UE amana punerea in practica a ambitiilor sale climatice din cauza lipsei de vointa a celorlalti mari poluatori si a temerilor privind mentinerea competitivitatii

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 ianuarie 2014, 15:39 Economie | Energie

Uniunea Europeana va continua sa isi reduca emisiile de gaze cu efect de sera pana in 2030, insa dorinta statelor membre de a pastra competitivitatea industriilor lor si absenta unor angajamentelor asumate de catre ceilalti mari poluatori amana o punere in practica ambitiilor sale, scrie AFP.

Presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, va prezenta miercuri un proiect de pachet energetico-climatic pentru 2030 care va deveni pozitia de negociere a UE pentru Conferinta internationala privind schimbarile climatice care va avea loc la Paris in decembrie 2015 .

Proiectul duce mai departe triplu efortul la care s-au angajat tarile UE in 2009, solicita supravegherea proiectelor de exploatare a gazelor de sist si consolideaza piata certificatelor de emisii, principalul instrument financiar al politicii climatice a UE.

Acesta va include "un obiectiv obligatoriu" pentru reducerea emisiilor de gaze cu efect de sera pentru industrie si pentru statele membre si cu "un obiectiv obligatoriu la nivel european" privind ponderea surselor regenerabile in productia de energie electrica, dar fara obligatii pentru state, arata AFP citand informatii aflate de la negociatori.

In ceea ce priveste obiectivul impus la capitolul economisirea energiei, acesta va fi stabilit in toamna.

Datele sunt inca in curs de negociere, iar lupta este acerba in cadrul executivului de la Bruxelles, unde pozitiile exprimate reflecta perpectivele si interesele statelor membre.

Comisarul pentru combaterea schimbarilor climatice Connie Hedegaard (Danemarca) preconizeaza ca tinta de reducere a emisiilor de gaze cu efect de sera va creste cu 20% pana la 40% in 2030. "Asta inseamna un efort suplimentar, dar nu enorm", arata un negociator european. La sfarsitul anului 2012, UE si-a redus emisiile cu 18%.

Insa comisarul pentru energie Gunther Oettinger (Germania) si cel pentru industrie Antonio Tajani (italia) sustin ca tinta ar trebui stabilita la 35% invocand problema competitivitatii.

"Nimic nu a fost decis inca", au declarat pentru AFP mai multe surse din cadrul Comisiei. "Avem nevoie de sprijinul a 28 de state, altfel riscam un blocaj", a explicat un negociator. Un obiectiv de 38% a fost de asemenea pus pe masa, a declarat pentru AFP un alt negociator.

Daca obiectivul de reducere a emisiilor de gaze cu efect de sera este stabilit la 40%, ponderea surselor de energie regenerabila va trece "automat" la 27% in 2030. La o reducere cu 35%, ponderea va scadea la 25%, au explicat negociatorii.

"Energiile regenerabile au devenit moneda de schimb", a declarat o sursa apropiata discutiilor.

"Germania are industrii puternice in acest sector si vrea sa le apere si sa le dezvolte. Din acest motiv, ea a vrut 28 de obiective nationale obligatorii, insa Franta, Marea Britanie, Spania, Polonia si cele mai multe tari din Europa de Est refuza sa li se dicteze compozitia mixului energetic", a aratat sursa.

Un summit pe aceasta tema, asteptat in luna martie

Berlinul a luat act de pozitia celorlalte state si acum solicita un obiectiv obligatoriu de 30% la nivel european, a anuntat Sigmar Gabriel, ministrul Economiei si Mediului.

O asemnea solicitare va fi dificil de acceptat. "Nu putem decide cu privire la o tinta, fara a aborda distorsiunile provocate de diferite mecanisme de sprijin, ajutoarele de stat si pretul de achizitie a energiei electrice produse din surse regenerabile", sustine negociatorul unuia dintre marii membri ai UE.

"Exista o problema cu Germania", a recunoscut un oficial european. Tarifele preferentiale acordate marilor consulmatori de energie au intrat in vizorul serviciilor de la Bruxelles responsabile cu supracegherea concurentei, fapt ce enerveaza Berlinul.

