Victor Ponta: Baietii destepti din energie nu au murit, ci s-au transformat. Au aceeasi influenta, aceeasi putere

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 8 mai 2013, 14:51 Economie | Energie

Premierul Victor Ponta a cerut ministrului delegat pentru energiei si ministrului finantelor sa ia toate deciziile necesare pentru asigurarea unui echilibru intre "energiile subventionate si cele nesubventionate". Chiar daca nu a spus-o intr-un mod clar, premierul se refera la reducerea schemei de sprijin pentru producatorii de energie regenerabila. In acest sens, se afla in dezbatere publica un proiect de ordonanta de urgenta. In acest context, premierul a afirmat ca "baietii destepti din energie nu au murit, ci s-au transformat". "Nu mai sunt la Hidroelectrica, sunt in alte zone, s-au readaptat. Au aceeasi influenta, aceeasi putere, deci batalia continua si aveti sprijinul meu in acest sens", a adaugat Ponta.

Acesta a admis faptul ca Romania are cele mai mici preturi la energie din Europa, alaturi de Bulgaria. Insa problema, in opinia premierului, este ca nu exista un echilibru intre energiile subventionate si cele nesubventionate.

"Domnul ministru Nita (n.red. ministrul delegat pentru Energie), impreuna cu ministrul Finantelor, domnul Chitoiu, trebuie sa continue partea de reforme structurale, sa vedem, sa implementam toate deciziile prin care toti producatorii de energie. Aici vorbim nu doar de cei de energie regenerabila, care e binevenita, dar e si cea mai scumpa dintre toate. Deci, toti producatorii nostri, fie ca e vorba despre Hidroelectrica, de Nuclearelectrica, de compania energetica Oltenia, sa participe intr-o piata echilibrata si intr-o competitie corecta. M-am uitat astazi pe statistica europeana si avem cele mai mici preturi la energie din Europa, alaturi de Bulgaria. Avem, insa, aceeasi problema pe care o au si tarile mari, ma refer la Germania, Italia, Spania, si anume un dezechilibru intre energiile subventionate si cele nesubventionate. O sa va rog ca in zilele imediat urmatoare, sa luati toate deciziile necesare sa le implementam", a spus Ponta.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

2642 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    tarife reduse fata de europa (Miercuri, 8 mai 2013, 15:14)

    Mihail MarioEne [anonim]

    tot o tragem ca avem tarife reduse fata de europa, dar NIMENI nu comenteaza ce PUTERE DE CUMPARARE avem noi romanii ! niste incompetenti toti politrucii astia !
  • 0 (0 voturi)    
    Ponta (Miercuri, 8 mai 2013, 15:23)

    evoque [utilizator]

    la astia de ce nu le confisti, masina, nevasta, soacra, ceva acolo ca viteza lor de profita a intrecu viteza legala a altora sau baietii destepti au devenit sponsori psd si acum continuati batalia pe comisioane?!
  • 0 (2 voturi)    
    sprijinul unui Plagiator (Miercuri, 8 mai 2013, 15:28)

    visio [utilizator]

    am râs cu lacrimi...
  • +2 (2 voturi)    
    domnule ponta! (Miercuri, 8 mai 2013, 15:41)

    neaos [utilizator]

    cred ca nu stiti sa citit o statistica; sau poate cititi doar ceea ce va convine.
    site oficial pentru statistica europeana este:
    http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/energy/data/database
    daca studiati sectiunea consumatori casnici (cu taxe incluse Romania este pe locul 5.
    la consumatori industriali romania este pe locul 8 in privinta pretului.
    Concediati pe cei care va furnizeaza date!
    PS: nu uitati de certificate verzi si de cogenerare - neincluse in statistici. astea ne omoara pe noi, consumatorii industriali!
  • +1 (5 voturi)    
    buna remarca.....dar gresita (Miercuri, 8 mai 2013, 15:45)

    geocrin [utilizator]

