Traian Basescu, despre esecul Nabucco: Am informat Consiliul European ca Romania isi va redefini politica energetica fara a astepta aprobarea nimanui

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 28 iunie 2013, 16:19 Economie | Energie

Presedintele Traian Basescu a anuntat vineri ca a informat Consiliul European, dupa esecul proiectului Nabucco, ca "Romania isi va redefini politica energetica plecand de la propriile sale resurse si fara a astepta aprobarea nimanui".

"Fara a intra din detalii, optiunea e acum, fara niciun dubiu - Romania are obligatia sa accelereze procesele de evaluare si sa treaca la exploatarea gazelor de sist plus evaluare si sa treaca la exploatarea gazelor si a titeiului deja confirmate in Marea Neagra", a mentionat seful statului, la Bruxelles, dupa ce a participat summitul european de vara.

Traian Basescu a spus ca si-a exprimat regretul, in fata sefilor de stat si de guvern europeni, ca un proiect "in care actionarii principali sunt doua companii din afara UE (...) a castigat in favoarea proiectului Nabucco, care era format exclusiv din state si companii ale UE".

In opinia sa, insa, Romania are sansa de a avea "pentru romani gaze de sist cu cel putin 50% mai ieftine, inainte de data la care ar fi fost gata Nabucco, si gaze din Marea Neagra tot la un pret rezonabil", recunoscand insa ca "tot pagubasul isi cauta si ce e bun in ce sa intamplat".

"Sigur ca Romania ar fi avut de castigat daca Nabucco se facea, eu nu sunt la varsta pubertatii sa cred afirmatia ca au castigat amandoi, ca din TAP vom face niste prelungiri ... Am trecut de varsta pubertatii politice. Sunt vorbe de consolare dar Romania trebuie sa-si ia soarta strategiei energetice in maini", a subliniat Basescu.

In opinia sa, este o "copilarie" sa afirmi ca Romania are acum interesul sa intre in proiectul rusesc South Strean, in conditiile in care obiectivul tarii este diversificarea surselor de aprovizionare.

"Cel mai important mesaj din aceasta mica analiza - Romania nu vrea sa ramana dependenta de un singur furnizor si ne auto-definim politica energetica avand in vedere esecul proiectului european. Nu putem sta pana cand Europa va face un nou proiect care nu stim daca va reusi", a subliniat el.

Traian Basescu crede ca, daca Romania "raspunde" ofertelor actuale, in maxim patru ani poate incepe exploatarea in Marea Neagra si a gazelor de sist.























14048 vizualizari

  • -33 (61 voturi)    
    bla bla bla (Vineri, 28 iunie 2013, 16:46)

    antitot [utilizator]

    Baga-ti gazele de sist in curte la Mihaileanu daca vrei
    • -33 (53 voturi)    
      avem obligatia sa...vindem (Vineri, 28 iunie 2013, 17:01)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      si inca ieftin.
      ai sa ramai in istorie mai negru decat nastase basescule. omul care a indatorat tara si care si-a dorit sa vanda pe nimic toate resursele de subsol. ma bucur ca scapam de tine curand. problema este ca alternativele sunt si mai rele:(
      • -21 (41 voturi)    
        Basescu executa ordinele "de sus".... (Vineri, 28 iunie 2013, 17:55)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Atat.
        Insistenta sa cu sistul, cu aurul si cuprul, arata clar o obsesie la ordin.
        ce-i iese lui? el stie, dar merita.....
        • +17 (25 voturi)    
          arata clar o obsesie la ordin ?! (Vineri, 28 iunie 2013, 21:43)

          comentez [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          Arata-mi si mie te rog cum e asa de clar ca la mine nu e clar de ce arata clar.

          Am mai auzit asta:

          <Faptele x,y,z > arata clar <concluzia care ne convine noua> .

          Fara dovezi afirmatile tale sunt niste speculatii.

          Parerea mea e ca da e o obsesie, pentru ca intelege importanta politicii energetice.

          Curios cum cineva e fixat asupra unor aspecte se gaseste o interpretare negativa a motivatiilor sale.

          De ce e exclusa varianta sa fie manat de ganduri bune?
          • -11 (23 voturi)    
            Uite de ce e exclusa: (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 2:37)

            alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui comentez

            Uite de ce e exclusa:
            Basescu e pentru fracturarea cu gaze de sist
            Desi populatia tarii lui e in marea ei majoritate contra

            Ti se pare normal sa fii contra propriului tau popor? Mai ales cand esti ales sa-l reprezinti ca presedinte? Tu ai fi contra parerii majoritatii poporului tau daca ai fi presedinte?

            Ti se pare normal sa nu-ti intrebi macar poporul: "Ce anume ar vrea?" Mai ales ca Basescu e chiar smecherul referendumurilor?

            Ei daca nu e normal, si o face exact pe dos
            ---> atunci rezulta logic ca sustine alte interese care nu sunt ale poporului sau....

            Sau spune tu, cum vine asta? sa nu-ti intrebi poporul in chestiunile vitale pentru el?

            E democratic ??? E Norma?

            E manat de intentii bune?

            De-aia nu vrea sa-l intrebe?
            • +1 (13 voturi)    
              Curios! (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 8:55)

              , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

              Toti uslasii au sarit pe unul singur!
              Politica de hoarda!
              Voi sunteti precum hienele!
              Cu sau fara argument, doi- trei parliti de uslasi au sarit pe un OM!
              Va citesc si in afara de ura, comanda de partid, limitare intelectuala (cateodata camuflata sub un bagaj minim de cunostinte care iau mintea gloatei)... nu vad nimic!
              Ciocli, paduchi, hiene, eludatori, plagiatori, minicnosi, smecherasi din spatele blocurilor, ... cam asta sunteti.
              Bine, mai sunt multe cele care v/ar putea defini, dar suntei atat de negri ca nici cu lumina aprinsa nu va vedeti!
              Neam de gadea, badea, madama cu curu' pe aragaz g4recu, clisma de oana si parpalacul ei, ursu, motanul felix si hoarda lui de securisti leprosi... va sunt profesori....
              Jale mare la voi in tartacuta!
              • -2 (4 voturi)    
                Prietene n-am votat niciodata (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 13:19)

                alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

                Prietene n-am votat niciodata
                cu USL-ul , PSD-ul sau PNL-ul

                Asta dovedeste ca ce spui e complet aiurea

                Nu tot ce spune X e bun si tot ce spune Y e rau

                Invata sa analizezi fiecare fapta in parte si gandeste cu capul tau...

