VIDEO Chevron suspenda activitatile in Silistea, comuna Pungesti

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 17 octombrie 2013, 14:47 Economie | Energie

Chevron
Foto: Hotnews
Chevron a anuntat joi ca a decis suspendarea activitatilor in satul Silistea, comuna Pungesti. Anuntul companiei americane vine dupa patru zile de proteste ale locuitorilor din comuna Pungesti si ale activistilor pentru protectia mediului.

Potrivit informatiilor HotNews, suspendarea este temporara si nu se va extinde si la alte perimetre unde compania doreste sa efectueze lucrari de explorare.

"Prioritatea noastra este sa desfasuram aceste activitati intr-un mod sigur si responsabil fata de mediul inconjurator, in conformitate cu acordurile de mediu pe baza carora operam", precizeaza compania, intr-un comunicat remis HotNews.ro.

Gigantul american nu precizeaza in acest comunicat pentru cat timp sunt suspendate activitatile si nu explica ce motive au stat la baza acestei decizii, dar "isi reitereaza angajamentul de a avea relatii constructive si pozitive cu comunitatile unde isi desfasoara activitatea si de a continua dialogul cu publicul interesat, comunitatile locale si autoritatile, despre proiectele sale".

"Chevron a obtinut permisele de mediu si autorizatiile necesare demararii activitatilor in Silistea. Chevron intentioneaza sa realizeze exclusiv activitati de explorare, folosind tehnologii conventionale, in perimetrul EV-2, conform permiselor pe baza carora operam", adauga compania, in acest comunicat.
























9310 vizualizari

  • +29 (39 voturi)    
    Sa traducem (Joi, 17 octombrie 2013, 14:58)

    cato [utilizator]

    Chevron isi exprima dorinta de a mai discuta cu localnicii prin intermediul spagii date guvernului Ponta.
    • +1 (27 voturi)    
      nu cred. (Joi, 17 octombrie 2013, 15:17)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui cato

      Chervron este o companie trans-nationala cu o foarte mare experienta si a avut fel si fel de experiente cu toate tiputile de oameni.

      Cred ca va incepe explorarea prin alte locuri in care populatia chiar este de acord cu asta si in acelasi timp, debarasat de pacalicii din politica romaneasca, va duce o campanie de informare si calmare a populatiei.

      Daca metoda de extraxie prin fracturare a gazului nu va produce nici cutremure si nici poluari evidente, Chevron va fi cea mai primitoare si comunicativa gazda posibila, pentru a demonstra ca ei sunt cei care au avut dreptate.

      Nu stiu cum isi vor recupera "comisioanele" date incapabililor politicieni dar aceasta este o alta poveste.
      • -7 (23 voturi)    
        Ii lasa pe vasluieni acolo unde le e locul! (Joi, 17 octombrie 2013, 15:40)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        In mocirla fezandata de comunistii din PSD care ii conduc de zeci de ani. Sa ramana cea mai saraca regiune din Uniunea Europeana. Prostia se plateste, mai devreme sau mai tarziu...
      • +18 (24 voturi)    
        De ce-a făcut Chevron în Ecuador ai auzit? (Joi, 17 octombrie 2013, 15:50)

        FFF T [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        Spune-le ecuadorienilor numele Chevron să vezi de lucruri "drăguţe" îţi vor spune.Şi acum se judecă cu compania pentru contaminarea apelor şi a solului,în urma căreia s-au îmbolnăvit mii de oameni şi animale.
        Chevron are de plătit indemnizaţii de 8 miliarde de dolari pentru pagubele produse, pe care refuză să le achite pentru că nu vor să recunoască instanţele de judecată ecuadoriene.
        Nişte îngeraraşi...! Şi nu e unicul exemplu. Şi prin Africa la fel de "responsabil" a lucrat încât la sfârşitul exploatării nu mai au oamenii de unde bea apă potabilă.
        Şi acum iată au ajuns cu biznisu într-o altă ţară de lumea a treia, una de la marginea Europei pe numele ei România...
        • 0 (8 voturi)    
          Mai informeaza-te! (Joi, 17 octombrie 2013, 16:14)

