care afecteaza real populatia se lasa cu procese si cu sume mari platite de poluatori. Deci nu guvernul rus sau american sau roman ar trebui sa protejeze populatia ci legea. In US se intampla in Rusia nu. Iar Romania trebuie sa aleaga un model. viabil.
        • 0 (0 voturi)    
          in america (Marţi, 27 noiembrie 2012, 10:51)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          este dat exemplul in care benzina ia foc. deci....lasa-ma cu procesele. acolo sunt procese daca te impiedici de un scaun in magazin. cand vine vorba de petrol si gaze, populatia are pumnul in gura si politicienii au comisioane grase (da, de sua este vorba)
    • +2 (2 voturi)    
      pai da (Luni, 26 noiembrie 2012, 16:52)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Americanii se scobesc in nas, rusii incep si ei sa se scobeasca-n nas, noi ramanem cu Dragobetele-n brate, si asta slab si jigarit.
  • +3 (7 voturi)    
    Mda, s-au prins si ei (Luni, 26 noiembrie 2012, 16:29)

    Wanheda [utilizator]

    Avand in vedere ca in America si Canada gazul e de 5 ori mai ieftin ca-n Europa, rusii s-au prins ca asa ceva nu o sa ramana izolat in North America only. Daca vor sa nu le pice economia trebuie sa tina pasul.
    Americanii si canadienii se pregatesc sa exporte masiv, lichefiat.
    Cat despre basmele cu poluarea....is doar basme.
  • +2 (4 voturi)    
    Hopa!!! (Luni, 26 noiembrie 2012, 17:16)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Ia sa vezi pe latrine acum ce vor zice latraii de acolo!
    Basescu, nu a vrut sa exploatam gazele alea!
    Rosia Montana este buna!
    Cum sunt rusii de acord, cum isi schimba politica felix, tontu si cacarau!