VIDEO Liviu Dragnea despre gazele de sist: E nevoie de o abordare pragmatica. Trebuie sa ne uitam cu mai multa atentie la cei care instiga la demonstratii

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 5 aprilie 2013, 18:31 Economie | Energie

Vicepremierul Liviu Dragnea a declarat vineri, la Oradea, ca ar fi nevoie de o abordare mai pragmatica in chestiunea gazelor de sist, cel putin in ceea ce priveste prospectiunile, scrie Agerpres.

"Ar trebui, ca natie, sa avem o abordare, zic eu, mult mai pragmatica. Noi, deocamdata, ne certam in Romania fara sa stim ce avem sub noi. Aici este vorba de prospectiuni. Daca vrem sa stim daca avem sau nu gaze in subsol cineva trebuie lasat sa faca prospectiuni", a afirmat vicepremierul Liviu Dragnea.

El a dat ca exemplu America, unde exploatarea si comercializarea gazelor de sist au facut ca pretul gazelor in acea tara sa scada foarte mult.

"Nu am vazut demonstratii in America, nu am vazut cutremure in America, nici alunecari de teren. Totusi suntem in 2013 si eu zic ca ar trebui sa fim mai atenti si sa ne uitam cu mai multa atentie la cei care instiga la aceste demonstratii, proteste sa le spunem", a precizat Dragnea.

In concluzie, a subliniat vicepremierul, "gazele de sist pot reprezenta pentru Romania o oportunitate pe care nici nu o banuim" pentru ca un pret la gaze foarte mic poate sa contribuie serios la dezvoltarea economica si la dezvoltarea industriei.

In cursul serii de joi, 4 aprilie, la Oradea, la fel ca si in alte orase din tara, a avut loc un protest impotriva gazelor de sist la care au participat in jur de 150 de bihoreni. Protestatarii doresc stoparea inclusiv a explorarii gazelor de sist din intreg judetul.






















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

4359 vizualizari

  • +55 (55 voturi)    
    Da, ar trebui. (Vineri, 5 aprilie 2013, 18:41)

    aqualung [utilizator]

    Atunci când voi erați ăia care instigau la demonstrații, nu trebuia deloc să ne uităm la voi și nici să fim pragmatici.
    • +7 (7 voturi)    
      hm (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 10:37)

      zz one [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

      Dragneo, fracturaţi-ai zăcămintele de sub curte si grădină , să ai parte numai de puţuri prin care să iasă gaz si să stai la terasă intre puţuri, cu frică de chibrit.

      De ce nu instigi Dragneo la exploatarea gazului ăla de sub Marea Neagră?
      N-ar fi mai bine sa începi să lupţi si să mai tai din comisioanele alea la preţul gazului care vine de la ruşi?
      Ce crezi că e mai simplu , să-ţi otrăvesti curtea sau să-ţi foloseşti neuronul stingher ?
      Câta otravă vrei să laşi sub pămîntul pe care se vor naşte generaţiile viitoare?
      Cât timp crezi că va dura pînă otrava aia va dispărea?
      • +2 (2 voturi)    
        Daca si-ar aminti de motiunea de cenzura... (Duminică, 7 aprilie 2013, 0:06)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui zz one

        "PARTEA 1
        Privatizari din care nu castiga nici statul, nici economia, doar clientela politica
        Stimati colegi,

        In 20 martie a.c., Guvernul a aprobat 3 hotarari ale Guvernului prin care se incheiau acorduri petroliere de concesiune catre compania americana Chevron, pentru explorare-dezvoltare-exploatare a gazelor de sist in Dobrogea.

        ......................
        Secretomania guvernamentala a primit o palma usturatoare de la firma Chevron, care a declarat ca nu a cerut secretizarea contractelor. Reprezentantii Guvernului spun ca aceasta obligatie le revine, ca o consecinta a Legii petrolului. Nevoia de transparenta insa in cazul unei decizii atat de angajante si in conditiile in care investitorul extern este de acord impune desecretizarea acestor contracte. Aceasta motiune doreste sa sanctioneze in primul rand lipsa de transparenta din acest proiect."

