Raport SUA: Romania are rezerve de gaze de sist echivalente consumului pe 100 de ani

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 11 iunie 2013, 15:56 Economie | Energie

Romania are rezerve de gaze de sist de 1.444 miliarde de metri cubi, estimeaza Administratia americana pentru informatie in domeniul energiei (EIA), in conditiile in care rezervele dovedite de gaze se plaseaza la 113 miliarde metri cubi, iar consumul anual este de aproximativ 14 miliarde metri cubi, scrie agentia Mediafax.

Romania consuma anual aproximativ 14 miliarde metri cubi de gaze, cantitate asigurata in proportie de 80% din productia interna. Diferenta este importata din Rusia, prin intermediari, la preturi ridicate.

Astfel, agentia guvernamentala americana estimeaza ca Romania are rezerve de gaze de sist recuperabile tehnic (nedescoperite, care ar putea fi accesate cu tehnologia existenta) de 51.000 miliarde picioare cubice (cubic feet), adica 1.444 miliarde metri cubi.

Potrivit EIA, rezervele dovedite de gaze naturale ale Romaniei erau estimate la inceputul acestui an la 4.000 miliarde picioare cubice, echivalentul a 113 miliarde metri cubi.

Romania se plaseaza pe locul al treilea in UE privind rezervele de gaze de sist, dupa Polonia (4.190 miliarde metri cubi) si Franta (3.879 miliarde metri cubi), potrivit raportului EIA.

In ceea ce priveste petrolul prins sub formatiuni de roca de sist in Romania, EIA estimeaza un volum de 300 milioane de barili, fata de rezerve dovedite estimate la 600 milioane de barili din alte tipuri de zacaminte.

Astfel, potrivit estimarilor institutiei americane, explorarea zacamintelor de sist ar creste cu 50% rezervele de petrol ale Romaniei si de peste 10 ori rezervele de gaze naturale.

In Europa, excluzand Rusia si Ucraina, rezervele nedescoperite de gaze de sist sunt estimate de EIA la un total de 13.308 miliarde metri cubi, de peste 3 ori mai mult fata de rezervele dovedite estimate la 4.105 metri cubi.

Dupa Polonia, Franta si Romania, in topul rezervelor de gaze de sist din Europa urmeaza Danemarca (906 miliarde metri cubi), Marea Britanie si Olanda (736 miliarde metri cubi fiecare), Bulgaria si Germania (481 miliarde metri cubi fiecare), respectiv Suedia (283 miliarde metri cubi) si Spania (226 miliarde metri cubi).

Rusia are de asemenea rezerve subtantiale de gaze de sist, estimate la 8.126 miliarde metri cubi, volum de cateva ori mai mic fata de rezervele conventionale ale tarii.

Ucraina are rezerve de gaze de sist estimate la 3.624 metri cubi, potrivit raportului.

Raportul releva ca aproximativ 10% din rezervele globale de petrol si aproape o treime din rezervele de gaze naturale se gasesc in zacaminte situate sub formatiuni de roci de sist, in Statele Unite si alte 41 de tari unde explorarea acestor depozite este in fazele initiale.

SUA detine cele mai mari rezerve de gaze de sist din lume, urmata de China, Argentina, Algeria, Canada si Mexic. In privinta petrolului din zacaminte de sist, Statele Unite sunt urmate de Rusia, China, Argentina si Libia.

In Romania, grupul american Chevron detine mai multe licente de explorare a zacamintelor de gaze de sist, in judetul Vaslui si in Dobrogea.

Chevron intentioneaza sa inceapa in a doua jumatate a acestui an forarea unui put de explorare a gazelor de sist in judetul Vaslui si va initia studii seismice pentru cele trei perimetre din judetul Constanta.

Industria gazelor de sist este contestata de activistii de mediu, care sustin ca accesarea zacamintelor, mai greu accesibile fata de depozitele traditionale de gaze naturale, poate contamina apele subterane cu substante chimice.

