Hidroelectrica vinde energie din ce in ce mai ieftina

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 26 martie 2013, 10:43 Economie | Energie


Energia electrica vanduta de Hidroelectrica prin intermediul OPCOM este tot mai ieftina, de la luna la luna. Hidroelectria a ajuns sa scoata la licitatie pachete de energie cu 165 lei/MWh, pret care include si componenta de transport (Tg) care este de circa 10 lei/MWh. Practic, pretul unui MWh a ajuns sa fie 155 lei, de la 220-230 lei cat era anul trecut. Astfel, pretul se apropie tot mai mult de cel practicat in contractele cu "baietii destepti". Remintim ca Hidroelectrica avea incheiate cu traderii contracte pe termen lung la pretul de 130 lei/ MWh, insa la scurt timp dupa intrarea companiei in insolventa, acestea au fost denuntate.

Motivul denuntarii a fost faptul ca nu au ajuns la o intelegere in urma renegocierii preturilor, duratei contractelor si cantitatilor livrate. Negocierile se purtau in jurul valorii de 180 lei/MWh.

Acum, Hidroelectrica scoate la licitatie, pe piata centralizata a contractelor bilaterale, 8 pachete mici de energie, din care 7 la pretul minim de 165 lei/MWh si unul cu 204 lei/MWh. Perioada de livrare este trei luni, aprilie-iunie. Licitatia va avea loc pe 1 aprilie. Hidroelectrica a fost fortata sa vanda tot mai ieftin in conditiile in care, de la inceputul anului, au existat mai multe runde de licitatii in care nu a vandut nimic. Astfel, pretul a scazut de la luna la luna. Scaderea aceasta de pret este explicata prin oferta tot mai mare de energie si cererea tot mai scazuta. Multi jucatori au inceput sa prefere tranzactiile pe platforma pietei pentru ziua urmatoare, ocolind contractele bilaterale pe termen lung. Si pe piata pentru ziua urmatoare, preturile au scazut si mai mult, ajungand, miercuri, la o medie de 98 lei/MWh.

Oferta a crescut in urma intrarii pe piata a energiei regenerabile. In acest an, Romania are un excendent de 14 TWh si este pentru prima oara cand Romania se confrunta cu o scadere a consumului, a declarat recent Remus Borza, administratorul judiciar al Hidroelectrica. Potrivit acestuia, in februarie 2013, consumul a fost cu 11% mai mic fata de aceeasi luna a anului trecut. In conditiile in care "sunt multi jucatori, multi producatori, iar consumul este la pamant", Hidroelectrica ar putea sa vanda o parte din productie la export, a anuntat Borza.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7456 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    Ce patetism (Marţi, 26 martie 2013, 10:57)

    Je__ [utilizator]

    Guvernul a bagat in insolventa societatea, s-a batut cu pumnul in piept ca a desfiintat contractele cu baietii destepti, care vezi doamnea datorita PDL-ului falimentau societatea....si acum ce sa vezi?
    Vinde la acelasi pret, si nu la gramada pe termen lung, ci cu taraita pe perioade scurte, si in curand sub pretul cu care vindea la baietii destepti.
    • +8 (8 voturi)    
      poate cineva sa explice ? (Marţi, 26 martie 2013, 12:28)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      De ce Enel, care furnizeaza energie pentru locuintele populatiei, nu cumpara energie de la hidroelectrica la pret asa mic ? Si de ce da banii pe energie mai scumpa ? Cum se poate ca Hidroelectrica, care da energie mult mai ieftina decat pretul mediu, sa nu gaseasca cumparatori ?
    • +1 (3 voturi)    
      Comment sters de user (Marţi, 26 martie 2013, 14:23)

      Mowgli [anonim] i-a raspuns lui Je__

  • +7 (9 voturi)    
    Pai ce e asa greu de inteles? (Marţi, 26 martie 2013, 11:02)

    Traficantu_De_Influentza [utilizator]

    Aceeasi Marie, cu alta palarie :) Am mai zis-o, romanii nu au ajuns pasivi pentru ca nu le pasa, ci pentru ca au invatat sa traiasca in pofida statului si a miscarilor acestuia. Ceea ce e de rau, dar nu inseamna ca nu e adevarat. :)
  • +3 (3 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 26 martie 2013, 11:29)

    Sani [utilizator]

    Sa inteleg ca pastreaza marja profitului pe toata linia de furnizori/traderi/transportatori si scade cu ceva procente pretul final platit de consumatori, sau isi maresc marja si pretul final ramane acelasi pentru utilizatorii finali, intru gloria guvernantilor?

