Jose Manuel Barroso: UE si Azerbaidjan au convenit sa accelereze proiectul coridorului sudic de gaze

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 15 iunie 2014, 18:14 Economie | Energie

Uniunea Europeana si Azerbaidjan au convenit sa accelereze proiectul coridorului sudic de gaze, pentru transportul de gaze din Marea Caspica spre Europa, si un acord de parteneriat pentru moderizare strategica, a declarat presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, potrivit Mediafax.

Presedintele CE a prezentat rezultatele unei intalniri la Baku cu presedintele azer Alham Aliev, precizand ca cele doua parti au stabilit sa intensifice eforturile pentru incheierea cat mai curand a unui acord de parteneriat pentru modernizare strategica in Azerbaidjan, transmite Novinite.

Barroso a spus ca proiectul privind coridorul sudic de gaze a inceput acum trei ani, fiind important din punct de vedere politic si pentru imbunatatirea securitatii energetice.

Seful CE a discutat cu Aliev oportunitatile de accelerare si extindere a coridorului sudic de gaze, iar cele doua parti au convenit sa trateze preferential acest proiect, in urmatorul an.

Proiectul de constructie a conductei, care urmeaza sa transporte 10 miliarde de metri cubi de gaze in Europa din 2019, a fost discutat si cu alte tari din regiune, care analizeaza posibile solutii de dezvoltare.

Bazele coridorului sudic pentru gaz au fost puse de Comisie in noiembrie 2008, cu obiectivul crearii unei retele de gazoducte care ar lega Marea Caspica, proiectul fiind considerat parte a "noii rute a matasii" de transport al energiei spre Europa. In centrul acestui plan se afla proiectul gazoductului Nabucco, care a esuat, insa, pentru ca nu a reusit sa atraga furnizorii.

Barroso a aratat ca UE este principalul partener comercial al statului azer, cu schimburi de 17,9 miliarde de euro in 2013, reprezentand 42% din comertul acestei tari.

Presedintele CE a mai spus ca acordurile recente referitoare la regimul vizelor si readmisie vor mari circulatia intre Europa si Azerbaidjan, iar acordul Open Skies ar putea juca un rol in aceasta privinta.























3195 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    "UE si Azerbaidjan ..... (Duminică, 15 iunie 2014, 19:07)

    translativus [utilizator]

    ....au convenit sa accelereze proiectul coridorului sudic de gaze" !?!

    EVRIKA ! A gasit orbul Braila !
    Cat de limitat mental sa fii, ca lider politic, sa nu iti dai seama ca daca esti dependent de o singura sursa de energie devii vulnerabil ?

    Niste oameni politici responsabil nu ar fi avut asemenea dileme iar Europa nu ar fi fost niciodata in halul in care se afla astazi dar deh, lipsa de raspundere din acest sistem politic perfid, "naste monstri !"
  • +5 (5 voturi)    
    Sa-l credem pe mitomanul " doctor " baril ? (Duminică, 15 iunie 2014, 19:19)

    Plagarus [utilizator]

    Carburanţii nu se vor scumpi de la 1 ianuarie, în urma majorării accizei, deoarece preţul petrolului va scădea pe bursele mondiale, a spus joia trecută premierul Victor Ponta. Practic, ce a scumpit Guvernul prin acciză, va fi compensat de micşorarea preţului petrolului !!!!!
    •Cred ca avem nevoie de o piata energetica europeana sigura, diversa si interconectata iar aceasta reprezinta ettapa principala in marele proiect de integrare economica care a inceput cu Comunitatea Europeana a otelului si carbunelui.
    •Suntem gata sa va ajutam in acest domeniu daca este nevoie pentru ca Romania sa isi dezvolte conductele petrolifere. Romania poate si trebuie sa joace un rol important in aceasta solutie energetica.
    •Infrastructura Romaniei poate fi o pista de lansare pentru piata energetica de la Marea Neagra catre centrul si vestul Europei
  • +2 (2 voturi)    
    acceleratie (Duminică, 15 iunie 2014, 19:34)