Propunerile prezentate de presedintele Barroso vor fi discutate de catre liderii UE la summitul din 20 si 21 martie .

Dezbaterile pe energie se anunta deosebit de dificile. Comisia Europeana propune crearea unei rezerve permanente de cote pentru a sustine pretul tonei de CO2 si prevederile fara caracter obligatoriu solicitate de catre Marea Britanie si Polonia pentru a supraveghea exploatarea gazelor de sist, sursa de energie foarte controversat.

Scopul este acela de a se ajunge la o pozitie de negociere a UE pentru summitul ONU privind schimbarile climatice, desfasurat pe 23 septembrie la New York, si pentru Conferinta de la Paris din decembrie 2015.

Europenii sunt insa dezamagiti. Esecul summitului de la Copenhaga din 2010 le-a taiat avantul. "UE nu poate duce singura tot efortul in domeniul climatic", sustin unii oficiali europeni. "Unde sunt obiectivele americanilor si cele ale chinezilor", spun acestia, agasati de criticile ONG-urilor.























1106 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    Adio vreme buna (Sâmbătă, 18 ianuarie 2014, 17:35)

    OmulNou [utilizator]

    In ritmul asta vom avea dezastre peste dezastre in 200 de ani. Dar bineinteles, nimanui din conducere nu-i pasa, pentru ca ei vor fi morti atunci.
    • -2 (12 voturi)    
      chiar si tu vei fi mort (Sâmbătă, 18 ianuarie 2014, 17:57)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Cu sau fara dezastre

      Adevarul este ca UE si-a dat seama, partial, ca povestea cu incalzirea globala e unul din cuiele pe care si-l bat singuri in sicriu. In timp ce China construieste o centrala pe carbuni pe zi, UE isi mareste costurile la energie in mod voluntar si dupa aia se mira ca nu mai sunt competitivi.
      • +1 (11 voturi)    
        Da (Sâmbătă, 18 ianuarie 2014, 19:18)

        OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Incearca tu sa le explici oamenilor de peste 2 generatii de ce clima devine din ce in ce mai imprevizibila si de ce fenomenele meteo sunt din ce in ce mai severe - deoarece oamenii de azi vroiau sa faca bani cu orice pret.
        • +1 (9 voturi)    
          Clima a fost dintoddeauna supusa schimbarii (Sâmbătă, 18 ianuarie 2014, 21:45)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

          In trecutul geologic Pamantul a trecut printr-o sumedenie de schimbari climatice.
          La fel se intampla si astazi, clima se schimba si NU din cauze antropice, asta e goanga sa-ti bage tie taxe de mediu/poluare/bla bla...sa te insclavageasca mai bine zis.
          Sunt locuri pe lumea asta unde prostiile nu sunt inghitite.
          • -1 (3 voturi)    
            HAI SA NU GANDIM PRECUM PITECANTROPII (Duminică, 19 ianuarie 2014, 1:05)

            sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

            UE are cea mai buna politica in acest moment referitoare la emisiile de carbon. o incalzire climatica acolo mica nu m-ar deranja foarte tare. In momentul de fata exista suficiente proiecte ecologice care sunt in desfasurare si care mai sunt si profitabile pe deasupra. Pana la urma tehnologiile noi , nepoluante se vor impune de la sine fie cu schimbari climatice fie fara. Depinde in ce crezi. Esti ecologist si te preocupa mediul, mergi frate la o fabrica de eoliene si angajeaza-te acolo. Esti convins ca se inverseaza polii magnetici si se raceste clima, la termocentrale, frate. E loc pentru toata lumea.
    • +3 (5 voturi)    
      Cine se teme de dezastre? (Sâmbătă, 18 ianuarie 2014, 19:45)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Omenirea va supraviețui!
      Se zice ca toată omenirea are o singura
      stra-stra..(x1.000.000)-bunica, asa zisa
      Eva Mitocondriala.
      Deci, e suficient sa ultimul supraviețuitor
      sa fie femeie. De preferabil, blonda.
      • +2 (2 voturi)    
        orice (Sâmbătă, 18 ianuarie 2014, 22:03)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        numnai blonda nu, as prefera o roscata, daca se poate.
  • +3 (7 voturi)    
    ambitii climatice (Sâmbătă, 18 ianuarie 2014, 18:41)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    neocomunism sinucigas, dar profitabil. Pentru unii, putini, pentru restul numai paguba.
    • +1 (1 vot)    
      aaabsoluuuut...!! (Luni, 20 ianuarie 2014, 17:31)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Sa te vad eu peste vreo 15 ani, CAT de "profitabil" o sa ti se para, sa dai pe un litru de apa (de la robinet! nu imbuteliata!!) mai mult decat dai acum pe un litru de benzina!!

