Reprosurile ministrului Nita la adresa investitorilor in eoliene: De ce nu au investit si in cablul submarin catre Turcia daca au bagat un miliard in eoliene

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 29 mai 2013, 18:45 Economie | Energie

Constantin Nita
Foto: Hotnews
Ministrul delegat pentru Energie, Constantin Nita, continua atacurile la adresa producatorilor de energie eoliana. De data aceasta, ministrul le reproseaza ca nu au investit in proiecte de transport al energiei, precum cablul sumbarin dintre Romania si Turcia. "Nu am vazut investitori care sa vina sa spuna 'ne interseaza sa investim in capacitatea de transport'. Am vorbit cu ministrul energiei din Turcia si mi-a spus ca imi ia cata energie ii dau, Turcia este dispusa sa cumpere. De ce nu au investit si in cablul submarin daca au bagat un miliard in eoliene", a spus Nita in cadrul conferintei Mediafax Talks about Energy. Amintim ca acesta este un proiect vechi de aproape 10 ani in care este implicata compania nationala de transport Transelectrica.

Nita considera ca energia nu poate fi exportata din cauza lipsei unor interconectari. "Capacitatea de transport este foarte mica si iata cum intr-o tara care are resurse nu putem sa valorificam din lipsa acestor interconectari". Potrivit lui Nita, "avem o supraproductie de energie si nu o consuma nimeni". In aceste conditii este nevoie de un program de investitii care sa poata duce la realizarea acestor interconectari, a mai afirmat Nita. "Suntem in demersuri pentru cablul submarin cu Turcia, am discutat cu Republica Moldova, cu Ungaria, cu Bulgaria, ne miscam", a spus Nita. Precizam ca exista proiecte vechi de interconectari cu aceste tari enumerate de ministru. "In energia regenerabila profiturile sunt bune, dar asteptam investitii si pe acest domeniu", a mai spus Nita.


Legat de interconectari, si in prezent pot fi facute exporturi pe zona cu Ungaria. Problema este ca nu sunt rentabile exporturile in conditiile in care preturile au scazut in toata regiunea. De exemplu, pe bursa din Ungaria preturile sunt aproape de nivelul din Romania. La aceste preturi s-ar adauga si costurile legate de transport. In plus, producatorii romani au costuri foarte ridicate pentru a putea patrunde pe alte piete. De exemplu, Oltenia si Hunedoara au costuri de circa 50 euro/Mwh, respectiv 60 euro/MWh, in conditiile in care preturile de vanzare a energiei pe piata libera au scazut la o medie de sub 40 euro/MWh. Nici macar Hidroelectrica nu se califica pentru export.

Nita: Poporul roman este rabdator si suporta cresteri insa investitorii care investesc in alte domenii nu sunt multumiti

Nita mai spune ca saptamana viitoare va demara elaborarea unei noi strategii energetice. Ministrul spune ca va avea o viziune diferita fata de a altora, in sensul ca strategia va fi durectionata catre piata, nu catre productie. "Este un domeniu in care mutatiile au loc cu o viteza extraordinara (...)Eu vad lucrurile numai prin piata, altii au vazut lucrurile numai prin productie. Si companiile traiesc intr-o mentalitate trecuta", a spus Nita.

Guvernul a discutat in sedinta de miercuri, intr-o prima lectura, proiectul de ordonanta de urgenta privind amanarea pana in 2017 a acordarii unui numar de certificate verzi. Nita sustine ca nu are "nimic impotriva investitorilor", insa este cea mai generoasa schema de sprijin din UE si "totul se rasfrange asupra celorlalte energii, cele conventionale, si nu in ultimul rand asupra consumatorului industrial si casnic". Ministrul delegat pentru energie considera ca poporul suporta cresteri de preturi, insa consumatorii industriali nu. "Poporul roman este rabdator si suporta cresteri insa investitorii care investesc in alte domenii nu sunt multumiti ca trebuie sa contribuie la bunastarea celor care investesc in energii regenerabile". Din cauza certificatelor verzi, companiile industriale ar putea renunta la activitatile din Romania, sustine Nita. "Numarul mare de certificate poate sa duca la parasirea de catre investitori din alte domenii".