SUA a devenit cel mai mare producator de gaze naturale din lume si si-a asigurat securitatea energetica prin exploatarea la scara larga a zacamintelor de sist, printr-un proces tehnic considerat periculos pentru mediu.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

13449 vizualizari

  • -4 (40 voturi)    
    E momentul sa ne infestam 100 de ani (Marţi, 11 iunie 2013, 16:13)

    cato [utilizator]

    ca sa fie bine.
    • 0 (6 voturi)    
      Omul prefera negrul din strafunduri! (Marţi, 11 iunie 2013, 17:16)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui cato

      E de inteles intrucat negrul din adancuri acumuleaza energie iar albul, lumina de la suprafata o risipeste.
      • -6 (8 voturi)    
        De care negru? (Marţi, 11 iunie 2013, 18:09)

        Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Romanesc sau Rusesc ?
    • -1 (5 voturi)    
      e mai bun (Miercuri, 12 iunie 2013, 8:00)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui cato

      gazul de la rusi, nu?
      • +1 (5 voturi)    
        mai taie (Miercuri, 12 iunie 2013, 10:11)

        zambara [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Dupa dezastrul asupra mediului ce il va lasa in urma exploatarea, gazul de la rusi ni se va parea ca ar fi fost aproape gratis.
        Da, nu vom mai importa gaz de la rusi ci il vom lua la acelasi pret de la noi (e cineva naiv sa creada ca se va ieftini?). In plus vom importa si apa de baut.
        Mare afacere.
        De parca cu petrolul nu e la fel. Vi se pare ca il avem mai ieftin daca e de la noi?
        Toti aparatorii exploatarilor se prefac ca nu stiu ca UE nu permite sa vinzi mai ieftin, esti obligat sa vinzi la pietul pietei din UE. Si atunci? De unde atatea avantaje (pentru noi)?
  • +5 (33 voturi)    
    ... (Marţi, 11 iunie 2013, 16:14)

    Nautilus [utilizator]

    Cum se poate "estima" ce rezerve de gaz de şist are o ţară atâta vreme cât nu s-au făcut niciun fel de explorări din motivele cunoscute şi nici nu se cunoaşte suprafaţa exactă a formaţiunilor de şist?..
    • +4 (6 voturi)    
      s-au facut (Miercuri, 12 iunie 2013, 8:01)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Nautilus

      intreaba-i pe cei de la exxon, sa zicem, dupa care pe ponta si boc.
    • +2 (4 voturi)    
      intrebare foarte pertinenta! (Miercuri, 12 iunie 2013, 9:34)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Nautilus

      Anul aceast au inceput, pe unele din amplasamante, lucrarile de prospectare. Probabil ca tehnica a evoluat mult din anii '60 cind am facut eu scoala, insa da, mi se pare cam devreme ca CINEVA, indiferent daca este aici sau in State, sa faca astfel de estimari!
      si apropo de scoala generala si de estimari de resurse: ni se spusese ca rezervele de petrol ne ajung pt 20-30 de ani, gazele din Podisul transilvaniei, peste 50 de ani, dar sarea de la noi ar acoperi tot consumul Europei pe o perioada de 150 de ani!
      Insa azi vad ca salinele se inchid, iar la noi la cantina, pe mese este sare din ... Grecia!
      Asta ma face sa fiu cam sceptic referitor la estimari si predictii ...
    • 0 (2 voturi)    
      Așa (Miercuri, 12 iunie 2013, 11:58)

      Cristean [utilizator] i-a raspuns lui Nautilus

      Atunci hai să stăm să nu mai facem nimic. Că fură ăilalți. E scuza perfectă pentru români să nu mai muncească și să devină cerșetori legal. O carieră de vis.
  • +14 (46 voturi)    
    Ce mizerie... (Marţi, 11 iunie 2013, 16:15)

    Catalin. [utilizator]

    Gazul va fi extras, otravind apele subterane si apoi vandut, de baietii destepti, la un pret special. Romanii vor ramane cu otrava. Exact acelasi lucru se va intampla si la Rosia Montana daca se va accepta exploatarea.
    • +9 (15 voturi)    
      Si-asa se va-ntimpla (Marţi, 11 iunie 2013, 17:33)

      Kappa [utilizator] i-a raspuns lui Catalin.

      pt.ca Parlamentul este o suma criminala de penali.
      Cu un Parlament de macaci am mai avea o sansa dar astia-s mai rau decit hienele.
      De ce sa-i acuzi? De subminarea economiei nationale? De inalta tradare de Tara? Putin monsher, putin...
      Astia-ti baga-n fata o mutra mongoloida cu gura pina la urechi sau un adormit cu ochi de peste si asta e, au fost votati, au adus stabilitate si prin urmare e vremea lor, fac ce vrea mushchii lor.
      Iar daca mentionezi drept singura solutie ultimele versuri din Scrisoarea a III-a, intri la instigare la violenta.
      • -1 (21 voturi)    
        Nu doar din cauza Parlamentului (Marţi, 11 iunie 2013, 17:49)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Kappa

        Se va intampla si din cauza politicenilor cumparati!