        Legea aia a petrolului e facuta de Dumnezeu, sau de Parlament ?

        Daca e lege, se respecta, sau nu ?

        Demonstratiile din 2012 erau bune ... Acum nu va convin ? Oamenii solicita acelasi lucru, dar ipocrizia politicienilor e INFINITA !
    • +1 (1 vot)    
      Ar trebui ... multe (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 20:30)

      eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

      Domnul dragnea ar trebui sa se uite la cei care au spus NU gazelor de sist.

      Ar fi bine sa inceapa cu Germania.
      Daca nu se prinde de ce nemtii au interzis asa ceva se poate uita si la vecinii nostri de la sud de Dunare.

      Daca nici dupa asta nu isi da seama care este pericolul se poate uita la toate filmele documentare referitoare la consecintele exploatari gazelor de sist.

      Daca nici atunci nu isi da seama ar trebui sa se gandeasca la faptul ca Romania este predestinata sa aiba parte de toate efectele negative ale oricarui tip actiuni care prezinta riscuri pentru simplul fapt ca suntem o natie plina de Dorei si Dodeli care descopera intotdeauna masurile de siguranta dupa ce are loc dezastrul.
  • +15 (19 voturi)    
    Puterea corupe! (Vineri, 5 aprilie 2013, 18:44)

    cato [utilizator]

    Basescu avea ceva cu opozantii distrugerii Rosiei Montane, Dragnea are ceva cu opozantii gazelor de sist.
    Marele interes nu e la corporatiile cu profitul, ci la amaratii care mai au coloana vertebrala... clar!
  • +30 (32 voturi)    
    Politruk Reloaded (Vineri, 5 aprilie 2013, 18:45)

    NoFive [utilizator]

    Vai, dar nu-l mai suport pe acest individ.
    Ia uitați-vă la musteața lui de secretar UTC!
    Ia uitați-vă la cravata lui de secretar cu propaganda pe CAP!
    Și-n clipul ăsta-i orientat cu fața tot către est.
    Haidi-hai Teleormanu'!
    Haidi-hai Roșiorii!
    • +2 (2 voturi)    
      care cravata? (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 11:59)

      wasabi [utilizator] i-a raspuns lui NoFive

      unde vezi tu mai cravata ?!
      • +3 (3 voturi)    
        uite-o, nu-i (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 17:35)

        NoFive [utilizator] i-a raspuns lui wasabi

        hai, că ești tare...
        Pe de altă parte, nu pot să cred că te-ai uitat pînă la capăt. Chiar că ești tare...
  • +35 (35 voturi)    
    uite cine vorbeste (Vineri, 5 aprilie 2013, 18:49)

    Zeroth [utilizator]

    Pai, Dl Dragnea, cei ce instiga la demonstratie sunteti dvs, USL-ul. Sau, ma rog, ati fost dvs. Pana ati luat puterea, cand ati trecut brusc de partea exploatarilor.
    Acum, intelegeti-i si pe alegatorii dumneavoastra ca sunt putin confuzi si nu inteleg mare lucru.
  • +26 (28 voturi)    
    +++++++++ (Vineri, 5 aprilie 2013, 18:53)

    Andradda [utilizator]

    Pai nu te mai uita la aia care instiga. Cauta-i la tine in agenda ca sunt tot aia pe care i-ai scos tu in strada cand era Boc premier.
    Te mai tot fandosesti atata.
    Vezi ca pe toti ii ai in statul de plata
    ))))
  • +32 (34 voturi)    
    pai (Vineri, 5 aprilie 2013, 18:57)

    gopo111 [utilizator]

    gunoaielor pina mai ieri erati impotriva exploatarilor, ca erati in opozitie dintr-o data a-ti devenit pro? sau v-au "uns" aia si pe voi si vreti acum, ca in opozitie nu faceati nici un ban "cinstit" acum s-a schimbat foaia, gunoaiele tot gunoaie ramin, nu conteaza culoarea politica
  • +20 (22 voturi)    
    cum se fac prospectiunile la noi... (Vineri, 5 aprilie 2013, 19:02)