      Sa te vad EU atunci, mort de sete, cum ai sa-l ridici in slavi pe Zeul Profit! :P

      La costurile (mondiale si nationale) ale incalzirii globale pe viitor, te-ai gandit? Ca (ca de-un examplu, sic!) deja vad ca jmekerii de asha-zisi "investitori in turism" vor bani "de la stat" (adica de la TINE si de la MINE) ca n-au avut profit in iarna asta!! si vor sa fie declarati "calamitati", in loc de, pur si simplu, PROSTI manageri - ceea ce, de fapt, SUNT!!)!!
  • +1 (7 voturi)    
    Un nebun (Sâmbătă, 18 ianuarie 2014, 19:19)

    KostasP [utilizator]

    Arunca o piatra in lac si zece invatati se arunca dupa ea. Inca n-ati inteles ca "incalzirea globala" se petrece ciclic odata la cateva zeci de mii de ani si nu tine de emisiile de carbon ci este corelata cu inversarea polilor magnetici ai pamantului? Mai cititi, mai documentati-va si nu mai inghititi orice stire pe care o cititi si mai ales care a fost si dovedita ca falsa.
    • -2 (8 voturi)    
      gandesti limitat (Sâmbătă, 18 ianuarie 2014, 21:55)

      gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Poluarea nu duce doar la incalzirea globala de care zici ca discutabila, poluarea apei, a oceanelor are efecte grave, ca exemplu mercurul din termocentrale care ajunge din atmosfera in oceane se acumuleaza in pestii mari si ajunge tot in organismele noastre, orice otrava aruncam in mediu o sa se intoarca impotriva noastra pentru ca si noi facem parte tot din mediu, traim in el si e inevitabil ca ne va afecta.
    • 0 (0 voturi)    
      oau! (Luni, 20 ianuarie 2014, 17:26)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Explica TU legatura intre "inversarea polilor magnetici ai Pamantului" si "incalzirea globala" - dar te rog! explicatii pe DATE, nu pe fantasmagorii, ashaaa....

      Ca eu pot sa iti explic FOARTE bine cu CAT o crestere de CO2 de X % in atmosfera duce la cresterea temperaturii medii globale (in afara asa-zisei "cresteri din cauze naturale") cu Y grade!!
  • 0 (4 voturi)    
    Incredibil! (Duminică, 19 ianuarie 2014, 0:41)

    un dac [utilizator]

    Fix semidoctii care-si dau cu parerea si despre Rosia Montana...mai, vorba unuia dintre ei, voi nu aveti copii? Fumul scos de masinile care nu existau acum 200 de ani e tot ciclic? Ce e ciclic in a arde carbune? Ca pe vremuri nu exista curent electric...ramaneti la eficienta economica si gata, nu va mai etalati dorinta de distrugere, va face rau. Iar competitia cu China este o idiotenie. Pai hai sa castram oamenii si sa omoram copii si o sa fim si noi competitivi. Sunteti niste comunisti imbracati in frac si atat.
  • -1 (5 voturi)    
    Vantul schimbarii in oamenii de paie (Duminică, 19 ianuarie 2014, 15:43)

    valli [utilizator]

    Pentru toti comentatorii de mai sus...Voi v-ati uitat afara? Dar in calendar? Asta nu e incalzire climatica? Scrieti comentarii pe net de parca ati fi postaci de partid...Europa e disperata si nu-si permite sa adopte cele mai intelepte decizii. Stiti a fost aici o mare petrecere, s-a promis fericire cu munca putina 1000 de ani si s-a terminat prost. UE n-are cei mai buni lideri in acest moment, doar niste oameni de paie in care bate vantul.