Victor Ponta, despre posibilul conflict de interese in care s-ar afla Remus Borza: Am verificat, comitetul creditorilor de la Hidroelectrica a fost de acord cu angajarea casei de avocatura a administratorului judiciar al companiei

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 10 ianuarie 2013, 21:45 Economie | Energie

Premierul Victor Ponta nu vede nicio problema in faptul ca administratorul judiciar al Hidroelectrica, Remus Borza, a angajat, in numele societatii, propria sa casa de avocatura, Borza & Asociatii. Cel putin asa reiese dintr-o declaratie facuta in cadrul conferintei în care acesta a prezentat "starea naţiunii". "Am citit povestea cu contractele de asistenta juridica, am verificat, comitetul creditorilor format peste 80% din banci a fost de acord cu acest lucru pentru ca rezultatele sunt cele bune", a spus premierul.

Ponta a mai spus ca isi doreste ca Hidroelectrica sa iasa cat mai repede din insolventa. Trebuie precizat ca pentru a iesi din insolventa trebuie rezolvata, mai intai, problema celor 74 de contestatii depuse de creditori. Pana in prezent, au fost judecate, in prima instanta, doar 15 dintre ele. Abia dupa ce vor fi judecate toate (cu tot cu recursurile aferente) va fi aprobat si aplicat un plan de reorganizare.

HotNews a aratat ca administratorul judiciar al Hidroelectrica, Euro Insol, in care Remus Borza este partener, a angajat, in numele societatii, casele de avocatura Borza & Asociatii si Piperea &Asociatii pentru cele 74 de procese pe care compania le are cu creditorii. Pentru onorarii a fost alocat un buget total de 220.000 euro. Euro Insol sustine ca Hidroelectrica va recupera cu titlu de cheltuieli de judecata  suma achitata caselor de avocatura. Pana acum, suma achitata se ridica la 45.000 euro.

Euro Insol sustine ca nu se afla in conflict de interese. Euro Insol faptul ca nu s-ar afla in conflict de interese. "Euro Insol SPRL si Borza si Asociatii, nu se afla in conflict de interese, ambele fiind  societati profesionale, una de insolventa, cealalta de avocatura, in care Remus Borza este partener, iar acest conflict nu exista nici intre avocatii de la  Borza si Asociatii si Hidroelectrica, in conditiile in care acesti avocati alcatuiesc echipa de profesionisti implicata in gestionarea procedurii de  insolventa a Hidroelectrica, fiind cei mai in masura sa argumenteze si sa sustina punctul de vedere si masurile dispuse de administratorul judiciar in  procedura, mai ales in ceea ce priveste judecarea unor contestatii care se indreapta impotriva masurilor administratorului judiciar de respingere la masa  credala a unor creante de 1,9 miliarde de lei", a afirmat Euro Insol.



Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2236 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    au inlocuit (Joi, 10 ianuarie 2013, 21:47)

    evoque [utilizator]

    baietii destepti ai lui videanu cu cei ai lui ponta.
    Romania eterna.
    • +11 (13 voturi)    
      hai hai (Joi, 10 ianuarie 2013, 22:14)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      in 2009 la solcitarea psd-ului pe vremea cand erau in guvern sef lahidroelectrica a fost pus Mihai David membru psd care a stat pana in 2011. contractele eterne au fost prelungite in perioada acestuia si legal nu s-au putut denunta pt ca se platea mai mult decat se pierdea.
      poate pe langa asta observi ca pdl nu l-a schimbat imediat ce a plecat psd-ul de la guvern asa cum a facut psd-ulin vara.
      asta cu baietii lui videanu v-a fost bagata in cap de mediile lui felix fara sa verificati.
      pune mana si verifica inainte de a pune egal intre uslsi pdl :)
      • -5 (11 voturi)    
        noroc (Joi, 10 ianuarie 2013, 23:24)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        ca jucau table la monaco, altfel ramaneam intoxicati.
        • +8 (10 voturi)    
          noroc (Vineri, 11 ianuarie 2013, 1:39)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Ca nu ai un raspuns coerent, altfel mai discutam. Dar acesta este modul usl de discutie, schimba subiectul cand nu le convine: )
          • -2 (4 voturi)    
            sa va intre in cap (Vineri, 11 ianuarie 2013, 7:00)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

            nu ma mai plasati in tabara usl, eu critic pe toata lumea, va convine sau nu in viata asta nu am pupat pe nimeni in fund.
            In loc sa urmati exemplul lui mru de a va deddica timpul cu critica usl mai bine va dedicati reorganizarii pdl, fara o opozitie coerenta nu se poate cladi o tara corecta. Voi sunteti precum oile si uite in ce hal ati ajuns, mai marii partidului huzuresc si voi tot cu injuratul ati ramas. Asta da coerenta!
            • +4 (6 voturi)    
              pardon? (Vineri, 11 ianuarie 2013, 9:52)

              sucaa [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              nu sunt telespectaor fidel felix sa-mi intre-n cap ce vrei tu:)
              cat timp critici pdl pe oriunde apari nu-mi spune ca ii critici pe toti. aici de exemplu era un articol despre sefii pusi de psd la hidroelectrica si tu incepi cu videanu. tu critici pdl-ul desi usl este la guvernare de aproape 9 luni de zile.
              arata-mi te rog un singur comentariu in care ai criticat doar USL. de cate ori iti citesc comentariile tu o dai cu pdl. pe langa asta si manipulezi ascunzand adevarul asa cum ai facut mai sus cu videanu.
              pdl-ul intro anumita parte a fost distrus in baza minciunilor repetate zilnic de trusturile media si de cei ca tine care manipuleaza fara niciun pic de jena. ati repetat aceleasi minciuni zilnic in loc sa aveti grija ca la conducerea usl-ul sa vina oameni capabili nu un plagiator ca ponta sau un repetent sau chiulangiu ca antonescu.
              dar tu te uiti la tine in ce hal ai ajuns sa spui minciuni si sa-l votezi pe becali? :)
            • +6 (6 voturi)    
              Mai postacila (Vineri, 11 ianuarie 2013, 9:58)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              De ce nu comentezi la subiect, daca esti asha impartial??? Deci:
              1. care-s baietii lui Videanu de la Hidroelectrica?
              2. Cine i-a numit si cind?
              3. Ce au facut ei rau?