        Gen Basescu care pana acum vreo cateva luni la fiecare iesire in public facea reclama pt. canadieni.
    • +2 (4 voturi)    
      detaliza un pic, te rog! (Miercuri, 12 iunie 2013, 9:39)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Catalin.

      Ca noi ramanem cu otrava, si de la fracking, si de la RMGC, este evident!
      Mai putin evident - pentru unii - este ca nici vorba de independenta energetica, de preturi mai mici la factura de incalzire de la iarna. Cei ce exploateza gazul il vor vinde pe piat libera, la pretul pietei mondiale, Romania nu va avea absolut nciiun avantaj de pret! SUNTEM intr-un sistem deschis, in epoca globalizarii. DACA eram pe vremea lui Pingelica, intr-un regim autarhic, era mia bine din punctul asta de vedere: exploatarea pirn fracking era la fel de poluanta, insa cel putin gazul raminea la noi!
  • +2 (16 voturi)    
    Sunt curios daca (Marţi, 11 iunie 2013, 16:17)

    Berzelius [utilizator]

    punctul folosit la scrierea cifrelor de mai sus este separator zecimal sau separator de unitati (?)
  • +12 (24 voturi)    
    Saraca tara bogata.... (Marţi, 11 iunie 2013, 16:31)

    mumu.sef [utilizator]

    Hai ca mai e de furat destul!
    • 0 (16 voturi)    
      Lasa,ma, (Marţi, 11 iunie 2013, 18:37)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui mumu.sef

      sa cumparam gaze de la rusi,sa traiasca aia bine.
      • +2 (2 voturi)    
        lasa ma (Miercuri, 12 iunie 2013, 6:41)

        Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        sa-i vinda statu' roman lui Niculae, care consuma cu Intergagro cam cat toata populatia casnica, la juma' de pret, ca sa traiasca ala bine.

        Eu zic sa-i taie mai bine statul subventia lui Niculae si sa cumpere ala de la rusi, iar pentru populatie, din productia interna. Ce zici, ne descurcam asa?
  • +8 (28 voturi)    
    o iau pe urma lui Mazeta (Marţi, 11 iunie 2013, 16:44)

    un dac [utilizator]

    dar americanii vin si ne zic ce bine o s-o ducem noi daca chevron, adica ei, o sa o duca bine.
    Curat murdar raportul asta.

    Ma chinuie o intrebare de azi dimineata...
    Daca putem privatiza gazele, aurul, petrolul, desi toate sunt ale poporului, nu ale unui guvern, de ce nu putem privatiza panza freatica? Sa avem un tronson din Bucuresti pana in Ploiesti dat unei companii americane, altul din Ploiesti in Brasov unei companii tot americane si tot asa. Ca sa nu ne mai plangem ca e apa poluata in urma exploatarii gazelor de sist, ca nu ne vom mai permite sa o utilizam. Ai facut cerere de amplasare put? Vine factura. Daca nu, te speli cu apa de ploaie, faci irigatii cu apa de ploaie, bei apa de ploaie etc.
    Atunci sa vezi incantatii la luna.
    • +5 (11 voturi)    
      Apă de ploaie? S-o crezi tu! (Marţi, 11 iunie 2013, 18:00)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      Cred că nu eşti la curent cu noutăţile, când faci asemenea afirmaţii hazardate. În America, ţara visurilor demult trecute, dacă colectezi/utilizezi apa de ploaie este caz penal, faci puşcărie şi mai plăteşti şi amendă. Caută pe google "colectare ilegala apa ploaie" şi vei găsi destule informaţii. Sau vezi de exemplu linkul următor:
      http://www.evz.ro/detalii/stiri/in-sua-a-fost-interzis-omul-care-aduna-ploaia-994470.html
    • -6 (6 voturi)    
      Ma, (Marţi, 11 iunie 2013, 18:36)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      cel putin la Ploiesti,apa potabila a "luat-o" niste francezi...Si tu tot o mazeta esti!
      • +5 (5 voturi)    
        aoleooooo (Marţi, 11 iunie 2013, 22:49)