          mishu15 [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

          http://www.foxbusiness.com/news/2013/10/16/witnesses-say-us-lawyer-used-fraud-in-chevron-case-in-ecuador/
        • +3 (7 voturi)    
          uitati aici: (Joi, 17 octombrie 2013, 16:28)

          calexe [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

          http://chevrontoxico.com/
        • -5 (13 voturi)    
          uff (Joi, 17 octombrie 2013, 16:42)

          J_W [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

          Ce bine ca snt si ecuadorieni pe aici pe forum, sau oricum, oameni informati direct de la sursa, nu din auzite sau de pe youtube si facebook..
          Noroc cu tine ca detii adevarul absolut sa ne descalcesti si noua itele complicate ale geologiei si petrochimiei! Sigur ai dreptate dupa cat de convins le zici..
        • +4 (4 voturi)    
          nu inteleg vehementa dvs.... (Joi, 17 octombrie 2013, 19:34)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

          ....la adresa postarii mele.
          Eu nu iau apararea Chevron ci doar spun ceea ce cred ca vor face la noi.

          Ce desprind din comentariul dvs este ca, la fel ca si la noi, prin Ecuador si prin Africa sunt acelasi tip de politicieni care dau avize de exploatare a gazelor de sist, otravind, dupa cum spuneti dvs, propriile popoare si acelasi tip de prosti care in loc sa protesteze impotriva politicienilor, ei protesteaza impotriva Chevron.

          Ma iertati dar daca prostimea nu stie de unde ii vine lovitura, o va incasa mereu !
    • -8 (10 voturi)    
      da (Joi, 17 octombrie 2013, 16:21)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui cato

      de unde stii tu, ma, ca a dat chevron spaga cuiva, oricui, ai vreo dovada, ceva? Si eu zic ca tu esti plati de soros si varan, ma, ca sa torni minciuni si calomnii pe forumuri, dovezi nu am, asa cred eu, ma.
  • +33 (37 voturi)    
    planul b (Joi, 17 octombrie 2013, 14:59)

    demaGOGU [utilizator]

    se va incerca cumpararea populatiei indigene la bucata
    • +9 (13 voturi)    
      Mda, ai dreptate (Joi, 17 octombrie 2013, 15:32)

      skanda7 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Mai mult ca sigur ca o sa recurga la asta.
  • +25 (29 voturi)    
    te pui cu americanii?? (Joi, 17 octombrie 2013, 15:00)

    lyth [utilizator]

    au sute de carti scrise despre manipulare si responsabilitate sociala - ei au experienta inca de pe vremea extinderii retelelelor de cale ferata in SUA , vai de noi.
    Intr-o dimineata, vom aprinde aragazul cu gaz de la Silistea iar satenii aia nici nu vor fi apucat sa iasa din curte. (metaforic vorbind, pt ca stim cu totii ca gazul extras se va vinde pe bursele internationale si il vor arde altii).
  • +15 (19 voturi)    
    Jandarmeria a batut babele si copii (Joi, 17 octombrie 2013, 15:03)

    Je__ [utilizator]

    Ce mai...tranteala prin stufaris.
  • +16 (28 voturi)    
    Franta- (Joi, 17 octombrie 2013, 15:17)

    aniod [utilizator]

    In Franta este interzisa metoda fracturarii hidraulice prin lege, pentru o perioada de 5 ani de acum incolo.
    Francezii au grija de mediu si prin urmare, si acest lucru contribuie la valoarea proprietatilor imobiliare.
    • -3 (13 voturi)    
      Franta (Joi, 17 octombrie 2013, 15:52)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Doar ca Franta nu e Romania iar Vasluiul e cea mai saraca zona din UE.

