Constantin Niţă: Vom construi un nou tip de reactor nuclear in valoare de 1 miliard de euro

de CP     HotNews.ro
Miercuri, 18 decembrie 2013, 18:32 Economie | Energie

Constantin Nita
Foto: AGERPRES
Ministrul delegat pentru Energie, Constantin Nita, a anuntat miercuri, ca va fi demarata o investitie in valoare de circa un miliard de euro in vederea construirii unui nou tip de reactor nuclear in domeniul energetic, informeaza Mediafax. Investitia va fi derulata pe o perioada de 15-20 de ani la Mioveni.

Proiectul va fi realizat din fonduri europene. "Guvernul sprijina acest proiect si speram ca in perioada urmatoare sa gasim sursele de finantare, atat interne, cat si din fonduri europene", a declarat Nita intr-o conferinta de presa.

Proiectul va fi realizat de Regia Autonoma de Tehnologii pentru Energia Nucleara - Sucursala Instititul de Cercetari Nucleare Pitesti, Ansaldo Nucleare si ENEA.

"Ansaldo a lucrat pentru U1 si U2 si sunt convins ca vor avea o contributie importanta si pentru U3 si U4. ENEA are un rol important in progresul celeia de-a patra generatii nucleare. Tehnologiile aduc progres. Romania isi pastreaza optiunea pentru energia nucleara", a mai spus Nita.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

9678 vizualizari

  • +22 (34 voturi)    
    M-ai omorat! (Miercuri, 18 decembrie 2013, 18:45)

    gussy [utilizator]

    Eu credeam ca romanii sunt cei mai buni in materie de tunuri, nicidecum de reactoare!
    Sau domnul ministru se gandeste la un tun de un miliard...
    Un miliard la inceput, desigur, cum ar spune un fost premier.In 15-20 de ani puteti inmulti suma initiala cu numarul anilor pentru a afla rezultatul dorit.
    • +8 (20 voturi)    
      Romania arunca 880 MW chiar acum (Miercuri, 18 decembrie 2013, 19:25)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui gussy

      Chiar in momentul cind scriu, Romania arunca 880 MW (peste puterea de 700 MW a unui reactor de la Cernavoda). Nu avem consum. Producem prea mult.

      La ce o mai fi nevoie de un nou reactor si acela facut sa arda uraniu imbogatit de import (Romania nu are voie sa-l produca). Este mai mare daraua decit ocaua. Dupa ce ca vom cheltui 1 miliard pe reactor mai trebuie sa si cumparam, la cit nu face, combustibil pentru el.

      Vezi situl transelectrica:
      http://www.transelectrica.ro/widget/web/tel/sen-grafic/-/SENGrafic_WAR_SENGraficportlet
      (Selectati optiunea Genereaza Tabel)
      • +4 (4 voturi)    
        arunca sau exporta? (Miercuri, 18 decembrie 2013, 21:47)

        titirica [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        ia fa o analiza cu alte cateva link-uri ...
      • +1 (5 voturi)    
        Nu conteaza doar consumul (Miercuri, 18 decembrie 2013, 22:14)

        RazvanPetrescu [anonim] i-a raspuns lui dumitrica

        Cu 1-2 reactoare nucleare in plus se poate reduce productia de energie din hidrocarburi si carbune, plus ca e mai ieftina, deci are sens.
        Sunt de acord ca ar trebui mers tot pe tehnologie CANDU, nu avem noi bani de riscat pe tehnologii noi
        • +1 (5 voturi)    
          Mai baieti (Joi, 19 decembrie 2013, 9:55)

          ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui RazvanPetrescu

          noi avem nevoie de 6 mii de megavatii si producem acum vreo 8 sau 9. Oricum avem un surpus pe care nu-l putem da la bulgari pentru ca si ei au vreo 2 mii de megavati in plus. Se mai construiesc capacitati ecologice: panouri, centrale eoliene, in prostie (stimulati de certificatele verzi), iar consumul scade pe zi ce trece. Energia atomica e cea mai periculoasa, incidenta cancerului in apropierea este de 2 ori si jumatate mai mare decat in rest, iar gradientul scade si dispare la cateva sute de Km de centrala. Plus ca minereul se transporta pe cai ferate. Hai sa cheltuim bani si sa ne imbolnavim de cancer ca asa vrea guvernantul. Va spun eu, aici e vorba de spaga grasa. Iar in fata spagii nu rezista nici un fel de considerente economice sau de mediu.
          • +1 (1 vot)    
            si in coreea de nord e nirvana (Vineri, 20 decembrie 2013, 12:28)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

