Ajutor esential pentru Rusia din partea Chinei: Gazprom a incheiat in China un contract pe 30 de ani, in valoare de 400 de miliarde dolari, pentru furnizarea de gaze

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 21 mai 2014, 12:52 Economie | Energie


Vladimir Putin a semnat un contract istoric cu omologul chinez, Xi Jinping
Foto: Agerpres/Xinhua
Gazprom si compania chineza CNPC au semnat miercuri dimineata un contract de livrare a gazelor rusesti in China, contract in valoare de 400 de miliarde de dolari, cu valabilitate pe 30 de ani, cu prilejul vizitei lui Vladimir Putin in tara asiatica, anunta Interfax si Itar-Tass. Acest contract este esential pentru ca Ruaia sa isi diversifice pietele de desfacere a gazului natural, in conditiile in care Europa incearca sa isi reduca dependenta de importurile de gaze rusesti.

Documentul a fost semnat in prezenta presedintelui rus Vladimir Putin si a omologul sau chinez Xi Jinping si reprezinta o realizare importanta pentru liderul de la Kremlin in eforturile de a demonstra Occidentului ca are alternativa la piata europeana.

Presedintele Gazprom, Alexei Miller, a anuntat ca valoarea contractului este de 400 de miliarde de dolari, cu o durata de 30 de ani.

Acordul ruso-chinez are o valoare de 400 de miliarde de dolari, ceea ce corespunde unui pret de 350 de dolari pe mia de metri cubi, scrie presa ruseasca, citandu-l pe seful Gazprom, Alexei Miller.

"Am consacrat mult timp si eforturi pentru semnarea acestui contract (...) qui care va fi benefic pentru ambele parti si a fost semnat in conditii benefice pentru partea rusa si Gazprom", a spus Miller, la televiziunea rusa.

Beijingul, atent sa-si garanteze sursele de aprovizionare energetica, negociaza de peste zece ani acest contract cu Moscova, care doreste la randul ei sa-si asigure debusee pe enorma piata chineza pentru Gazprom.

Potrivit cifrelor oficiale, China - primul consumator de energie din lume - a importat anul trecut 53 de miliarde de metri cubi de gaze, o crestere cu 25% intr-un an.

Vladimir Putin a spus ca formula de calcul a pretului e similara cu cea din contractele cu partenerii europeni, prin care pretul gazelor e legat de pretul petrolului. Reuters, care califica contractul "un triumf politic pentru Vladimir Putin", noteaza ca pretul mediu pe piata europeana este de 350 - 380 de dolari/mia de metri cubi.

Un pret de 350 de dolari/mia de metri cubi reprezinta o afacere buna si pentru China, care se bazeaza acum pe importuri scumpe de gaz lichefiat (LNG).

Marti, China si Rusia nu ajunsesera inca la un acord privind contractul, in timpul vizitei presedintelui rus Vladimir Putin la Shanghai. Negociatorii din cele doua tari nu se intelesesera inca in privinta preturilor, dupa cum a declarat un purtator de cuvant al lui Putin in Shanghai, iar semnarea contractului nu s-a reusit marti, asa cum multi din industrie se asteptau.

Vizita lui Putin a creat mari asteptari in privinta semnarii contractului ce prevede ca Gazprom sa furnizeze 38 de miliarde de metri cubi de gaze naturale pe an in urmatorii 30 de ani catre China National Petroleum Corp.

Negocierile pe acest contract se desfasoara de peste 10 ani.

Consumul de gaze in China este asteptat sa se dubleze in perioada 2014 si 2020.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11202 vizualizari

  • -23 (39 voturi)    
    ehe acum sa vedeti scuipati rusesti (Miercuri, 21 mai 2014, 13:25)

    vladimir14 [utilizator]

    La adresa UE.
    UE vrea gaze sa plateasca mai mult,ce a fost pana acum a fost mizilic.
    Rusia a dat o lovitura cu acest contract cu China,din pacate a castigat cine nu trebuia.
    UE este in corzi,mai putin Germania.
    • 0 (18 voturi)    
      lasa ca trimit americanii... (Miercuri, 21 mai 2014, 15:39)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui vladimir14

      gaze de sist...si noi canadienii...le mai trimitem si petrol din sisturi bituminoase din alberta...din pacate pt ue , rusia nu e o insula ca cuba pt a avea un efect un embargo...
      • -10 (22 voturi)    
        Cu ce? (Miercuri, 21 mai 2014, 16:43)