      O sa ramana la fel de saraci in vecii vecilor. Si cu un mediu superb de care nu-i pasa nimanui.
      • +6 (14 voturi)    
        Manipularea (Joi, 17 octombrie 2013, 17:00)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Este o manipulare continua: adica sa nu indraznim sa spunem ceva care ar putea corecta situatia in Romania, caci ni se raspunde imediat: "Nu uitati ca suntem in Romania". Pe de alta parte, toate tampeniile ( referitoare la legislatiile europene) putem sa ne grabim sa le aplicam, dar pentru ce ar putea sa ne duca un pic spre mai bine, NU. Trebuie sa ramanem TAmpiti PE VECIE, CACI SUNTEM IN ROMANIA. Eu nu sunt de acord. Nu sunt cu nimic mai prejos decat francezii, si bulgarii, care au votat si ei interzicerea exploatarii prin fracturare hidraulica.
        • -4 (12 voturi)    
          Manipularea ? (Joi, 17 octombrie 2013, 17:39)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui aniod

          Singurul lucru de corectat in Romania este sa traim mai bine.

          Adica sa avem locuri de munca, industrie, productie serioasa, investitii.

          Nu copaci, hipsteri si alte cretinisme.

          Tocmai de aia vom ramane tampiti pe vecie, cum zici tu, pentru ca in loc sa ne vedem interesul real, noi vedem copaci si cianuri.

          Zici ca nu esti cu nimic mai prejos decat francezii: francezii isi permit sa faca mofturi, ca au aproape cea mai puternica economie din UE, nu ca jegosii de romani.

          De fapt, se vor duce si ei in cap, cat de curand, cu fitzele astea eco. Deja economia lor o ia la vale.

          Nu va intra o data in cap care va sunt prioritatile...e grav.
          • +3 (9 voturi)    
            Jegosii (Joi, 17 octombrie 2013, 17:57)

            aniod [utilizator] i-a raspuns lui HP

            Imi pare rau pt dvs. Expresia "jegosii de romani" va injoseste.
            • -2 (6 voturi)    
              SI CE? (Joi, 17 octombrie 2013, 19:35)

              schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui aniod

              Nu suntem jegosi? Si la propriu si la figurat!
              Tu nu vezi lumea din jurul tau?
              • +1 (5 voturi)    
                Dush (Joi, 17 octombrie 2013, 21:13)

                aniod [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

                Cu scuze, ce va opreste sa faceti un dus?
                Daca noi ne consideram jeguri, cu siguranta ceilalti ( strainii) ne vor vedea doar ca pe niste sclavi. Iar noi, daca ne credem jeguri nici nu vom cere sa fim tratati altfel.
                De ce va deranjeaza daca cineva ridica capul?
                In jurul nostru sunt de toate, bune si rele.
    • -5 (7 voturi)    
      da (Joi, 17 octombrie 2013, 16:23)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      ma, acolo la pungesti ot prostesti sint mari valori imobiliare. Si de acum incolo vor fi si mai mari.
      • +5 (9 voturi)    
        Litoral (Joi, 17 octombrie 2013, 17:07)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Bineinteles, nici eu nu auzisem inainte de aceste incidente de Pungesti. Dar am auzit de litoralul romanesc. Este drept, mai putin ingrijit decat cel bulgaresc. Dar de ce sa-l distrugem complet, prin perimiterea acestei metode? Bulgarii de ce n-o fac?
    • -2 (8 voturi)    
      Nu mai comparati cu Franta (Joi, 17 octombrie 2013, 17:49)