    Aa, pardon, este o indatorire patriotica sa crestem profitul statului si a bajetilor destepti?
  • +5 (5 voturi)    
    Hai la energie regenerabila! (Marţi, 26 martie 2013, 11:36)

    BEDE [utilizator]

    Deci, Hidroelectrica da faliment, dar energia regenerabila renteaza?
    Si noi platim mai mult pe kWh pt "cogenerare".
  • +8 (8 voturi)    
    ca sa vezi ... (Marţi, 26 martie 2013, 11:37)

    DanDa [utilizator]

    Pai daca lasam un avocat sa vanda energie electrica ajungem asa: in loc sa o vanda cu 130 lei indiferent de conditiile pietei "baietilor destepti" a ajuns acum sa vanda cu " o medie de 98 lei/MWh" si asta doar daca gaseste cumparatori. Daca nu gaseste cumparatori lasa lacurile de acumulare sa se umple (produce doar cat reuseste sa vanda). Deocamdata e inca bine (chiar daca vinde le un sfert de pret fata de "baietii destepti". Sa vedem care va fi situatia cand lacurile de acumulare se vor umple si va trebui sa dea drumul la apa fara sa produca energie... Sau asta nu se va spune niciodata si deci nu se pune? Cine il ia la intrebari pentru diferenta de pret de la 98 cat vinde acum la 130 cat ar fi luat daca nu rezilia contractele. Astea nu sunt pierderi?
    • +1 (1 vot)    
      va suna cunoscut? (Marţi, 26 martie 2013, 12:57)

      unnene [utilizator] i-a raspuns lui DanDa

      o sa il ancheteze DNA-ul pe videanu ca a prelungit contractele facute tot de PSD. o sa vedem ca pana la urma baietii destepti or sa fie chemati la papica si atunci nu mai e cazul de DNA e adaptare la conditiile pietei. cel mai guvern cinstit.
  • +2 (2 voturi)    
    COmpetenta manageriala ???? (Marţi, 26 martie 2013, 11:39)

    offside [utilizator]

    Raspunsul la problema HIDROELECTRICA e simplu: http://hotnews.md/articles/view.hot?id=19948

    Moldova se intreaba de unde sa cumpere energie, i se ofera cu 71 Euro/Mwh si ar dori sa cumpere cu 69 Euro/Mwh, adica peste 300 RON
  • +5 (5 voturi)    
    Deci scade pretul energiei?! (Marţi, 26 martie 2013, 11:39)

    370H-SSV-0773H [utilizator]

    Cand avem surplus de energine, in mod normal deci ar trebui ca si noi, muritorii de rand sa platim mai putin, nu?! Sau noi nici nu intram in ecuatia asta...!
    • +1 (1 vot)    
      noi suntem oile care trebuie tunse (Marţi, 26 martie 2013, 14:47)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui 370H-SSV-0773H

      noi suntem oile care trebuie tunse pana la piele
  • +3 (3 voturi)    
    deci unde e gaura? (Marţi, 26 martie 2013, 11:51)

    foarte-curios [utilizator]

    "s-ar fi putut vinde cu...." - alta minciuna ordinara a lui Ponta.
  • -3 (7 voturi)    
    cerere si oferta (Marţi, 26 martie 2013, 12:15)

    marius87 [utilizator]

    pdl a vandut sub piata si a provocat pierderi, acum piata a scazut, probabil s-ar fi vandut azi la 90 ron in loc de 150 :))
    • 0 (0 voturi)    
      chiar asa? (Marţi, 26 martie 2013, 13:01)

      DanDa [utilizator] i-a raspuns lui marius87

      cand un contract pe 10 ani prevede ca tu incasezi pe ceva un pret asta nu mai depinde de piata. deci acum ar fi incasat 130 si nu cu 25% mai putin. si mai e loc de scazut.
  • -1 (3 voturi)    
    piata (Marţi, 26 martie 2013, 12:39)

    xox [utilizator]

    Nu poati compra ce a fost in urmacu 5 ani cu ce se intampla in prezent, piata se schimba foarte rapid, capacitatea de a te adapta si a te autodepasi face ca sa progresezi.