        un dac [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        "prietene", esti din categoria "ma", "ba" si "fa"?
        ca daca da, jar mananci:-)
        apa potabila o fi la singular, dar francezii sunt minim 2. Oricum, confunzi fantana cu putul si apa de ploaie cu balta de la Tancabesti.
        Du-te "ba" si culca-te! Esti varza, neudata cu apa de la francezii tai.
    • 0 (2 voturi)    
      buna idee, dar cam tardiva! (Miercuri, 12 iunie 2013, 9:44)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      Sigur ca da, asa cum Statul a vindut pe nimica toata petrolul, cuprul si aurul, de ce sa nu concesioneze si pinsa freatica?! In Bucuresti deja apa potabila, element strategic, este dat lui Apa Nova!
      Ideea asta era buna mai devreme, hai sa zicem in 2000, pt ca acum pinza freatica va fi iremediabil poluata de chimicalele folosite pntru fracking, asa ca nu o va mai vrea nimeni ...
  • +4 (28 voturi)    
    Absenta interesanta (Marţi, 11 iunie 2013, 16:45)

    benicio [utilizator]

    Interesant ca la articolele despre gazele de sist nu mai apar prozelitii care sustin cu tarie importanta majora a exploatarii pentru economia si dezvoltarea noastra multilaterala. Cum apar cand se vorbeste de Rosia. Probabil nu s-au aprobat bugetele de "publicitate" la companiile interesate.
    • -3 (15 voturi)    
      Intr-adevar, (Marţi, 11 iunie 2013, 17:13)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      interesanta ,dar si paguboasa absenta.Daca m-tii nostri aur poarta,iar noi schelalaim de foame,inseamna ca asta meritam.
      Pacat de tara asta bogata ,locuita de oameni fara minte!
    • +4 (16 voturi)    
      uite-te cu atentie (Marţi, 11 iunie 2013, 17:20)

      un dac [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      la minusuri.
      ei exista, dar inca nu au "nume":-)
      se coaguleaza mai greu cu gazele, e treaba mai recenta...
      deocamdata se filmeaza dand minusuri, strang "probe", apoi merg sa negocieze tariful.
      • +4 (14 voturi)    
        Ai dreptate (Marţi, 11 iunie 2013, 17:53)

        benicio [utilizator] i-a raspuns lui un dac

        Incep sa apara, ca melcii dupa ploaie. Unii mai timid, altii la primele picaturi. Foamea e mare, iar ratele la banca vin in continuare.
  • -2 (10 voturi)    
    ok, DAR... (Marţi, 11 iunie 2013, 17:08)

    liviu_ [utilizator]

    este sigura?! poate cineva sa ne asigure (cu DOVEZI sau macar cu un contract cu dezpagubiri majore) ca este sigura, ca nu va afecta romania?
    sunt pentru progres si pentru folosirea acestor resurse, dar pana in prezent majoritatea au interzis gazele de sist pentru ca nu sunt prea ok cu mediul...
    in america normal ca se practica... aia le exploateaza pe alea din desert si pe langa asta sua tot timpu s-a pi**t pe oameni cand a venit vorba de bani
  • +2 (18 voturi)    
    ba da (Marţi, 11 iunie 2013, 17:11)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ma, uite io sint spalat pe creier de chevron, nici macar nu-mi da bani, cum iti da tie gazpromul, ma, si vreau petrol si gaz ieftine, ma. Aveti ghinion, ma, ponta va da drumul la exploatari, ma, si n-aveti ce face, ma.
    Nu maqi renteaza econazismul, ma, gasiti alta sursa de venituri fara munca.
    • +1 (1 vot)    
      Si eu asa vrea petrol si gaze ieftine! (Miercuri, 12 iunie 2013, 9:51)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Necazul este ca nu ti le "da" nimeni!
      Chevron si Exxon vin sa faca PROFIT, nu sa ne vinda noua gaz ieftin.
      Gazul extras va fi vindut pe piata libera, la pretul "care este", asa ca Romania nu va avea absolut nicun evantaj financiar din asta.
      Avantaj strategic, poate, ca nu mai depindem de gazul natural de la rusi. Insa, daca vrem sa consumam din gazul de shist, trebuie sa PLATIM, la pretul pietii mondiale!
      Nu conteaza ca este extras de la noi, tot atit costa.
      si in schimb va trebui sa importam APA potabila. Este si o incarcare financiara, dar si o vulnerabilitate strategica: nu mai suntem dependenti de gazele si petrolul din exterior, dar suntem dependenti de ... apa de baut!
  • +2 (2 voturi)    
    greseala? (Marţi, 11 iunie 2013, 17:14)