        Patton [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        Cu ce le trimiti? Pe vapor ?! :)) Ai nevoie de cateva mii de vapoare ca sa asiguri necesarul :)
        • -8 (14 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 21 mai 2014, 18:37)

          [anonim] i-a raspuns lui Patton

          • +7 (11 voturi)    
            China si Rusia nu au incheiat nimic (Miercuri, 21 mai 2014, 19:15)

            dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui

            Rusia nu a incheiat nici un contract serios de vinzare gaze catre China. Este doar o stire de propaganda psihologica impotriva UE si US.
            • +6 (6 voturi)    
              Pentru sora Ukraina 485 $ (Joi, 22 mai 2014, 9:20)

              rov [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

              Iar pentru China 400...
              Pentru chinezi nu exista infrastructura, dar pe la ukainieni Moscova tranziteaza jumatate din exporturile ei.
              Asa intelege rusu' o afacere echitabila, daca nu esti sclavul lui si are o armata mai mare, isi bate joc de tine.
              • -1 (1 vot)    
                Adicateleacum (Vineri, 23 mai 2014, 16:00)

                Patton [utilizator] i-a raspuns lui rov

                Adicateleacum?

                Si cu puci, si cu guvern ilegitim, si cu desconsiderarea minoritatilor, si cu trufie si jigniri, dar mai ales ....... CU GAZ IEFTIN?

                In locul rusilor puneam 1 dolar pe metru cub pretul.
        • -8 (24 voturi)    
          iti zic eu (Miercuri, 21 mai 2014, 18:42)

          The Saker [utilizator] i-a raspuns lui Patton

          le trimite gazele de sist din Romania, de aia a venit Biden aici zilele astea.
          Romania, in calitatea ei de colonie de mana a paispea in care a ajuns, va furniza gaze de sist pe UE, gaze de sist care evident le vor scoate americanii iarnoi vom primi praful de pe toba, in schimb vom ramane cu pamanturile nenorocite si fara apa de baut. Ca asa-i in tenis...
          aa..apropos, cum e cu vizele pt romani, ca doar suntem aliati ?
          Vai de capul vostru, pupati-l mult undeva pe mai departe pe Licurici si mai injurati-l mult pe Putin, cu asta o sa ramaneti.
          • +13 (21 voturi)    
            Nu-i problema... (Miercuri, 21 mai 2014, 19:05)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

            o sa ai vize de Rusia si te-ai scos. Cat priveste vizele de state si Canada sper sa ramana cat mai mult posibil.
      • +2 (8 voturi)    
        Dai tu.. (Miercuri, 21 mai 2014, 18:28)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        ..de parca ai da din camara de la tine. O sa vedem noi care da, cum si cat.
        • -7 (13 voturi)    
          zau ? (Miercuri, 21 mai 2014, 19:08)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          nu mai bine "vedem noi cine da" inainte sa taiem cealalta tzeava ?
      • -3 (5 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 21 mai 2014, 21:02)

        [anonim] i-a raspuns lui exilatul

    • +3 (3 voturi)    
      cum stai cu cititul? (Joi, 22 mai 2014, 9:05)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui vladimir14

      intelegi si ce citesti?
      A. nu e contract ci e memorandum. [din toate memo semnate de Ponta cu China ai vazut macar un cui batut pana acum]
      B. la 11 mld. pe an e mai putin decat incasa de la Germania.
      C. memorandum este, conducte nu-s.

      Restul e propaganda ruseasca, ca sa arate ca nu le pasa de sanctiuni.
  • -22 (32 voturi)    
    Bravo (Miercuri, 21 mai 2014, 13:36)

    hot news [utilizator]

    Aparent rusii nu au renuntat la pret, dupa cum multi se asteptau.
    • -10 (18 voturi)    
      Ce e mai important (Miercuri, 21 mai 2014, 16:44)

      Patton [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      Mai important decat pretul si cantitatea (care de altfel, la 38 bcm pe an nu e asa mult, raportat la cat are nevoie China), este ca se va consolida infrastructura in regiune iar Rusia va putea pe viitor furniza gaze si celorlalte state din Asia de Sud Est. State in curs de dezvoltare, care vor avea nevoie de cantitati din ce in ce mai mari de gaz.
    • +15 (21 voturi)    
      hahaha...citeste presa internationala (Miercuri, 21 mai 2014, 18:53)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      Din contra, rusii au renuntat la pretul pe care il cereau initial.