    De ce nu spune d-nul Ponta ca avem cele mai mici salarii si pensii din Europa alaturi de bulgari.
    Corect ar fi sa vedem totul,NU doar ca avem cele mai mici preturi la energie.
    Si apoi de ce nu aminteste nea ponta cite servicii si produse avem preturi net superioare celor din U.E.
    Prudenta d-le Ponta, nu incercati sa ne facem ca traim pe picior mare cind noi romani abia ne putem plati intretinerea, chiriile, ca sa nu vorbim cu ce mai raminem pentru mincare.
    Ce vreti sa spuneti ca ar trebui marit pretul la energie?
    Cu salariile de mizerie a romanilor de rind inteleg ca NU aveti de gind sa le mariti, chiar daca in campania electorala spunea-ti .....ca romanii merita un trai mai bun.
    POVESTI .....romanii de rind, continua sa faca mari eforturi pentru supravietuire.
    • +1 (1 vot)    
      de ce crezi ceea ce spune Ponta? (Miercuri, 8 mai 2013, 16:03)

      neaos [utilizator] i-a raspuns lui geocrin

      Cred ca nu ar trebui sa dai crezare premierului;
      Citeste mai sus!
    • +2 (2 voturi)    
      NU......pot sa-i dau, dreptate (Miercuri, 8 mai 2013, 19:49)

      geocrin [utilizator] i-a raspuns lui geocrin

      Stim cu totii ca a facut multe promisiuni alaturi de antenescu si au facut prea putin, din cele promise.
      Cind erau in opozitie aveau solutii, astazi vin cu argumente, dar cine-i cunoaste stim ca au avut un singur scop, sa ajunga la putere.
  • +3 (3 voturi)    
    baietii destepti rad cand aud ineptiile guvernului (Miercuri, 8 mai 2013, 15:54)

    neaos [utilizator]

    Fii barbat si spune sa auda toata lumea:
    In 2012 inainte sa vin la guvernare vindeam energia electrica baietilor destepti cu 120-130 lei Mwh. In luna Mai 2013 am vandut energia electrica cu 60 lei/Mwh. Cui?
    Baietilor mai destepti ca mine!

    Daca nu credeti verificati pretul de vanzare de maine:
    http://www.opcom.ro/rapoarte/raportPIPsiVolumTranzactionat.php?lang=ro
    Este 40 de lei / Mwh. Nu e nici o problema; consumatorul va plati in continuare 200-280 lei.
    Sa traiasca baiatul destept! A castigat astazi 1.5 mil euro. Plata integrala o face Romanul.
    Chiar nu vedeti ca sunteti inconjurat de "dezastre genetice".
  • +1 (1 vot)    
    curent (Miercuri, 8 mai 2013, 16:23)

    geodezia [utilizator]

    pai daca avem asa preturi mici la energie de ce or fi facturile asa mari ? ca doar nu stau zi si noapte cu lumin aprinsa ? sau am toate utilajele in functiune (masina de spalat ,fier de calcat ) da de cum sa nu se plimbe prin strainatati toti d-nii directori sau salariatii electricii prin vacante platite de sindicate la Maiorca .. ca doar daca nu platesti iti taie curentu ,nici nu ai cum sa ripostezi ,daca ai defectiune vin dupa 3 zile ca sunt multe defecte
    oare unde or fi banii dumneavoastra dragi romanii dupa 24 de ani de libertate ..va intreb eu ?
  • +1 (1 vot)    
    Nu exista "baieti destepti" (Miercuri, 8 mai 2013, 18:47)

    BokassaOficial [utilizator]

    E doar un eufemism folosit pentru a menaja susceptibilitatea masei amorfe de fraieri care, de 24 de ani, accepta toate umilintele politicienilor, fara a misca un deget (cu exceptia ocaziilor cand isi numara la ghiseu banii de taxe si impozite).