OMV considera ca introducerea taxei de 1,5% pe constructii speciale este "un semnal prost pentru investiţii". Vezi cum comenteaza Victor Ponta aceasta declaratie

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Vineri, 22 noiembrie 2013, 20:06 Economie | Energie

​Introducerea taxei de 1,5% pe construcţii speciale reprezintă "un semnal prost pentru investiţii" şi va reduce profitabilitatea OMV Petrom, a declarat vineri directorul financiar al grupului austriac de petrol şi gaze OMV, David Davies, potrivit Mediafax. Intrebat cum comenteaza aceasta declaratie, premierul Victor Ponta a spus ca nu exista un semnal mai prost pentru investitii decat faptul ca a Curtea Constitionala s-a decis ca este neconstitutionala Legea privind aprobarea Memorandumului cu Rompetrol.

Afirmatia reprezentantilor OMV este una dintre cele mai dure declaratii ale companiei austriece la adresa politicilor Guvernului.

"Este un semnal prost pentru investiţii. Practic te determină să nu mai investeşti. Va avea un impact negativ asupra profitabilităţii Petrom şi a capacităţii de a investi. Unele proiecte de investiţii vor pica sub pragul de rentabilitate pentru că ţi se reduce randamentul cu 1,5%. Suntem în curs de evaluare a impactului financiar al acestei taxe. Suntem foarte îngrijoraţi. Ne va afecta abilitatea de a investi", a spus Davies într-o conferinţă susţinută la Viena, relateaza Mediafax.

"Ce semnal mai prost pentru investițiile din România, decât faptul că o companie mare se înțelege cu Guvernul, că după aceea Parlamentul votează legea, că la Curtea Constituţională se spune că-i constituţional, după care, după şase luni, la cererea preşedintelui, Curtea Constituţională îşi schimbă propria decizie. Mai rău decât atât, iertaţi-mă, mi-e greu să-mi imaginez ceva.(...)", a raspuns Ponta comentand declaratia reprezentantilor OMV.

La insistentele jurnalistilor sa comenteze strict declaratia reprezentantilor OMV, Ponta a raspuns in felul urmator: "Astea vă spun. Astea sunt semnalele pe care putem să le dăm, că, totuşi, când vrei să faci proiecte importante, la un moment dat cineva te opreşte".

Impozitul pe constructii speciale de 1,5% care va fi introdus din ianuarie 2014 va fi aplicat asupra valorii contabile brute, nu nete. "Valoarea de inventar brută, în evidenţa contabilă a fiecărui operator economic", a spus Chitoiu. Impozitul pe constructii se calculeza prin aplicarea unei cote asupra valorii constructiilor existente in patrimoniul contribuabililor la data de 31 decembrie a anului anterior.

Impozitul va fi aplicat pentru constructii precum centrale hidroelectrice, statii si posturi de transformare, statii de conexiuni, centrale termoelectrice si nuclearo - electrice, piste si platforme, sonde de titei, gaze si sare, rampe de incarcare - descarcare, cosuri de fum si turnuri de racire, iazuri pentru decantarea sterilului, helestee, iazuri, bazine; ecluze si ascensoare; baraje, jgheaburi pentru piscicultura, infrastructura transport feroviar, infrastructura drumuri: alei, strazi, autostrazi, cu toate accesoriile necesare (trotuare, borne, semne de circulatie, marcaje, etc), linii si cabluri aeriene de telecomunicatii (stalpi, circuite, cabluri, traverse, console), platforme, turnuri si piloni metalici pentru antene de radiofonie, telefonie mobila, radio, tv, lacuri artificiale de acumulare, constructii pentru transportul energiei electrice, canale de irigatii.