      Chinezii care cereau preturi comparabile cu europenii sau mai mici ar fi tergiversat semnarea contractului inca 10 ani, altfel.

      Rusia e in corzi acum iar chinezii stiu si profita :$350 de dolari (am 8-10% sub pretul pietei), pe 10 ani, in conditiile in care pretul resurselor e in crestere, e o afacere buna pentru ei. Putin, in schimb, nu-si putea permite inca un rateu.
      • -6 (6 voturi)    
        citeste stirea originala ... (Miercuri, 21 mai 2014, 19:13)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

        pretul ramne legat de fluctuatiile pietei .

        pretul oferit e aproape media cu care se vinde catre UE (nu bagam romania aici ..ca noi avem preferential mai mare) .

        si cand faci un contract pe f multi bani pe 10 ani ..poti sa faci si discount ..ca oricum rusii ies in profit .
      • +7 (9 voturi)    
        Reuters, (Miercuri, 21 mai 2014, 21:32)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

        care califica contractul "un triumf politic pentru Vladimir Putin", noteaza ca pretul mediu pe piata europeana este de 350 - 380 de dolari/mia de metri cubi. Si putinel vinde la chinezi cu 150 pemc pe o conducta care nu exista o cantitate de sub un sfert din cantitatea cumparata de ue
        E de fapt o umilinta pentru putin, deci aia de la reuters ori sint timpiti, ori sint platiti de kgb. Inclin spre ambele variante, sint atit timpiti, cit si paktiti.
  • +7 (13 voturi)    
    rusia-china-natgazdeal (Miercuri, 21 mai 2014, 14:07)

    m3rlin [utilizator]

    orecum interesant. desi toata lumea se astepta ca aceasta inelegere sa prevada ca plata excluderea dolarului se pare ca acesta va mai ramane pt cativa ani moneda de rezerva .daca intelegrea era incheiata in alta moneda pretul arginutului/aurului momentat acestea fiind destul de stabile.
    • +8 (10 voturi)    
      corectie (Miercuri, 21 mai 2014, 14:12)

      m3rlin [utilizator] i-a raspuns lui m3rlin

      daca intelegrea era incheiata in alta moneda pretul arginutului/aurului exploda ,momentat acestea fiind destul de stabile.
    • +2 (8 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 21 mai 2014, 18:44)

      [anonim] i-a raspuns lui m3rlin

  • -15 (29 voturi)    
    unde sunt postacii ? (Miercuri, 21 mai 2014, 14:29)

    adrian8 [utilizator]

    ca ieri explicau toti (la unison) cum nu o sa se semneze nimic cu china ...
    • +11 (23 voturi)    
      Postacii.. (Miercuri, 21 mai 2014, 18:17)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      ..sunt pe forum, ca si tine... ca doar de-aia esti postac.
    • +9 (17 voturi)    
      Iti inteleg totusi bucuria: (Miercuri, 21 mai 2014, 18:41)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      cea mai mare parte a vietii tale o traiesti in Rusia si China. Sigur, din cand in cand mai dai o vizita si pe la hotii tai sa-i votezi.
      • -6 (8 voturi)    
        simti tu bucuria ? (Miercuri, 21 mai 2014, 19:17)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        eu doar vreau sa ii vad pe cei ce urlau ieri in zeci de postari cum ca stiu ei ca nu se face nici o intelegere intre rusia si china ... si ca rusia e deja ingropata ...deaia sunt postaci ca se dau cunoscatori ..cand de fapt abereaza .

        traiesc in rusia ... :) ... asa e ..dar acum a trebuit sa vin aici sa votez cu psd-ul ! ..... :)
        • +9 (9 voturi)    
          Asa sunt unii: se grabesc. (Joi, 22 mai 2014, 1:30)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          Desi discutiile sunt de 10 ani, era imposibil sa nu se ajunga la o intelegere. Adica Putin s-a dus acolo sa se intoarca "invins"? Pai ce imagine mai avea el in lume? Si daca il da gratis, tot trebuie sa spuna ca a incheiat un contract acolo.