                Nu generaliza ca nu te-ajuta la nimic
              • -5 (7 voturi)    
                limbajul spune tot.....asta esti (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 16:53)

                Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

                ce sa mai comenteze cineva.......asta esti tu, un basist fanatic, inchis la minte in universul tau microscopic...asta esti,asta postezi...
                Multzumesc, demonstrezi ce era de demonstrat
            • +1 (9 voturi)    
              citeaza (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 9:58)

              alexpro [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

              te rog un sondaj de opinie macar cand afirmi: "Desi populatia tarii lui e in marea ei majoritate contra". Despre asta vorbea antecomentaciosul :-), fara dovezi, sunt speculatii.
              • +6 (6 voturi)    
                2 treimi spun NU - 1 treime DA (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 12:48)

                alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

                41,5% dintre români consideră că exploatarea gazelor de șist – nou descoperite – este un pericol pentru mediu și oameni, potrivit unui sondaj de opinie național, realizat de Agenția de Rating Politic.

                Potrivit aceluiași sondaj,
                21,9% dintre respondenți au declarat că “nu e un pericol”,

                16,0% au spus că “nu știu, nu pot aprecia”, 20,3% nu au auzit,

                iar 0,3% nu au răspuns.

                Rezultatele aceluiași sondaj mai arată că, 44,8% dintre respondenți sunt de părere că exploatarea aurului cu cianuri de la Roșia Montană este “un pericol pentru România”,

                35,3% consideră că este un beneficiu, în timp ce 19,8% au spus că nu pot aprecia, iar 0,1% nu au răspuns.

                Sondajul a fost realizat în perioada 12-17 aprilie 2013,
                pe un eșantion de 1.020 de interviuri la nivelul populației adulte a României.

                Eroarea statistică standard este de 2,55%, la un nivel de încredere de 95%.

                http://rnews.ro/2013/04/18/sondaj-415-dintre-romani-considera-ca-exploatarea-gazelor-de-sist-nou-descoperite-este-un-pericol-pentru-mediu-si-oameni/
                • -3 (3 voturi)    
                  Da, (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 23:35)

                  ionv [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

                  dar sondajul acesta indeplineste cvorumul?
                  Ca daca nu ...
                  • +2 (2 voturi)    
                    Ma tu nu stii sa citesti? (Duminică, 30 iunie 2013, 3:29)

                    alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui ionv

                    Ma tu nu stii sa citesti?

                    Scrie acolo negru pe alb:

                    "Eroarea statistică standard este de 2,55%,"

                    Si-n loc sa citesti tu pui aceeasi intrebare la care ai deja raspunsul
                    in fata deasupra nasului tau!

                    E penibil, ca sa nu zic altceva!
                    • -2 (2 voturi)    
                      Sorry (Duminică, 30 iunie 2013, 16:45)

                      ionv [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

                      Dar dumneavoastra stiti sa cititi printre randuri?
                      La mine era vorba de o ironie.
                  • -1 (1 vot)    
                    Esti chiar jenant! (Duminică, 30 iunie 2013, 3:36)

                    alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui ionv

                    Esti chiar jenant!

                    pai daca nu vin Oamenii la Referedum "DA"-ul cade

                    Ma da nici marca o minima logica ....
                    nu se vede
                    • -1 (1 vot)    
                      ok (Duminică, 30 iunie 2013, 16:50)

                      ionv [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

                      Eu stiu sa fac diferenta dintre referendum si sondaj.
                      In cazul sondajului nu se poate discuta despre cvorum.
                      Dumneata nu esti capabil , insa, a distinge ironia.
                      Nu e un defect major. Poti recupera.
                • 0 (0 voturi)    
                  depinde! (Duminică, 30 iunie 2013, 12:52)

                  cinic [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

                  daca intrebarea in cauza era completata cu "stiind ca pretul gazului e de trei ori mai mare fara gaz de sist" cum ar fi fost raspunsul?
              • +1 (7 voturi)    
                ai crezut ca vorbesc fara dovezi ca tine? (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 12:48)

                alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

                ai crezut ca vorbesc fara dovezi ca tine?

                ca Plagiatorul si ca Marinarul?

                Ma confunzi prietene!
            • -2 (4 voturi)    
              Pai... (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 10:14)

              MSN [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

              Deci nu se stie daca o majoritate a populatiei e impotriva atat vreme cat nu a fost intrebata. In conditii optime pentru statul roman ar fi benefica o exploatare a resurselor, pentru noi toti.
              • +1 (3 voturi)    
                a fost intrebata (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 13:05)

                alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui MSN

                a fost intrebata

                daca tu esti neinformat macar nu mai striga ain public faptul ca esti neinformat

                am postat aici sondajul de opinie despre gazele de sist

                2/3 SUNT IMPOTRIVA

                1/3 SUNT PENTRU
  • -20 (44 voturi)    
    cum le mai manipulezi tu (Vineri, 28 iunie 2013, 16:50)

    jackalphonse [utilizator]

    Romania are datoria....gazele de sist. csi cam cine ar fi aceasta ""romania"" care ia decizii? tu, ponta si mai cine? acum, noi ar trebui sa ne aliem cu ideile tale si sa ne .... pe ea de siguranta a sanatatii. macar de ar exploata Romania, dar nici asta nu se intampla. Vindem si luam iarasi redevente de 5%, bucurandu-ne ca au mai fost angajate 200 de persoane. deocamdata, se vede cu ochiul liber cam cum profitam noi de propriile resurse (0% profit).
    • +25 (35 voturi)    
      aha (Vineri, 28 iunie 2013, 17:31)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      pai, sa nu te vaiti ca gazelle sunt scumpe..
      platesti la rand cu nemtii, in armonie si egalitate euro.

      poate n'o sa ti le bage tie, poate le canalizeaza pentru consumul industrial, sa tina combinatele lui niculae, alumiul si galgatiul in viatza.
      sa aiba lumea joburi.
      aaaaa ?