            1. energia electrica se poate exporta, daca se doreste.. ucraina, moldova, ungaria, serbia..
            2. energia electrica poate fi folosita in loc de gaze sau combustibili fosili in anumite circumstante, reducand dependenta de importuri scumpe.
            3. daca ar fi adevarat ce spui (radiatia dispare abia la cateva sute de km de centrala), ar trebui sa vezi influenta macar la 2-3 km de centrale? du-te si masoara... au mai masurat si altii. minciunile astea aparent inofensive pot crea panica in randul celor mai saraci cu duhul
      • 0 (6 voturi)    
        ... (Joi, 19 decembrie 2013, 0:31)

        adonis84 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        1 Miliard pentru dezvoltarea unui reactor intr'adevar pare putin poate insa pana cand sa stam "la mila" altora, sa cumparam tot de afara? De sa nu vindem si noi daca au un proiect fezabil? Chiar daca nu il fac cu 1 miliard macar se creeaza niste locuri de munca cu fonduri europene.
        • +1 (1 vot)    
          haha (Joi, 19 decembrie 2013, 11:07)

          jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui adonis84

          zi tu un proiect fezabil al vreunei companii de stat romanesti si dupa aia avem tot timpul din lume pentru povesti!
      • +1 (1 vot)    
        stai linistit (Joi, 19 decembrie 2013, 8:14)

        catelu [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        C Nita i-a scris lui M Craciun sa-i aduca un lego si a cerut reactor nuclear. Nu stie ca nu se fac, si probabil va primi o masinuta oricum...
        Doar nu crezi ca sunt in stare pacalicii astia sa finanteze un proiect adevarat!
      • +1 (1 vot)    
        Alfred (Joi, 19 decembrie 2013, 11:28)

        adrian09 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Reactorul acesta nu o sa fie pentru productia de energie electrica, ci pentru cercetare.
        Proiectul se numeste ALFRED si este un REACTOR RAPID RACIT cu Pb si o sa aibe undeva la 125 MWe, dar nu o sa fie folosit pentru productia de energie, pe el o sa se faca tot felul de experimente. Este un reactor din generatia a IV a.
        De ce nu are Romania voie sa construiasca un reactor cu U imbogatit? Cine spune asta?
        Tu ai inteles de pe siteul transelectrica ca noi pierdem 880 MW ? Intelegi foarte prost ...
    • +10 (16 voturi)    
      Parca chinezii urmau sa ne faca reactorul (Miercuri, 18 decembrie 2013, 19:31)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui gussy

      In urma cu mai putin de o luna, cind a venit primul ministru chinez in Romania, era vorba sa se demareze un proiect, impreuna cu chinezii, de construire a unor reactoare CANDU la Cernavoda. Acum planurile s-au schimbat la 180 grade. Nu mai facem CANDU, nu mai lucram cu chinezii. Ca o remarca, acelasi Nita era ministu si acum o luna si azi. Ce credibilitate poate avea asemenea om?
      • 0 (0 voturi)    
        Chinezii merg la (Joi, 19 decembrie 2013, 9:46)

        miguelito [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Cernavoda, francezii la Mioveni. Nu ti-e clar ca reactorul asta e facut cu dedicatie? Nu le faci sosea, dar le faci un reactor ca sa nu plece. Interesant ar fi sa fie facut prin fisiune.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu te mai uita la TV (Joi, 19 decembrie 2013, 11:32)

        adrian09 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Nu te mai uita la TV ca tu si asa nu intelegi nimic.
        Unitatile 3 si 4 de Cernavoda vor fi reactore energetice pentru PRODUCTIA de energie, noul reactor de la Mioveni va fi pentru CERCETARE.
    • +5 (5 voturi)    
      Relax (Miercuri, 18 decembrie 2013, 20:13)

