Victor Ponta: N-am marit niciun pret la gaze, pur si simplu se importa mai mult din Rusia

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 2 iulie 2014, 15:57 Economie | Energie

Primul ministru Victor Ponta a declarat miercuri, la inceputul sedintei de Guvern, ca pretul gazelor se mareste pentru ca se importa cantitati mai mari din Rusia, transmite Agerpres.

"Felicitari celor care ne-au ajutat sa reducem pretul la energie electrica. Cand s-a redus pretul la energia electrica n-a avut Guvernul niciun merit, in schimb am vazut titlu ca Guvernul mareste pretul la gaze. N-am marit niciun pret la gaze, pur si simplu se importa mai multe gaze din Rusia", a spus Ponta.

Potrivit premierului, solutia la aceasta problema este ca Romania "sa aiba mai multe gaze".

"Solutia este sa avem noi mai multe gaze in Romania, apropo de cei care se impotrivesc. Chestia cu gazele nu are legatura cu noi si cu cat o sa avem mai repede gaze ale noastre sa nu mai cumparam din Rusia, cu atat mai bine", a aratat premierul.

Pretul gazelor pentru populatie va creste cu 2,5% de la 1 iulie, iar cel pentru consumatorii industriali se va majora cu 1,5%, a anuntat, recent, Niculae Havrilet, presedintele Autoritatii Nationale de Reglementare in Domeniul Energiei (ANRE).

In ceea ce priveste pretul la energie electrica, factura consumatorilor casnici pentru energia electrica va scadea, in medie, cu 2,6% de la 1 iulie, iar cea pentru consumatorii industriali, cu 4%, in urma ieftinirii energiei pe bursa si a reducerii taxei de cogenerare, potrivit unui comunicat al ANRE























3189 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Nu inteleg nimic (Miercuri, 2 iulie 2014, 16:04)

    Orpheus [utilizator]

    Pretul la gaze va creste cu 2,5% de la 1 iulie, dar asta pentru Ponta inseamna ca nu se mareste pretul? Chiar ne considera pe toti imbecili? Nu tot ei au luat decizia de a importa mai mult de la prietenii rusi?
  • +8 (10 voturi)    
    ceva e putred la declaratia asta (Miercuri, 2 iulie 2014, 16:08)

    jescu [utilizator]

    Seful de la Eon spunea ca pierde 200 de clienti industriali la gaz in fiecare luna, deci consumul scade. E si vara deci consumul e la minim. Cum se poate sa importam mai mult de la rusi ?
    • +3 (5 voturi)    
      Iarna car şi vara sanie (Miercuri, 2 iulie 2014, 16:52)

      LianBerthold [anonim] i-a raspuns lui jescu

      E simplu, vara se fac stocurile pentru iarna ce vine. Puţină logică, ce dracu!
  • +11 (13 voturi)    
    :)))))) (Miercuri, 2 iulie 2014, 16:12)

    levierul [utilizator]

    a crescut importul din Rusia, desi suntem in plina vara, dar trebuie sa intelegem cu totii: avem de dat gaze ieftine catre afacerile de unde ne vin banii. Populatia... treaba ei. N-a murit nimeni ca n-avea gaze. Ba chiar din contra.
    Ca in timpul lui iliescu.... Termoelectrica importa gaze prin Wirom Gaz cu 250USD in timp ce rusii ne vindeau cu 40USD, restul... se strangea si se impartea. Wirom Gaz firma nemteasca.
    • -2 (4 voturi)    
      iarna nu-i ca vara (Miercuri, 2 iulie 2014, 16:59)

      Xorxe [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Dragule, aici nu e vorba de Ponta sau de altcineva. E foarte probabil ca aceste gaze sa se importe acum, vara, de la rusi pentru a fi inmagazinate pentru la iarna. Adica pentru zile negre. Ti-ar placea sa trebuiasca sa importam iarna de la rusi gaze mai multe pentru ca nu mai avem si ei sa spuna "Stai ! Ca va marim un pic pretul, dat fiind ca stim ca nu aveti de unde sa luati din alta parte" ?
      O tara tre' sa-si faca planuri pe termen ceva mai lung decat o vara.
      Si asta nu are nimic de-a face cu faptul ca Ponta e un mincinos notoriu. Problema lui e ca nu-ti vine sa-l crezi nici cand spune adevarul.
      • 0 (0 voturi)    
        Tot nu prea ar avea sens (Joi, 3 iulie 2014, 1:24)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Xorxe