Impozitul asupra valorii constructiilor se datoreaza incepand cu 1 ianuarie 2014 iar calculul si declararea acestuia se efectueaza de catre contribuabili anual, pana la data de 25 mai, inclusiv, a anului pentru care se datoreaza impozitul. Plata se efectueaza in doua rate egale, pana la data de 25 mai si 25 septembrie, inclusiv.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4626 vizualizari

  • +23 (25 voturi)    
    La cata minte are Ponta (Vineri, 22 noiembrie 2013, 20:27)

    Wanheda [utilizator]

    El e in stare sa declare public ca limitarea sau lipsa spagilor ar fi un semnal prost pt economie.
    Ii spun eu ceva valabil de cand s-a inventat banul, taxele mari si multe, fiscalitatea excesiva ... astea-s primele cifre la care se uita un investitor.
    Da' am uitat, universul lui Ponta e mic, se rezuma la Mosia Romania si cei 4 milioane de asistati, votaci pe un kil de faina si o halba de bere.
  • +15 (17 voturi)    
    Se vede ca a plagiat (Vineri, 22 noiembrie 2013, 20:32)

    oilman [utilizator]

    Ca jurist, Ponta ar fi trebuit sa inteleaga decizia CCR. Nu sa mint comparind cu deizia din vara - nu acelasi lucru. Pentru un mincinos care nci macar nu a fost in stare sa plagieze singur teza de doctorat si a folosit probabil o studenta sa-i dea cu copy /paste, nu e de mirare. O rusine nationala. Acum un CFO de la o multinationala ii spune ca omoara investtiile - cea cee evident - si Ponta ii da cu Rompetrol. Unde problemele au fost create de conditiile in care in timpul guvernului Nastase a fost aprobata creanta de 600 mil. care il scotea atunci pe Patriciu din rahat. Vorbim de 2004.
  • +16 (18 voturi)    
    Ca la sah (Vineri, 22 noiembrie 2013, 20:38)

    Miscarea Focul Dacic [utilizator]

    Victor Ponta face in aceasta perioada inca o mutare pe tabla de sah a politicii romanesti, cobform strategiei pusa la punct cu cei doi locotenti ai sai, la fel de malefici ca si el de altfel: Sarbu si Dragnea.
    Este clar ca mutarea il vizeaza tot pe vesnicul...Traian Basescu.
    Atat cu Rompetrolul cat si cu Bugetul.
    In ceea ce priveste ultimul aspect, il ameninta practic pe Presedinte, intr-un mod cat se poate de mafiot. Si anume, ii transmite foarte fin, faptul ca daca nu-i va aproba Bugetul si-l va trimite din nou in Parlament pensionari vor suferi din nou din cauza lui. Cred insa, ca si de data asta, Ponta și-a facut calculele gresit. Basescu iar o sa-i dea sah. Si nu mai este mult pana vine si.... matul. Cat despre Rompetrol CCR si-a facut treaba si nu a lasat sa se petreaca sub ochii ei, din nou, o mare nedreptate pentru acest popor care este furat in fiecare zi. Ponta ...pregateste-te de ...sah mat!
  • +14 (16 voturi)    
    Ai-ai-ai (Vineri, 22 noiembrie 2013, 21:04)

    rad_prostii [utilizator]

    Cel mai prost semnal este ca a venit usl la putere si poporul este cel mai vinovat.

    Cel mai prost semnal este ca ponta declara ca e bine sa incalcam constitutia, numai ca sa le facem pe plac lui si baronilor lui.

    Cel mai prost semnal este ca avem un prim ministru total incompetent, golan si mincinos. Am pomenit de furt?