      CatalinPetrica [anonim] i-a raspuns lui gussy

      Relaxativa, nu se va cosntrui nimic, nici nu se intentioneaza, stiti foar ca orice chestie de genul asta are nevoie de un studiu de fezabilitate care va costa 50 milioane de euro si banii vor ajunge la cine trebuie, peste doi ani studiul va trebui reactualizat, iar alti bani si asa se castiga multi bani fara sa se faca nimic.
      La galati si braila au facut astai vreo 20 de studii de fezabilitate pentru un pod peste Dunare, daca adunam sumele cheltuite putem ajunge la concluzia ca daca se construia din banii dati pe studii acum aveam podul gata
  • -1 (21 voturi)    
    Felicitari pentru ca gandesc in viitor! (Miercuri, 18 decembrie 2013, 18:46)

    AlinNeculai [utilizator]

    In maxim 15 ani va fi epuizat combustibilul nuclear, investitia nici nu se va fi amortizat pana cand totul va trebui sa fie stopat!
  • +11 (15 voturi)    
    DESIGUR! (Miercuri, 18 decembrie 2013, 18:51)

    schroedinger [utilizator]

    Cu fasole!
  • +10 (14 voturi)    
    Poate ne pricepem noi la multe lucruri... (Miercuri, 18 decembrie 2013, 19:04)

    AG [utilizator]

    dar cand vine vorba de constructia unui reactor nuclear, treaba e riscanta si e mai intelept totusi sa implementam o tehnologie testata si implementata de altii mai seriosi decat noi. Pentru o deturnare de un miliard din fonduri UE, parca ar fi mai sigur sa comandam (calculatoristilor lui Ghita de la Asesoft)10 proiecte redundante de genul e-romania, asa pe la vreo 100 de milioane bucata, ca sa nu bata la ochi.
  • +16 (20 voturi)    
    Alt reactor decit CANDU = subminarea economiei (Miercuri, 18 decembrie 2013, 19:06)

    dumitrica [utilizator]

    Reactoarele de alt tip decit CANDU nu sunt rentabile pentru Romania deoarece se impune importarea de catre tara a uraniului imbogatit pe care nu il producem, nu este rentabil sa-l producem doar pentru 1-4 reactoare si nu avem voie sa-l fabricam prin tratate internationale deoarece poate fi utilizat usor la fabricarea armelor nucleare.

    Constantin Niţă abereaza, nu stie ce vorbeste. Cum sa te apuci de construierea unui reactor pentru care esti oblicat sa platesti combustibilul strainilor cind ai CANDU care arde uraniu natural ce se gaseste in Romania?!
    • +5 (5 voturi)    
      E OSPATAR.... (Miercuri, 18 decembrie 2013, 22:31)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Ce pretentii poti sa ai?!?!
    • -4 (4 voturi)    
      ... (Joi, 19 decembrie 2013, 0:26)

      adonis84 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Nu scrie nicaieri in articol ca vor sa foloseasca uraniu imbogatit.

      Ma bucura ca sunt cativa politicieni care inteleg importanta aspectului cercetare in dezvoltarea unei societati, oricare ar fi culoarea politica.
  • +9 (15 voturi)    
    Useleul nuclear (Miercuri, 18 decembrie 2013, 19:09)

    Ricochet [utilizator]

    O noua centrala nucleara, si nu ne intreaba nimeni daca o dorim, in conditiile in care exista deja o productie in exces de energie electrica.
    Ce poate fi mai romanesc?
    • +12 (14 voturi)    
      mai romanesc (Miercuri, 18 decembrie 2013, 19:39)

      ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui Ricochet

      este sa vindem strainilor energia ieftina si sa o cumparam noi pe cea scumpa.
  • +11 (15 voturi)    
    V-a trecut prin minte, macar o clipa (Miercuri, 18 decembrie 2013, 19:17)

    Pooky [utilizator]

    ...sa bagati miliardul asta in cercetarea, dezvoltarea si producerea energiei din surse regenerabile? Cu suma asta, in maxim 5 ani Romania ar deveni lider mondial in domeniu. Garantat.