    Lucian* [utilizator]

    "Ucraina are rezerve de gaze de sist estimate la 3.624 metri cubi, potrivit raportului."
    Sigur nu-s miliarde de metri cubi?
  • +3 (13 voturi)    
    hehe (Marţi, 11 iunie 2013, 17:39)

    Mazeta [utilizator]

    Germania tocmai a renuntat la explorarea si exploatarea gazelor de sist. Precizare: Germania tocmai a renuntat la explorarea si exploatarea gazelor de șist în Germania, nu și în România.
  • +5 (13 voturi)    
    Mai ignoranti si neinformati ca romanii (Marţi, 11 iunie 2013, 18:33)

    Wanheda [utilizator]

    n-am intalnit natie pe pamantul asta; va meritati soarta.
    • +1 (1 vot)    
      Dar poti sa ajuti? (Miercuri, 12 iunie 2013, 9:55)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      De acord, Archeo, este multe ignoranta si lipsa de informare la noi.
      Dar tu poti sa ajuti?
      Daca detii informatii de interes, de ce nu el impartasesti cu noi?
      atunci cind esti bine informat, nu e pacat sa tii totul pentru tine? Informatia nu se conserva, daca ai cinci paini si dai din ele, risti sa ramai fara, insa datele nu isi pierd din valoare daca sunt impartasite cu altii ...
  • -1 (15 voturi)    
    wake up! (Marţi, 11 iunie 2013, 18:55)

    Biscuit [utilizator]

    Voi chiar nu vedeti ca aici e mana rusiei si a spionilor ei,de a dezinforma, pentru a le cumpara noi gazele si in prealabil depinzand de ei! Nu spun ca acest proces nu este periculos pentru mediu, dar nu e ceva de speriat...Respect!
  • +4 (8 voturi)    
    civilizatie (Marţi, 11 iunie 2013, 22:29)

    bedexe [utilizator]

    Moderna, scoatem carbonul din adancimi si il aruncam in aerul nostru al tuturor. De parca imbogatitii isi pot face alta plameta sau propria atmosfera
  • +3 (7 voturi)    
    bine-ar fi (Miercuri, 12 iunie 2013, 1:48)

    Un cititor [utilizator]

    daca peste o suta de ani va mai ramine ceva din Romania.
    • +1 (3 voturi)    
      esti extremde optimist! (Miercuri, 12 iunie 2013, 9:58)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      in 2000 era prea devrem sa facem estimari (apropo de articol!) insa acum, dupa 23 de ani de "capitalism de cumetrie", se poate!
      in ritmul acesta in care se dau resursele, cu certitudine ca Romania se va "termina" multa inainte de cei 100 de ani!
  • 0 (0 voturi)    
    gaze de sist (Joi, 13 iunie 2013, 17:15)

    liviuph [utilizator]

    Mai conteaza pt. americani si omul lor daca va fi infestat sau nu solul si subsolul ? Ai nostri majoreaza pretul la gaze acum ca sa poata sa vanda mai bine cand va veni momentul ... Despre noi ? Nu cred ca intereseaza pe cineva ... Despre Romania ? Nici atat ! Asa ca bagati mana mai adanc in buzunare si suportati cu stoicism toate manevrele astea ce se pun la cale de catre cei mai tari in colaborare cu nemernicii care sunt tinuti la conducerea acestei tari ! Nici macar ca turcii nu vom fi in stare sa protestam, din pacate ...