      cel putin el nu s'a sucit cum se sucesc amici rosii din cel mai cinstiti govern.
      • -4 (18 voturi)    
        nici tu sa nu vaiti (Vineri, 28 iunie 2013, 19:33)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        ca gazele sunt scumpe chiar si dupa ce incepe exploatarea. scaderea pretului la gaze este o gogorita. avem gaze si petrol in tara, unde ai vazut tu ieftenirile pana acum. a inceput campania cresterilor preturilor la combustibili, adica a SICANARII POPULATIEI, ca sa fie convinsi ca mai bine se exploateaza. pe cat punem pariu ca dupa ce se exploateaza, nu va conduce la nicio scadere a preturilor???
        pandeleee, deja incepi cu scuzele ""industrialul"" pentru eventualitatea in care preturile nu scad:)))) credibilule...
      • +2 (4 voturi)    
        Niciodata nu va scadea pretul final (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 10:55)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Da, pretul de extractie va fi mai mic, dar diferenta pana la pretul de vanzare, fixat deja (si pe care UE ne forteaza an de an sa-l tot marim, adica sa-l "aliniem") va intra in buzunarul celui ce exploateaza zacamantul. De aici interesul unora pentru aceste rezerve, adica se realizeaza o mare marja de profit (resurse mai ieftine la un pret de vanzare mare). Dar sa nu te astepti sa se ieftineasca si pentru noi, muritorii de rand. Se poate si asta, dar doar in cazul unei competitii pe piata, sa fie mai multi furnizori, dar in domeniul energiei nu prea este asa...
    • 0 (0 voturi)    
      stire de presa (Duminică, 30 iunie 2013, 12:56)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      The Economist (manipulat si acesta?):
      A. industria chimica din Europa se duce spre USA
      B. siderurgia USA este in boom din cauza costurilor scazute la gaze

      PS. Daca pleaca Mittal de la Galati tot zbierete de bucurie urmeaza?
      Cum ii impiedici pe HU sau pe sarbi sa atraga investitori cu pret redus la gaze?
  • -17 (37 voturi)    
    vorbe goale chelule ! (Vineri, 28 iunie 2013, 17:10)

    a.h. [utilizator]

    pana una alta, ne scumpiti gazele de 2x anul asta si nu cu 1% cu cat ati ieftinit curentul.
    acesti nenorociti merita o razmerita precum cele din Grecia, BG, TR.
    nu e un indemn la haos si lupta, dar isi bat joc de noi mai mult si mai evident decat oricand.
    stau si ma intreb pana cand suportam aceasta umilinta ?
    toti cei care ne-au condus si ne conduc, sunt niste sarantoci parveniti pusi pe capatuiala si gata oricand sa-si vanda si copii, nu doar tara.
    • +17 (31 voturi)    
      pe cine sa punem la cond. statului??? (Vineri, 28 iunie 2013, 18:47)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui a.h.

      aveti vreo ideie...???pt. cine sa iesim in strada...??de bine de rau...."chelu" stie sa faca pol. externa,....... redeventele si cump. gazului prin intermediari,le-au stabilit tot rosiorii , adica un nastase ,hrebenciuc si comp.

      p.s.necazul e ca oamenii competenti, patrioti, nu sunt lasati sa ia puterea.
      • -7 (19 voturi)    
        da cu cianuri cine urla sa se dea? (Vineri, 28 iunie 2013, 23:10)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        Dar cu cianuri cine urla sa se dea repede cat mai repede nu Marinarul?

        dar vanzarile de companii energetice cine a semnat cu FMI nu Marinarul continuat de Plagiator?

        Dar isteria cu gazele de sist, de cine e facuta?
        Tot de Marinar! Stii ca in Bulgaria gazele de sist sunt interzise iar in Franta la fel?

        Dar cresterea gazului si a curentului la pret de bursa internationala si scumpirea lui cu 300% in mai multe etape cine a semnat, nu Marinarul?

        E drept ca Infractorul a vandut tot petrolul tarii

        dar Marinarul a vandut si el la greu....
      • -1 (11 voturi)    
        Cea mai tampita intrebare: (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 10:58)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        "Pe cine punem in loc?" Am auzit-o si pe timpul lui Ceausescu, chiar de foarte multe ori, si iata, poporul roman nu a murit daca a disparut "marele conducator". Fii sigur ca si dupa Basescu se va trai in Romania la fel, si bine si rau. Eu inclin sa cred ca mai bine...
        • +1 (3 voturi)    
          cel mai imbecil raspuns...... (Duminică, 30 iunie 2013, 15:16)

          oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          intreb, e retorica..........

          nu te mai autobaga in seama ca nu m-am adresat tie, esti insignifianta.
          • -1 (1 vot)    
            Nici macar nu am raspuns (Luni, 1 iulie 2013, 8:25)

            finutza [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

            Asa ca... "imbecil" este un adjectiv pus gratuit, fara obiect.
            Asa ca... esti in eroare. Eu criticam doar modul tau de a pune problema.
            Insignifianta nu cred ca sunt in ochii tai, din moment ce ai reactionat... Multumesc ca mi-ai citit comentariul!
    • +3 (7 voturi)    
      Scuze de exprimarea directa, ... (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 7:17)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui a.h.

      ... da' matale esti cam prost - n-ai oricum de ce sa te simti ofensat, multa lume in tara asta e la fel.

      Exprimarea matale lasa de inteles ca-l bagi pe Basescu in aceeasi oala cu actualii guvernanti - asta-i dupa parerea mea prostie.

      Basescu propune o chestie care, aplicata cu cap, ar reduce dependenta energetica a RO de furnizori externi, si ar fi de natura sa reduca pretul gazelor pt. populatiee. Marirea recent anuntata a pretului gazelor e insa opera guvernului, care numa-n termeni buni nu e cu presedintele.

      Unde posibil suntem de acord e ca actualul guvern e o rusine, incapabil sa faca ceva cu cap. Dar ca mi se pare un talmes-balmes intelectual (mai pe intelesul matale: o dovada de prostie) sa-i reprosezi lu' Basescu incapacitatea guvernului, sau sa asignezi merite guvernului pt. idei emise de Basescu.
      • +2 (2 voturi)    
        Ma mir (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 23:47)

        ionv [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        ca nu ati aflat de faptul ca Romania este obligata sa-si alinieze preturile combustibililor si energiei la nivelul celor din UE.
        Ma mir, de asemenea, ca ,timp de 9 ani, domnul mentionat de dumneavoastra nu a avut timp sa " faca ceva cu cap".
        De altfel, nici garnitura actuala nu prea pare a fi in stare( da-o-ar Dumnezeu sa ma insel).
  • -10 (26 voturi)    
    Bagati Gazele de Sist la tine-n Gradina Marinare (Vineri, 28 iunie 2013, 18:32)

    alex1234 [utilizator]

    Bagati Gazele de Sist la tine-n Gradina Marinare

    Si nu nenorocii o tara cu 58 de substante cangerigene dintre care unele radioactive....

