Raport al Curtii de Conturi: CEZ, EON si ENEL nu au investit in modernizarea companiilor de distributie din fondurile proprii, ci din banii filialelor pe care le-au cumparat

de CP     HotNews.ro
Vineri, 15 noiembrie 2013, 13:16 Economie | Energie

Un raport al Curtii de Conturi arata ca CEZ, EON si ENEL au cumparat filialele Electrica, promitand ca vor investi sute de milioane de euro in retehnologizare, se arata intr-un articol publicat de Gandul. Potrivit acestuia, ancheta Curtii de Conturi a dezvaluit ca de fapt CEZ, EON si ENEL au investit in modernizarea filialelor Electrica, dar nu din fondurile proprii, ci din banii produsi de filialele pe care le-au cumparat. Un alt aspect constatat de Curtea de Conturi este ca pretul energiei electrice nu ar fi trebuit sa creasca daca cele trei companii isi respectau promisiunile. In aceste conditii, statul roman are de recuperat de la companiile CEZ, EON si ENEL 2 miliarde de euro.

Banii reprezinta penalitati pentru ca cele trei companii nu si-au respectat angajamentele asumate in contractele de privatizare a cinci filiale Electrica.


Constantin Nita, ministrul delegat pentru energie, a criticat, recent, foarte dur activitatea de dupa privatizare a companiilor de distributie a energiei electrice. "Vreau sa fac un apel: aceste companii sa-si revizuiasca politica de distributie a energiei electrice in Romania", a spus Nita in cadrul unui forum pe tema energiei. Ministrul sustine ca societati precum E.On, Enel si CEZ nu au realizate investitiile asumate prin contractele de privatizare. Constantin Nita a mai spus ca aceste companii externalizeaza profiturile si internalizeaza cheltuielile. Nita nu a precizat care este valoarea profiturilor exportate. Companiile de distributie se afla in proces cu Electrica din cauza neindeplinirii obligatiilor asumate.  

"Sunt companii la care ne asteptam ca, prin privatizarea lor, calitatea serviciilor sa creasca. Acest lucru nu se intampla. Cele mai multe reclamatii le avem de la companiile private, fata de calitatea serviciilor facute, de comportamentul fata de consumatori. Este timpul ca aceste companii sa se alinieze la standardele europene", a spus Nita. "Intelegem sa exportam profiturile si internalizam cheltuielile pentru ca profiturile sa fie scoase din tara, dar lucrurile acestea nu trebuie facute in detrimentul consumatorilor. Nu mai vorbim ca aceste companii nu pot si nu vor sa se preocupe de energia necesara pentru capacitati noi, locuinte noi", a adaugat ministrul.

Acesta a precizat ca sunt foarte multi bani de incasat de la aceste companii, iar faptul ca se afla in proces cu Electrica este o dovada ca "nu si-au facut treaba". In luna iulie, Gabriel Dumitrascu, seful Directiei de privatizare din Departamentul pentru Energie, a declarat ca pretentiile companiei Electrica ajung la 1,5-2 miliarde de euro. De altfel, au demarat si niste procese care au ajuns la curtile de arbitraj, a mai spus Dumitrascu.

Pe de alta parte, companiile vizate considera ca penalitatile nu se ridica la mai mult de 500-700 milioane de euro. "Cei vizati vin in aparare cu un alt mecanism de calculare a penalitatilor", a spus Dumitrascu.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

3304 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    concluzia!? (Vineri, 15 noiembrie 2013, 13:20)

    sabo [utilizator]

    preluarea inapoi la stat!
    aceasta ar fi just!
    • +2 (2 voturi)    
      Ar trebui sa fie o taxa unica de racordare (Duminică, 17 noiembrie 2013, 0:14)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui sabo

      Sau maxima macar. Sunt cetateni care stau de 3-4 ani cu casele neracordate la reteaua electrica pentru ca nenorocitii le cer si 50.000 euro pentru racordare
  • +7 (7 voturi)    
    investitii?? (Vineri, 15 noiembrie 2013, 13:27)

    methylique [utilizator]

    Si ce investitii...
    Au inlocuit stalpi grosi, solizi, care nu dadeau semne de uzura (chiar daca erau vechi) cu stalpi noi, mai subtiri si mai scurti.
    Si plantati mai des, dublu fata de ceilalti.
    La stalpii vechi cablurile erau plasate sus in creasta stalpului, unde n-aveai cum sa ajungi, cu macara sau pompa de beton, la astia noi sunt mai jos.

    Apoi, majoritatea stalpilor vechi au ramas pe loc, cu piesele de ceramica sparte. Iar ceilalti au fost "subtilizati" de cunoscatori si sparti pentru fierul beton exceptional pe care il aveau in ei.
    • +4 (4 voturi)    
      apanova la fel (Vineri, 15 noiembrie 2013, 13:51)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui methylique

      poate as afce rost Oprescu de bani ptr austostrada..cum ii spunea ?..inelara )))) din bucuresti..pe ei pe apa nova !!!
  • +3 (7 voturi)    
    ce surpriza...:) (Vineri, 15 noiembrie 2013, 15:29)

    UnCititor [utilizator]

    Dragi cititori,

    niciun "investitor" nu a venit cu investitii in Romania; doar au stopat furturile. Au investit cate ceva si pe aici, dar au avut grija sa repatrieze profiturile.

    Se numeste taxa de protectie pentru NATO, UE etc.

    La fel si in IT, la fel si in banking.

