Noi detalii despre reactorul nuclear anuntat de Constantin Nita: Romania va colabora cu Italia pentru a construi un reactor de generatia patru, Alfred, destinat experimentelor

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 19 decembrie 2013, 16:48 Economie | Energie

Romania si Italia vor colabora pentru a construi un reactor nuclear de a patra generatie destinat experimentelor, un proiect care necesita investitii de un miliard de euro, scrie AFP.

Proiectul va fi dezvoltat de un consortiu, FALCON, format din Agentia italiana pentru noi tehnologii, energie si dezvoltare economica durabila, (ENEA), compania italiana Ansaldo Nucleare si Institutul de cercetari nucleare al Romaniei, a precizat ambasada Italiei, pentru AFP.

Acest reactor va fi racit cu plumb lichid si va fi construit in Mioveni (sudul Romaniei), potrivit ambasadei.

"Proiectul se deruleaza pe 15 - 20 de ani si costa un miliard de euro. Este un proiect european", a declarat ministrul roman al Energiei, Constantin Nita.

"Guvernul sustine acest proiect si speram sa gasim surse de finantare, interne si fonduri europene", a adaugat acesta.

Bucurestiul a decis la finele lui noiembrie sa includa acest proiect, denumit ALFRED, pe lista prioritatilor finantate din fonduri europene.

Romania dispune de o centrala nucleara cu doua reactoare, la Cernavoda (sud-est). Ea a fost construita in colaborare cu compania Ansaldo Nucleare si foloseste tehnologia canadiana Candu 6. Produce circa 17% din necesarul de electricitate al Romaniei.

In prezent, Romania cauta investitori pentru a construi reactoarele 3 si 4.























5069 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    cobaiul Europei (Joi, 19 decembrie 2013, 17:27)

    adma [utilizator]

    eu ma intreb de ce nu implementeaza italienii proiectul in tara lor daca e asa de folositor. am mai vazut si in portul Constanta experimente cu deseuri toxice, urmeaa cel cu substante radioactive
    • -1 (7 voturi)    
      Nu te supăra prea tare pe italieni (Joi, 19 decembrie 2013, 17:47)

      felis_tigris [utilizator] i-a raspuns lui adma

      Că noi suntem cobai vestiţi dinainte de '89. Dacă am fost cobaii propriilor conducători, străinii ar fi fraieri să nu aplice modelul autohton.
  • 0 (14 voturi)    
    asa da........trebuie sa marsam o data..... (Joi, 19 decembrie 2013, 17:45)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    si pe proiecte serioase de dezvoltare............sper sa nu apara liota de ECO-ANARHISTI.,ca la pungesti, rosia montana, etc. si sa bage fitile localnicilor.

    p.s.-propunere pt. guvern/parlament/presedentie ----introducerea unei prevederi legale,in sensul ,ca ,cei care organizeaza manifestatii anti-proiecte de dezvoltare, sa inainteze initial alte propuneri ,similare proiectului contestat.
    • -1 (7 voturi)    
      italienii refuza pe pamantul lor (Joi, 19 decembrie 2013, 18:56)

      rakleta [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

      si vin sa testeze la noi .... huoo bai ... out of here ....
    • -1 (7 voturi)    
      atentiune....,nu sunt pro USL.... (Joi, 19 decembrie 2013, 19:01)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

      ci numai pro dezvoltare economica.
    • +1 (3 voturi)    
      daca prostia ar durea.. (Vineri, 20 decembrie 2013, 12:13)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

