UPDATE Victor Ponta: Lucram impreuna cu Banca Mondiala la un nou sistem de redevente petroliere onshore si offshore

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 4 iunie 2014, 11:48 Economie | Energie

Guvernul lucreaza impreuna cu Banca Mondiala la stabilirea unui sistem nou de redevente, care vor fi diferentiate in functie de zacamintele onshore si offshore, a declarat, miercuri, premierul Victor Ponta, intr-o conferinta pe teme energetice, transmite Agerpres.

"De la 1 ianuarie 2015, vom avea o noua lege a petrolului, cu noi redevente. Ideea nu este sa iei foarte mult din putin, ci putin din foarte mult. Ne gandim la o stabilitate pe 15 - 20 de ani", a spus Ponta.

Potrivit acestuia, redeventele trebuie diferentiate pentru zacamintele de pe uscat, onshore, si pentru cele de pe mare, offshore, intrucat difera foarte mult nivelul investitiilor.

"Cu siguranta, nu poti avea aceleasi redevente pentru zacamintele onshore si offshore, intrucat exista diferente uriase de investitii. Am vorbit cu reprezentantii Exxon si Petrom, care spun ca vor depasi bine un miliard de euro investitii (in perimetrul Neptun din Marea Neagra - n.r.). Orice companie trebuie sa-si recupereze costurile", a explicat premierul.

Seful Guvernului a subliniat ca noile redevente se vor aplica doar viitoarelor concesiuni.

"Nu poti sa aplici o lege noua la acordurile vechi", a aratat el.

  • UPDATE La randul sau, Gheorghe Duţu, preşedintele Agenţiei Naţionale pentru Resurse Minerale, a declarat ca pentru noul sistem de redevente va fi aplicat pentru viitoarele acorduri. In cazul celor vechi, vor avea loc renegocieri. Trebuie precizat ca multe dintre acordurile in vigoare au valabilitate si de 30 de ani, unele urmand sa expire si peste 7 ani, si peste 25 de ani sau 30 de ani.

Conform legii de privatizare a Petrom, adoptata in 2004, revedentele petroliere nu au putut fi modificate timp de zece ani, perioada care expira la finele acestui an.

Americanii de la ExxonMobil si OMV Petrom exploreaza impreuna blocul de mare adancime Neptun din Marea Neagra, unde primele estimari arata existenta unor zacaminte de gaze care, la momentul productiei, in 2019 - 2020, vor permite Romaniei sa-si asigure intregul necesar de gaze din productie interna si sa exporte surplusul.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1470 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    negociator dur (Miercuri, 4 iunie 2014, 11:58)

    andreexe [utilizator]

    :)) cel mai probabil, noi o sa luam putin din foarte putin
    • +3 (5 voturi)    
      REDEVENTE (Miercuri, 4 iunie 2014, 12:34)

      STANPATITU [utilizator] i-a raspuns lui andreexe

      Noi nu o sa primim nimic. Doar o sa cresca pretul la benzina si motorina pentru ca redeventele marite vor intra in pret si se vor plati de consumatorul ultim.
  • +9 (11 voturi)    
    Băncile (Miercuri, 4 iunie 2014, 12:02)

    CititorulComentator [utilizator]

    Au ajuns băncile să ia lecții de plagiat?
  • +7 (9 voturi)    
    mda (Miercuri, 4 iunie 2014, 12:07)

    Tejveer [utilizator]

    tre' sa apara in CV ca sa-l credem.
  • +7 (11 voturi)    
    In Marea Britania total impozit la 62% sau 82% (Miercuri, 4 iunie 2014, 12:09)

    alex4321 [utilizator]

    Care sunt taxele petroliere in UK
    ------------------------------
    "This means that the marginal tax rate on PRT paying fields is now 81% (fields not paying PRT pay a rate of 62%)."
    ---------------------
    sursa si alte detalii la:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Petroleum_revenue_tax
    ----------------
    traducere:
    "Aceasta inseamna ca taxa marginala pe campurile [petroliere] care platesc si PRT este de 81%