        A. Presupunând că această procedură este urmată în fiecare an, atunci ar trebui ca:
        - prețul să nu crească mai mult decât vara trecută, întrucât anul acesta sunt mai puțini consumatori;
        - prețul să scadă iarna, când se consumă gazele cumpărate vara;
        B. Dacă procedura este nouă, m-aș aștepta ca:
        - guvernul - poate chiar prin vocea primului ministru - să fi explicat inovațiile introduse în procesul de cumpărare. Poate că au făcut-o deja și nu am aflat;
        - prețul să nu fie mai mare decât cel din iarna în care se cumpărau gaze pentru consumul imediat;
        - scăderea prețului în iarna ce vine să fie și mai mare decât în cazul A.
        Sigur că sunt și alte variabile, dar acestea nu credibilizează ipoteza scumpirii cauzate de spiritul de gospodar al guvernantului român.

        De acord în ce privește credibilitatea premierului, cu observația că, după ce a fost prins cu inexactități, încearcă să nu mai spună nimic în declarațiile sale, lăsând mai degrabă ziariștii să-i interpreteze frazele alambicate.
  • +10 (12 voturi)    
    Si cat am exportat? (Miercuri, 2 iulie 2014, 16:19)

    _cutare [utilizator]

    Ar trebui aflat cat din productia proprie de gaze a fost exportata in aceasta perioada. Vad ca Ponta face orice sa-i determine pe romani sa accepte exploatarea gazelor de sist prin fracturare hidraulica. Nu m-ar mira sa avem surpriza ca am exportat mai mult decat pana acum, ca sa luam gaze mai scumpe din import, ca apoi sa existe o justificare pentru marirea pretului si apoi imbratisaea unei tehnologii criminale, pentru ca nu mai avem incotro.
    • +9 (9 voturi)    
      exact (Miercuri, 2 iulie 2014, 16:27)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui _cutare

      Problema României, până de curând, era că nu putea exporta gaze. Acum exportăm gaze românești și cumpărăm gaze rusești. Ponta a găurit urciorul și acum vrea să care apă cu el.
  • +8 (8 voturi)    
    Cea mai buna.... (Miercuri, 2 iulie 2014, 16:27)

    marchi [utilizator]

    ......minciuna este adevarul.S-a spus pana acum ca pretul gazelor creste deoarece avem obligatia sa aducem preturile romanesti la nivelul celor ale UE. Multi romani , cu inima stransa, au acceptat. Acum vine d-l PM si ne arunca gogorita cu cresterea importurilor de la rusi deoarece nu avem suficiente gaze romanesti. Mai direct, sa dam drumul la gazele de sist, si apoi sa vezi fericire. PM se face ca nu intelege ca cei care vor exploata gazele de sist le vor vinde romanilor la pretul de pe piata,vor plati o redeventa obtinuta prin spaga,vor polua Romania la greu si vom avea mai multe dezavantaje decat avantaje, dar vom face jocul stapanilor.
  • +12 (12 voturi)    
    nu a crescut pretul la gaze... (Miercuri, 2 iulie 2014, 16:38)

    danright [utilizator]

    ... pur si simplu ieri erau mai ieftine decat azi.
    Dar putem sta linistiti: AZI sunt mai ieftine decat MAINE. El e un premier cinstit. Si nici n-a plagiat niciodata. Pur si simplu un grup mare de litere din lucrarea lui de doctorat s-au nimerit sa fie in aceeasi ordine ca in lucrarea altora. Ce o fi asa greu de priceput?
  • +6 (6 voturi)    
    Viktor Pompa Kilowatt (Miercuri, 2 iulie 2014, 16:58)

    trigger [utilizator]