      Petran [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Aniod: Franta este cel mai mare exportator net de energie electrica din lume si peste 75% din energie electrica o obtine din energie nucleara. Romania continua sa fie importator de energie, iar in 2012 am crescut cu 35% importurile fata de 2011. Va sugerez sa ne spuneti ce surse de energie vedeti in Romania, inainte de a da exemple tari cu care nu ne comparam. In Constanta tocmai s-a anuntat inchiderea unui proiect cu o investitie de 200 milioane de euro pe energie eoliana din cauza guvernului care a schimbat in vara legislatia.
      • +3 (7 voturi)    
        Zacaminte gaze naturale judet Suceava (Joi, 17 octombrie 2013, 18:02)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui Petran

        Sunt rezerve cunoscute, unele dintre ele de pe vremea lui nea Nicu, altele nou descoperite. Dati cautare pe net: veti gasi Liteni, Climauti etc.
        problema ramane aceeasi: de ce trebuie date aceste gaze la companiile straine? Cum de in urma cu 50 de ani eram capabili sa le extragem si deodata romanii sunt aluingati de la masa?
        • 0 (4 voturi)    
          imi dati o explicatie nationalista (Joi, 17 octombrie 2013, 22:03)

          Petran [utilizator] i-a raspuns lui aniod

          si deloc stiintifica. Romania importa anual 30% din consumul de gaz. Romania nu are si nici nu va avea in urmatorii 20 de ani tehnologie adecvata pentru a extrage gaze de sist. De aceea guvernantii au ales sa lucreze cu firme straine, din pacate printr-un contract discutabil atata vreme cat nu a aparut public, pentru a fi dezbatut inainte de adoptare. Plus ca guvernul nu a explicat ce inseamna gazele de sist si care sunt beneficiile pentru comunitatile de unde se vor extrage, DACA va fi gasit. Fapt? Gazele de sist in SUA sunt cu cca 30-33% mai ieftine decat pretul gazului natural in Europa. Sunt peste 25,000 de sonde acolo, si a fost numai un accident notabil pana acum. Nu sunt adept al acestui tip de extractie, dar strategic si economic vorbind, ce alternative alege guvernul, mai ales ca nu se intrevad politici de perspectiva la orizont.
          • 0 (4 voturi)    
            Experiment (Joi, 17 octombrie 2013, 23:06)

            aniod [utilizator] i-a raspuns lui Petran

            In SUA, banii din extractia bogatiilor subsolului merg direct la proprietarul terenului. In Romania, proprietarii de terenuri se aleg doar cu pagubele, conform legii nu trag vreun avantaj daca se fac exploatari pe terenurile lor.
            Sunt depozite de gaze naturale inca neexploatate in Romania, se pot exploata prin tehnologiile aplicate deja,
            GAzele de sist nu pleaca de acolo, pot fi exploatate mai tarziu.
  • +12 (30 voturi)    
    Afara Afara cu Chevron din Tara ! (Joi, 17 octombrie 2013, 15:18)

    alex1234 [utilizator]

    Afara Afara cu Chevron din Tara !


    Mergeti la voi si otraviti-va acolo apa si pamantul !


    Lasati-ne in pace aici !

    Chevron pribeag adus de vant
    De ai cu Iadul legamant ....
    • -4 (24 voturi)    
      Alex, revino-ti! Cheama-i pe rusi! (Joi, 17 octombrie 2013, 15:43)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Te inteleg ca esti comunist dar te informez ca USA va deveni cel mai mare producator de titei pana in 2020 prin metoda titeiului de sist. Intre timp Polonia face exploatare la cel mai mare zacamant de gaze de sist din Europa. Rusii sunt disperati, pierd zeci de miliarde! Noi ne putem permite orice, suntem si bogati, dar mai ales destepti!...:)
      • +2 (4 voturi)    
        energie alternativa. (Joi, 17 octombrie 2013, 16:01)

        fartonicul [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        citeste asta. http://africanhydrogen.com/First%20News.htm
      • +11 (11 voturi)    
        asa e, (Joi, 17 octombrie 2013, 16:06)

        strongbox [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        dar cu consecintele de rigoare! Oricum, ma intreb: de ce exista o lupta crescanda ptr resurse naturale in mileniul 3 cand ar trebui sa fie scoase pe piatza surse de energie nepoluanta: masinile electrice au luat avans considerabil, gazul - cel putin dpdv consumator casnic poate fi inlocuit cu energie electrica/solara, etc. Ideea e ca ar trebui investit in cercetare nepoluanta daca tot ne dam atat de destepti ca specie, in secolul 21!
      • +9 (13 voturi)    
        bai nene (Joi, 17 octombrie 2013, 16:20)