    Tu n-ai atributii ca Presedinte sa decizi daca se exploateaza sau nu Gazele de Sist in Romania !

    Mai citeste odata Constitutia cu care te pozai anul trecut degeaba si vezi care sunt atributiile tale: nici una nu se refera la decizia ta asupra vreunui drept de exploatare a resurselor nationale!

    Si-atunci ce faci aici?

    Faci lobby pentru companiile americane petroliere?

    Fara un Referendum la care sa Voteze toti romanii daca sunt sau nu sunt de acord cu exploatarea gazelor de sist orice decizie politica a Plagiatorului sau a Marinarului nu face 2 bani!
    • +11 (19 voturi)    
      Una, doua, americanii.. (Vineri, 28 iunie 2013, 19:43)

      mansapiens [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Ce tot dai cu americanii? Crezi ca Transgaz-ul se da in laturi sa exploateze gazele de sist?
      Am inteles ca toata lumea e impotriva gazelor de sist. Dar gazele din Marea Neagra ce au? In fine vada ca toti se intrec pe aici la injuraturi, dar la o solutie v-ati gandit? Uite, daca toti au devenit verzi peste noapte, propun eu o solutie: sa trecem nene pe energie electrica. Mai construim niste eoliene, plus inca doua reactoare la Cernavoda, inlocuim becurile si uneltele neperformante cu altele eficiente. Pare relativ OK, doar cateva intrebari ar fi: cine suporta facturile? in cat timp (la cum se construieste in Romania) ar fi gata infrastructura? A si ar mai fi ceva, nu mai vreau sa vad masini pe soselele patriei care nu au cel putin Euro III, ca tot vorbim de poluare.
      • -2 (12 voturi)    
        Americani, Rusi nu ma-ntereseaza ce natie au (Vineri, 28 iunie 2013, 22:48)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui mansapiens

        Americani, Rusi nu ma-ntereseaza ce natie au

        eu nu vreau sa se otraveasca terenurile , subsolul si apa noastre cu 58 de substante cancerigene dintre care unele radiooactive

        Ai vazut filmul Gasland ?

        http://documentare.digitalarena.ro/tinutul-gazului-2010/


        E facut de un american...get-beget

        Merita sa-l vezi
      • +5 (13 voturi)    
        Prietene tu m-acuzi pe mine de incorectitudine? (Vineri, 28 iunie 2013, 23:02)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui mansapiens

        Prietene tu m-acuzi pe mine de incorectitudine?

        Pai mai corect decat un Referendum National pe Tema Gazelor de Sist ce poate fi?

        Alo? Se-aude? Mai repet odata:

        Mai corect decat un Referendum National pe Tema Gazelor de Sist ce poate fi?

        Daca Majoritatea Poporului Roman va zice NU
        e NU, Daca va zice DA e DA.
        Nimic nu poate fi mai corect decat un Referendum

        Pai tu cum ai vrea? Hai spune-ne tare varianta ta
        dar nu o ocoli: trebuie intrebat poporul roman?

        Sau decizia Plagiatorului si a Marinarului
        care decid ei pentru 20 d emilioane de oameni e suficienta?

        Sau mai bine sa intrebam doar Chevronul nu?
        Sau Gazpromul? Sau OMV-ul? Nu?
        Asa ar fi bine?

        Spune tare si in public sa vedem cine esti si ce vrei de fapt.
        • +4 (8 voturi)    
          Vad ca ai tacut! (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 2:53)

          alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          Vad ca ai tacut!

          Ceea ce era de asteptat ....

          Inteleg ca dupa tine:
          "E rau sa intrebi poporul roman in chestiunile carec il privesc nu?"

          Ia spune-ne ?

          Ce raspuns ai acolo in 'fisele tale'
          daca unul spune asta "on-line" ?
        • +2 (8 voturi)    
          despre referendum (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 8:55)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          cred ca teoria relativitatii dau bosonul higgs tot prin referendum trebuiau descoperite. eu m-am saturat de dictatura prostimii.
          • 0 (6 voturi)    
            ca nuca-n perete (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 12:39)

            alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

            ca nuca-n perete:
            ce-are fizica si matematica cu drepturile cetatenesti? incurci rau materiile astea...

            In plus, daca asta-i logica atunci ai fost degeaba la scoala..

            Totusi: In democratie trebuie intrebat poporul?

            Spune tare aici sa te auzim.

            Pai daca nu trebuie, e dictatura !
            • +2 (2 voturi)    
              prietene (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 12:51)

              gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

              habar nu ai, poporul nu trebuie intrebat despre orice, masele nu se pricep la orice. de asta am si bagat fizica in exemplu, sa intelegi ca anumite lucruri nu se decid de catre mase ci de catre putinii oameni care se pricep.

              vrei sa intrebam poporul despre fiscalitate? vrei? vrei sa facem referendum "vreti sa nu mai platiti nicio taxa?" si ai sa vezi cum iese ca nu mai platim taxe? o sa fie bine? ce zici?
              • -1 (1 vot)    
                Inteleg ca tu nu esti "masa" (Duminică, 30 iunie 2013, 3:43)

                alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

                1. Noroc ca nu toti sunt "destepti" ca tine si majoritatea va spune "ca vor taxe"
                caci altfel nu vor ma fi scoli, spitale drumuri si politie....

                2. Dar de unde traiesti tu cu impresia
                ca tu esti "ala destept" si "marea majoritate 'masa'-cum ii numesti, ar fi aia prosti"??????????

                3. caci dupa cum explici tu lucrurile
                "ametind fizica cu votul" si introducand ideea aberanta ca "larga majoritate n-ar vrea sa plateasca taxe"

                mie mi se pare ca lucrurile stau tocmai pe dos si ca marea majoritate a oamenilor din tara asta sunt cu scaun la cap
            • -2 (2 voturi)    
              Daca nu trebe intrebat sa nu mai (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 13:14)

              alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

              Daca nu trebuie intrebat poprul

              sa nu mai facem nici alegeri, nu?