          Auzi, poti ramane acolo, nu trebuie sa vii in tara. Votezi la ambasada.
    • +2 (2 voturi)    
      cine vorbea... (Joi, 22 mai 2014, 7:49)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      uite ce zice DW despre postacii idioti filorusi...

      http://www.dw.de/magazinul-tv-eurobox/av-17640343

      cica e boala lui pUTIN-el.
    • +3 (3 voturi)    
      alt expert? (Joi, 22 mai 2014, 9:10)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      cere de la careva care stie engleza sa-ti explice diferenta intre "will" si "would".
      Si nu mai accepta biletele de la Bogdan Teodorescu ca sa nu te faci de...
  • +8 (16 voturi)    
    In dolari? (Miercuri, 21 mai 2014, 15:42)

    Unu-2 [utilizator]

    Rusia si China semneaza contractul in dolari americani? Hmm... Ce ti-e si cu capitalismul asta de stat si banii ce nu au miros ...
    • -7 (7 voturi)    
      nu au cum altfel ... (Miercuri, 21 mai 2014, 19:18)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Unu-2

      daca semnau in alta moneda ..era razboi 100% ..pentru ca dolarul american moare cand nu mai este moneda de referinta pentru petrol ... deci motiv absolut pentru razboi ignorand orice consecinte .
    • 0 (0 voturi)    
      incredere reciproca! (Joi, 22 mai 2014, 15:56)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui Unu-2

      avand increderea nemasurata in rubla ruseasca [a zis-o patton si adrian8 si...] chinezii au vrut sa semneze in yuan.
      Putin care se jura pe yuanul chinez [a zis-o mazeta, zizin si...] a vrut sa semneze in ruble.
      Neintelegandu-se dar fiind curtenitori [a zis-o perestroika] au semnat in dolari.
  • +8 (16 voturi)    
    foarte bine (Miercuri, 21 mai 2014, 15:44)

    Dlc [utilizator]

    Foarte bine ca au incheiat contract.
    Sa construiasca Rusia si China conducte intre ele si sa isi aiba schimburi comerciale.
    Acum, pentru UE important e sa veda la ce pret s-au inteles, sa vorbeasca pe o singura voce si sa cumpere la acelasi pret, poate chiar mai mic. Daca nu, foarte bine, sa exploateze gaze de sist, sa investeasca in alt fel de energie, etc. Si sa isi reduca odata contactele cu tari cu regimuri autoritare, care se folosesc de arma economica, dar si de cea militara! Sa fie UE invatare de minte, la toate tarile UE si cetatenilor ei!
  • +9 (27 voturi)    
    Iata ce zice Reuters pe tema asta: (Miercuri, 21 mai 2014, 16:09)

    Matrafirefox [utilizator]

    http://www.reuters.com/article/2014/05/21/us-china-russia-gas-idUSBREA4K07K20140521

    "the so far undisclosed price and other terms of the contract"; "Industry insiders said China had the upper hand in negotiations as they entered their final phase, aware of Putin's need for new customers as his isolation in Europe intensified."

    "Given the EU sanctions that could potentially hit Russia, I don't think Gazprom is in a position to strike a very high price for its gas," said Gordon Kwan, head of Asian oil research at Nomura.

    Felicitari Putin, ai reusit sa inchei un contract pentru 25% din cat vinzi in Europa in prezent si la un pret mai mic! Buna treaba! Inca un pas spre falimentul national!

    "Putin said China would provide $20 billion for gas development and infrastructure" "Putin announced that Russia planned to invest $55 billion in exploration and pipeline construction"

    Deci Rusia da 55 miliarde si China da 20, livrarile incepand din 2018. Da, o intelegere istorica intr-adevar, pentru China, le-au tras ditamai teapa rusilor.
    • -10 (30 voturi)    
      Esti bolnav :) (Miercuri, 21 mai 2014, 16:48)

      Patton [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      Te roade, cumetre?

      Tu chiar ai impresia ca la acest nivel se dau "tepe"? Fii tu linistit, contractul acesta, ca si alte catve duzini semnate zilele acestea despre care nu se comenteaza nimic, consolideaza economiile Chinei si Rusiei. China - cea mai mare economie. Rusia - o piata de desfacere in crestere exponentiala.