    ZT [utilizator]

    Uitati cum se fac aceste prospectiuni la noi... fara nici o notificare, fara nici un aviz... vin si iti pun explozibil pe terenul privat... acus ne intra in casa...

    http://www.youtube.com/watch?v=PGlQ89qQ2tY&feature=share
  • +23 (25 voturi)    
    Eu instig la domonstratii (Vineri, 5 aprilie 2013, 19:04)

    _tudor_ [utilizator]

    Eu instig la domonstratii!
    Uita-te mai bine la mine!
  • +9 (17 voturi)    
    Dragnea, te faci singur (Vineri, 5 aprilie 2013, 19:13)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Da, instigatorul este Basescu. In orele de program. Caci in orele libere joaca pe bursa de la NY actiunile RMGC.
  • +17 (25 voturi)    
    Sa-ti fie rusine obrazului..daca il mai ai (Vineri, 5 aprilie 2013, 19:13)

    mihai23 [utilizator]

    Bravo domnule Dragnea!AM AJUNS SA FIM AMENINTATI !Ca te uiti dumneata cu atentie!Mai bine te-ai uita la dezastrul ecologic din SUA ,unde guvernul inchide ochii la otravirea a sute de mii de hectare si la imbolnavirea a zeci de mii de oameni tocmai pt ca gazul asta obtinut prin tehnologia asta criminala e ieftin!Aia e tara mare si poate isi permite sa otraveasca suprafata aia de teren dar la noi daca otravesti sudul litoralului ,moldova ,putin din regiunea Macin cred ca e de un miliard de ori mai grav raportat la suprafata tarii si la economia ei.Eu cred ca esti iresponsabil!Urmariti oameni buni: http://vimeo.com/57486925#at=0
    • +4 (12 voturi)    
      inspaimantator!! (Vineri, 5 aprilie 2013, 21:34)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui mihai23

      Puteti sa redistribuiti filmuletul "marilor "nostri guvernanti ?? Sunt curioasa daca vreo televiziune are curajul sau interesul sa faca o emisiune cu aceasta tema, sa-i invite pe marii .. fani explorare gaze de shist inclusiv pe 150% dragnea, si sa vad ce zic.. Eventula sa vad daca ar avea tupeul sa guste personal din apa .. de dupa fracturare..

      Cum pot fi atat de ticalosi???
      • +7 (7 voturi)    
        Trebuie sa facem ceva! (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 0:32)

        mihai23 [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

        Inna tu ii judeci dupa criterii de bun simt.Sunt insa oameni pe lumea asta pt care raul e parte integranta din fiinta lor.Raul,lacomia ,minciuna,iresponsabilitatea...Si din pacate datorita lipsei de reactie a oamenilor de bun simt,astia s-au suit ca scroafa in copac si ne conduc spre prapastie.
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 12:09)

      J_W [utilizator] i-a raspuns lui mihai23

      Gasland e un celebru film sponsorizat de Gazprom si KGB..
  • +8 (18 voturi)    
    Fracking cauzeaza cutremure (Vineri, 5 aprilie 2013, 19:14)

    mavi [utilizator]

    Spre informarea politicianului Dragnea: forarea gazelor de sist prin fractionare hidraulica (fracking) cauzeaza cutremure:

    http://io9.com/oklahoma-s-strongest-earthquake-has-been-linked-to-the-461441953

    http://io9.com/5855834/fracking-can-cause-earthquakes
    • -4 (14 voturi)    
      Fracturare (Vineri, 5 aprilie 2013, 19:37)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui mavi