Ministrul Nita a devenit celebru pentru declaratia "Daca tot stric tot sistemul energetic, apoi merg pana la capat".



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

3203 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    de ce n-ai basca, ma? (Miercuri, 29 mai 2013, 18:59)

    Lucian* [utilizator]

    Ce tupeu poti sa ai, nene!
    Si treaba guvernului care este?
    Nu aceea de a asigura infrastructura?
    Nu aceea de a asigura posibilitatea ca producatorii din Romania sa obtina beneficii din investitiile lor? Mai ales cand inseamna bani intrati in tara!

    Scuze si iar scuze si aruncatul matei in ograda altuia!
    Zi merci ca nu se unesc soferii sa va ia gatul pentru toate taxele pe care le platesc fara sa vada mare lucru in drumuri.
    • 0 (2 voturi)    
      Ceva este in neregula (Miercuri, 29 mai 2013, 21:00)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

      Citat: "Nici macar Hidroelectrica nu se califica pentru export." - Produce prea scump.

      Cum este posibil asa ceva?!
      • +3 (3 voturi)    
        explicatie posibil simpla (Miercuri, 29 mai 2013, 22:15)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        nu mai poate de capusare?
  • +4 (6 voturi)    
    parere (Miercuri, 29 mai 2013, 19:03)

    goguleana lugojana [utilizator]

    poate pentru ca nu au incredere in proiectele initiate de stat si prefera sa fie pe cont propriu?
    • +1 (3 voturi)    
      pe cont propriu?? (Miercuri, 29 mai 2013, 20:21)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui goguleana lugojana

      Inseamna cu subventii ultra grase de la stat?
      Adica 2/3 din costul energiei produse de ei este acoperit garantat de stat sau mai bine zis de noi. Asa ma apuc si eu "pe cont propriu" de orice afacere
    • +2 (2 voturi)    
      ce-mi place (Miercuri, 29 mai 2013, 21:25)

      goguleana lugojana [utilizator] i-a raspuns lui goguleana lugojana

      un fraier a gresit butonul de like si a apasat din greseala pe celalalt.
      lasand gluma la o parte, domnilor, ca la bursa, investitorii aleg actiunile cele mai apetisante. daca in loc de cireasa pe tort a fost un ..., de ce ne miram?
      • 0 (0 voturi)    
        nuuu, nu este fraier (Miercuri, 29 mai 2013, 22:55)

        dan63 [utilizator] i-a raspuns lui goguleana lugojana

        este doar unul din cai 70% din cai care i-au votat şi sunt captivi, ca şi câinii de pe stradă, adică aşa cum este usleu!
  • +8 (8 voturi)    
    Iegzakt! (Miercuri, 29 mai 2013, 19:05)

    .... [utilizator]

    Intelege cineva ce vrea sa spuna neica nimeni asta?
  • +7 (7 voturi)    
    pt ca nu e rentabil (Miercuri, 29 mai 2013, 19:15)

    vax [utilizator]

    Plus ca daca schimba legislatia din an in an cine se mai baga?
  • +5 (5 voturi)    
    Dl.Niță să pupe a noastră codiță... (Miercuri, 29 mai 2013, 19:28)

    Krokodilul Chichiricios [utilizator]

    Adică nu îi e rușine la bot, ne jecmănește pe noi ca să vândă energie în străinătate ? Porcii din energie- de la Videanu la Niță, trecând peste toți cei care consideră că e normal să ia de la cetățean și să dea la porc-producător, prost-producător, eco-producător ar trebui să vadă pe viu lecția din filmul ”Uite-un șanț, da de ce ai pușcă ?”
  • +5 (5 voturi)    
    Badaran (Miercuri, 29 mai 2013, 19:30)

    Daniels22026 [utilizator]

    Ce fel de ministru mai e si Nitu? Au investit niste firme o gramada de bani, iar el le reproseaza ca n-au bagat banii in altceva. Cine vrea sa mai faca afeceri cu un asemenea om si cu un asemenea stat de badarani?