    Bazil [utilizator]

    Atata accelereaza astia ca nu vor mai avea ce sa trimita prin teava dupa ce finalizeaza proiectul.
  • +5 (5 voturi)    
    V-am zis eu (Duminică, 15 iunie 2014, 20:12)

    Matrafirefox [utilizator]

    ca Nabucco n-a murit, nu m-ati crezut.
  • +9 (9 voturi)    
    Nabucco ! (Duminică, 15 iunie 2014, 20:48)

    adrian88000 [utilizator]

    Nabucco ! Ramane sa planga cei ce l-au refuzat !
    Dar nu o vor face....isi vor gasi motive, explicatii.
    Nu isi vor asuma prostia si lipsa de viziune.
    P.S. Tin minte ca Basescu , ( un adevarat politician, cu viziune ) ,a insistat pana in ultima clipa pentru realizarea proiectului Nabucco.
    • 0 (2 voturi)    
      sa planga degeaba vizionarii :) (Luni, 16 iunie 2014, 14:48)

      Boa [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      scrie destul de clar si in articol cum a stat treaba cu Nabucco:

      'Bazele coridorului sudic pentru gaz au fost puse de Comisie in noiembrie 2008, cu obiectivul crearii unei retele de gazoducte care ar lega Marea Caspica, proiectul fiind considerat parte a "noii rute a matasii" de transport al energiei spre Europa. In centrul acestui plan se afla proiectul gazoductului Nabucco, care a esuat, insa, pentru ca nu a reusit sa atraga furnizorii.'

      Respectiv viziunea a fost sublima, doar ca nu a putut sa fie atinsa din cauza unui amanunt 'minor': nu au reusit sa securizeze sursa de gaze si mai precis principal sursa din Irak. Mai erau si niste 'amanunte' legate de securizarea conductei in anumite zone inca tulburi. Respectiv ceea ce stia de la inceput toata lumea care citea intentia UE. In acest context e destul de penibil sa continui sa insisti pentru un proiect de tevi ce unesc Europa de nicaieri.

      Nimeni nu arunca miliarde pe fereastra daca nu stie ca va recupera banii. Proiectul asta cu Azerbadjan costa vreo 40 miliarde de euro si investitiile sunt facute in principal de un consortiu de firme petroliere mamut din Europa precum BP, STATOIL, TOTAL care in cadrul unei intelegeri complexe au cumarat actiuni la firmele azere si vor extinde exploatarea din Marea Caspica.

      Cu alte cuvinte proiectul e cat se poate de beton, mare parte e pe coordonatele Nabucco, doar ca nu mai trece pe la noi prin tara ci se duce direct in Italia si Austria unde exista deja un hub European.
      Ungurii au deja conexiune buna cu austriecii iar romanii raman sa-si modernizeze interconexiunile cu ungurii (si probabil cu ex-iugoslavii pe viitor) ca sa ia gaz din tzeava asta.

      PS: Daca ne uitam pe aliniamentul conductei de gaz, observam si de ce a fost bataie asa de mare pe Georgia; fara Georgia nu se putea trage conducta.
  • -2 (4 voturi)    
    Hihi (Duminică, 15 iunie 2014, 22:03)

    Taras Bulba [utilizator]

    Banuiesc ca pentru varianta asta o sa puna bani Barosso din buzunarul lui?! Ca Franta, Italia si Austria au bagat bani in South Stream!
  • +9 (9 voturi)    
    Traian Basescu alesese formula optima! (Luni, 16 iunie 2014, 4:17)

    hotnewsfil [utilizator]

    Presedintele Traian Basescu a insistat in mod deosebit sa fie realizat proiectul Nabucco, pentru a se elimina o noua cale de dependenta energetica fata de Moscova.
    Marile tari din UE au abandonat Nabucco, accentuand dependenta de Putin - au dat curs proiectului Southsream.