Polonia scuteste de impozit extragerea de gaze de sist pana in 2020

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 11 martie 2014, 21:06 Economie | Energie

Guvernul polonez a decis marti sa scuteasca de impozit industria gazelor de sist pana in 2020, a anuntat primul ministru Donald Tusk, citat de AFP.

Extrem de atenta sa-si asigure independenta energetica, Polonia, foarte dependenta de gazul rusesc, mizeaza mult pe gazul de sist, cu rezerve evaluate intre 800 si 2.000 de miliarde de metri cubi.

"Am adoptat solutii destinate incurajarii explorarii gazelor de sist", printre care o scutire de impozit pentru exploatare pana in 2020, a precizat primul ministru.

Acesta a mentionat ca, dupa aceasta data, impozitele "nu ar trebui sa depaseasca 40% din veniturile de exploatare".

Aproximativ 50 de foraje au fost realizate pana in prezent in Polonia. O prima extractie, cu titlu experimental, a fost lansata in iulie 2013. Pentru a stabili rentabilitatea exploatarii comerciale, sunt necesare circa 350 de foraje.

Guvernul prevede investitii de 12,5 miliarde euro pana in 2020. Mai multi giganti precum Chevron sau ConocoPhillips isi continua explorarile de gaze de sist in Polonia.

Aceasta tara cu 38 de milioane de locuitori, cea mai mare economie din fostul bloc estic care a aderat la UE, Polonia consuma in prezent circa 15 miliarde m3 de gaze naturale anual, dintre care doua treimi sunt importate, in principal din Rusia.

Criza ucraineana a intensificat dezbaterea legata de dependenta de gazul rusesc. Cu toate acestea, 91% din electricitatea Poloniei este produsa in prezent pe baza de huila si lignit, cu rezerve care pot acoperi nevoile tarii timp de 150 de ani, potrivit estimarilor.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1410 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Gazprom? (Marţi, 11 martie 2014, 21:47)

    Sakura [utilizator]

    Poate mă înşel, dar conform presei noastre se pare că ei n-au concesionat terenuri pentru explorare şi Gazpromului, cu s-a făcut în vestul României.
  • 0 (2 voturi)    
    curat murdar (Marţi, 11 martie 2014, 21:48)

    Mazeta [utilizator]

    Păi cum, gazele de șist nu sunt rentabile din punct de vedere economic? Chevron are nevoie de scutiri și de subvenții din partea statului? Vaaai, vrem și noi! dublu!
  • +2 (4 voturi)    
    Scutirea (Marţi, 11 martie 2014, 22:05)

    Daniels22026 [utilizator]

    Si eu ma gindeam la scutirea de impozite si taxe in Romania. Dar nu pentru gazele de sist. Ci pentru energia regenerabila.

    Mare pacat ca nici o forta politica romanesca nu are strategii ecologice. Visez o economie europeana bazata pe zeci de procente energetice din energie curata. Nu degeaba este Germania locomotiva Europei.
  • -1 (3 voturi)    
    Destepti! (Marţi, 11 martie 2014, 22:20)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Numai noi nu ne vindem tara, asa cum ne-a invatat Ion Iliescu!..
  • -1 (3 voturi)    
    Pe cand si la noi stimularea fiscala? (Marţi, 11 martie 2014, 22:28)

    george_neagu [utilizator]

    Asa cum in Polonia se poate, sa dea guvernul si la noi asemenea facilitati pe o perioada convenabila de timp pentru a stimula dezvoltarea acestei industrii a gazelor de sist, cu tot ce presupune ea, de la activitatea de cercetare si alinierea la noile cerinte de mediu in domeniu pana la extractia efectiva si producerea de utilaje specifice.
  • -2 (4 voturi)    
    Foarte tare (Marţi, 11 martie 2014, 22:34)

    Alex S [utilizator]

    Foarte tare, in SUA s-au creat 1 milion de locuri de munca din gazele de sist, Polonia face pasi catre independenta energetica, si in Romania...nu se face ca asa vor razesii lui Stefan Cel Mare ca le e frica ca le pica cotetul din chirpici, si sunt sustinuti si de hipsterii din Bucuresti care vin beti din club sa protesteze ca asa e cool.
    • +2 (4 voturi)    
      ... (Miercuri, 12 martie 2014, 0:46)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

      Mai Alex, ce independenta energetica :)) glumesti sau te faci? Un particular concesioneaza solul pe maruntis de tigari si apoi iti vine gazele la pretul pietei!! Unde e afacerea? Ca il cumperi de la rusi sau de la Chevron e acelasi lucru, si ramai si cu bombele ecologice in curte!
  • +2 (4 voturi)    
    Amuzant! (Marţi, 11 martie 2014, 22:34)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Este atat de revoltator incat devine amuzant! "Independenta energetica" Haha! A cui? Le da cineva gazul moca?
  • 0 (2 voturi)    
    da (Marţi, 11 martie 2014, 22:50)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    sopirle econazy dragi rusiei, ''Cu toate acestea, 91% din electricitatea Poloniei este produsa in prezent pe baza de huila si lignit, cu rezerve care pot acoperi nevoile tarii timp de 150 de ani, potrivit estimarilor.''. Ca si cum gazul e bun doar la produs curent, comentariu aberant si mincinos.
  • -1 (3 voturi)    
    Bravo lor (Marţi, 11 martie 2014, 23:07)

    ipolitic [utilizator]

    Se pare că în Polonia nu există ONG-uri
    anti-gaze de șist finanțate de ruși.
    Sau guvernanții sunt mai consecvenți.
  • -2 (4 voturi)    
    ... (Marţi, 11 martie 2014, 23:19)

    dragos234 [utilizator]

    Deci? Nimic? Nu jos cu Chevron, nu afara cu americanii? Aaaa, e vorba de Polonia care face/stie/se descurca invariabil mai bine decat Romania.
    Asta da dilema.
  • 0 (2 voturi)    
    Macar o data-n viata... (Miercuri, 12 martie 2014, 0:30)

    Prostu' satului [utilizator]

    ...sa fim si noi mai tari decat polonezii.
    Eu zic ca pana-n 2020 sa le dam astora cu gazele de sist (dar numai daca-s americani sau, hai, fie, si canadieni) o subventie de 50% din valoarea productiei, iar dupa 2020, impozite zero garantate pentru tot restul perioadei de exploatare, ca tot vad ca balmajeste Tusk ceva oribil, despre impozite de 40%...
    In felul asta o sa vina toti sa investeasca la noi si-o sa putem acoperi macar jumate din terenurile agricole cu sonde si iazuri toxice - in felul asta scapam si de grija ca vin fermierii straini si ne cumpara pamantul... Hah, hah, hah, o sa fuga toti, prostii de ei...
    • 0 (0 voturi)    
      nu (Miercuri, 12 martie 2014, 0:57)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

      ma, dormi linistit, ca-ti da putin si gazpromul gaz cu hidrantul, deja salivezi. Polonezii sint timpiti, tu si alti agenti de influenta ai criminalului putin sinteti inteligenti. Stai linistit, ca nu vine nimeni sa investeasca la noi, ai tu grija de asta.