              Mama in ce hal am ajuns dupa 23 de ani

              ca unii sa cante ode Dictaturii !
        • +4 (6 voturi)    
          Referendum (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 10:34)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          Sunt curios ce ar decide 'Majoritatea Poporului Roman' intr-un referendum privind triplarea peste noapte a salariilor.
          Oare ce ar crede despre saptamana de lucru de 3 zile?
          Poporul roman ar fi in stare sa hotarasca (la un referendum) anularea datoriei externe a Romaniei, asa ca n-as pune mare pret pe capacitatea sa de analiza.
          Nu badea Vasile trebuie sa isi dea cu parerea daca e benefic pentru Romania sa exploateze gazele de sist, sau daca riscurile asumate sunt prea mari.
          Omul va vota in functie de ce vede mai des la televizor. Daca se va zice mai des ca vom trai ca niste emiri, atunci voteaza si de 3 ori.
          Daca la televizor se va spune ca se surpa pamantul si toata Romania va fi o noua Atlantida, atunci se schimba foaia...
          • 0 (4 voturi)    
            Cu sofisme de genul asta nu convingi pe nimeni (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 12:41)

            alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

            Cu sofisme de genul asta nu convingi pe nimeni

            Apoi poporul nu e asa prost cum il consideri tu s-a putea ca majoritatea sa fie mai desteapta ca tine...care te iei dupa anumite posturi TV.

            Pai tu cum ai vrea? Hai spune-ne tare varianta ta
            dar nu o ocoli: trebuie intrebat poporul roman in democratie?

            Sau decizia Plagiatorului si a Marinarului
            care decid ei pentru 20 de milioane de oameni e suficienta?

            Sau mai bine sa intrebam doar Chevronul nu?
            Sau Gazpromul? Sau OMV-ul? Nu?
            Asa ar fi bine?

            Spune tare si in public sa vedem cine esti si ce vrei de fapt.

            Spune0ne tare varianta ta de democratie.
          • -1 (3 voturi)    
            "Pai atunci sa fie Dictatura" (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 13:00)

            alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

            "Pai atunci sa fie Dictatura" - practic asta ne spui tu

            istoria a demonstrat ca Democratia cu "toti prostii ei" este mai buna decat Dicatura, mai @muciflenduri

            Din pacate e foarte trist cand unii ca tine urla in public cum ca poporul n-ar mai trebui sa fie intrebat despre nimic la 23 de ani dupa ce au murit o mie si ceva de oameni tocmai ca poporul sa poata decide liber ce anume doreste...

            Iata ca mai nou, apar adepti ai Dictaturii care ne mai si explica ca e "logic" ca poporul sa nu mai fie intrebat Deloc in chestiunile fundamentale care il privesc,
            pentru ca "poporul nostru este prost"

            Asta ne spui tu? Trist, foarte trist!

            Totusi te-0ntreb:
            de unde sii tu ca esti mai destept decat Majoritatea Poporului Roman ?

            Cum de ai tupeul sa te situezi in "jumatatea inteligenta" : ai testat tu jumate din populatie?

            Caci dupa Odele care le inchini Dictaturii...nu pari a te afla in prima jumatate!
    • +2 (6 voturi)    
      alex tata (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 11:46)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      De unde draci scoti tu 58 de substante cancerigene? Ia enumera cateva macar. Si eventual da-ne concentratiile la care se regasesc in solutiile de fracking si concentratiile la care pot fi cancerigene. Daca tot faci efortul asta explica-ne si modul in care ajung ele in farfuria noastra de la 10000 m sub pamant.
      • 0 (2 voturi)    
        Uita-te omul la film (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 14:07)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        http://documentare.digitalarena.ro/tinutul-gazului-2010/

        cele 58 de substantate cancerigene sunt prezentate pe larg acolo


        • +1 (1 vot)    
          eu te-am intrabat pe tine (Duminică, 30 iunie 2013, 20:24)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          Tu imi arati un film de propaganda. E ofarte usor sa fluturi cuvinte complicate prin fata publicului si sa sustii ca cutare sau cutare substanta e cancerigena sau toxica.
          Trag concluzia ca nu ai vazut filmul daca nu poti extrage din el ceea ce te-am intrebat. Sau poate cei din film nu au argumentele. Sau poate pe tine te intereseaza doar lupta in sine impotriva a ceva nu justetea sau faptele care ar sustine asta. Esti un micro-anarhist de HN, Alex1234!
          PS cand ai un sumar al substantelor alora da-mi un reply.
  • +15 (15 voturi)    
    Americani, rusi, canadieni... tot un drac (Vineri, 28 iunie 2013, 21:40)

    Prostu' satului [utilizator]

    Povestea asta cu rusii (sau americanii, sau canadienii, sau altii) e o perdea de fum.
    Vad alaturi un link care zice cam asa, http://economie.hotnews.ro/stiri-energie-15086229-grupul-nis-parte-gazprom-intentioneaza-investeasca-romania-peste-600-milioane-euro-productie-explorare-retail.htm
    Iar de reclamele si de hoardele de postaci RMGC pe HN sunt satul pana-n gat.
    Canadieni, americani, rusi, maine poate azeri sau papuasi, oricine-i bun daca marcheaza banu'.
    Problema e ca clasa politica romaneasca in ansamblu a ajuns ATAT de jos, incat practic nimic nu mai conteaza, ar vinde-o si pe ma-sa oricui pentru cativa arginti. Iar pirueta la 180 de grade a d-lui Ponta cu privire la gazele de sist demonstreaza ce scrie cineva mai sus, ca practic n-ai pe cine-alege - orice-ar spune oricine inainte de alegeri, sunt sanse egale sa se tina sau nu de cuvant, dupa cum dicteaza interese obscure.
    Dupa aproape un sfert de secol de "democratie" romaneasca, clasa politica a devenit principalul ei dusman, daca nu cumva cel mai mare pericol la adresa statului insusi. N-am nici cea mai mica indoiala ca, pentru un comision corespunzator, s-ar gasi destui politicieni romani care sa militeze chiar si pentru desfiintarea Romaniei - folosind, desigur, limba de lemn adecvata.
    Cat despre gazele de sist, aici exista o regula paradoxala pentru a decela cat de cat adevarul de postaceala, chiar si atunci cand asta din urma vine de la Cotroceni sau de la Victoria - a nu se asculta politicianul roman, care minte prin educatie si instinct, ci ce spune compania (care, daca minte rau, risca niste chestii nasoale la ea acasa).
    Asa descoperim ca firma nu spune nici de cate ori o sa se ieftineasca gazele, nici ca o sa le vanda in Romania, nici cate locuri de munca o sa creeze sigur, nici nu se angajeaza ferm ca n-o sa scape niste chimicale in panza freatica, nici... nici... nici. Numai politicienii romani promit cate-n luna si-n stele.
    Acum, sigur, fiecare e liber sa aleaga pe cine crede.
    • +11 (13 voturi)    
      Bravo Corect! (Vineri, 28 iunie 2013, 22:49)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