        Marcelica2013 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        mai lasa-ne cu intoxicatiile astea cu rusii, spune-le la sefii tai ca poporu roman nu e chiar atat de prost pe cat il cred ei, iti iei salariul de pomana.
        Pana una alta gazprom au si ei niste licente de explorare la noi, asa ca las-o moale.
        Oricine ar exploata gazele de sist la noi, nu ne vom alege cu mare lucru, stai linistit, si e valabil pt orice resursa, am vazut in privatizarile postdecembriste. Ei vin, foreaza, iau resursa, si-o vand afara. Bineinteles lasand in urma dezastrul. Americanii fac asta prin zonele desrtice nu la cativa metri de case.
        • +9 (13 voturi)    
          buna remarca (Joi, 17 octombrie 2013, 16:39)

          strongbox [utilizator] i-a raspuns lui Marcelica2013

          am vazut ca aia de la RMGC au inceput cu spoturi de genul cate mine sunt in Canada, pai frate Canada e cat Europa are zone imense fara populatie, isi permit! La el si Rusia!
        • +1 (1 vot)    
          rusii vin sigur (Joi, 17 octombrie 2013, 20:33)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Marcelica2013

          deja fac explorari de gaze in ro.

          http://www.dcnews.ro/2013/05/gazprom-si-mol-vor-cauta-impreuna-titei-in-romania/

          http://www.energyreport.ro/index.php/2013-petrol-si-gaze/2013-stiri-petrol-si-gaze/2013-explorare-si-productie/837-nis-gazprom-demareaza-explorari-pentru-gaze-in-ungaria-langa-granita-cu-romania-aproape-de-concesiunile-pe-care-compania-le-detine-in-timis

          http://www.business24.ro/companii/investitii/gazprom-neft-investitie-de-588-de-milioane-de-dolari-pentru-explorari-petroliere-inclusiv-in-romania-1509737
      • +6 (8 voturi)    
        de trei zile numai asta bagi in fata (Joi, 17 octombrie 2013, 16:55)

        nellino [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        cum vor ajunge SUA cel mai mare producator de titei (desi discutia este despre gaze), bla, bla si ca rusii sunt disperati.

        pai daca este asa nu mai bine importam de la polonezi (care ne vor da preturi mici tocmai ca sa le dea in cap rusilor care de-a lungul istoriei bla bla bla..)??

        ne pastram si gazele in pamant pentru mai tarziu si nici nu mai depindem de rusi!
      • +6 (6 voturi)    
        Proprietarii americani de pamant (Joi, 17 octombrie 2013, 17:04)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Este o diferenta mare: in SUA, proprietarul solului este si proprietarul subsolului. Adica, daca el ea decizia sa foreze isi strica productia agricola, solul, mediul, dar incaseaza mult mai mult din exploatarea resurselor subsolului.
        Romania are gaze naturale neexploatate in zona SUcevei, de exemplu. De ce sunt date aceste resurse companiilor straine, gen austriece?
        • +1 (1 vot)    
          in america (Joi, 17 octombrie 2013, 20:40)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui aniod

          se numeste mineral rights.
          cand cumperi o bucata de teren,, sa fii atent daca tranzactia iti da si mineral rights.
          in texas, este frecvent ca dezvoltatorul iti vinde casa si terenul, dar fara mineral rights.
          taman pentru ca exista gaze.
          caz in care, sunt diferente substantiale si la pretul pamantului.

