Universitatea Politehnica Bucuresti vrea sa vanda energie pe bursa

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 3 aprilie 2014, 16:26 Economie | Energie

 documente
(03 Apr 2014) PDF, 249KB
Pe bursa OPCOM, Piata centralizata a contractelor bilaterale de energie electrica (PCCB), a aparut o oferta surprinzatoare. Universitatea Politehnica Bucuresti a lansat pe aceasta platforma prima sa oferta de vanzare de energie, licitatia urmand sa aiba loc pe 8 aprilie. Cantitatea minima oferita este de 6,2 MWh, iar maxima de 5.991 MWh, livrarea urmand sa aiba loc intre 16 aprilie si 31 decembrie 2014.

Pretul minim cerut este de 166 lei/Mwh. Pretul include componenta tarifului zonal de transport pentru introducerea energiei in retea si nu include TVA si acciza aferenta vanzarii de energie electrica in scopuri comerciale.

Energia electrica este livrata in banda, la o putere minima ferma de 0,001 MWh/h si maxima de 0,960 MWh/h.

Trebuie precizat ca Universitatea detine o centrala fotovoltaica de 30 KWp, potrivit site-ului Universitatii. In plus, are si propria sa centrala termica si electrica. Pe partea electrica are 2 MW instalati, iar pe cea termica 18 MW.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

9422 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    UPB are propria centrala de co-generare pe gaz (Joi, 3 aprilie 2014, 16:36)

    PostoRicanul [anonim]

    Inainte sa va mirati, luati o poza aeriana si o sa observati turnul de racire din curtea UPB , stalpi de inalta tensiune si transformatoarele
    • +11 (13 voturi)    
      ... laboratoare (Joi, 3 aprilie 2014, 16:44)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui PostoRicanul

      Și studenții de la energetică trebuie să învețe undeva cum se lucrează, deci există laboratoare de generare de energie.
    • -10 (12 voturi)    
      Asta ori e stire ori reclama (Joi, 3 aprilie 2014, 16:48)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui PostoRicanul

      Cum stire nu este, ar fi interesant de vazut de ce HN face reclama gratuita unei institutii apropiate de Ecaterina Andronescu, fost rector UPB, actual deputat, membru marcant al... etc. etc.
    • 0 (0 voturi)    
      nici nu este nevoie de vedere aeriana! (Vineri, 4 aprilie 2014, 10:48)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui PostoRicanul

      Se pot vedea la fata locului, insa este mult de cind nu am mai fost la Politehnica. Dar stalpii de inalta tensiune si turnule de racire pot fi vazuti foarte bine si de la Cirurel, de pe margine de la Lacul Morii!
  • +7 (7 voturi)    
    inversati totusi, CET duce greul (Joi, 3 aprilie 2014, 16:42)

    PostoRicanul [anonim]

    centrala foto e experimentala, la 30 KW in varf de productie ajung pentru cateva apartamente iar 1 KW cat e minimul asigurat...e necesarul de consum pentru un aspirator mic
    • +4 (4 voturi)    
      Centrala fotovoltaică e mică (Joi, 3 aprilie 2014, 17:11)

      Razvan S. [utilizator] i-a raspuns lui PostoRicanul

      Într-adevăr, centrala fotovoltaică de la UPB e mică (0,03 MW). De exemplu, Enel a inaugurat anul trecut în Prahova două centrale de 10 MW, respectiv 9 MW (conform http://tinyurl.com/obw2e27). Însă partea principală va veni de la centrala pe gaz a UPB, unde sunt 2 MW.
  • -11 (19 voturi)    
    mai bine s-ar apuca sa vanda diplome (Joi, 3 aprilie 2014, 16:46)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    mai bine s-ar apuca sa vanda diplome la vedere, la fara frecventa si online !
    in acest fel ar putea renunta si la cadre didactice si la personal nedidactic !
    • +9 (13 voturi)    
      prietene, (Joi, 3 aprilie 2014, 17:42)

      canuta [utilizator] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      mai bine te-i uita si pe la altii pe care probabil ii admiri si vei vedea ca universitatile(in special cele tehnice) sint printre cele mai puternice si novatoare
      centre de cercetare si aplicatie stiintifica. Dupa nivelul la care dezbati,se pare ca te-ai opintit la clasele primare (si alea la fara frecventa).Multumeste celor care au studiat la universitati si au creat unealta cu care ti-ai dezvaluit acum eruditia.
      • +8 (10 voturi)    
        Lasa-l in pace (Joi, 3 aprilie 2014, 18:22)

        Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui canuta

        ca e absolvent de Stefan Gheorghiu.
  • +2 (8 voturi)    
    sigur nu e o greseala? (Joi, 3 aprilie 2014, 16:46)

    victor L [utilizator]

    " Cantitatea minima oferita este de 6,2 MWh, iar maxima de 5.991 MWh"
  • +1 (5 voturi)    
    bine- bine, (Joi, 3 aprilie 2014, 17:21)

    victor L [utilizator]

    nu ma supara "minusurile".
    Dar ca un profan intreb: minim (6,2) poate fi mai mare decit maxim (5,991)?
    Pentru ca doar intrebam: sigur nu e o greseala?
    • +2 (4 voturi)    
      Te-ai incurcat (Joi, 3 aprilie 2014, 21:05)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Nu citesti corect numerele. Ti le aproximez eu ca sa intelegi mai bine. Minim 6 MWh, maxim 6000 MWh.
    • +1 (1 vot)    
      uita-te mai bine... (Joi, 3 aprilie 2014, 22:42)

      mendax [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      nu e o greseala. e virgula intr-o parte si punct in partea cealalta. asadar si prin urmare 6,2 nu e mai mare decat cincimii nouasute nouazeci si unu.
  • +8 (8 voturi)    
    mi-am dat o palma, (Joi, 3 aprilie 2014, 17:23)

    victor L [utilizator]

    acum am vazut ca la 5,991 era punct si nu virgula.
    Scuze; mai dati minusuri ca merit :P
    • 0 (4 voturi)    
      de fapt... (Joi, 3 aprilie 2014, 19:19)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      atata vreme cat toate facturile pe care le platesc folosesc "punctul zecimal", nu prea vad de ce ne incapatanam (corect, desigur) sa folosim virgula ca delimitator al fractiei zecimale....
    • 0 (0 voturi)    
      errare humanum est! (Vineri, 4 aprilie 2014, 10:50)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Oricui i se poate intampla sa greseasca, insa este suparator cind atragi cuiva atentia, iar el, suparat ca tu ai dreptate, incepe sa te injure - eventual sa te acuze de "basism"!
  • +3 (7 voturi)    
    Kati Andronescu (Joi, 3 aprilie 2014, 18:47)

    Trojan.H [utilizator]

    De la baieti destepti la fete destepte.
  • 0 (0 voturi)    
    Pret (Vineri, 4 aprilie 2014, 11:13)

    rotitza [utilizator]

    " Pretul minim cerut este de 166 lei/Mwh. Pretul include componenta tarifului zonal de transport pentru introducerea energiei in retea si nu include TVA si acciza aferenta vanzarii de energie electrica in scopuri comerciale."
    Daca pretul de productie este de 166 lei/Mwh,
    poate sa-mi explice cineva de ce pretul la contorul de acasa este de ~ 500 lei/Mwh.?