    Cel mai prost semnal este ca de cand au venit la guvernare au distrus tot ce era cat de cat stabil, ne indreptam spre faliment, investitorii pleaca, somajul atinge un nou record, saracia creste si avem un popor care urmareste pasiv cum singurul om, Basescu, lupta pt. viitorul lor. Cum se numeste asta?
  • +7 (9 voturi)    
    ce reactie poate avea un prieten al chinezilor (Vineri, 22 noiembrie 2013, 21:29)

    mihaiff [utilizator]

    ce stie el despre economia de piata? mai nimic. probabil nici nu il intereseaza prea mult.
  • +9 (11 voturi)    
    despre ce discutam (Vineri, 22 noiembrie 2013, 21:33)

    methalman [utilizator]

    Ce a fost intrebat si ce a raspuns. Intrebarea a fost ce parere are de declaratia managerului general OMV cu privire la impozitarea cu 1.5 % a constructiilor speciale iar el raspunde tot cu decizia CCR.
    Poate cineva sa imi recomande unde pot gasi declaratiile lui ponta in format video? Am inteles ca a fost total pe langa ca de obicei cu diferenta ca de data asta jurnalistii au avut dorinta sa il puna in situatii incomode :)
    • +7 (9 voturi)    
      nu te mai mira nimic (Vineri, 22 noiembrie 2013, 22:43)

      florinelul [utilizator] i-a raspuns lui methalman

      ar fi fost ironic sa raspunda cum a facut-o la intrebarea referitoare la decizia CC privin Rompetrol, ca "se teme pentru locurile de munca". asta daca tot a facut referire la CC.
    • 0 (4 voturi)    
      asta cere piata! (Sâmbătă, 23 noiembrie 2013, 9:48)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui methalman

      Si pe mine m-a socat aiureala asta, pe bobor il intereseaza mai putin daca Ponta reuseste sau nu sa il dea jos pe "dictatorul Basescu si CCR aservita lui", dar il intereseza mult daca la anul investitiile scad dramatic iar economia, care si asa merge prost, o ia la vale de tot!
      Totusi, nu cred ca Ponta este nebun sau cretin. Daca nu era un bun politician, nu ajungea in functia asta!
      Sigura explicatie logica este ca asa i-au spus analistii pedesere, au facut cercetari si sondaje si au ajuns la concluzia ca asta vrea poporul, sa fie taxe cit mai mari si sa fie sugrumat prin impozite aberante si intreprinderile care mai functioneaza. Stiu ca este absurd, dar altfel nu imi explic ...
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns CrisoanM (Joi, 28 noiembrie 2013, 13:47)

        LiviuDrula [anonim] i-a raspuns lui hot news

        Ceace nu crezi este ăperfect adevarat si Ponta o demonstreaza in fiecare zi Ca nu e un politician s-a convins aproape toata lumea care gandeste cat de cat si se va refleca in voturi prin caderea USL
  • +8 (10 voturi)    
    prim minciunosul (Vineri, 22 noiembrie 2013, 21:52)

    timp tamp [utilizator]

    1. CCR nu a dclarat neconstitutionla memorandumul(vezi iunie) ci legea prin care viorel fugea de raspundere.
    2. despre ce investitii de 1 miliard vorbeste prim minciunosul? La pct 2.3 se vorbeste despre ipotetice investii de 1 miliard in urmatorii 7 ani si doar la 2.5 se vorbeste despre un fond de 150 milioane, dar atentie!!!! la 3.1 se spune ca profitul este insusit de Rompetrol!!!! pana la recuperarea celor 150 de milioane si doar dupa aceea, romania va incasa 20% din profit cf. contributie sale de 30 milioane din cei 150 milioane.
    cat despre cele 200 milioane este vb de plat a 27% de actiuniunile romniei, din care 25 milioane reprezinta plat pentru dobandirea dreptului majoritar de vot de catre rompetrol
  • -7 (11 voturi)    
    hmm (Vineri, 22 noiembrie 2013, 23:10)

    Mazeta [utilizator]

    Unde putem facem donații pentru OMV?
    • +3 (5 voturi)    
      hmm (Sâmbătă, 23 noiembrie 2013, 16:51)

      kofa [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      La prea sinucisul Nastase,el a vandut Petrom,el aduna donatiile pentru asistati votanti usl.
  • +2 (6 voturi)    
    OMV sa-si vada de lungul nasului (Sâmbătă, 23 noiembrie 2013, 5:55)

    alex1234 [utilizator]

    OMV sa-si vada de lungul nasului
    ca e complice la furtul Petrolului Romanesc
    furt organizat de Adrian Nastase

    Pentru o fapta similara de complicitate "la pagubirea statului Roman" dar cu un prejudiciu adus
    statului de zeci de mii de ori mai mic , Gigi face 2 ani puscarie.