          in momentul cand apare exploatarea de gaze intr'un perimetru, toti riveranii sunt chemati sa'si dea acordul, si devin partasi la dividende, printr'un contract de cedare a dreptului sa exploateze gazelle din subsolul terenului tau.
    • +1 (1 vot)    
      pleaca chevronul (Joi, 17 octombrie 2013, 20:24)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      vine gazpromul, veti fi multumiti.

      are legamant cu tartorul iadului, cu dottore si usl'amul sau.
  • +4 (10 voturi)    
    este (Joi, 17 octombrie 2013, 15:23)

    evoque [utilizator]

    adevarat ca terenurile respective au fost concesionate?
    • +13 (15 voturi)    
      Prostii (Joi, 17 octombrie 2013, 15:34)

      skanda7 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Nu. Chevron vroia sa inceapa exploatarea pe un teren apartinand ... primarului. Nimeni nu stie, insa, cum a ajuns primarul proprietarul acelui teren extravilan.
      • 0 (2 voturi)    
        mai sa fie (Joi, 17 octombrie 2013, 20:44)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui skanda7

        chevron a batut palma cu un nene primar pesedist.
        fara contract de concesiune, aprobari de mediu, numai asa, la carciuma din sat, un ceo de la chevron a batut palam cu primarul.

        hai ca esti simpatic.
        esiti, probabil, de acolo din sat...
    • +7 (7 voturi)    
      Radio Erevan... (Joi, 17 octombrie 2013, 15:34)

      Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      .... este intrebat de ceteanul Mihai Mihailovici:
      este adevarat ca cetateanul Ivan Denisovici a castigat o Volga la Loto:
      Raspuns: este adevarat, numai ca nu era Volga, era o bicicleta si nu i s-a dat ci i s-a luat!

      Abtine-te, bai postacule!
    • +6 (8 voturi)    
      Proprietate PRIVATA (Joi, 17 octombrie 2013, 15:50)

      maxxie jazz [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Daca in cazul Pungesti, pamantul apartine statului roman, in alte cazuri, precum Putna sau langa Timisoara, desi sunt convins ca exista sute de astfel de incercari, pamantul apartine OAMENILOR.

      Lasand la o parte faptul ca pamantul statului roman este tot al romanilor, ce NU SI-AU DAT ACORDUL cu asa ceva, ba DIMPOTRIVA, faptul ca reprezentantii firmei ne invadeaza proprietatile, este DE PUSCARIE. Nu amaratii aia ce intra acolo trebuie sa se duca la puscarie, ci aia care-i trimit.

      Codul penal:

      Art. 220. - Tulburarea de posesie

      Ocuparea, în întregime sau în parte, fara drept, a unui imobil aflat în posesia altuia, fara consimtamântul acestuia sau fara aprobare prealabila primita în conditiile legii, ori refuzul de a elibera imobilul astfel ocupat se pedepseste cu închisoare de la 1 la 5 ani. Daca fapta prevazuta în alin. 1 se savârseste prin violenta sau amenintare ori prin desfiintarea semnelor de hotar, a reperelor de marcare, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani. Daca fapta prevazuta în alin. 2 se savârseste de doua sau mai multe persoane împreuna, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 15 ani. Împacarea partilor înlatura raspunderea penala

      In cazul nostru, operatiunea este una organizata, intreprinsa de un numar mare de persoane apartinand aceleiasi institutii, in care sunt implicati destul de multi factori de raspundere pentru a putea fi catalogata GRUP INFRACTIONAL ORGANIZAT.