      Fractionarea e termen din alte domenii, daca nu ai habar despre ce vorbesti...si putini au in Romania, mai bine taci din gura.
      • +6 (12 voturi)    
        genialule (Vineri, 5 aprilie 2013, 19:49)

        mavi [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        cata siguranta in 2 linii de text. pai sa vedem:
        - daca ai observat o eroare intr-un comment poate ar trebui, pe langa nana-ul romanesc, sa dai o definitie,sa lamuresti cumva
        - chiar asa sa fie ...sa nu am habar. poate pur si simplu nu am fost atent. fereasca Dumnezeu sa ratezi vreo cratima in viata ta ca devii analfabet instantaneu (habarnist)
        - pp ca tu faci parte din cei putini
        - sfatul cu tacutul nu-l primesc.
      • +1 (7 voturi)    
        nu o mai face pe desteptul (Vineri, 5 aprilie 2013, 21:35)

        Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        ..))
    • +3 (7 voturi)    
      şi nu numai (Vineri, 5 aprilie 2013, 22:26)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui mavi

      Dacă ar fi vorba numai de câteva cutremure, poate nici n-ar fi atât de rău. Dar celelalte efecte sunt de mii de ori mai periculoase şi de durată extrem de lungă.
  • +19 (21 voturi)    
    Eu cred in alternativa ecologica (Vineri, 5 aprilie 2013, 19:31)

    abel [utilizator]

    Trebuie sa intru la puscarie pentru ca nu sunt un roman pragmatic ca dumneavoastra , ci impotriva exploatarii gazelor de sist? Ca ma gandesc si la sanatatea si viitorul romanilor si copiilor care locuiesc in zonele unde vor exista viitoare exploatari ale gazelor sau exploatari miniere ? De ce nu le oferiti si alternative? Credeti ca atunci cand vor fi bolnavi , veti avea grija de ei? Dumneavoastra si familia dumneavoastra nu locuiti in zonele acestea...Banii nu sunt totul , o viata sanatoasa si curata este mai importanta...
    • -4 (4 voturi)    
      ti se pare? (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 11:55)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui abel

      e mai ecologica producerea curentului electric prin arderea lignitului? PS. Combinate chimice din Europa se muta in USA si cu ele SUTE DE MII de locuri de munca. O fi bine/ o fi rau? S-au creat sute de mii de joburi in siderurgie si in laminoare in USA: o fi bine/ o fi rau? Daca omenirea nu trecea de la epoca de piatra la POLUANTA epoca a bronzului mai scriai aberatii pe aici?
      • 0 (0 voturi)    
        Domnule, angajeaza-te la combinat (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 18:54)

        abel [utilizator] i-a raspuns lui foarte-curios

        daca ti-s dragi combinatele . Si eu vreau progresul Romaniei, dar cred ca energia ecologica poate sa ne ajute sa progresam mai mult , nu numai material ,sa avem grija de sanatate , de mediu , putem lasa mostenire o tara curata si urmasilor sau mata nu ai copii sau daca ai ,le vei spune sa nu traiasca in Romania?
        • 0 (0 voturi)    
          credibilitate! (Duminică, 7 aprilie 2013, 13:22)

          foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui abel

          daca eu am mai multa incredere in EPA (Environmental Protection Agency) decat in Cernea ai argumente sa ma contrazici sau doar urlete? Imi dai exemplu de tehnologie NEPOLUANTA? unul singur!!! PS. intelge ca umbli cu opinci de tei nu cu pantofi cu talpa sintetica (poluanta evident) si ca umbli calare nu cu un auto poluant.
  • -15 (23 voturi)    
    LoL (Vineri, 5 aprilie 2013, 19:50)

    HP [utilizator]

    O fi Dragnea asta sucit, ca inainte ii sustineau pe manifestanti. Oricum ar fi, bine ca s-a sucit. Fraieri sunt aia care i-au votat oricum.

    In alta ordine de idei, imi place de turma de bouci cu clipuri de pe vimeo si youtube. Erau ultima arma. Atunci cand vad un hipiot din asta pro legalizare si anti orice, imi vine sa ma urc pe pereti.

    Bai ratatilor, nu vrem toti sa fim saraci in vecii vecilor. Voi puteti sa fiti, cu Zeitgeist-ul, Codex Alimentarius, uciderea f(l)ocilor si FanFest.