    Ministru asta are de gind sa ingroape ecologia, energia verde, sa ne ingroape pe toti. Numai la spaga se gindeste nenorocitu'
  • +5 (5 voturi)    
    LOL (Miercuri, 29 mai 2013, 20:11)

    Ricochet [utilizator]

    Uite d'aia, nea Niţă: pentru ca oamenii au dreptul sa faca ce vor cu banii lor! :)
    • +2 (2 voturi)    
      Ce scuze politice dobitoace (Miercuri, 29 mai 2013, 23:21)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui Ricochet

      ca si cum eu sofer trebuie sa construiesc autostrada

      ca si cum eu producator electricitate trebuie sa pun si sarmele sa fie carat curentul...daca statul e idiot si plin de birocratie si corupt si condus de o sleahta comunista, normal ca investitiile in domeniu scad....in ultimii 5 ani s-au facut investitiii masive in acest domeniu si vine nea cartof asta si incepe sa ii critice ca bah...ca ce investiti atata bah, mai bagati bag si in cabluri bah...
  • +2 (2 voturi)    
    Cuvantul de ordine al saptamanii... (Miercuri, 29 mai 2013, 21:13)

    Mihail_AD [utilizator]

    ...este "asteptam".
    Dl. Titus asteapta clarificari de la germani ca sa afle de ce nu poate guverna, dl. Nita asteapta investitii ca sa-si poata vinde energia. Am zis "sa-si" pentru ca imi e clar ca dumnealui se considera pe tarlaua proprie, unde ii ia la rost pe cei ce au venit sa produca.
    Probabil ca d-nii Chitoiu si Voinea asteapta sa ne platim taxele, iar dl. Nicolaescu asteapta... sa fim noi sanatosi, dar fara sa-i cosumam din bugetul de la Sanatate.
    D-na Grapini asteapta vacanta sa-i vina turistii, iar dl. Pricopie sa incepem gradinita.
    D-nul Constantin, "ala micu", asteapta sa ploua, iar d-na Plumb sa vada daca sunt sau nu gaze de sist
    Dl. Fenechiu asteapta sa ii vina investitorii, dl. Ponta sa vada cat de bun sau de corupt e dl. Fenechiu, iar dl. Antonescu se asteapta sa fie votat presedinte.

    Ma intreb, daca tot vede "prin piata", nu era mai simplu pentru dl. Nita sa reglementeze vanzarea certificatelor verzi, in asa fel incat sa descurajeze vanzarea la pretul maxim? Ar fi fost o situatie "win-win", producatorii de energie si-ar fi incasat banii pe certificate, iar companiile din industrie nu ar mai fi platit atat de mult.

    E evident ca omul se simte ca pe propria mosie. Daca ii spune salahorului ca trebuie sa-i praseasca porumbul, nu conteaza ca omul a venit cu prajina de batut pruni. Important e sa "ne miscam". Mai precis, sa fim "in demersuri"
  • +2 (2 voturi)    
    Cata obraznicie! (Joi, 30 mai 2013, 6:11)

    K.Samuel [utilizator]

    O spun fara menajamente: personajul asta nu este normal!

    Vin aia aia si investesc un miliard in economie si tu nu esti in stare sa investesti in capacitatea de transport. Pai aia de ce platesc TVA? Eu zic sa le spuneti la fel si celor de la Ford si de la Dacia daca tot investesc atat in fabrici, sa-ai faca si autostrazi. E logic.
  • +3 (3 voturi)    
    ? (Joi, 30 mai 2013, 8:56)

    cotora [utilizator]

    nitule un raspuns de un "om integru", de un mitic, ascunde-te !