Victor Ponta, mesaj catre ministri: Sa nu ezitati sa luati masuri de indepartare a oricarei persoane banuite intr-un fel sau altul de fapte de coruptie

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Vineri, 25 octombrie 2013, 14:19 Economie | Energie

Premierul Victor Ponta considera ca anumite cazuri de coruptie aparute in ultima vreme sunt "metehne vechi care se scot cu greu". De asemenea, a cerut ministrilor sa puna la dispozitie, atat procurorilor, cat si presei, toate datele pe care le detin despre aceste cazuri. "O sa va cer tuturor ministrilor, structurilor din subordine sa puneti la dispozitie, in modul cel mai transparent, atat procurorilor, cat si media, daca e cazul, toate datele si sa nu ezitati sa luati masuri de indepartare a oricarei persoane banuite intr-un fel sau altul de fapte de coruptie", a spus Victor Ponta, la inceputul sedintei de guvern de vineri.

Acesta a facut referire si la cazul mitei de 1,4 milioane de euro de la Hidroelectrica. "Legat de anumite evenimente de coruptie, am vazut si actiuni ale Parchetului la Vama Albita, la Politia Pantelimon, la Hidroelectrica. Eu vreau sa anunt ca salut activitatea de combatere a coruptiei in orice zona apare. Metehnele vechi se scot cu greu si cred ca e foarte bine ca orice fel de fapte posibile de coruptie sa fie sanctionate cat mai dur", a afirmat Ponta.

Reamintim ca Tribunalul Bucuresti a emis joi mandate de arestare preventiva pentru 29 de zile pe numele lui Ioan Mihaila, membru in Consiliul de Supraveghere al SC Hidroelectrica SA si consilier al ministrului delegat pentru Energie, acuzat de dare de mita, si Eugen Bradean, director comercial al aceleiasi societati si membru al Directoratului, acuzat de complicitate la luare si dare de mita.

Referatul procurorilor in cazul scandalului de mita la Hidroelectrica arata ca Ion Mihaila, consilier al ministrului Energiei, Constantin Nita, ar fi intermediat mituirea lui Remus Vulpescu (denuntator in dosar, actualmente director de cabinet al ministrului Finantelor) pentru ca acesta sa ia o decizie in favoarea firmei clujene Energon Power and Gas.
Stenogramele arata ca Mihaila, impreuna cu Eugen Bradean (director in Hidroelectrica) i-ar fi promis lui Vulpescu 1,4 milioane de euro pentru a accepta un contract favorabil firmei clujene si defavorabil Hidroelectrica. Bradean spune intr-o convorbire cu Vulpescu ca "presupune" ca si ministrul Constantin Nita e implicat in afacerea Hidroelectrica - Energon si ca cel mai probabil in spatele necunoscutei firme Energon s-ar afla vechii "baieti destepti".

Din Ordonanta de punere in miscare a actiunii penale intocmita de procurori a rezultat ca, in octombrie, Ioan Mihaila i-a promis lui Remus Vulpescu, membru in Consiliul de Supraveghere al SC Hidroelectrica SA, suma de 1,4 milioane euro pentru ca acesta din urma, in exercitarea atributiilor de serviciu, sa voteze favorabil incheierea de catre Hidroelectrica a unui contract bilateral pe patru ani de vanzare a energiei electrice catre firma 'Energon Power and Gas' din Cluj, pentru cantitatea de 7.012.800 MWh (1.157.112.000 lei - aproximativ 262.980.000 euro), acestea reprezentand conditii defavorabile pentru societatea in cauza.

DNA precizeaza ca promisiunea de dare de mita s-a facut cu ajutorul lui Bradean, iar suma promisa urma a fi disimulata sub aparenta unui contract de comision care ar fi fost incheiat de o firma off-shore si firma achizitoare a energiei electrice.

'Potrivit actului constitutiv al companiei Hidroelectrica, puterea de decizie este repartizata intre Adunarea Generala a Actionarilor, Consiliul de Supraveghere si Directorat. Astfel, toate contractele de vanzare a energiei electrice peste cantitatea totala contractata de 500 Giga Watti Ora (Ghw) trebuie aprobate in Consiliul de Supraveghere, din care facea parte Ioan Mihaila. Asemenea contracte sunt supuse anterior avizarii Directoratului din care facea parte si Eugen Bradean', sustin procurorii anticoruptie.