      Noroc bun la Treasury Dept :))
      • +14 (22 voturi)    
        esti copil (Miercuri, 21 mai 2014, 18:09)

        mikeyu [utilizator] i-a raspuns lui Patton

        sa crezi ca rusia si-a creat un avantaj. Chinezii ii tin pe rusi de 10 ani in sah, iar acum le-au dat mat, cu ajutorul evropei. Nu cred ca o sa auzim prea curand pretul real al afacerii.
        • -3 (5 voturi)    
          depinde (Miercuri, 21 mai 2014, 19:34)

          Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui mikeyu

          pana una alta, au facut alianta si ambii au dat sah la US-UE.
          Eu sper ca UE sa se trezeasca din "somnu' de veci", sa-i lase dracului pe verzi si pe toti eco-fascistii care au facut pureci prin zona si sa isi regandeasca strategia energetica (independent atat de UE cat si de mama Rusia daca se poate).
      • +14 (18 voturi)    
        :) (Miercuri, 21 mai 2014, 18:19)

        dorubarbu [utilizator] i-a raspuns lui Patton

        China e un mamut cu picioare de lut, ridicat prin lacomia plutocratiei occidentale coroborata cu sclavia populatiei chineze, numeroasa insa foarte putin calificata. Problemele actuale ale Chinei, dupa 35 de ani de "revolutie culturala" sunt enorme: poluare, investitii complet nesolvabile in infrastructura (vezi "ghost cities in China"), probleme demografice teribile (o imbatranire accelerata a populatiei si un raport catastrofal barbati/femei - pe esantionul de varsta 0-35 ani, ambele datorate politicii demente a partidului comunist chinez in materie de control al nasterilor) cat si probleme determinate de coruptie si de proteste tot mai violente ale muncitorilor care s-au cam saturat de sclavia moderna si vor protectie sociala si alt regim de munca. China nu are nici sistem de asigurari sociale (adica somaj) nici sistem de pensii (batranii cad in intretinerea copiilor). Asa se explica, in parte, "succesul" economic al Chinei.

        3 mari socuri se pot produce in China:

        a) e implozie a pietei imobiliare - vezi "ghost cities in China" - orase intregi in care nu locuieste nimeni si in care multi antreprenori chinezi au investit sute de miliarde de dolari

        b) marile investitii straine incep sa se retraga din China fie in tarile de unde au plecat (SUA sau tari UE) fie se duc in tari din sud-estul Asiei unde forta de munca e chiar rmai ieftina si problemele de coruptie nu sunt atat de mari...

        c) implozia demografica cu consecinte absolut imprevizibile...

        Vorba celor de la trupa "Parazitii":
        "...Traim intr-o lume in care....nimic nu e ceea ce pare"

        :)
        • -4 (20 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 21 mai 2014, 18:51)

          [anonim] i-a raspuns lui dorubarbu

          • +10 (14 voturi)    
            Cam tot ce este pe-aici.. (Miercuri, 21 mai 2014, 19:11)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui

            ..si prin state si Canada este Made in China. Asta pentru ca si-au mutat productiile acolo, nu pentru ca in China ar fi oamenii mai calificati decat in alte parti. Sunt doar mai ieftini si mai sclavi. Daca s-ar gasi mana de lucru mai ieftina pe Marte, si-ar muta productia acolo si ai sa vezi ca n-o sa mai gasesti produse chinezesti nici macar in China.

            Si poti s-o intorci: datorita altora, chinezii s-au dezvoltat si au ajuns sa exporte peste tot. Ca daca nu-si mutau fabricile la ei, stateau si produceau papuci si guma de mestecat.
            • 0 (0 voturi)    
              Comentariu sters de utilizator (Vineri, 23 mai 2014, 15:31)

              [anonim] i-a raspuns lui Alius

          • +10 (10 voturi)    
            Chinezii (Miercuri, 21 mai 2014, 19:20)

            Rntmpx [utilizator] i-a raspuns lui

            Produsele pe care le folosim sunt in marea majoritate a cazurilor ASAMBLATE in China, nicidecum create acolo. Pentru a strange suruburi si a lipi niste componente nu-ti trebuie cine stie ce calificare. Know-how-ul valoros este in alta parte.
            • 0 (2 voturi)    
              Comentariu sters de utilizator (Vineri, 23 mai 2014, 15:24)

              [anonim] i-a raspuns lui Rntmpx

        • -1 (1 vot)    
          sclavia moderna (Joi, 22 mai 2014, 9:54)