      1. e vorba de un mini-reactor experimental a carui tehnologie va fi functionala peste 15 ani in cel mai fericit caz.. probabil le va luat 4-5 ani doar sa-l construiasca.
      2. romania are legislatie in domeniu. are si experienta.
      3. la pungesti amicii tai din guvern s-au dus acu' 2 ani si le-au spus ca basescu vrea sa-i omoare cu gazele de sist. acum ecologistii (eco-anarhisti? tu esti barbu(arule)?) protesteaza pentru ca explorarea a inceput la 2 pasi de casele oamenilor, fara un cadru legislativ aferent, fara nici o forma efectiva de control a efectelor asupra mediului si populatiei locale.
      4. daca proiectele "de dezvoltare" la care te referi, aur/cianuri & gaze de sist, ar veni din start cu solutii si garantii pentru a nu distruge ireversibil Romania, nu s-ar impotrivi nimeni. politistul ar trebui sa-i ofere hotului o alternativa de a face bani inainte sa-l aresteze?..
      • 0 (2 voturi)    
        prostia....urla din tine... (Sâmbătă, 21 decembrie 2013, 14:12)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        nu mai debita ineptii, te condamni singur........marsaluiala linistita....ANARHISTULE., acum aveti alt motiv...eroii revolutiei, .........vai de ei ,se rasucesc acolo unde sant cand vad ce derbedei ii "omagiaza".
  • -2 (4 voturi)    
    Cine a decis? (Joi, 19 decembrie 2013, 19:36)

    ty [utilizator]

    "Guvernul sustine acest proiect"
    "Bucurestiul a decis . . ."
    Exista in Romania vreo institutie care a luat aceasta decizie? Sau doar ministrul Nita a decis?
  • -2 (4 voturi)    
    experiment nuclear (Joi, 19 decembrie 2013, 20:18)

    Vladel [utilizator]

    Si daca se dovedeste un esec ? Plumbul e toxic. Folosit pentru racire va degaja probabil emanatii toxice.
  • 0 (2 voturi)    
    in sfarsit (Joi, 19 decembrie 2013, 21:23)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    a aflat si Nita despre ce este vorba si se-ndura sa ne dea si noua niste firimituri. Ca deja intrasem in panica, gandindu-ma ca apare Pontanocchio cu un nou desen in care umple tara de reactoare nucleare.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Generation_IV_reactor
    http://www.snetp.eu/www/snetp/index.php?option=com_content&view=article&id=22&Itemid=12

    "Generation IV reactors (Gen IV) are a set of theoretical nuclear reactor designs currently being researched. Most of these designs are generally not expected to be available for commercial construction before 2030."

    "The European Sustainable Nuclear Industrial Initiative is funding three Generation IV reactor systems, one of which is a lead-cooled fast reactor that is also an Accelerator-driven sub-critical reactor, called Myrrha, 100 MW(t), which will be built in Belgium with construction expected to begin after 2014 and the industrial scale version, known as Alfred, slated to be constructed sometime after 2017. A reduced-power model of Myrrha called Guinevere was started up at Mol in March 2009."

    si partea cea mai interesanta pentru Romania, ca tara "gazda" pentru Alfred:
    "One disadvantage of any new reactor technology is that safety risks may be greater initially as reactor operators have little experience with the new design. Nuclear engineer David Lochbaum has explained that almost all serious nuclear accidents have occurred with what was at the time the most recent technology. He argues that "the problem with new reactors and accidents is twofold: scenarios arise that are impossible to plan for in simulations; and humans make mistakes".[16] As one director[who?] of a U.S. research laboratory[which?] put it, "fabrication, construction, operation, and maintenance of new reactors will face a steep learning curve: advanced technologies will have a heightened risk of accidents and mistakes. The technology may be proven, but people are not"." - fara grajdani, ba pontanocchio, mersi.
  • 0 (2 voturi)    
    Ha! (Vineri, 20 decembrie 2013, 10:01)

    Ricochet [utilizator]

    Pai bine, ma guvernantilor, daca tot ne-ati pus gand rau acum, de sfantul Craciun, n-ar fi mai simplu si mai ieftini sa incercati cu o tehnologie verificata, in loc de experimente?
    Niste camere de gazare si cateva cuptoare, ceva, de pilda?
  • 0 (2 voturi)    
    Alt last! (Vineri, 20 decembrie 2013, 10:16)

    Matei AlexandruColțoiu [anonim]

    În sfârșit, ceva cercetare pentru România! Nu doar manele, cianuri și poluare.