Remus Vulpescu a fost numit membru provizoriu in Consiliul de Administratie al Transgaz

de CP     HotNews.ro
Marţi, 28 ianuarie 2014, 10:18 Economie | Energie

Componenta Consiliului de Administratie al Transgaz a suferit modificari, se arata intr-un comunicat al companiei. Potrivit acestuia, in sedinta din 24 ianuarie, Consiliul de Administratie a luat act de renuntarea la mandat a unui membru, Nicolae Vlad Neacsu. In locul acestuia a fost numit, pana la intrunirea AGA, Remus Vulpescu, sef de cabinet al ministrului finantelor, Daniel Chitoiu.

Neacsu era reprezentantul Fondului Proprietatea care in decembrie 2013 a iesit din actionariatul Transgaz prin vanzarea intregului pachet de 14,9% pe care il detinea.

Cu ocazia numirii in functia de membru al CA, Vulpescu a renuntat la calitatea de reprezentant al statului in Adunarea Generala a Actionarilor Transgaz, acordata printr-un ordin al ministrului finantelor in mai 2013.

In 2012, Vulpescu a fost sef al Oficiului Participatiilor Statului si Privatizarii in Industrie. Si-a dat demisia din aceasta functie in urma esuarii privatizarii Oltchim. De asemenea, a mai fost administrator special la Hidroelectrica si membru in Consiliul de Administratie de la Rompetrol.


Citeste mai multe despre   






















1311 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    saracii.. (Marţi, 28 ianuarie 2014, 10:36)

    lucyan [utilizator]

    imi vine sa le plang de mila, oare din ce or sa mai traiasca? ...deci sa inteleg mai bine, asta isi da demisia (fortat mai bine zis) in urma unor incompetente dovedite si pe urma este numit in consilii de administratie la firme (de stat) super profitabile? de ce? sa aplice cunostintele sale savante?...
    • +1 (1 vot)    
      sa le puna (Marţi, 28 ianuarie 2014, 11:39)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

      muzica!
  • 0 (0 voturi)    
    alta calamitate (Marţi, 28 ianuarie 2014, 11:52)

    TheDude [utilizator]

    S-a ales praful de Hidroelectrica, Oltchim...

    Peste tot unde e pus baiatul asta se ajunge la insolventa, faliment..etc

    I-am citit CV-ul, il gasiti online.. e avocat lichidator de meserie, ce cauta el prin Consilii de Administratie ?

    Are asta treaba cu privatizarile si managementul profesionist, cam cum e Ponta doctor, procuror si ce s-o mai vedea el.

    http://www.gandul.info/stiri/cine-este-remus-vulpescu-seful-opspi-fost-jurnalist-si-pasionat-de-pilotaj-auto-supersport-omul-care-a-inventat-privatizarea-live-si-pe-persoana-fizica-10115493
    • 0 (0 voturi)    
      asta ma intrebam si eu (Marţi, 28 ianuarie 2014, 12:58)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui TheDude

      De cand cu USL la putere, il tot pe baiatul asta R Vulpescu prin toate consiliile de adm. de pe la toate companiile romanesti.
  • 0 (0 voturi)    
    Tipul este denuntatorul ..... (Marţi, 28 ianuarie 2014, 12:04)

    conul [anonim]

    ..... in "Dosrul "Mita la Hidroelectrica". Statul mai are vreo 58 procente din actiunile TGN pe care probabil vrea sa le privatizezein curand si a bagat un spion ca sa vada care mai incearca ceva manareli.
  • 0 (0 voturi)    
    Cine (Marţi, 28 ianuarie 2014, 13:50)

    Andra99 [utilizator]

    Oare cine il sustine pe acest individ ?
  • 0 (0 voturi)    
    Mi se pare mie... (Marţi, 28 ianuarie 2014, 14:18)

    parol_monsher [utilizator]

    ... sau pe unde a fost Vulpescu a urmat dezastrul? Hidroelectrica a fost in insolventa, privatizarea Oltchim a esuat, iar punctul culminant, Rompetrol a facut 400 de milioane de dolari intr-o secunda, doar prin semnarea acelei ordonante de urgenta, statul roman ramanand cu buza umflata. Cu asemenea cariera, cum putea obtine Vulpescu acest post? Numai in Romania se poate.
  • 0 (0 voturi)    
    se muta Transgaz la Bucale oare?... (Marţi, 28 ianuarie 2014, 15:04)

    dadan [utilizator]

    se pregateste un alt mare tun marca Vulpescu? eu cred ca pe unde apare gusterul asta , ramane in urma numai dezastru... PSDistii oricum si-au cam pus in cap sa mute Transgazul la Bucuresti .... asta apropo de descentralizare.... ce gluma buna... votati cu ochii deschisi oameni buni caci astia va fura si gainile din cotet dupa ce se instaleaza la putere....