          Cristi_B [utilizator] i-a raspuns lui dorubarbu

          Nu-i mai plangeti atat pe chinezi ca sunt "sclavi moderni" si ca lucreaza pe bani putini. Salariul lor minim pe economie este mai mare cu 200 lei decat cel din Romania, iar salariile lor sunt comparabil ca ordin de marime cu ale noastre. Asa ca, mai usor cu propaganda "de dreapta" menita sa-i compatimim pe saracii chinezi si sa ne determine sa ne batem cu pumnii in piept ca "ce bine traim noi, fata de chinezi". Intr-adevar, este foarte adevarat ca in mediul rural situatia este critica in China si saracia este groaznica, dar cei care locuiesc in orase nu traiesc nici mai bine si nici mai prost decat romanasii nostrii!
          • +1 (1 vot)    
            aberatie/confuzie? (Joi, 22 mai 2014, 16:00)

            cinic [utilizator] i-a raspuns lui Cristi_B

            regiunile speciale din China au si... si.. si....
            Dar sunt putine si pe coasta. Restul de 80% din populatie nu are !
            China nu are sistem de pensii si [se pare] ca nici sanatatea nu e gratis.
            Asa ca inainte de a striga Traiasca Mao poate te documentezi.
      • +1 (9 voturi)    
        Frate Vasili.... (Miercuri, 21 mai 2014, 18:20)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Patton

        ....30 de ani.. de acum inainte .. da-mi voie sa-ti spun ca in 30 de ani nu ca se pot intampla multe, dar o sa se si intample multe. Nu zic ca nu trebuie facute proiecte vizionare care se intind pe decenii, dar o sa ai ocazia sa traiesti multe schimbari in acesti 30 de ani. Schimbari nu in bine. Contractul ala e ca pielea ursului. Nici nu-ti spun care parte a pielii.
      • -1 (13 voturi)    
        prostie exponentiala (Miercuri, 21 mai 2014, 19:03)

        gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui Patton

        "Tu chiar ai impresia ca la acest nivel se dau tepe?"
        ....hahahahaha.....tu probabil inca mai crezi in Mos Craciun.


        "Rusia - o piata de desfacere in crestere exponentiala"
        ..ahahahaha. Tu habar n-ai ce inseamna exponential.

        GDP - real growth rate (%), pentru rusia, pe ultimii ani (2004 - 2012) arata cam asa:
        4.2 %
        6.7 %
        6.4 %
        6.7 %
        8.1 %
        5.6 %
        -7.9 %
        4 %
        4.3 %

        chiar ca "exponential"...cam ca al Romaniei :))
        • +1 (1 vot)    
          sunt deja in recesiune! (Joi, 22 mai 2014, 16:01)

          cinic [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

          a recunoscut pana si ministrul rus, cu doua LUNI dupa ce a spus-o FMI. Dar al nostru patton o tine pe a lui [e drept nu gratis].
      • +8 (18 voturi)    
        M-ai rupt cu matematica (Miercuri, 21 mai 2014, 19:11)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Patton

        Chestia aia cu Rusia"o piata de desfacere cu crestere exponentiala" ??? tu stii ce inseamna exponential ?Rusia este in acest moment cea mai vulnerabila piata din lume si poate sa vanda Putin gaze si pe Luna ca tot nu va iesi din mizeria in care s-a bagat.
        Cat despre China te anunt ca de-abia in 2019 va egala economia US si asta in conditiile in care isi mentine un ritm de crestere de cel putin 7.75 % .
        Te rugam mai usor cu propaganda.
        • +4 (4 voturi)    
          :) (Miercuri, 21 mai 2014, 19:52)

          dorubarbu [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Sa te tii criza economica atunci cand se va sparge "bubble"-ul imobiliar din China...
          Atunci sa vezi criza economica....
          Nu cred ca mai dureaza mult...
          Ia uite aici:

          https://www.youtube.com/watch?v=rPILhiTJv7E
        • -3 (5 voturi)    
          Ce treaba are (Miercuri, 21 mai 2014, 23:35)

          Patton [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Ce treaba are piata de desfacere cu indicatorii de crestere economica?

          Aici era vorba ca piata ruseasca este in crestere, adica prin traducere pentru tine, rusii vor consuma din ce in ce mai mult de-acum incolo. De unde? De la chinezi! Cu ce fac chinezii produse? Pai cu materie prima si energie de la rusi!
          Acum ai inteles "invarteala" ?
          • 0 (2 voturi)    
            adica troc! (Joi, 22 mai 2014, 16:03)

            cinic [utilizator] i-a raspuns lui Patton

            eu dau doi caini si tu-mi dai trei pisici!
            Tehnologia de unde sa vina? sau tu crezi ca 150 mil. rusi o sa absoarba toata productia de slapi a Chinei?
            • 0 (2 voturi)    
              Pai da (Vineri, 23 mai 2014, 16:03)

              Patton [utilizator] i-a raspuns lui cinic

              Pai da, ca China face doar slapi :))