    Cu un miliard de euro profit luat pe gratis in fiecare an
    (OMV a platit Doar 600milioane initial si-atat) asa ca OMV-ul trebuie sa aibe mult tupeu sa mai deschida gura in tara asta...

    Mai devreme sau mai tarziu procesul furtului Petrolului Romanesc cu OMV acuzat de complicitate la acest furt, va incepe...(a se vedea si Raportul Comisiei Paralamentare pe aceasta tema, raport ingropat de 10 ani de paralamentul Romaniei si nediscutat niciodata in plen).

    Alo DNA?
    Taiati fratilor frunza la caini acolo in continuare
    si faceti-va ca nu vedeti furtul aurulu, a petrolului si a gazelor romanesti...eu sa lucrez acolo si sa se intample toate astea fara ca nimeni sa ancheteze m-as fi dus de mult acasa ...
    Cum e posibil ca Statul Roman sa fie devalizat: si cineva sa cumpere tot petrolul statului cu doar 600 de milioane EU , petrol care da un profit anual de 1 miliard de euro , si voi sa nu ridicati un deget?
    Si asta ii numai partea vizibila a afacerii....
    Sau cum e posibil sa se dea pe gratis licenta aurului romanesc sau cum e posibil sa luam noi 6% din 100% aurul care ne apartine etc...etc..., si voi sa nu ridicati un deget?

    Rusine si Serviciilor Secrete Romanesti care n-au impiedecat acestec hotii...trebuia baieti sa plecati toti acasa a doua zi dupa ce ati lasat sa se intample asa ceva in tara noastra: sunteti pusi acolo pe post de caini de paza la stana...si se pare ca nu mai pazeste nimeni stana asta...demult.

    Cat despre clasa noastra politica care s-a pretat si se preteaza la asa ceva ...nu mai e nimic de zis decat sa ne fie rusine la toti ca nu putem ca natie de 23 de ani sa ne alegem un conductor cinstit si patriot.

    O sa ne blesteme copiii si urmasii nostri pentru ce s-a-ntamplat.
  • 0 (2 voturi)    
    am o nedumirire.... (Sâmbătă, 23 noiembrie 2013, 9:47)

    luci30 [utilizator]

    la un an de la achizitionare OMV raporta un beneficiu de 80mil euro(deci dupa ce au platit toate costurile).tot de atunci nu am mai primit nici un divident de la actiunea(1) pe care am bagat-o la PETROM.De ce?
  • -1 (1 vot)    
    OMV (Luni, 25 noiembrie 2013, 9:38)

    BibicuIonescu [anonim]

    OMV mai bine si-ar tine botu, dupa pomana primita de la nastase, dan ioan popescu si PSD in general mai bine ar scadea pretu la carburanti si nu ar mai anunta profit de miliarde. Ce mortii vostri ma nene mancati cu 7 guri ??? tot in 4 scanduri o sa plecti din lumea asta credeti ca sunteti nemuritori sau ce ??? Ia sa va adud cum faceti bine social cum ridicati niste clinici de sanatate pentru pensionari (gratis) cum sustineti oamenii care au nevoie de operatii costisitoare in strainatate, cum renovati scoli cum construiti niste case pt napastuitii de innundatii sau alte asemenea, si mai lasati profitul ala de miliarde !!!! - ca banii astia se fac pe munca, banii, petrolul si inastalatiile noastre ale ROMANILOR pe care le-ati acaparat voi cu o mare shpaga data pe timpu lu nastase. Aveti cumva parerea ca sa uita chestia asta ?????