    Vamaioti sarantoci, astia stiu doar sa puna blidul jos, sa danseze si sa faca cheta. Niste pletosi inutili. Scheitarii anti-frecking. Jet ma.
    • +7 (15 voturi)    
      urca-te pe pereti (Vineri, 5 aprilie 2013, 20:16)

      mihai23 [utilizator] i-a raspuns lui HP

      mai.. daca sutele de chimicale folosite in proces si gazul in sine ajunge in panza freatica si in sol si iti moare copilul si animalele din batatura incepe si tie sa iti miste singurul neuron si sa pricepi ceva?uita-te... la gasland daca stii sa citesti.sau daca ai ochi sa vezi cum le arde la aia jetul de apa de la robinet.
      • -1 (11 voturi)    
        Urca-te tu (Vineri, 5 aprilie 2013, 21:00)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui mihai23

        Atata timp cat se respecta niste norme de securitate si niste standarde de functionare actualizate, nu se intampla nimic.

        Daca era asa cum spui, absolut toate locurile unde se implanteaza fracturarea hidraulica erau acum niste peisaje lunare.

        In mod evident, exista cazuri izolate. Pentru asta nu trebuie sa oprim industria pe toata planeta.

        Presupun ca nu ai fi de acord sa traim ca acum 1000 de ani, din vanatoare si pescuit. Sau ai fi ?
        • +3 (5 voturi)    
          De ce dezinformezi? (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 9:22)

          alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui HP

          1. - uite apa potabila care ia foc la robinet
          (vezi filmul pe:
          http://www.youtube.com/watch?v=4LBjSXWQRV8

          - 2. uite cutremure la Blackpool UK
          Shale gas, NW England earthquakes, and UK regulation Briefing note for DECC SAG

          https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/66758/5223-shale-gas-nw-england-earthquakes-briefing.pdf

          "Two earthquakes occurred on the same fault, certainly linked to drilling
          and within hours of the fracturing."

          3. - cat despe povestea cu "vanatoare si pescuitul" noi preferam gazul metan din si electricitatea de la Hidrocentrale
          Pacat ca Dragnea si Ponta vand pe nimic Transgazul, Romgazul, Hidroelectrica si Transelectrica ca sa nu mai avem cu ce ne incalzi.

          4. Te-a trimis Dragnea sa dezinformezi?
    • +3 (7 voturi)    
      dar tie o sa-ti ajunga banii din campania (Vineri, 5 aprilie 2013, 21:37)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui HP

      .. pro gaze de sist , pentru etnobotanice??
  • +7 (9 voturi)    
    Problema gazelor! (Vineri, 5 aprilie 2013, 21:29)

    Azra [utilizator]

    Domnule Dragnea, eu nu inteleg DE LOC, dar deloc, gandirea guvernamentala; noi stam pe o mina de aur, pe care refuzam sa o exploatam si ne cramponam de aceasta Fata Morgana a gazelor de sist, despre care nimeni-chiar dintre cei avizati- nu stie mare lucru.
    Asta imi aminteste de "directivele" congreselor defunctului pcr care preconizau "punerea in valoare a sisturilor bituminoase", care nu s-arealizat nici cand!
    Romania are acum un imens teren unde s-ar putea desfasura cu succes, daca ar face-o cu seriozitate;am re-obtinut, dupa ani buni de lupte si numai printr-o hotarare a Curtii Internationale de Justitie a ONU, de la Haga, cea mai mare parte a platoului continental al Marii Negre, pe care o revendicam de mult timp, Estimarile facute au relevat prezenta unor cantitati foarte importante de gaze naturale in platoul continental, de acum romanesc! Dar ce s-a facut de atunci ? Si sunt cativa ani! NIMIC! S-a uitat de el cu desavarsire.Si avem aceasta bogatie sigura, fara riscuri si cu exploatabilitate imediata si castig de asemenea, la indemana, numai sa vrem noi sa facem ceva.In schimb se prefera sa importam gaze de la rusi, pe bani scumpi, foarte scumpi! Si romanii platesc!
    De ce domnule Dragnea guvernul Romaniei nu si-a fixat ca obiectiv punerea in exploatare rapida a gazelor naturale PURE, ECOLOGICE, din platoul continental al Marii Negre si prefera sa alerge dupa niste himere pe care nu le vede si, mai ales, nu le vrea nimeni. Va intreb-si prin dumneavoastra guvernul-de ce atunci macar cand avem ceva al nostru NU VREM sa il punem in valoare in nici un chip?Ati putea raspunde acestei intrebari?
  • +6 (8 voturi)    
    ????? (Vineri, 5 aprilie 2013, 22:48)