              Daca vrei sa ne demonstrezi ca nu esti un biet postac sclav pe mosia lui Voiculescu, raspunde cu subiect si predicat la intrebarile astea. Restul e gargara ieftina de tipul antena3.
            • +1 (1 vot)    
              ia sa vedem (Vineri, 11 ianuarie 2013, 13:52)

              sucaa [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              pe asta cum o critici. dupa ce apus pe butuci hidroelectrica acum e bun de secretar de stat la economie. numai valori ne conduc. felicitari pt vot :)
              http://www.zf.ro/zf-24/traian-oprea-fostul-director-al-hidroelectrica-in-mandatul-caruia-s-a-parafat-contractul-cu-energy-holding-a-devenit-consilierul-lui-vosganian-10452548
  • +9 (11 voturi)    
    rock (Joi, 10 ianuarie 2013, 23:02)

    TLiviu [utilizator]

    ei vedetzi ce nseamna sa ai vot popular?-
    itzi permitzi asemenea declaratzii .
    a verificat Ponta fitzi linistitzi,
    • +7 (9 voturi)    
      Plagiatorul procuror tampit (Joi, 10 ianuarie 2013, 23:39)

      vever [utilizator] i-a raspuns lui TLiviu

      Pai tu spui ca a fost de acord colegiul director,dar legea parca spune altceva mai Lache Gutzulache?! :-)
  • +8 (10 voturi)    
    Romani, dormiti linistiti (Joi, 10 ianuarie 2013, 23:28)

    Wanheda [utilizator]

    A verificat PM-ul, Primul Mincinos al tarii, e in regula, totul se desfasoara in clasicul stil bolsevic cu care v-ati obisnuit. Nu va panicati.
  • +7 (9 voturi)    
    E greu cu "vechea mostenire" (Vineri, 11 ianuarie 2013, 0:02)

    uluit [utilizator]

    Poate ne explica Ponta 'La starea natiunii' (asa, pentru publicul larg), cum e cu fraza asta a domniei sale: "fara sa incep sa spun de vechea mostenire"

    Chiar aici pe Hotnews am citit niste analize cu cifre si date statistice, despre situatia economiei pana a preluat puterea Ponta in vara (prin forta parlamentara) si ce a facut guvernul Ponta pana la alegerile din Decembrie.

    Asta e partea "practica" cu ceea ce s-a intamplat, fiindca la teorie, cu multa vorbaraie si cu ce o sa faca... ne-am lamurit, este asa cum au facut si comunistii.
    • +3 (5 voturi)    
      Din pacate... (Vineri, 11 ianuarie 2013, 10:04)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui uluit

      Asta e democratia... Atit timp cit 70% din votanti au preferat un plagiator mincinos, un repetent chiulangiu si un turnator hots, astia ni-s conducatorii, cu astia defilam. 1-2 ani inca vor mai prosti poporu' cu vechea mostenire, cu baietii lu' Videanu, cu plosnitele lui Boc si cu alifiile lui MRU. Pina cind poporul, de foame, va incepe sa nu mai puna botul la minciunile lor.
      De exemplu Hidroelectrica... au denuntat contractele alea, le-au reziliat unilateral, dar in final baietii desptepti vor cistiga procesele si vor primi bani grei ca si despagubiri. Si atunci ne va povesti Ponta cum procurorii lu' Basescu nenorocesc poporul.

      Dar in final, dupa inca 1-2 ani de bilbiieli si de lupta cu dictatorul, se vor termina si banii si credibilitatea externa (cita mai e).
  • +2 (4 voturi)    
    Apel (Vineri, 11 ianuarie 2013, 10:56)

    mihaelamirela [utilizator]

    Oameni liberi ai Romaniei sustinatori ai statului de drept. Semnati va rog pe PetitieOnline.ro petitia intitulata PENTRU un C.S.M. puternic PENTRU o justitie independenta PENTRU viitorul tarii. Sa aratam ca ne pasa. Sa aratam ca sustinem statul de drept. Va multumesc.
  • 0 (0 voturi)    
    JEFUIREA HIDROELECTRICII (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 19:03)

    tpopescu [utilizator]

    M-am plictisit de cand afim incontinuu ca Borza administreaza cea mare cacealma pe care o va inghiti Ponta. TOTE PROCESELE IN DICUTIOE VOR FI PIERDUTE !!! Argumentul principal este declaratia lui Vulpescu la Bruxelles cum ca la tariful la care au fost suspendate contraclele in cauza HDROELECTRICA ERA IN BENEFICIU !!! Nu va ajuge broascainghitita de Ponta cu : "PANA IN DEC HIDROELECTRICA IESE DIN INSOLVETA CURATATA ... " a luat plasa ??? a luat !! Iesirea din inslventa va fi dupa cinci ani de procese cu apeluri si recursuri si Curtea Europeana etc etc Pana atunci nu mai ramane nimic din Hidroelectrica !!! O sa incerc eu sa-i dau peste mana lui Borza.