    (in timp ce campurile ce nu platesc PRT platesc o rata [de impozit] de 62%)
    ------------------------------

    Concluzie: Care este Impozitul pe exploatarile de Petrol in UK?
    --------------------
    Pentru exploatarile mai facile impozitul total in UK e de 81%

    Pentru exploatarile dificile (vezi marea Nordului) impozitul total in UK e de 62%
    -------------------


    B. Care sunt impozitele petroliere in Romania?
    ---------------------------
    In Romnia avem: 16% impozit pe profit + 3.5% redevente la petrol.
    Tinand cont ca primul impozit se ia dupa ce se ia al doilea Impozitarea TOTALA in Romania este mai mica de 19.5%

    In plus in timp ce la noi Impozitul se ia pe profitul "m^anarit" al companiilor, in UK exista un "ring-fence" un "cerc-ingraditor" care nu te lasa sa incluzi si alte chetuieli aditionale ci doarcheltuielile Directe pe care le ai la campul petrolifer exploatat.

    Asta ca sa nu te sustragi de la impozitare

    --------------
    Prin urmare intre UK si Romania
    O DIFERENTA de impozitare la petrol intre 42% si 61%
    In Defavoarea poporului Roman,

    Romania pierde -42% fata de UK la exploatrile mai grele (cum ar fi platforma contienntala)
    -----
    si 61% la exploatraile mai usoare (cele de langa Ploiesti de exemplu)

    Asta intr-o tara care nu-si poate acoperi cheltuielile cu pensiile cu invatamantul si cu sanatatea

    (Exemplu: tocmai s-a redus la greu pachetul de baza din sanatate)


    Concluzie la datele prezentate mai sus
    -------
    Plagiatorul Tradator de Tara e doar un lobbist al Multinationalelor care abureste populatia dand petrolul
    Tarii pe nimic
    • 0 (2 voturi)    
      CARE DEFAVOARE? (Miercuri, 4 iunie 2014, 12:37)

      STANPATITU [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      Cine plateste taxele mai mari? Firmele de exploatare sau consumatorul final? Crede cineva ca firmele nu baga taxele in pretul produsului? Taxele marite de guvern sunt platite de consumator. Problema ce face guverul cu taxele pe care le platim noi oricum?
      • +1 (3 voturi)    
        Ma tu tii cu HOTII? (Miercuri, 4 iunie 2014, 20:43)

        alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui STANPATITU

        Ma tu tii cu HOTII? Cum poti sa psui asa ABERATII?
        --------------------------------
        Benzina Motorina si Petrolul in UK
        sunt mai ieftine ca in Romania si aia platesc impozit+taxe+redevente
        -82% pe exploatarile facile si
        - 62% pe exploatarile facile
        -------------------------
        Benzina, Motorina si Petrolul la noi e mai scumpa ca in UK
        si OMV plateste impozit +redevente sub 19.5%
        3.5% redevente si 16.5% din profit.
        -------------------
        Nici cu cifrele astea nu-ntelegi ce Profituri Uriase are OMV? Lozincile is bune sa ti loe bage
        lobbistii in cap dar Cifrele Nu MINT.
        • 0 (0 voturi)    
          REDEVENTELE (Joi, 5 iunie 2014, 8:01)

          STANPATITU [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

          Ce spui tu sunt argumente in favoarea a ce am spus eu. La noi se fura ca in codrtu. Tu crezi ca daca sporesc redeventele scade pretul benzinei?!? Eu cred ca va creste in continuare.
    • 0 (2 voturi)    
      Corectie: 61% impozit in UK pe exploatarile facile (Miercuri, 4 iunie 2014, 12:37)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      Corectie: 62% impozit in UK pe exploatarile facile
      81% impozit in UK pe exploatarile dificile
      (scuze)
  • -5 (13 voturi)    
    bravo (Miercuri, 4 iunie 2014, 12:09)

