Bulgaria: Preturile la gaze scad cu aproape 10%, iar energia termica se ieftineste cu pana la 7%

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 3 ianuarie 2013, 14:51 Economie | Energie

Gazele si energia termica s-au ieftinit in Bulgaria de la 1 ianuarie cu 9,8%, respectiv 3-7%, potrivit Comisiei de stat pentru reglementarea in domeniul energiei si apei (DKEVR), informeaza Mediafax, care citeaza Novinite.com.

Sofia va inregistra cele mai importante scaderi ale preturilor la incalzire, cu reduceri mai mici in Varna, Burgas si Plovdiv.

Ieftinirea cu 9,8% a gazelor, aprobata la sfarsitul lunii decembrie de DKEVR, conduce la un pret de 656,47 leva (335,6 euro) pe 1.000 metri cubi de la 1 ianuarie 2013, cu 71,89 leva (36,7 euro) mai putin decat inainte.

Directorul general al companiei de stat Bulgargaz, Dimitar Gogov, estimeaza ca veniturile operatorului vor scadea cu pana la 4 milioane leva (aproximativ 2 milioane euro) in primul trimestru al acestui an in urma reducerii pretului la gaze cu 9,8%, si cu nu 9,3%, cat recomandase compania.

Ministrul bulgar al Economiei, Energiei si Turismului, Delyan Dobrev, a promis in decembrie ieftinirea gazelor naturale de la 1 ianuarie 2013, datorita scaderii costurilor productiei interne si negocierii unui contract mai avantajos de livrare cu grupul rus Gazprom, care prevede o reducere cu 20% a pretului.

Productia interna a Bulgariei acopera aproximativ 15% din consum, restul fiind importat din Rusia.





















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

5051 vizualizari

  • +15 (19 voturi)    
    Noi suntem smecheri (Joi, 3 ianuarie 2013, 15:02)

    evoque [utilizator]

    si le scumpim, lasa sa plateasca prostu' de roman.
    • +1 (1 vot)    
      Acum doua luni.... (Vineri, 4 ianuarie 2013, 14:38)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      cand intreba ce fac am raspuns...."bagajele.... ma mut in Bulgaria!"....prietenii s-au uitat la mine ca la o amenda....
  • +19 (21 voturi)    
    sa ne facem bagajele, bulgaria venim. (Joi, 3 ianuarie 2013, 15:20)

    bogdanlungu [utilizator]

    bravo domnule ministru al economiei ... nu Vosganian, nu vorbeam cu tine.
  • +6 (8 voturi)    
    Intrebare (Joi, 3 ianuarie 2013, 15:21)

    LegatusAugusti [utilizator]

    Ce minune s-a intamplat in sudul Dunarii ?
    Cumva Domnul Iulian Iancu este Ministrul Energiei in Bulgaria ?
    Pacat. Avem oameni capabili si ii ascundem pentru liberalizari UE, gaze de sist , baieti super-ultra-extra destepti......
    Foarte frumos ! La mai mare !
    • +2 (4 voturi)    
      Ce intrebare (Joi, 3 ianuarie 2013, 16:23)

      SebyS [utilizator] i-a raspuns lui LegatusAugusti

      Intrebare fara rost. S-au imprietenit cu rusii - o sa treaca pe acolo conducta cu gaze a rusilor care o sa alimenteze Europa de vest. Cum 85% din gaz e importat din Rusia uite si scaderea preturilor. Asta e minunea.
      • +2 (4 voturi)    
        n-are a face! (Vineri, 4 ianuarie 2013, 9:08)

        catelu [utilizator] i-a raspuns lui SebyS

        Crezi ca daca Romania ar cumpara gaze mai ieftine de maine, pretul pentru populatie ar scadea?
  • +9 (11 voturi)    
    preturi noi in Bulgaria (Joi, 3 ianuarie 2013, 15:32)

    lipseste [utilizator]

    De ce la ei scad preturile la energie si la noi cresc ?
    Erau chiar atat de mari incat politica unitara a UE le cere bulgarilor sa coboare preturile energiei iar romanilor sa le creasca ?!
    • -1 (1 vot)    
      facem schimb de guvern cu Bulgaria (Vineri, 4 ianuarie 2013, 10:41)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui lipseste

      si va fi invers!
  • +4 (12 voturi)    
    Rusii si cadourile! (Joi, 3 ianuarie 2013, 15:38)

    Andradda [utilizator]