Citeste mai multe despre   






















2179 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    cu precizarea (Vineri, 25 octombrie 2013, 14:27)

    wqph [utilizator]

    Sa nu fie din USL.
    • +5 (7 voturi)    
      probabil ca (Vineri, 25 octombrie 2013, 15:09)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui wqph

      la asta s-a referit cand a zis "...banuite intr-un fel sau altul..."
      ca altfel n-are niciun sens.
      • +4 (6 voturi)    
        Ponta l-a tinut in brate pe Fenechiu... (Vineri, 25 octombrie 2013, 16:25)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Ponta l-a tinut in brate pe Fenechiu... pana la poarta puscariei!

        La articolul despre capcana facuta de Vulpescu lui Constantin Nita, prin implicarea lui intr-un scandal cu spaga de 1,4 milioane, am tipat sus si tare ca este o manevra facu-ta doar pt al matrasi pe NITA!

        Acum o sa asistati fix la executia lui NITA, pentru ca sa iasa bine raportul pe justitie!

        Mafia se spala pe maini, si executa pe cine nu vrea sa asculte ordinele si sa semneze!

    • +6 (8 voturi)    
      Domnule primministru... (Vineri, 25 octombrie 2013, 15:24)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui wqph

      daca chiar crezi in ce spui... da-l afara pe Dragnea! Si nu mai votati impotriva darii pe mana justitiei a parlamentarilor!
      Astea sunt jocuri de imagine!
    • +6 (8 voturi)    
      si nici ministru (Vineri, 25 octombrie 2013, 15:38)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui wqph

      guzganian nu a fost demis, si-a dat demisia de onoare, dupa ce senatul l-a siustras unei anchete penale... ce mai onoare, ce mai ministri, ce mai premier!
  • +7 (11 voturi)    
    de acord (Vineri, 25 octombrie 2013, 14:35)

    mariage [utilizator]

    dar ce te faci cu nita? sau aici nu se pune, asta este ministru
  • +5 (5 voturi)    
    conform link de mai jos se poate (Vineri, 25 octombrie 2013, 14:35)

    un domn [utilizator]

    lupta impotriva "cocalarilor" totul e sa fie Vointa, felicitarile mele Polistitului !!! http://www.youtube.com/watch?v=6pu1bSveWM8
    • +5 (7 voturi)    
      chiar daca e off topic (Vineri, 25 octombrie 2013, 15:05)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      nu trebuie sa fi VP aka prim ministru sa poti lua mnasuri..important este SA VREI !!!
  • +5 (5 voturi)    
    de la ce nivel? (Vineri, 25 octombrie 2013, 14:36)

    periscop [utilizator]

    ...
  • +10 (12 voturi)    
    Sarcina data in fuga! (Vineri, 25 octombrie 2013, 14:38)

    hotnewsfil [utilizator]

    In timp ce ministrii participanti la sedinta, se buluceau in fata usii de iesire din sala, fiind deja cu spatele la Ponta, acesta le-a strigat precipitat ; 'Alo, uitasem sa va spun, sa nu ezitati sa luati masuri de indepartare a oricarei persoane banuite intr-un fel sau altul de fapte de coruptie'.
    Ministri au continuat sa iasa, impasibili,cu spatele la Viorel.
    Unul singur i-a raspuns lui Viorel, fara ramanand cu spatele : 'Bine, bine!'
  • +13 (15 voturi)    
    Sigur (Vineri, 25 octombrie 2013, 14:40)

    omezu [utilizator]

    Gen cum ai facut tu cu Dragnea? :)) Praf!
  • +9 (9 voturi)    
    A ramas si un caz de plagiat... (Vineri, 25 octombrie 2013, 14:42)

    Bwana [utilizator]

    Daca tot veni vorba! Sau mai bine unul de musamalizare a ministrului educatiei!
    Sau astea nu se pun..ca sunt prea vechi si s-a intarit pasta pe copy-paste!
  • +6 (6 voturi)    
    PT ANAF (Vineri, 25 octombrie 2013, 14:43)

    sipu [utilizator]