    Acum...domnul Ponta le arata ca stie si le recomanda sa accepte noile taxe. Simplu? s-a inteles? :)
    • 0 (0 voturi)    
      Dar domnul Boc (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 10:53)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui UnCititor

      ce le-a recomandat?
  • +5 (5 voturi)    
    lasa ca platesc prostii de alegatori (Vineri, 15 noiembrie 2013, 15:35)

    bogdanlungu [utilizator]

    pai de-asta cresc accizele la benzina pentru ca CEZ nu e prost sa plateasca. nu or sa recupereze in veci banii de la CEZ.
  • +7 (7 voturi)    
    bani luati pe nedrept din buzunarul omului... (Vineri, 15 noiembrie 2013, 15:35)

    artistul000 [utilizator]

    care statul incearca sa-i recupereze acum ...

    "Un alt aspect constatat de Curtea de Conturi este ca pretul energiei electrice nu ar fi trebuit sa creasca daca cele trei companii isi respectau promisiunile"

    Sa presupunem prin absurd ca acei 2 mild de Euri vor fi recuperati de stat de la aceste companii... nu ar trebui apoi acesti bani sa ajunga acolo de unde au fost luati initial? In buzunarul cetatenilor care au platit in plus...
    Nu stiu cum ... prin scutirea de anumite taxe pe care omu tot trebuie sa le plateasca...pana se stinge suma respectiva...

    altfel ... romanul tot furat ramane ...fie de cele de mai sus, fie de stat.
  • +9 (9 voturi)    
    Ce pazeste Curtea de Conturi de 20 de ani !!! (Vineri, 15 noiembrie 2013, 15:37)

    andreesanu [utilizator]

    Daca Curtea de Conturi si-ar fi facut datoria ,daca ar fi verificat cum si-au respectat Contratele de vinzare -cumparare toate companiile care au cumparat active in procesul de privatizare ,azi Romania avea inca industrie si avea locuri de munca pentru tineret .
    Majoritatea celor care au cumparat n-au adus un leu,au stors tot ce puteau,n-au investit un leu ,n-au modernizat fabricatiile,n-au construit nimic,au trecut reviziile reparatiile la capitolul investitii falsificind documente,aici este vinovat si AVAS ul care a acceptat orce hirtie fara verificare.Intr-o cirdasie criminala toti s-au facut ca nu vad inclusiv sindicatele care au girat documentele.
    • 0 (2 voturi)    
      Curtea de Conturi (Vineri, 15 noiembrie 2013, 17:23)

      naica [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      Nu stiti de cine-i condusa?Ce sa-i ceri acestui ins rasuflat decat demisia?Dar cine sa i-o ceara?Plagiatorul,niciodata.El le are cu majorarea taxelor si inventarea altora noi.
  • -1 (3 voturi)    
    Nu prea inteleg (Vineri, 15 noiembrie 2013, 18:42)

    Chianti [utilizator]

    Ce reclama de fapt Curtea de Conturi?

    Cum adica au facut investitii in modernizare, dar din banii companiilor??? Pai daca ai vindut compania X, banii produsi de compania X nu sunt ai noului proprietar, ai cui sunt? Daca i-a investit in modernizare, nu inseamna ca a renuntat la profit/dividende pentru a moderniza propria companie? Argumentul, cel putin prezentat asa, este stupid.

    Apoi cum sa faci investitii fara sa creasca preturile? Pai cum recuperezi atunci investitia? Ok, sa zicem ca noile echipamente au fost mai eficiente energetic, dar ele au costat bani. Acei bani investiti trebuie amortizati de-a lungul duratei de viata a investitiei. Asta inseamna un cost suplimentar in contabilitate care se reflecta in baza reglementata a activelor.

    Pina si un student la ASE stie aceste lucruri. "Argumentele" Curtii de Conturi sunt puerile la modul in care sunt prezentate in acest articol.

    PS. Ca sa preintimpin postari stupide, mentionez ca nu lucrez pt nici una din firmele din articol!
    • +1 (1 vot)    
      Bai nea Caisa, (Sâmbătă, 16 noiembrie 2013, 10:55)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Chianti

      invrestitiile trebuiau facute din capital adus,nu din castigurile facute prin majorarea tarifelor,asa era in ontractul de privatizare!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Mda... (Duminică, 17 noiembrie 2013, 0:07)

    Ann_Action [utilizator]

    Poate lucrezi la Apa Nova, ca si ei folosesc aceeasi reteta a investitiilor minime din buzunarele oamenilor, carora nu ezita nici sa le opreasca apa si pe care ii da pe mana recuperatorilor atunci cand sarmanii nu mai tin pasul cu facturile lor obscene, cu penalitati mai mari decat consumul! I-au innebunut pe bucuresteni, care nu viseaza decat sa se separe de vecinii "rau platnici", imbogatind cu lucrari de bransare separata tot pe Apa Nova si incurcand traficul in oras! 3000 de euro dau pe distractia asta, nedandu-si seama ca nu ar trebui sa existe rau platnici la APA, cand statul o si ofera gratuit timp de sase luni pe an (din ordinul disperat al lui Oprescu, depasit total de un adversar corporatist atat de acerb si opac ca Apa Nova). Apa Nova factureaza aiuritor de mult si aduce profituri foarte mari actionarilor prin filialele din Bucuresti si Ploiesti! Iar FMI-ul o mai da si exemplu de "privatizare reusita"! O rusine...