    Cand accepti de la rusi o gaina pe gratis (sau la pret redus) poti sa fii sigur ca ti-a disparut porcul din cotet sau vaca din grajd. ))))
  • +5 (7 voturi)    
    la astia... (Joi, 3 ianuarie 2013, 15:47)

    lucyan [utilizator]

    ue nu le zice sa alinieze preturile?
    vad ca ei se raporteaza la costuri, in romaia demult nu ne mai raportam la costuri, doar la profiturile operatorilor...
    si inca ceva, felicitari bulgarilor ca au stiut sa negocieze cu gazprom, noi nu negociem cu ei, noi primim gaze de la surorile omv de peste granita, la preturi uriase...
    • +7 (9 voturi)    
      gaze la preturi românești (Joi, 3 ianuarie 2013, 17:08)

      valepopa [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

      Noi nu primim gazele direct de la Gazprom, ci prin 2 firme căpușă Wintershall Elveția si Imex Oil despre care vad ca nu vrea nimeni sa scrie nimic.
  • +4 (4 voturi)    
    si la noi? (Joi, 3 ianuarie 2013, 15:56)

    Istvan13 [utilizator]

    Cand vom citi si asemenea stiri de la noi...? :(
  • +11 (11 voturi)    
    putem sa ne "inregistram" pe Bulgaria? (Joi, 3 ianuarie 2013, 16:01)

    Andor74 [utilizator]

    Nu puteti sa va interesati daca imi pot inregistra contorul de gaz pe Bulgaria?
    Va multumesc!
  • +6 (10 voturi)    
    nici o problema la noi va fi invers (Joi, 3 ianuarie 2013, 16:02)

    leeloo2 [utilizator]

    Ca deobicei, mai ales cu politicienii actuali.
  • +11 (13 voturi)    
    Daca ei nu au... (Joi, 3 ianuarie 2013, 16:08)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    pontalau!
    Pana si bulgarii sunt mai nemti ca noi!
    Vai de mama noastra!
  • +7 (9 voturi)    
    preturi românești (Joi, 3 ianuarie 2013, 17:16)

    valepopa [utilizator]

    Noi nu importam gaze direct de la rusi, ci prin intermediul a 2 firme căpușă Wintershall Elveția si Imex Oil despre care vad ca nu vrea sa scrie nimeni.
  • +4 (4 voturi)    
    Cum vrei guvernule roman sa ai economie mare ????? (Joi, 3 ianuarie 2013, 17:35)

    Frankie [utilizator]

    Daca tu infometezi populatia si numai cresti taxele, birurile si impozitele ...............
    • -1 (1 vot)    
      Prietene... (Vineri, 4 ianuarie 2013, 14:44)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      ...esti varza la economie!
  • +5 (5 voturi)    
    romania =tara de hoti (Joi, 3 ianuarie 2013, 17:40)

    nycman91 [utilizator]

    daca noi stam cuminti in casa si inghitim toate hotiile astora,asa ne trebuie. sunt curios ce ar raspunde ponta la chestia asta.de ce noi trebuie sa ne ducem cu preturile numai in sus ,iar bulgaria are dreptul sa faca cum vrea ? de fapt noi nu le marim ,le liberalizam,le indexam cu inflatia ! rusine tara de hoti si talhari. mai tare mi-e scarba acum ca m-am nascut in tara asta ,macar bulgar daca eram !
  • +1 (3 voturi)    
    Sunteti siguri (Joi, 3 ianuarie 2013, 17:45)

    the [utilizator]

    ca titlul nu este eronat ???
  • +6 (8 voturi)    
    Trista realitate din Romania (Joi, 3 ianuarie 2013, 19:31)

    bran [utilizator]

    Bulgaria nu a taiat salariile si pensiile , insa a facut ceva mult mai bun , a dat afara 100000 de bugetari care taiau frunze la caini adica din administratie. Romania are mai multi parlamentari decat in orice tara din UE si mai multi decat SUA care are o populatie de 370 milioane locuitori. Nu mai vorbesc de administratia sufocanta din Romania , s-au infiintat in ultimii ani comune , orase , asta in conditiile emigrarii masive ale romanilor. In aceste administratii s-au mai angajat vreo 200000 de oameni adunindu-i bineneteles si pe consilierii care ridica mina de 4 ori pe luna si ridica 6 milioane pe luna ! Aceasta-i tara dvs , stimati contribuabili !
  • +7 (7 voturi)    
    gaze (Joi, 3 ianuarie 2013, 19:53)

    sonny_cm [utilizator]

    nu radeati voi de ei ca au ceafa lata??//.........se pare ca spre deosebire de romani , au si creier