              Bai multi mai sunteti frate?
  • +1 (11 voturi)    
    cum ziceati ca e un mare fas cu China? (Miercuri, 21 mai 2014, 18:40)

    jackalphonse [utilizator]

    gaze si petrol sa ai, ca se gaseste unu sa le cumpere mai bade. era plin de postaci care spuneau ca afacerea cu china se face cu gaz gratis. pana nu lasa oficialii ue ipocrizia jos si nu se apuca de sanctiuni serioase, nu vom vedea decat o Rusie obraznica
    • +2 (10 voturi)    
      pai ce sanctiuni mai vrei? (Miercuri, 21 mai 2014, 18:59)

      Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Le-a arata deja Putin pisica prin contractul cu China (sau tu crezi ca rusii-chinezii or negociat doar gazul?).
      UE sa faca bine sa isi rezolve probleme proprii si mai ales, sa incerce si alte sisteme energetice nu doar cu gaz... (fie el rusesc sau american).
      • +3 (5 voturi)    
        Iran (Miercuri, 21 mai 2014, 19:20)

        Arl [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

        Iranul deja a anuntat ca e dispus sa exporte oricat e nevoie in UE...
        • +1 (1 vot)    
          nu i lasa ue, pt ca nu sunt pretini cu israelul (Joi, 22 mai 2014, 9:39)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Arl

          ...si nu dau aproape gratis la robinet peste ocean. crezi ca usa are de gand sa cumpere petrol la pretul corect?
      • +1 (9 voturi)    
        De fapt (Miercuri, 21 mai 2014, 23:37)

        Patton [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

        De fapt rusii si chinezii au incheiat vreo cateva duzini de contracte zilele astea.

        Contractul cu gazul nu are importanta prea mare ca volum, 13 miliarde de metri cubi pe an (asta tinand cont ca Rusia exporta de cel putin 10 ori mai mult pe an catre UE) ci are importanta prin mesajul pe care-l transmite: este un contract pe 30 de ani. Care e mesajul? "De-acum incolo Rusia si China sunt in cumetrie pe termen lung".

        Cam asta-i faza. China si Asia de Sud Est se afla in plina dezvoltare. Au nevoie de energie si materie prima. Cine e no. 1 la capitolul asta? Rusia!
  • +4 (4 voturi)    
    Cifrele (Miercuri, 21 mai 2014, 19:42)

    JackAlexander [utilizator]

    Dupa cum am citit pe surse externe, acest gaz ca veni din noi surse de gaz din Siberia, nu din aceleasi surse de gaz din care europenii il primesc. Ceea ce inseamna ca nu este o redirectionare a gazului dinspre Europa spre China si ca europenii sunt safe.

    In acelasi timp am citit ca acest contract reprezinta de fapt doar 10% din gazul exportat de rusi, deci inca o data nici rusii nu scapa de europeni, nici europenii de rusi. Desi cifrele par mari, de fapt nu este un contract atat de mare.
    • +1 (1 vot)    
      dusman ancestral? (Joi, 22 mai 2014, 16:06)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui JackAlexander

      ramane China santajabila de Putin? Cele doua tari au avut numeroase conflicte teritoriale, iar China zice ca o halca de Siberia e a lor.
      Siguranta alimentarii cu energie e strategica. Vor cadea chinezii in capcana din care se straduie sa iasa UE?
  • +7 (7 voturi)    
    Comparatie (Miercuri, 21 mai 2014, 19:56)

    Rntmpx [utilizator]

    - China va importa de la rusi 38 miliarde de metri cubi de gaz pe an.

    - In 2013 UE a importat din Rusia 162,7 miliarde de metri cubi.

    Robinetul principal tot la UE ramane.
  • 0 (0 voturi)    
    Si halatul ? (Miercuri, 21 mai 2014, 20:30)

    adrian88000 [utilizator]

    Cat costa halatul ?
    Aiurea 350dolari/o mie metrii cubi.Poate 250 $/o mie de metri cubi.
  • +7 (7 voturi)    
    Ce inseamna acest ajutor??? (Joi, 22 mai 2014, 5:13)

    Lucky1 [utilizator]

    400 milarde pe 30 de ani, rezulta 13 miliarde pe an, daca ccxalculezi, investitia si intretinerea investitiei ii vor costa pe rusi cel putin 5 miliarde pe an, ramanand astfel 8 miliarde, respectiv cca. 670 milioane de dolari pe luna.
    Cifra nu este mica, dar daca o privesti ca pe cel mai important venit pe care rusii pot conta, este vax...
    bacsis la chelner.
  • +6 (6 voturi)    
    ce mare spanac (Joi, 22 mai 2014, 9:14)

    asdff [utilizator]

    Sint aprox 10 miliarde de euro pe an. Ce mare lucru o sa faca o tara ca Rusia cu ei? E cam greu sa porti un razboi cu banii astia.