    ANAF-ul ar trebui sa incerce un control la firmele care au SPONSORIZAT USL-ul sigur o sa ai-va succes,dar acolo SIGUR NU SE POATE.
  • +9 (9 voturi)    
    Foarte tare ! (Vineri, 25 octombrie 2013, 14:44)

    Tescovin [utilizator]

    Adică un ministru e încurajat să-l zboare pe orice funcționar din minister despre care doar se bârfește la o cafea că ar fi primit plocon o gâscă, în schimb ministrul însuși poate sta liniștit în post în vreme ce procesul lui de corupție e în plină desfășurare.
  • +9 (9 voturi)    
    hai nu mai spune! (Vineri, 25 octombrie 2013, 14:45)

    o_oarecare [utilizator]

    Bai Ponta, zau?! Cand a venit Borza sa-ti spuna de noii baieti destepti, ce-ai facut? N-ai facut nimic. Vezi ce dracu' faci cu guvernarea aia , ca nu-ti iese. Greu nu? Nu era mai bine in opozitie , toata ziua dadeai din clanta la televizor si nu trebuia sa performezi in nimic. Sa te puna dracu'sa maresti cota de 16 la suta , ca-ti zboara guvernul!
  • +9 (9 voturi)    
    desigur (Vineri, 25 octombrie 2013, 14:47)

    snowflake [utilizator]

    Lupta asta anticoruptie se opreste la ministri pentru ca atunci cand e vorba de subalternii directi ai lui ponta, adica ministri, trebuie mai intai sa existe o hotarare judecatoresca si abia apoi respectivul va fi remaniat (vezi fenechiu). De altfel ponta e bun de gura dar practica il omoara.
  • +9 (9 voturi)    
    Naivitate (Vineri, 25 octombrie 2013, 14:55)

    mos ion roata [utilizator]

    Pai ministrii au venit la conducere cu alai cu tot tocmai pentru a smenui tot ce mai e de smenuit in tara asta.E cel putin o copilarie sa crezi ca un ministru isi va indeparta vreodata din proprie initiativa smecherii din jurul sau .
  • +10 (10 voturi)    
    pai cu tine trebuie sa inceapa (Vineri, 25 octombrie 2013, 15:03)

    mnicku [utilizator]

    .
  • +12 (12 voturi)    
    Super (Vineri, 25 octombrie 2013, 15:03)

    skanda7 [utilizator]

    Aha, deci urmeaza demisia in bloc a USL.
  • +1 (1 vot)    
    sau mai bine... (Vineri, 25 octombrie 2013, 15:06)

    max# [utilizator]

    banuite de a investiga fapte de coruptie.
  • +7 (7 voturi)    
    HAHAHA (Vineri, 25 octombrie 2013, 16:00)

    Florin Cj [utilizator]

    Da-te drq, ca hazliu mai esti tu Viorele!

    Banuiesc ca asta cu indepartarea si a celor "banuiti" se aplica doar de la ministri in jos. In rest toti is curati ... ministrii, prim ministrii, vice-priministrii, etc.
  • +5 (5 voturi)    
    you first!! (Vineri, 25 octombrie 2013, 16:24)

    oho [utilizator]

    ce ar fi sa incepi cu tine..sa te indepartezi tu primul!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    ptiu, sa nu te deochi (Vineri, 25 octombrie 2013, 16:57)

    Razvan_M [utilizator]

    Da' daca te banuiesc chiar pe tine de coruptie, unde te indeparteaza?
  • +2 (2 voturi)    
    nu-mi vine sa cred (Vineri, 25 octombrie 2013, 17:48)

    draq [utilizator]

    gata, va faceti bagajele si plecati?
  • +2 (2 voturi)    
    daca il iau in serios incep cu (Vineri, 25 octombrie 2013, 18:12)

    __alex__ [utilizator]

    el si urmatorul pe lista ce tatal socru, ilie sirbu, raspopitul.
  • +2 (2 voturi)    
    cu cine (Vineri, 25 octombrie 2013, 20:31)

    gogoasaG [utilizator]

    Daca fac asta cine mai ramane in guvern sau in aparatul administrativ?
  • 0 (0 voturi)    
    Si atunci ce faceti?! (Sâmbătă, 26 octombrie 2013, 8:47)

    John M. [utilizator]

    Plecati toti acasa?!