    luci30 [utilizator]

    dar gazele din M.Neagra,nu va ajung
    • +9 (9 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 2:11)

      adonis84 [utilizator] i-a raspuns lui luci30

      ce mai era le-au vandut. Se vând din fasa, fara macar sa stie daca exista. Le mai trebuiesc pentru alegeri ... saracii.
  • +12 (12 voturi)    
    Jenant ma Dragnea, vezi ca poti fi dat in judecata (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 2:31)

    alex1234 [utilizator]

    Zice Dragnea ca ultimul dictator:
    "si sa ne uitam cu mai multa atentie la cei care instiga la aceste demonstratii, proteste sa le spunem"


    1. Dreptul la Demonstratii si la Organizarea lor este inscris in Constitutie

    Libertatea întrunirilor
    ARTICOLUL 39
    "Mitingurile, demonstraţiile, procesiunile sau orice alte întruniri sunt libere şi se pot organiza şi desfăşura numai în mod paşnic, fără nici un fel de arme.
    "
    2. deci daca vrei sa organizezi un meeting si sa-ti chemi concetatenii la ,meeting : Ai tot Dreptul s-o faci cu o singura conditie: meetingul sa fie pasnic.:
    Deci Am Dreptul, ma Dragnea :
    "Sa chem Cetatenii acestei Tari sa manifeste impotriva gazelor de sist si sa stranga semnaturi pentru organizarea unui Referendum"

    3. Faptul ca tu ma Dragnea , ai folosit verbul "a instiga"
    impotriva celor care cheama la organizarea de meetinguri pasnice, si care au tot dreptul sa o faca conform Articolului 39 din Constitutie , inseamna o amenintare de restrangere a Drepturile Constitutionale si Cetatenesti, ceea ce te plaseaza automat ca unul care incalci Legea Sigurantei Nationale

    (http://www.sie.ro/Legi/51.html)
    "Art. 3.
    Constituie amenintari la adresa sigurantei nationale a Romaniei urmatoarele:

    "f) subminarea, sabotajul sau orice alte actiuni care au ca scop inlaturarea prin forta a institutiilor democratice ale statului
    =====================================
    Ori care aduc atingere grava drepturilor si libertatilor fundamentale ale cetatenilor romani
    =====================================
    [...]
    "

    4. Eu cred ca amenintandu-i ca "instiga", pe cei care potrivit Constitutiei pot organiza si desfasura Liber Meetinguri Pasnice
    "Ai adus o atingere grava drepturilor si libertatilor fundamentale ale cetatenilor romani" din pozitia de vice prim-ministru, amenintandu-i ca ar putea pati ceva

    Deci poti fi dat in judecata ca ai subminat Artifcolul 39 din Constitutie , deci ai incalcat Legea Sigurantei Nationale articolul f) .
  • +9 (9 voturi)    
    Pai au fost cutremure la Blackpool UK , mai Dragne (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 3:09)

    alex1234 [utilizator]

    1.Zice Dragnea "nu am vazut cutremure in America"

    Pai nu dezinforma prin trunchiere
    si uita-te si in UK, mai Dragnea
    Unde au fost 2 cutremure din cauza fracturarii cu gaze de sist la Blackpool UK , mai Dragnea

    ==================================
    Prof Peter Styles, of Keele University, autorul unuia dintre Rapoartele facute:
    "Nu s-a mai intamplat sa simtim cutremure in urma fracturarii, acestea sunt primele, deci intr-o oarecare masura aveau ceva indreptatire sa spuna ca acest lucru nu se poate intampla"
    ==================================
    "Acum s-a intamplat, si pentru ca acum stim ca se intampla, trebuie sa ne comportam diferit"
    ==================================