    Mazeta [utilizator]

    Slavă Domnului că ne-am vândut toate resursele străinilor. Altfel pățeam ca Irak, Libia sau Siria.
    • +8 (8 voturi)    
      PAI LE-A VANDUT... (Miercuri, 4 iunie 2014, 12:32)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Iubitul tau mentor A. Nastase, stati-ar in gat!
      Praful si pulberea sa se aleaga de el si de sustinatorii sai!
      • +2 (2 voturi)    
        Corect: Cel mai mare Tradator al Neamului (Miercuri, 4 iunie 2014, 20:08)

        alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

        Corect: Cel mai mare Tradator al Neamului
        de la Bicilis incoace se numeste
        ---------------------------------
        Infractorul Adrian Nastase
        ---------------------------------

        Dupa ei, pe locul III, podiumul tradatorilor neamului
        ---------------------------------
        se afla Victor Viorel Plagiator Ponta
        ---------------------------------
  • +7 (7 voturi)    
    Mickey lucreaza? (Miercuri, 4 iunie 2014, 12:11)

    DaniAndi [utilizator]

    Nu stiam sa existe verbul "a lucra" in dictionatul dumisale.
    • +2 (2 voturi)    
      "Lucra" ca sa fure petrolul romanilor (Miercuri, 4 iunie 2014, 20:33)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui DaniAndi

      "Lucra" ca sa fure petrolul romanilor
      pe "15-20 ani" (adica pana se termina)
      de parca-l da de la ma-sa de-acasa...

      "Ne gandim la o stabilitate pe 15 - 20 de ani"
      zice Plagiatorul dupa ce inaintea sa Infratorul l-a dat
      pe nimic cu redevente Bacsis timp de 10 ani.


      Prin urmare, n-ai aflat ca la furat e foarte harnic Plagiatorul !
  • +4 (4 voturi)    
    saseeee! cica Ponta lucreaza (Miercuri, 4 iunie 2014, 12:28)

    MihneaR [utilizator]

    care "lucram" ?
  • +3 (5 voturi)    
    E vorba de Ponta (Miercuri, 4 iunie 2014, 12:43)

    Matrafirefox [utilizator]

    deci sigur e o lucratura paguboasa pentru tara.
  • +3 (5 voturi)    
    lasa-ne ca ne duci in sapa de cauciuc (Miercuri, 4 iunie 2014, 12:59)

    dragsor [utilizator]

    Viorele tata, acum ca veni vara ce-ar fi sa-ti iei tu galetusa si lopatelele si sa dai o fuga pana la mazare in curte si sa te apuci de facut castele de nisip! A! Sa nu uit! Sa nu uiti sa-l ieisi pe ala de la marile proiecte sa-ti care apa cu stropitoarea sa nu ti se usuce nisipul
  • +1 (1 vot)    
    Canci ! (Joi, 5 iunie 2014, 0:20)

    rutger [utilizator]

    Daca dottore ne lucreaza, apai ramanem si fara pantaloni si rupti in fund! Trebuie platita mai intai "cotizatia" la partid si ce ramane, la bobor ! Iar daca e si Gazprom-ul pe aproape, trai neneaca pe banii babustii ! Astia de la psd & acolitii trebuie starpiti ca cei mai rai daunatori (verde de Paris ?!?), Ce , Petrom-ul nu l-au dat pe firfirei ? Sa ne lase !
  • +1 (1 vot)    
    Care lucram ???ca tu n-ai lucrat un ceas in viata (Joi, 5 iunie 2014, 5:13)

    andreesanu [utilizator]

    Nu te mai baga ca n-ai habar nici de finante nici de economie si nici de legislatie ,tu esti o hahalera ,o gura sparta ,un mincinos un cirlan fara substanta !!!