      "Povestea asta cu rusii (sau americanii, sau canadienii, sau altii) e o perdea de fum."

      "Problema e ca clasa politica romaneasca in ansamblu a ajuns ATAT de jos, incat practic nimic nu mai conteaza, ar vinde-o si pe ma-sa oricui pentru cativa arginti. Iar pirueta la 180 de grade a d-lui Ponta cu privire la gazele de sist demonstreaza ce scrie cineva mai sus, ca practic n-ai pe cine-alege - orice-ar spune oricine inainte de alegeri, sunt sanse egale sa se tina sau nu de cuvant, dupa cum dicteaza interese obscure."

      Subscriu intru totul....

      Bravo !
      • +10 (10 voturi)    
        Imi pare rau, dar... (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 0:24)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        Trebuie sa te dezamagesc. Nu pot subscrie intrutotul opiniilor tale.
        Bunaoara, daca n-ar exista limita de 2000 de caractere la comentariile HN, urmatorul lucru pe care l-as fi scris in postul de mai sus ar fi fost ca esti induiosator de naiv cu referendumul tau.
        Pai, in conditiile in care aproape toata suflarea politica romaneasca, de la presedinte in jos, se calca pe picioare care sa faca un lobby cat mai agresiv in favoarea companiei cu pricina, tu chiar ai vreo speranta ca un referendum ar putea avea fie si-o sansa teoretica de succes???
        Fii serios... nu numai ca nicio opinie negativa si nicio dovada contra nu va avea acces in mass media mainstream (mai ales in alea cu acoperire nationala, ca pana la urma jumatate sau mai mult din voturi vin de fapt din mediul rural), dar sa nu te miri daca o sa te trezesti ca ale tale comentarii nu mai sunt binevenite nici macar in online.
        De fapt, lucrul se intampla deja. Data viitoare cand dl. Campeanu de la Romania libera mai inalta niscaiva ode fracturarii hidraulice (adica foarte curand, daca judecam dupa aceasta declaratie prezidentiala), incearca sa scrii un comentariu contra, preferabil unul la obiect si bine argumentat. Incearca acelasi lucru pe forumul EvZ. Eu doar la astea doua am incercat, de cateva ori, n-am reusit, si mi s-a facut suficient de scarba incat sa renunt. Romania LIBERA...
        Si-apoi, draga alex1234, daca o companie insignifianta ca RMGC, care n-a produs niciodata nimic, poate intretine o asa armata de postaci - daca nu convingatoare, macar asurzitoare - cam care crezi tu ca ar fi capabilitatile in materie ale unei corporatii cu cifra de afaceri o data si jmumate cat PIB-ul Romaniei?
        Si, nu in ultimul rand, cred ca supraestimezi cu foarte mult suma necesara cumpararii votului unui
        • +7 (7 voturi)    
          Scuze, trimis din greseala text neterminat (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 1:53)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

          ... roman, la o adica. Daca o sacosa albastra, galbena, rosie sau portocalie, cu un kil de faina, doua beri si un litru de ulei determina cine o sa ne conduca patru ani de zile, cam de cat crezi ca e nevoie ca sa convingi un ardelean, oltean sau muntean (nu mai vorbesc de bucuresteni...) sa-i lase pe niste unii sa faca patru-cinci gauri in pamant in judetul ala de cacao numit Vaslui, 'ti-ai dreak de moldoveni ("uitam" convenabil sa spunem ca e vb de patru-cinci gauri pe kilometru patrat, iar gaura vine la pachet cu drumuri in lung si-n lat si cu niste iazuri pline cu niscaiva ape si noroaie toxice)?
          50 de lei per capita ajunge? 100? 200?
          Pai, sa socotim.
          Cica ar fi ca la 133 miliarde m3 de gaze de sist pe-acolo.
          O sa le dea Chevron ieftin, ca sunt cunoscuti ca fiind foarte generosi, de-a dreptul filantropi... sa zicem 300 euro/1000m3, ca sa nu ne ostenim prea tare cu inmultirile?
          Face 40 de miliarde de euro.
          Profit net prin alte parti, 5-10%.
          Dar aici e teritoriul cunoscut inca drept Romania, unde puterea politica superioara (ba chiar si unii bastinasi) de-abia asteapta sa suga la licuriciul cel mare, asa incat hai sa-i lasam sa suga ce vor, iar in schimb sa le cerem asa, vreo 15% profit net (mai probabil 20-30%, da' sa nu fim rai...).
          15% din 40 de miliarde face 6 miliarde de euro.
          200 de lei, adica 50 de euro la 8 milioane de gorobeti, sau cati trebuie sa aprobe pozitiv, face 400 de milioane de euro. Plus inca 100 de milioane pentru... hmmm... costuri de organizare si administrare a referendumului, si de-abia daca se face juma' de miliard, nici macar 10% din profitul proiectului.
          Asta asa, din avion. In realitate, stim toti ca ar costa mult mai putin.
          Am ajuns foarte ieftini; cu o hartie de 500 de euro cumperi un pluton de romani si-ti dau aia si rest de-o bere si de-o curva. Tot romanca.
        • +3 (7 voturi)    
          Sunt de acord cu tine doar partial (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 2:32)

          alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

          Sunt de acord cu tine doar partial

          A. Sunt de acord ca ne aflam intr-o democratie "controlata"
          http://en.wikipedia.org/wiki/Inverted_totalitarianism

          In democratia controlata, electoratul este impiedecat sa aibe un impact semnificativ asupra politicilor adoptate de cate stat, prin folosirea continua de catre stat a politicilor de "relatii publice" (via mass-media)".