    2. De ce minti populatia in fata mai Dragnea citand trunchiat si dand sa se inteleaga ca nu au fost cutremure deloc?

    Incalci Articolul 31 din Constitutie mai Dragnea , care spune ca autoritatile sunt obligate să asigure informarea corectă a cetăţenilor

    "Dreptul la informaţie
    Articolul 31
    (2) Autorităţile publice, potrivit competenţelor ce le revin, sunt obligate să asigure informarea corectă a cetăţenilor asupra treburilor publice şi asupra problemelor de interes personal.
    "

    3. dupa ce ai incalcat Articolul 39 care asigura Libertatea de a organiza Intruniri, amenintand cetatenii care vor organiza intruniri contra Gazelor de Sist ai incalcat si Articolul 31, nedand informatii corecte populatiei.

    4. Bibliografie pentru Dragnea:
    Prof Peter Styles, of Keele University, one of the report's authors, said: "We are erring on the conservative side.
    "There had not been felt earthquakes from hydrofracking, this is the first, so to some extent they had background data saying that this does not happen. Now it does happen, and because we know it happens we have to behave differently."

    (http://www.telegraph.co.uk/science/science-news/9206898/Fracking-drilling-method-to-be-extended-despite-causing-Blackpool-earthquakes.html)
  • +5 (5 voturi)    
    Aferim ! (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 8:00)

    iorgos [utilizator]

    Domnu' Dragnea , iti spunem noi cine sunt cei care
    instigau la demonstratii : Victor Ponta si Crin Antonescu . Dumneata esti obosit cu prezentarea la TV a inundatiilor ca pe un program al USL de combatere a secetei si poate ai obosit !
  • +2 (2 voturi)    
    Motanul Felix (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 10:39)

    ssgl [utilizator]

    Oare cine instiga la demonstratii in 2013? Evident ca si in 2012 tot personajul cu presiunea care conform numelui de informator face "miau".....am ras cu lacrimi cand am vazut pancarta cu noul basist al tarii, numitul Copy Paste!
  • +8 (8 voturi)    
    Dragnea și gazele de șist (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 13:39)

    marga 2 [utilizator]

    Tovarășul Dragnea a uitat că tocmai PSD a scos anul trecut pe cei din Bîrlad,impotriva explorarii gazelor de șist. Atunci era premier M.R.Ungureanu,acum că este Ponta ,a trecut pericolul de cutremure sau alte evenimente neprevăzute,etc. A vorbit cu cel de sus ?
    A primit garanție de acolo ?Sau anul trecut au manipulat populația voit ?
    Care este adevărul,domnule premier ?Cînd ai mințit ?
  • +9 (9 voturi)    
    Bătaie de joc... (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 15:27)

    marki [utilizator]

    Aha, abia acum înțeleg de ce anul trecut erați împotriva gazelor de șist. Ca și, de altfel, împotriva proiectului RMGC. Comisioanele grase intrau în buzunarele altora. Iar mulți oameni onești, de bună credință (naivi, la urma-urmei...) au crezut în vorbele voastre sforăitoare. Și v-au votat, mincinoșilor nenorociți!
    Dar n-o să vă meargă. Lumea s-a deșteptat, chiar dacă n-ați aflat încă... Veți fi al treilea guvern care va dispărea, „făr' a prinde chiar de veste...”
  • +2 (2 voturi)    
    Cucernicul Dragnea (Sâmbătă, 6 aprilie 2013, 21:54)

    PBuzau [utilizator]

    Domnul Dragnea are o memorie ff scurta, sau niciodata nu stie ce vorbeste.
    Probabil, abia acum a aflat pontul. Odata cu gazele, din sisturi ies si ciubucurile.
    Sa fim prgmatici ! Oricat de mic ar fi ciubucul, aplecate si sapa.
    Pache