    Prevad o viata buna companiei daca merge pe acest drum.
  • +1 (1 vot)    
    Ce nu de inteles? (Marţi, 26 martie 2013, 13:25)

    tzutzumutzu [utilizator]

    Baietzii destepteti au cerut anularea contractelor ...pentru a incheia altele noi la un pret mai mic.
    • +1 (1 vot)    
      de ce vorbesti neintrebat? (Marţi, 26 martie 2013, 19:01)

      nanuc666 [utilizator] i-a raspuns lui tzutzumutzu

      Vezi ca esti pe langa subiect? 2 dintre "baietii destepti" au vrut sa renegocieze contractele si au oferit 180 le/MWh dar desteptul de jurist a refuzat. In definitiv ce-i pasa? El pleaca, iar Hidroelectrica se afla in pragul unui "nou inceput", motiv sa schimbe sloganul si sa dea alti bani pe banere si obiecte publicitare. Si sa ramana condusa de 67 de manageri,probabil la fel de inteligenti ca Borza, pt. alegerea carora este nevoie de o alta firma desteapta ( care sa arate cu degetul si sa spuna: x e bun, y nu e bun) care sa fie remunerata pt. eforturile sale extraordinare cu un mizilic de 63500 euro!!!!!
  • -1 (1 vot)    
    asa si... (Marţi, 26 martie 2013, 13:57)

    laurentiucat [utilizator]

    sa le dea baietilor destepti contractele inapoi!?
    la cata apa e in baraj acum e bine ca o da si mai scump cu 20 lei . e cu plus,nu cu minus. debitul dunarii la intrarea in tara acum este de 10.600 metricubi pe secunda. media multianuala a lunii martie este de 6700 metri cubi pe secunda. asa ca apa asta e mocca. la vara, la toamna cand o sa fie seceta o sa creasca pretul, iar media o sa fie aproape de 200 lei nu de 130 de lei/MWh.
    • 0 (0 voturi)    
      Imi raspunzi si mie la o intrebare? (Marţi, 26 martie 2013, 19:03)

      nanuc666 [utilizator] i-a raspuns lui laurentiucat

      Si unde stochezi apa? Care tot curge din cer? In spatele casei tale? Raspuns corect: NU, O DEVERSEZI!!!!! Asa ca viseaza tu stocuri pana la vara!!!!
      • -1 (1 vot)    
        pai si... (Marţi, 26 martie 2013, 19:54)

        laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui nanuc666

        eu ce am zis, ca acu ii dai drumu pe orice pret ,ca e bine...e cu plus oricum si astepti cu lacul la limita sa preiei urmatoarea viitura. deci tot ce se incaseaza acum si se da drumul pe turbine e productie suplimentara si chiar si la 130 de lei /MWh e bine. in ceea ce priveste stocarea...de aia exista lacurile de acumulare care au si rol de "inmagazinare", ca o baterie.
        • 0 (0 voturi)    
          lacurile de acumulare.... (Miercuri, 27 martie 2013, 9:58)

          nanuc666 [utilizator] i-a raspuns lui laurentiucat

          au un anumit nivel maxim pe care-l pot oferi. Dupa aceea.... pa, pe apa sambetei.
          • 0 (0 voturi)    
            corect! (Miercuri, 27 martie 2013, 12:17)

            laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui nanuc666

            si atunci nu e bine sa dai mwh care e in plus la orice pret?
  • +4 (4 voturi)    
    De ce a intrat in insolventa Hidroelectrica (Marţi, 26 martie 2013, 14:07)

    alex1234 [utilizator]

    Hidroelectrica a intrat in insolventa pentru a se debarasa de contractele cu baietii destepti.

    Credeti ca pentru binele poporului roman?

    Nici vorba.

    Hidroelectrica a intrat in insolventa pentru a se debarasa de contractele cu baietii destepti. pentru a elibera compania de obligatii financiare in vederea unei viitoare privatizari catre straini

    Acesta este motivul: Hidroelectrica se va sparge iar hidrocentralele sale vor fi vandute investitorilor straini conform acordurilor cu FMI-ul. Vanzarea trebuia sa fie lipsita de obligatii contractuale prealabile.