          Vezi situatie de la noi unde practic democratia directa [care in principal inseamna initierea si legiferarea automata a referendumurilor de catre popor] a fost amputata total.

          Propaganda este este lasata in sarcina unor corporatii-media-foarte-concentrate prin care se mentine iluzia unei "prese libere". Parerile opuse sunt permise (dovada comentariile noastre), desi corporatiile-media servesc ca un filtru pentru ele, permitand majoritatii populatiei, care are doar un timp limitat la dispozitie pentru a intelege evenimentele curente, sa auda doar acele puncte de vedere pe care corporatiile media le numesc "demne de a fi serioase"

          B. exista totusi pct. foarte greu de controlat la noi de mass-media (uita-te la hotnews cat se straduieste sa fie pro-gazele de sist, contra-bisericii si pro-homosexualitate) care nu vor fi supuse niciodata unui referendum:
          - acordurile cu FMI
          - gaze de sist
          - aur cu cianuri
          - casatoriile si adoptiile homosexualilor
          - vanzarile de resurse si companii importante ale statului
          - limitarea preturilor de monopol la electricitate, apa, gaze, benzina
          - limitarea comisioanelor si dobanzilor abuzive ale bancilor
          - problema privatizarii sistemului sanitar

          La oricare dintre punctele astea politicienii controlati fug de populatie ca dracul de tamaie.

          Iar deciziile lor ignora practic dorinta majoritatii.

          Deci cumva ai dreptate, dar in sensul ca nu se va organiza niciodata in Romania un referendum despre gazele de sist.

          Decat daca unul dintre noi ar ajunge presedinte, ceea ce iarasi e imposibil...

          Naivitatea mea este de a arata ce nu se vrea...
  • +4 (8 voturi)    
    Tinutul Gazului (Vineri, 28 iunie 2013, 22:50)

    alex1234 [utilizator]

    http://documentare.digitalarena.ro/tinutul-gazului-2010/


    Rog cititorii sa vada acest film facut de un american get-beget

    Sa vedeti ce porcarie si ce dezastru aduc ghazele de sist....
    • +1 (1 vot)    
      mdea (Duminică, 30 iunie 2013, 20:29)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      recomandam sa serviti cu multa lamaie
      As vrea sa va recomand si documentarul Fracknation numai ca doar documentarele ecologiste de propaganda sint free pe net.
  • +1 (11 voturi)    
    PRESEDINTELE LOBBYST VREA... (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 0:34)

    father nicky [utilizator]

    ...sa "ne faca" din nou din vorbe! Pana mai ieri se manifesta ca un infocat spijinitor al "proiectului NABUCCO", si astazi se da tare in parcare si incercad sa salveze aparentele face pe smardoiul patriot si brusc ia in brate proiectul gazelor de sist!
    Ceea ce nu ne spune presedintele nostru este ca CHEVRON&EXXON(americanii) si GAZPROM(rusii) fac jocurile (si) prin partea asta de Europa! Si daca ei s-au inteles si au hotarat ca NABUCCO nu e fezabil si nu trebuie facut, nu se mai face! Ramania este si trebuie sa ramana o piata! Americanii sun deja aici si prospecteaza si exploateaza gazele si petrolul nostru! Asta in timp ce noi cumparam gaz rusesc din ce in ce mai scum, printr-o firma germana, partenera a GAZPROM! Va este clar cum merg treburile?! Si asta nu-i tot! Ati auzit in ultima vreme de LIBERALIZAREA PRETURILOR LA ENERGIE?!
    • +2 (6 voturi)    
      II dureau pe aia undeva de Romania (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 2:47)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

      II dureau pe aia undeva de Romania
      care nu mai are nimic caci a vandut tot (petrol, gaze, gaze de sist si platforma continentala)....

      Aia le-au tras-o la OMV de fapt...si via OMV le-au tras-o la Nemti

      Nemti (care n-au picatura de petrol sau nici vreun balon de gaz) dau banu gros sa cumpere gaze si petrol de la rusi
      Dar de cand cu OMV-ul-la-noi dat de Infractor, adica de cand OMV-ul a luat tot Petrolul nostru si jumate-din-gaz, nemtii se mai aprovizioneaza si de la noi....cam pe gratis.

      Asa ca "altii" n-aveau chef ca OMV-ul (adica nemtii) sa se aprovizioneze si din Azerbaidjan...pe langa ce mai iau de pe-aici si atunci "conducta" a luat-o prin Grecia, Albania, Italia...in loc s-o ia spre Austria...

      Cat despre noi: noi suntem azi "vax albina" (adica ceara de albine)...in halul asta ne-au adus Bolsevicul, Infractorul, Marinarul, Masonica si Plagiatorul.....
  • +2 (4 voturi)    
    Naivitatea lui Basescu (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 11:25)

    civilizatu [utilizator]

    Suntem sub un camp de influenta ruseasca,de maxima intensitate;in conditiile in care avem in tara,careva zeci de mii de filo americani;vreo 4-5 mil filo rusi;vreo 2-3 mil de inteligenti care bajbaie si restul prostime cat cuprinde.Intr-un mod cu totul si cu totul miraculos,au aparut in Romania,cateva milioane de asazishi "ecologisti";in frunte cu unul care se numeste Liviu Mihaiu.In aceste conditii soarta noastra este pecetluita din interior.
    Eroarea lui Basescu este ca uita de "baietii destepti";care vor avea grija sa puna ei mana pe diferenta 50% din pretul de productie al gazelor noastre
  • -1 (3 voturi)    
    SONDAJ GAZE DE SIST: 2/3 "NU" - 1/3 "DA" (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 12:52)

    alex1234 [utilizator]

    SONDAJ – 41,5% dintre români consideră că exploatarea gazelor de șist – nou descoperite – este un pericol pentru mediu și oameni

    41,5% dintre români consideră că exploatarea gazelor de șist – nou descoperite – este un pericol pentru mediu și oameni, potrivit unui sondaj de opinie național, realizat de Agenția de Rating Politic.