    Da' noi nu vrem sa fim lideri, vrem sa fim sclavii IAEA. Cam cat e comisionu' la astia cu lobby-ul pt. energia nucleara, domnu' Nita? V-ati uitat asa, la repezeala, pe harta planetei, sa vedeti cine mai construieste reactoare nucleare in afara de China si Rusia? Va puneti intrebarea DE CE?

    Va puneti intrebarea de ce in 25 de ani n-ati gasit un investitor interesat sa termine reactoarele alea 2 de la Cernavoda?

    Va puneti intrebarea de ce ditamai SUA n-a mai dat in folosinta un reactor din 1996 (adica acu aproape 18 ani), iar din cele 5 aflate in constructie doar 1, cel de la Spring City, are sanse sa fie terminat undeva in 2015, celelalte fiind incerte din lipsa de interes a investitorilor?

    Reactoare in constructie:

    CHINA 29
    RUSSIA 10
    INDIA 6
    KOREA 5
    USA 5
    JAPAN 2
    PAKISTAN 2
    SLOVAKIA 2
    UKRAINE 2
    UNITED ARAB EMIRATES 2
    ARGENTINA 1
    BELARUS 1
    BRAZIL 1
    FINLAND 1
    FRANCE 1

    http://www.iaea.org/PRIS/WorldStatistics/UnderConstructionReactorsByCountry.aspx
    • -6 (14 voturi)    
      Romania e plina de eoliene nerentabile (Miercuri, 18 decembrie 2013, 20:00)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Pooky

      Sursele regenerabile sunt nerentabile. Parcurile eoliene si fotosolare traiesc din subventii adica consuma mai mult decit produc.
      • 0 (2 voturi)    
        pai si astea sunt nerentabile! (Joi, 19 decembrie 2013, 1:55)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Si energia nucleara e "nerentabila" - de AIA nu se baga bancile!!
        E sustinuta de nenumarate subventii, directe sau mai mascate, ashaaa...
        Nu vedeti ca nici macar DEPOZIT pentru deseurile produse de reactoarele de la Cernavoda nu avem? Vorbesc aici de deseuri de inalta radioactivitate si toxicitate!!
        • 0 (0 voturi)    
          Pai pentru deseuri (Joi, 19 decembrie 2013, 9:49)

          miguelito [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          platesti o firma care le duce in alta parte. Sau vrei sa le puna la tine in curte?
      • 0 (0 voturi)    
        bah nene, dar esti praf (Joi, 19 decembrie 2013, 10:04)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        dumitrica, de cate ori citesc ceva scris din mintea ta ma crucesc de cata lipsa de ratiune poti avea. daca eolienele sunt nerentabile, adica sursele de energie regenerabila, cum draq ar putea fi rentabil ceva in care tre sa bagi bani ca sa obtii energie. la eoliene&others bagi bani doar ca sa construiesti initial si atat, dupa care totul e GRATIS. Asadar, cum draq sa fie mai rentabil sa faci ditamai reactorul nuclear, cu pereti din plumb si automatizari peste automatizari pt siguranta + achizitionare de uraniu iar eolienele sa fie nerentabile? Ha? Ba, tu realizezi ca n-ar trebui sa emiti opinii pt ca te faci de ras?
  • +5 (7 voturi)    
    Vorbe mari! Ne jucam de-a miliardele! (Miercuri, 18 decembrie 2013, 19:20)

    hotnewsfil [utilizator]