      Ce spune justitia din Romania?
      • +1 (1 vot)    
        nu stiu (Joi, 17 octombrie 2013, 16:48)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui maxxie jazz

        sigur, insa daca bine imi aduc aminte exista o diferentiere intre proprietatea terenului si proprietatea resurselor aflate sub teren, cred ca este o ramasita a gandirii comuniste si parca saptamana trecuta publica hn opiniile unui profesor american pe acest subiect.
        justitia cred ca nu o sa spuna nimic atat timp cat nimeni nu i se adreseaza.
      • 0 (2 voturi)    
        Terenurile (Joi, 17 octombrie 2013, 17:07)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui maxxie jazz

        Intrucat constat ca mesajele mele nu (mai) sunt pe placul HN, care mi le baneaza sistematic, o sa fiu scurt de data asta.
        Desi sunt categoric impotriva acestor explorari si mai ales impotriva exploatarii, adevarul e adevar. Chevron are fara doar si poate actele in regula cu privire la dreptul de a fora acolo si-n alta parte; o companie de nivelul asta (si inca listata) nu-si permite sa fusereasca lucrurile... ca sa ce, sa economiseasca niste mii de dolari?
        Ce stiu sigur este ca au cumparat pe tot teritoriul jud. Vaslui ca la 2000-3000 hectare, bucati dispersate prin cam toate comunele; in general terenuri de (foarte) proasta calitate, de care oamenii au fost bucurosi sa scape, fara sa banuiasca despre ce-i vorba, de fapt. Se vede si la Pungesti, de altfel, ca e un stufaris.
        • 0 (0 voturi)    
          e bine (Joi, 17 octombrie 2013, 19:56)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

          ai inceput sa gindesti, Plus de incurajare, in rest o sa vezi numai minusuri de la econazistii de serviciu.
  • +3 (3 voturi)    
    PENTRU CAT TIMP??? (Joi, 17 octombrie 2013, 16:07)

    hot news [utilizator]

    Pe ce durata au suspendat operatiile?!
    "Continua dialogul cu publicul interesat" -adica vor sa mai bage in spital cativa localnici?
    indevitabil suspedarea asta imi aduce aminte de perioada anilor '90, cu razboiul din Iugoslavia: auzema comunicate de genul "astazi la ora 13 a intrat in vigiare un acord de incetare a focului. Urmatorul va fi maine la ora 9!"
  • +3 (5 voturi)    
    SUSPENTARE înseamnă.. (Joi, 17 octombrie 2013, 16:08)

    gabbi [utilizator]

    întrerupere nu renunţare
  • +5 (11 voturi)    
    Deci (Joi, 17 octombrie 2013, 16:22)

    Un cititor [utilizator]

    D-le Chevron , Ponta, Plumb sau cum te-o fi chemind: daca oamenii nu doresc exploatarea gazelor de sist inseamna ca nu-i intereseaza sa stie daca sunt sau nu astfel de gaze. De-aia protesteaza, sa-ti atraga atentia ca-ti pierzi banii si timpul prin partile noastre.Deci iti fac un bine pina la urma.
  • -1 (5 voturi)    
    ajutoare (Joi, 17 octombrie 2013, 18:36)

    georghe [utilizator]

    Din banul meu, nu mai vreau să se plătească de acum înainte ajutoare sociale pentru jud. VS.
    • 0 (2 voturi)    
      care ajutoare ? (Joi, 17 octombrie 2013, 22:24)

      oneculai [utilizator] i-a raspuns lui georghe

      hai lasa-ma ca m-ai dat pe spate cu banii tai! ce crezi ca tu ca din jegul tau de impozit se platesc ajutoare, pensii sau salarii la 80 % din populatie care oricum nu produce minic util pentru cei din jur ??? visezi nene, si ar fi cazul sa te trezesti (daca vrei sa mergi mai departe bineinteles). hai sa-ti dau un fir : totul e minciuni cu cifre. e destul de clar acuma ? poti sa dormi linistit, impozitele pe care le platesti matale NU SERVESC LA NIMIC decat ca sa te lege de gat mai tare de minciuna aia care se cheama BAN si dupa care alearga ca niste bolnavi mentali 99,9 % din populatie. oamenii astia au dreptate si au mult bun simt. tu mai ai de crescut ...