    Potrivit aceluiași sondaj, 21,9% dintre respondenți au declarat că “nu e un pericol”,

    16,0% au spus că “nu știu, nu pot aprecia”,

    20,3% nu au auzit,

    iar 0,3% nu au răspuns.

    Rezultatele aceluiași sondaj mai arată că,

    44,8% dintre respondenți sunt de părere că exploatarea aurului cu cianuri de la Roșia Montană este “un pericol pentru România”,

    35,3% consideră că este un beneficiu,

    în timp ce 19,8% au spus că nu pot aprecia,

    iar 0,1% nu au răspuns.

    Sondajul a fost realizat în perioada 12-17 aprilie 2013, pe un eșantion de 1.020 de interviuri la nivelul populației adulte a României. Eroarea statistică standard este de 2,55%, la un nivel de încredere de 95%.

    http://rnews.ro/2013/04/18/sondaj-415-dintre-romani-considera-ca-exploatarea-gazelor-de-sist-nou-descoperite-este-un-pericol-pentru-mediu-si-oameni/


    Pentru postacii care nu cred ca Plagiatorul si Marinarul sunt contra parerii Majoritatii Poporului lor.

    Mai mult Plagiatorul si Marinarul nici nu vor indrazni sa-si intrebe Poporul:

    - nici despre gazele de sist
    - niste despre aurul cu cianuri

    Si-atunci ce fel de conducatori sunt ei daca actioneaz impotriva propriului popor (vezi sondajul)

    si practic servesc interesele unor companii multinalionale petroliere si aurifere?
  • -1 (1 vot)    
    Nabuco (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 15:25)

    Lampa [utilizator]

    I-a cerut Consiliul Europei sa faca informari despre proiectul Nabuco? Este cumva un repros la adresa Consliului, esecul proiectului? De ce "insista" asupra gazelor de sist? Are vreun interes? Asteptam si raspunsuri !!!
  • 0 (2 voturi)    
    matei.liviu1@gmail.com (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 23:17)

    Livusor [utilizator]

    Spaga de la criminalii de americani pentru deversarea deseurilor radioactive nucleare de la centralele nucleare americane si japoneze.Tradatorii de neam si tara si-au rotunjit conturile curente personale in bancile din strainatate dupa cum urmeaza:
    1,traian basescu 3 mld euro
    2.victor ponta 2 mld euro
    3.liviu dragnea 1,5mld euro
    4.dumitru buzatu 1 mld euro
    Acestea sunt sumele pentru care se zbat pe patul moarte acesti criminali tradatori vanzatori de tara.
    • +1 (1 vot)    
      WOW! ESTI TARE DE TOT! (Duminică, 30 iunie 2013, 23:18)

      father nicky [utilizator] i-a raspuns lui Livusor

      De unde ai aflat toate astea?! Ai primit un mesaj de la fostul agent CIA, Edward Snowden?! Fi atent la ce postezi pe net, ca NSA are un program special, PRISM, cu care iti citeste chiar mailurile pe care inca nu le-ai scis! Fi atent ce spui, ca odata te trzesti cu o "drona" deasupra capului care-ti "baga" o racheta inteligenta pe geamul de la baie!
      Imi cer scuze domnule webmaster, dar nu pot comenta decat in cheie humoristica astfel de postari!
  • 0 (2 voturi)    
    matei.liviu1@gmail.com (Sâmbătă, 29 iunie 2013, 23:20)

    Livusor [utilizator]

    Spionii americani de la chevron vor sa scape de deseurile radioactive nucleare de pe teritoriul americii si japoniei si au gasit teren prielnic in Romanie la Vaslui prin criminalii internationali tradatori vanzatori de neam si tara care este ponta si buzatu(marlanul de la Ruginoasa).
  • +2 (2 voturi)    
    Ipocrizia UE: "Succes comun pentru Europa"-Barroso (Luni, 1 iulie 2013, 13:29)

    CetateanLogat [utilizator]

    In Europa nu exista o politica energetica comuna. Cu toate astea, Comisia Europeana impune Romaniei cresterea pretului gazelor naturale pentru populatie la nivelul preturilor din tarile dezvoltate ale UE (asta inseamna de fapt "liberalizarea pietei europene a gazelor"), in timp ce salariile din Romania sunt cu mult sub cele din tarile dezvoltate ale UE. Asta inseamna o scumpire semnificativa, desi daca cetatenii romani ar cumpara doar gaze din productia interna, pretul gazelor pentru populatie nu ar trebui sa creasca. Ce folos ca avem resurse naturale daca pretul pentru populatie nu este dictat de costuri (de extractie, prelucrare, etc.) ci de interesele comerciale ale "jucatorilor" din afara Romaniei? La nivelul veniturilor din Romania, dupa finalizarea "liberalizarii preturilor", trei sferturi din populatia Romaniei va intra in categoria "consumatori vulnerabili"!
    Romania nu ar trebui sa exporte gaze naturale. Avand un nivel de trai mult inferior celui din tarile dezvoltate, Romania nu ar trebui sa lase "piata europeana" sa ii stabileasca pretul energiei pentru populatie. In cazul unei crize energetice severe, situatia ar putea deveni de-a dreptul dramatica pentru majoritatea cetatenilor romani. Ei nu vor putea face fata concurentei cetatenilor din tarilor europene cu nivel al veniturilor populatiei mult superior, care vor ridica pretul gazelor la un nivel prohibitiv pentru majoritatea romanilor.
    • 0 (0 voturi)    
      Corect (Luni, 8 iulie 2013, 1:45)

      xtragfx [utilizator] i-a raspuns lui CetateanLogat

      Nu se supara nimeni cand vin investitori, dar nu stiu cum s-a facut, ca ne-au bagat numai preturi europene, ca deh tre sa fim la standarde UE.
      La plata muncii canci.
      Si au luat bine mersi pe câte doi lei, industrii întregi si resurse strategice pe care ni le re-vand tot noua la preturi europene, salariile numai ...pene
      Si cica tindem sa ajungem la venitul UE :)) pai cu ce? daca vine cineva si cumpara o resursa (care la noi era ieftina) si ti-o vine la pret UE si nici salarii la muncitori nu da macar umatate din cat da ue, cu ce naiba sa se mai dea vreodata in sus? parca asta era logica si lozinca, vin investitorii si platesc salarii europene(sau pe aproape), ca preturile le-au bagat deja