    Noi sa construim "un nou tip de reactor nuclear"?
    Ca sa construesti, cu succes, un nou tip de reactor nuclear, in domeniul energetic (deci, de foarte mare putere!), trebue sa fi avut succese anterioare , timp indelungat, in construirea altui sau altor tipuri, de reactoare energetice, aflate in functiune intr-o CNE.
    Este vorba de o cercetare? Nici la acest nivel nu avem experienta.
    De ce nu intram intr-o combinatie cu unul dintre marii producatori de reactoare nucleare, sa avem si noi o contributie, oricat de modesta, la activitatea de cercetare, pentru realizarea unui"nou tip" de reactor.
    Ne jucam cu vorbe mari. Facem un astfel de program , pe bani inrobitor de multi, pentru 15-20 de ani, fara a avea o experienta ampla si de inalt nivel, care sa ne recomande in acest domeniu.
    • 0 (0 voturi)    
      Nou tip in sensul de diferit de CANDU (Miercuri, 18 decembrie 2013, 20:03)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Nu este vorba de un tip nemaivazut de reactor nuclear ci o centrala standard cu uraniu imbogatit diferita ca principiu de functionare de reactoarele CANDU de la Cernavoda.
  • +7 (11 voturi)    
    Cat rahat (Miercuri, 18 decembrie 2013, 19:41)

    ily [utilizator]

    Reactoarele CANDU sunt f bune. La facultate in Anglia ne spune de cat de minunate sunt , iar gagiu asta Nita stie mai bine.....ce tara .... ce oameni....ce votantiii......
  • +6 (8 voturi)    
    Lasane! (Miercuri, 18 decembrie 2013, 19:58)

    george_neagu [utilizator]

    Si uite asa o barba avea, si uite asa si-o pieptana.
    Sau pentru cine nu a auzit de promisiunile cu podul de la Braila si tunelul de la Galati.
    • +3 (3 voturi)    
      corectie......"lasa-ne".......... (Miercuri, 18 decembrie 2013, 23:55)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui george_neagu

      ...................
  • +4 (4 voturi)    
    Mare afacere domnule (Miercuri, 18 decembrie 2013, 20:05)

    ty [utilizator]

    Mai trebuie rezolvat un moft: finantarea.
    Valoarea investiției necesare construirii reactoarelor nucleare 3 și 4 de la Cernavodă este estimata la patru miliarde euro.
    "Romania isi pastreaza optiunea pentru energia nucleara", a mai spus Nita. Nita e Romania?
  • 0 (2 voturi)    
    Cu 2% deasupra nivelului mondial (Miercuri, 18 decembrie 2013, 20:24)

    ipolitic [utilizator]

    Mai tineti minte aceasta indicatie pretioasa?
    Totusi, ar fi interesant daca noul tip de reactor
    s-ar baza pe thoriu. Cautati pe Google.
  • +3 (3 voturi)    
    ce freza incredibila are asta... :)) (Miercuri, 18 decembrie 2013, 20:28)

    warchild [utilizator]

    PSD normal...
  • +4 (4 voturi)    
    Vom face (Miercuri, 18 decembrie 2013, 20:31)

    Stefan-cel-Mare [utilizator]

    Ce-mi place mie cel mai mult la USL este utilizarea verbului "a face" mereu la viitor.

    "Vom face altul pe riu in jos
    unul mai mare si mai frumos" spune cintecul.

    La fel si la noi. Mereu valabil pentru autostrazi. aeroporturi, centrale nucleare si mai stiu eu ce.

    Cit despre fezabilitatea centralei, asta e alta tema...
  • +4 (4 voturi)    
    Am inventat o noua teapa, asteptam fraierii (Miercuri, 18 decembrie 2013, 20:34)

    zwilling [utilizator]

    "Ministrul delegat a anuntat ca va fi demarata o investitie in valoare de circa un miliard de euro ... Proiectul va fi realizat din fonduri europene. ... si speram ca in perioada urmatoare sa gasim sursele de finantare"

    Teapa e pregatita, SPERAM sa gasim si fraierii!
  • +5 (5 voturi)    
    Poza e dintr-un spectacol pe litoral? (Miercuri, 18 decembrie 2013, 21:09)

    Cocofifi [utilizator]

    Dacă vă uitați cu atenție la poză, ați putea crede că e un monolog al lui Jean Paler sau al lui Romică Țociu la un spectacol pe litoral.

    Dacă tot ne dă UE un miliard de euro pentru finalizarea "noului tip" de reactor românesc bazat pe fisiunea prazului verde, ce ne mai oprește de la supremația modială?

