UPDATE Constantin Nita: O sa ne ocupam de firmele de distributie din sectorul energetic, sa vedem ce e cu marjele lor de profit

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 4 aprilie 2013, 12:26 Economie | Energie

Ministrul delegat pentru energie, Constantin Nita, a afirmat ca vor fi verificate programele de investitii ale firmelor de distributie din domeniul energiei energetic. "O sa ne ocupam si de firmele de distributie (n.red. din sectorul energetic). Trebuie sa vedem ce e cu marjele lor de profit", a avertizat ministrul. O declaratie asemanatoare a fost facuta, recent, si de catre vicepremierul Liviu Dragnea.

"In luna aprilie cel mai tarziu, ne vom concentra asupra taxei de cogenerare sa gasim si acolo o solutie si ne vom ocupa si de taxele de transport si de distributie", a spus, in urma cu cateva zile, Liviu Dragnea.

Potrivit surselor HotNews, acest lucru ar insemna o ingerinta politica in activitatea Autoritatii Nationale de Reglementare in Domeniul Energiei (ANRE), institutie, teoretic, independenta. ANRE este singura institutie care poate stabili tarifele de distributie.

  • UPDATE Maria Manicuta, reprezentant ANRE, a afirmat ca firmele de distributie din domeniul energiei electrice au efectuat, in a doua perioada de reglementare (2008-2012), investitii de 1,5 miliarde de euro. Pentru a treia perioada de reglementare, care incepe in 2014 (n.red. 2013 fiind an de tranzitie), "ANRE trebuie sa fie foarte atenta la programele de investitii, deoarece au un mare impact asupra facturii. Trebuie sa se asigure un echilibru intre costuri si beneficii", a spus Maria Manicuta. Potrivit acesteia, investitiile importante care trebuie luate in considerare sunt cele care duc la pierderile din retea. "Reprezinta o componenta foarte importanta pierderile din retele. Daca vom aproba investitii, va fi important sa vedem imbunatatirea acestor indicatori". Trebuie precizat ca investitiile aprobate sunt recunoscute in costuri si, implicit, in tarife.

In domeniul energiei electrice, principalii distribuitori sunt Enel, CEZ, E.On si Electrica, iar in domeniul gazelor naturale, GDF Suez si E.On.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3604 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    trist (Joi, 4 aprilie 2013, 13:42)

    levierul [utilizator]

    Parca ar fi un site de umor. Cam cum ar fi o declaratie asemanatoare facuta de un secretar de stat american. Imi imaginez cum apare stirea asta pe Bloomberg. Foarte, foarte trist
  • +1 (3 voturi)    
    Marja de Profit trebuie fixata la maxim 25% (Joi, 4 aprilie 2013, 13:44)

    alex1234 [utilizator]

    Marja de Profit trebuie fixata la maxim 25%

    acolo unde Distribuitorii de Utilitati : apa, gaz, energie

    au consumatori (casnici sau industriali) captivi.

    Ceea ce in prezent este peste tot cazul.
    • 0 (2 voturi)    
      :))))) (Joi, 4 aprilie 2013, 15:57)

      Chianti [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Prietene, iar vorbesti prostii.

      Rata de rentabilitate in distributie si transport este in jur de 8%-12% in functie de sector.

      Ti-am mai spus ca bati campii cu vorbele tale de habarnist.
      • +2 (2 voturi)    
        ce vorbesti? (Joi, 4 aprilie 2013, 16:42)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Chianti

        ce vorbesti?


        Curentul electric si gazul se vind de 350% ori mai mult decat costul de productie

        Nu mai dezinfiorma.
        • 0 (0 voturi)    
          Dezinformare faci tu, dar cred ca e din prostie (Joi, 4 aprilie 2013, 17:01)

          Chianti [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          Amice, vorbeste despre DISTRIBUITORII de energie. Adica aia care au retelele de distributie.

          Aia care iti dau tie energia electrica sau gazul acasa se numesc FURNIZORI. Iar aia care iti vind energia initiala se numesc PRODUCATORI.