    Nu credeti? Pai va citez din Ministru Nita:
    .”Reorganizarea sectorului de producţie de energie se va face indiferent de criticile aduse şi de costurile implicate. ... Hidroelectrica se va sparge în două sau trei bucăţi" a spus Niţă

    Ce se va intampla deci cu Hidroelectrica?

    Vom scapa de Capusele Locale care parazitau Oaia Noastra: Hidroelectrica, numai ca Oaia Noastra va fi taiata de Guvern iar bucatile taiate din ea, vor fi vandute pe preturi de nimic, pentru a fi mancate de Lupii Straini.

    Votati-i prieteni, votati-i prin rotatie pe cei care ne conduc de 23 de ani ca o sa ajunga copiii vostri
    sa nu-si mai poata plati curentul electric, apa, incalzirea si sa-si ingrijeasca de sanatate care va fi si ea privatizata in curand !
  • +2 (2 voturi)    
    Hidroelectrica vinde energie cu 155 lei/MWh ! (Marţi, 26 martie 2013, 17:18)

    andreesanu [utilizator]

    de ce s-a n-o vinda doar n-au muncit-o ei,ei doar sug din biberonul hidroelectrica.
    de ce sa sa n-o vinda in tara ???,la pretul asta daca o da la cfr il face boier,daca o da la galati ii umfla averea tiganului,o da la alro umfla averea rusului.
    numai noi cei captivi care am cotizat si cotizam la dezvoltarea sistemelor energetice nu avem dreptul la energie eftina ,ca asa a spus ue ???.
    in schimb trebuie s-o dam moaca !!!.
    cind este ceva de reparat la hidroelectrica imediat sare guvernul cu banul de la buget de la prostii ce platesc impozite.
    daca este eftina ,bagati banii in investitii pentru alta hidrocentrala pe dunare cu bulgarii,nu stati numai cu mina intinsa ,asta-i investitie vosganiene nu visele tale.l
  • +1 (1 vot)    
    Vanzarea Hidroelectrica prevazuta in acordulcu FMI (Miercuri, 27 martie 2013, 4:19)

    alex1234 [utilizator]

    Vanzarea Hidroelectrica este prevazuta in acordul cu FMI

    Scrisoare de intentie cu FMI din Sep 2012
    -------------------------------------------------------------------
    http://www.imf.org/external/np/loi/2012/rou/091212.pdf

    semnata de Florin Georgescu din partea Guvernului s
    i de Mugur Isarescu din partea BNR

    (ultima scrisoare de intentie cea din 2013 nu apare inca pe site-ul FMI-ul si nici "transparentul" Guvern Ponta nu a publicat--o, dar coordonatele marilor vanzari nu s-au schimbat)
    -------------------------------------------------------------------
    Traduc mai jos doar vanzarea Hidroelectrica SA al carei plan de privatizare va fi publicat in maxim 3 luni de la iesirea din insolventa iar vanzarea se va face la o luna dupa publicarea planului...lista de privatizari e insa uriasa practic toata industria energetica romaneasca
    ( le gasiti in anexa ce incepe la pagina 31 )
    -------------------------------------------------------------------

    "S.C. Hidroelectrica S.A.
     Sign contract with consultant to advise on privatization process by end-August 2012;
     Publish results of cancellation and/or renegotiation (price, quantity, and duration) of bilateral contracts by mid-September 2012;
    35
     Sell electricity that becomes available from cancellation and/or renegotiation of bilateral contracts on OPCOM;
     Appoint professional board members from short list of qualified candidates selected by an independent human resource firm by mid-September 2012;
     Publish prospectus for privation within three months after Hidroelectrica exists insolvency procedure, with view to launch an IPO one month later.
    ----------------------------------------
    "
    "S.C. Hidroelectrica S.A.
    ....
     Vom publica Planul de Privatizare [al Hidrolectrica] in maxim trei luni dupa iesirea din insolventa, in scopul de a lansa o Oferta Publica de Vanzare o luna mai tarziu
    "
    (pentru cine nu stie
    IPO = Initial Public Offering)
    ----------------------------------