    In Ro veneau 3 miliarde anual doar de la capsunari, si nu mi se pare ca am ajuns vreo putere regionala cu banii astia.
  • +1 (1 vot)    
    Am trăit s-o văd și pe asta: (Joi, 22 mai 2014, 9:29)

    Cocosulgarlic [utilizator]

    PSD își face campanie electorală pe Hotnews :). Și tocmai la acest articol despre Rusia și China :).
    Am dat click de curiozitate și adresa URL este: http://www.psd.ro/?gclid=CLr2yfDxvr4CFe3JtAodNjQAMg
  • +4 (4 voturi)    
    Un mare fâs (Joi, 22 mai 2014, 9:35)

    old man [utilizator]

    E bine sa fie exagerat acest "urias succes" a lui Putin, pentru a-i mai trezi pe cetatenii vest-europeni, care dorm pe ei "confortabil".
    Incet, incet se va vedea diferenta dintre puterea capitalismului ceva mai putin corupt si a neocomunismului dictatorial si profund corupt.
  • +4 (4 voturi)    
    acord de 30 de ani (Joi, 22 mai 2014, 10:08)

    lizardking [utilizator]

    La preț fix? Hmmm, ceva îmi spune că cineva și-a luat țeapă aici sau că acest contract este fake, ca multe alte chinezării. Ce se întâmplă cu contractul ăsta dacă ritmul de creștere al Chinei scade dramatic ? Cum e posibil asta? Prin reorientarea investițiilor străine în alte zone, cum ar fi Europa de Est sau Africa.E posibil? Sigur, dacă ne gândim la apetența chinezilor de a copia orice. Adică occidentalii vor vinde mai puțin produse originale și piața chineză va fi mai puțin atractivă pentru ei. Plus de asta, salariile plus beneficiile în China au crescut și nu prea mai sunt atractive, pentru că transportul și perioada de livrare sunt elemente cheie de asemenea. Evoluțiile din Ucraina ți Moldova pot aduce investiții acolo, plus România ca hub zonal. Așa că prea mult zgomot pentru un contract apărut subit exact când Rusia este în mare dificultate. Au interes chinezii să-i ajute? Poate dimpotrivă.
  • 0 (6 voturi)    
    CHINA & RUSIA (Joi, 22 mai 2014, 10:09)

    jidanul [utilizator]

    Oameni buni, China e China si Rusia e Rusia, sunt 2 tari care sunt in dezvoltare cu industrii care se dezvolta mai mult sau mai putin, dar se dezvolta si care gandesc unitar. Cat de batut in cap trebuie sa fii sa faci afaceri cu UE, cea mai dezbinata uniune din cate sunt pe planeta asta ? UE nu are nimic unitar, nu are un salar minim pe economia UE, nu are un sistem fiscal unitar, nu are un sistem bancar unitar, nu are nici macar o moneda unica, nu are o politica energetica unitara, nu existe o armata a uniunii si UE n-a fost in stare sa faca un contract unic cu Gazprom. UE este defapt un NU-E. UE un ansamblu dezechilibtat, e ca o bicicleta cu roti patrate, cu volan in loc de ghidon si cu un lant ruginit. UE este o uniune HAIS-CEA.
  • -2 (4 voturi)    
    optimişti! (Joi, 22 mai 2014, 12:36)

    barbu007 [utilizator]

    haraşo, ruskii ciolovec! în 30 de ani, la indicele vosru de natalitate, or să vină chinezii să şi le ia singuri. ba, or să vă ceară şi chirie pentru că vor mai rămâne câţiva ruşi care să locuiască în siberia chineză...
  • -2 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 22 mai 2014, 14:19)

    [anonim]

  • +1 (3 voturi)    
    Putin a bagat Rusia intr-o mare (Joi, 22 mai 2014, 19:48)

    visio [utilizator]

    problema; ca miscare politica, Putin stie sah; ca economie, Putin a ruinat Rusia. Chinezii aveau, oricum, prea multi verzisori...
    • 0 (0 voturi)