          Distributia are rata de rentabilitate reglementata intre 8% si 12% in functie de ce sector vorbim.

          Asa ca vorbesti ca un mic Habarnache ce esti, doar sa-ti dai importanta si cu parerea aici.
          • 0 (0 voturi)    
            ti-am postat calculul mai jos (Joi, 4 aprilie 2013, 19:42)

            alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Chianti

            1. vad ca n-ai nici macar cei 7 ani de acasa
            dupa cum vorbesti
            Imi inchipui cum vorbesti in casa la tine...daca in public vorbesti asa.

            2.
            ti-am postat calculul mai jos

            proft productie + distributie - taxe = 350%
      • +2 (2 voturi)    
        iata cum dezinformeaza unii (Joi, 4 aprilie 2013, 16:48)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Chianti

        iata cum dezinformeaza unii

        "Rata de rentabilitate in distributie si transport este in jur de 8%-12%"

        Cum si ei platesc utilitatile scumpe ca si noi

        singura explicatie logica

        de a posta asa minciuni

        este ca sunt platiti ca sa posteze astfel de

        dezinformari
        • 0 (0 voturi)    
          :)) (Joi, 4 aprilie 2013, 17:15)

          Chianti [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          Faptul ca unii combat prostiile pe care le indrugi tu pe aici despre lucruri pe care fie nu le procepi, fie nu te intereseaza sa le pricepi, nu inseamna ca incearca sa dezinformeze.

          Ai la dispozitie situl ANRE (www.anre.ro) si poti vedea acolo legislatia secundara despre activitatile de distributie, transport si furnizare, pentru a vedea mai exact cine dezinformeaza si cine nu ;)
          • 0 (0 voturi)    
            greu sa deduci nu? clasa III (Joi, 4 aprilie 2013, 19:26)

            alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Chianti

            daca pretul de productie e 1 leu si se vinde cu 3.5 lei

            cat e profitul producatorului + distribuitorului?

            scade taxele TVA 24% etc...

            si vezi ca ramane pe putin 300% Profit

            greu sa deduci nu? clasa III
    • +2 (2 voturi)    
      PRETUL ACTUAL AL GAZULUI ESTE DE 3,5 ORI MAI MARE (Joi, 4 aprilie 2013, 16:45)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      "De ce trebuie scumpit gazul pentru populatie, cand si la nivelul actual, pretul gazul din productia interna este cu mult peste pretul de productie:

      In Romania, pretul de productie al gazelor este de 110 LEI/1000mc.

      "Pretul gazelor romanesti este cel stabilit prin Memorandumul cu FMI, adica 110$/1000 mc, spune Cosmeanu, referindu-se la Romgaz".

      http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1208842-distributia-gazelor-arde-consumatorii-buzunar.htm

      "ANRM a hotarat ca ... valorificarea gazelor naturale noi din productia interna se va face la un pret maxim determinat dupa formula: PRET PRODUCTIE INTERNA + 10 USD/1.000 mc.
      ... este posibil ca Petrom sa furnizeze ... dar nu la pretul de 110+10 USD, ci de 130+10 USD"
      "Pentru ca Petrom este societate privata, nimeni nu poate sa faca nimic, chiar daca industria ingrasamintelor chimice se duce de rapa", a conchis Marin Mirea.


      http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/2006-05-11/presedintele-organizatiei-patronale-nitrofosfor-avertizeaza-petrom-pune-in-dificultate-industria-de-ingrasaminte-chimice.html


      Asta inseamna un pret de 0,007935 EURO/kWh (la o "puterea calorifica superioara" de 10,5 kWh/mc):

      E=V x PCs

      unde:

      E - energia gazelor naturale [kWh]
      V - volumul masurat în conditii de referinta(indicat de convertor sau, în absent,a acestuia, de contor [mc]
      PCs - puterea calorifica superioara corespunzatoare conditiilor de referinta [kWh/mc]

      http://www.eon-gaz-distributie.ro/cps/rde/xchg/SID-85834783-43246EB9/eon-gaz-distributie/hs.xsl/2454.htm?rdeLocaleAttr=ro