    Hai să declarăm că facem unul de o mie de miliarde de euro, și cu ce furăm, acoperim toate datoriile de țară și angajăm și niște nemți sau americani care să muncească la problemă!
  • +2 (2 voturi)    
    păi (Miercuri, 18 decembrie 2013, 21:23)

    ampersand [utilizator]

    Asta nu-i o laudă, ci o ameninţare, "vă omor cu mâna mea!"
  • +7 (7 voturi)    
    Alt mistret! (Miercuri, 18 decembrie 2013, 21:32)

    soundtrack [utilizator]

    de unde vin mutrele astea de godaci? E vreo gradina zoo pe la parlament?In general , oamenii plinuti, sunt joviali, plini de umor, placuti ca interlocutori.
    Astia ca nita parca vin din crescatorii!" Animal Farm" e in RO , la parlament, guvern, administratie, institutii.
  • +7 (7 voturi)    
    ... (Miercuri, 18 decembrie 2013, 22:03)

    Anaconda_ [utilizator]

    Io zic sa il faca langa casa poporului si langa catedrala mantuirii neamului.
  • +2 (2 voturi)    
    N-ati inteles nimic...din nou... (Joi, 19 decembrie 2013, 9:32)

    DerYogen [utilizator]

    Nita vrea sa faca reactor de fuziune, sa nu mai avem nevoie de Soare.
    Evident, o sa-i iasa alta gaura neagra
  • +3 (3 voturi)    
    Buna Fumigena (Joi, 19 decembrie 2013, 11:09)

    mansapiens [utilizator]

    Nu stiu exact la ce se se refera domnul ministru NIta. Este o declaratie aiuritoare si bombastica. La o investitie de un miliard de euro se poate face cel mult un reactor de cercetare cu o putere de maxim 25 MW. Numai carcasa de beton si anvelopa metalica ar putea costa pana la 600 de milioane de euro singure. Poate se vrea un reactor-suport pentru generatia IV-a, racit cu metal lichid. Dar pentru asa ceva e nevoie de cooperare internationala. Cei care si-au dat cu parerea mai sus: nu poate fi vorba nici de Candu nici BWR nici PWR, REactoarele respective ar costa de vreo 6-7 ori mai mult, in plus nu exista nici o sursa de apa langa Mioveni capabila sa preia atata caldura. Per ansamblu este doar o fumigena marca USL si sunt convins ca nu nici un ban de investitie, dar de...da bine la popor (mai ales aia care i-au votat)
  • 0 (0 voturi)    
    Reactor chinezesc low cost (Joi, 19 decembrie 2013, 12:24)

    Bogdan_100 [utilizator]

    La pretul anuntat ar fi o adevarata calamitate daca chiar ar fi construit. Mai sigur e o schema de sifonare a fondurilor EU. La costul anuntat nu se poate construi un reactor de productie cu toate sistemele de protectie si securitate si de protectie/procesare a deseurilor. Cred insa ca vremea fondurilor date pe proiecte fanteziste a trecut. Poate e mai usor sa sifoneze de la buget.
  • 0 (0 voturi)    
    manelist? (Joi, 19 decembrie 2013, 12:25)

    Maica Reteza [utilizator]

    Pe bune, când am văzut poza am crezut că-i un articol despre maneliști, Adi Minune and such.
  • 0 (0 voturi)    
    Germania,motorul Europei (Joi, 19 decembrie 2013, 15:29)

    marga 2 [utilizator]

    vrea să renunțe de tot la energia nucleară,iar noi acum o dezvoltăm ,fără să ne punem problema depozitării deșeurilor radioactive ,care au devenit o problemă majoră atît la ei,cît și la alte țări din lumei. Sper că nu o vor depozita în vechile mine de sare sau de fier,cum au fost încercări în anii '90 în Banat ,la fostele mine de fier din Dognecea sau Ocna de Fier.
  • +1 (1 vot)    
    Nitza-i nitzel dus prea mult pe stanga ! (Vineri, 20 decembrie 2013, 8:19)

    Plagarus [utilizator]

    La cum sunt societatile orientale, si cea românească, și cele slave, chiar nu ințeleg cum de sunt așa de puțini psihotici nediagnosticati. Presimt in urină ca se merge din bine in mai bine, cu tovarasul Nitza ce sade fericit pe vine (scuze, venele neamului )