      PCs = 10,5 kWh/mc
      1 DOLAR = 0,7574 EURO

      E (la 1000mc) =1000mc x 10,5kWh/mc = 10.500 kWh

      Energia (la 1000mc) = 10.500 kWh


      10.500 kWh ........................................ 83,314 EURO (110 dolari)
      1 kWh................................................... x EURO

      x = 0,007935 EURO


      Pret Productie = 0,007935 EURO/kWh

      Pret actual Gaze = 0,028 EURO/kWh


      0,028 : 0,007935 = 3,52867

      REZULTA CA PRETUL ACTUAL AL GAZULUI ESTE DE 3,5 ORI MAI MARE DECAT PRETUL DE PRODUCTIE!
      "
      • 0 (0 voturi)    
        Asa, si? (Joi, 4 aprilie 2013, 17:19)

        Chianti [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        Si cine te impiedica sa ii intrebi pe Romgaz si Petrom despre aceste date? Ce legatura are distributia si transportul cu pretul de productie al gazelor naturale?

        Baiete, distribuitorii distribuie, au preturi si venituri REGLEMENTATE! Pricepi asta sau vrei sa ti-o desenez?
        • 0 (0 voturi)    
          daca pretul de productie e 1 leu si (Joi, 4 aprilie 2013, 19:12)

          alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Chianti

          daca pretul de productie e 1 leu si se vinde cu 3.5 lei

          cat e profitul producatorului + distribuitorului?

          scade taxele TVA 24% etc...

          si vezi ca ramane pe putin 300% Profit

          greu sa deduci nu? clasa III
    • +1 (1 vot)    
      evaluarea de mai sus apartine CetateanuluiLogat (Joi, 4 aprilie 2013, 16:46)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      evaluarea de mai sus apartine CetateanuluiLogat

      am prelaut-o de la el pentru informarea unor smecheri

      care vor sa prsoteasca lumea spunand ca profitul distributiei de utilitati la : gaze , apa, electricitate este de doar 10%-12%
  • +7 (7 voturi)    
    Mda, remember PSD. (Joi, 4 aprilie 2013, 13:49)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Incep sa-mi aduc aminte de stilul PSD de conducere: o sa facem o comisie si o sa verificam. O sa se infiinteze un comitet si va vedea. O sa fie bine. In timpul asta se fura pe rupte. Sincer, ma bucur si ii felicit, daca si-au gasit pe cine sa duca de nas, felicitari!
  • +4 (4 voturi)    
    chiar asa? (Joi, 4 aprilie 2013, 14:16)

    srpc [utilizator]

    daca eu imi trag curent de la drum la casa, cablaraia si stalpii intra automat in posesia Electrica! ciudat, dar apoi firma se impauneaza cu reteaua mea pe post de investitie a ei! chiar ar fi bune niste controale la sange, fiindca firmele astea au monopol de facto!
  • +2 (2 voturi)    
    Oare? (Joi, 4 aprilie 2013, 15:00)

    titirica [utilizator]

    La cate gafe are dreptul? Iar vorbeste ca la coltul strazii din functia de ministru...penibil.

    Afonul acesta nu a invatat ca declaratiile astea oligofrene sunt preluate de investitori care isi pun mainile in cap cand vad ca un domeniu asa important e administrat de un comunist.

    Si precizez, nu e vorba de principiile pe care le declara, ci de felul in care o face
  • +1 (1 vot)    
    marje de profit? (Joi, 4 aprilie 2013, 15:15)

    dan3 [utilizator]

    Guvernul USL este la putere de aproape un an. Ce frumos ar fi sunat: "ne-am ocupat de firmele de distributie din sectorul energetic, si am vazut ce e cu marjele lor de profit". In loc de asta, au numarat capacele de WC de la ministerul turismului.
  • +1 (1 vot)    
    ca sa nu se mai (Joi, 4 aprilie 2013, 16:45)

    mos ion roata [utilizator]

    ocupe degeaba,ar trebui sa modifice prin ordonanta de urgenta legea cererii si a ofertei ca tot e neschimbata de cand lumea.