    După ce consumatorul casnic a plătit certificatele verzi la preț dublu, vine Ponta Viktor si ne da vestea ieftinirii prețului la energia electrică, ca sa intre bine in capul alegatorului ca de la Ponta se trage.
    Cum ne-a obișnuit: orice esec este prezentat ca o mare realizare.
    Exact ca ăla de găsește ceva pe strada și nestiind ce este gusta : "Ptiu-ptiu!!! Rahat!!! Ptiu-ptiu!!! Bine ca n-am călcat in el!"
    Sa-ți fie de bine!
  • +4 (6 voturi)    
    Platiti prostilor ,platiti ,cadourile PSD la ALRO (Miercuri, 2 iulie 2014, 17:07)

    andreesanu [utilizator]

    Guvernul de trei parale ,guvernul Ponta trei a facut cadou gaze si energie ieftina la Alro adica rusilor ,la Merchel ,lui IMNicolaie ,iar voi romanii prosti platiti diferentele,iar PSD incaseaza renta !!!.
    Sa va fie de cap ce-ati ales !!!,ai dinainte va furau ,iar astia de azi va belesc !!!.
  • +3 (5 voturi)    
    Platiti prostilor ,platiti ,cadourile PSD la ALRO (Miercuri, 2 iulie 2014, 17:07)

    andreesanu [utilizator]

    Guvernul de trei parale ,guvernul Ponta trei a facut cadou gaze si energie ieftina la Alro adica rusilor ,la Merchel ,lui IMNicolaie ,iar voi romanii prosti platiti diferentele,iar PSD incaseaza renta !!!.
    Sa va fie de cap ce-ati ales !!!,ai dinainte va furau ,iar astia de azi va belesc !!!.
  • +8 (8 voturi)    
    Pretul trebuie sa creasca de 2 ori pana in 2018 (Miercuri, 2 iulie 2014, 17:10)

    claud2 [utilizator]

    Omul asta chiar ne crede cretini? Anul trecut am primit in posta un plic ce continea 'calendarul de liberalizare al pretului gazelor naturale'.
    Nu stiu pe unde e hartia respectiva, insa un calendar de cresteri am gasit si aici : http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/calendarpreturi/calendargaze.pdf .
    Din cate vad in document, e prevazuta o crestere de 10-12% / an pana in 2018, deci daca am calculat bine, pretul trebuie sa creasca in total de 2 ori, in perioada 2013-2018.
    Cu alte cuvinte o sa se intample ca si la benzina: desi avem productie interna, o sa platim pretul mediu european, sau unul mai mare, pentru ca "asa vrea UE" (OMV, EON, sau Chevron sau altii care ii sustin financiar pe politicienii romani)
    • 0 (0 voturi)    
      Da. (Joi, 3 iulie 2014, 16:36)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui claud2

      De fapt, e convins. Si ma intreb ....
    • +1 (1 vot)    
      chevron (Joi, 3 iulie 2014, 16:39)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui claud2

      Chevron este mai mult decit putem accepta. Ca avem pretul mediu al UE, sa zicem, daca si ei ne-ar oferi un pret mediu la asistenta sociala sau ceva, dar ca sa ne mai si distrugem tara pentru ca sa exportam la pretul ... in sfirsit, nu stim care, o fi secret, mi se pare prea mult.
  • +3 (3 voturi)    
    Casa de copii, nu-i acasa (Miercuri, 2 iulie 2014, 17:15)

    Peleus [utilizator]

    Cel mai prost PM al tuturor timpurilor...
    UE a impus de mai demult LIBERALIZAREA pretului gazelor naturale, iar la noi a intrat in vigoare de la 1 Iulie AC.
    Ca ponta vinde gazul romanesc la d-alde ALRO si alte companii apropiate puterii, si cumpara altul mai scump de la rusi, asta e cu totul o alta mancare de peste...
    Mai ieri alaltaieri, in contextul viitoarelor sanctiuni impuse Rusiei, declara ca avem asigurate din productia interna si din rezerve, pana la 80% din necesar...Probabil ca astea 80% merg la d-alde ALRO, iar cele 20% pentru populatie le cumparam de la rusi la suprapret...
    Fuck-off PONTA!
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Joi, 3 iulie 2014, 16:40)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Peleus

      Cind spune "noi" nu se refera la noi.
  • +2 (2 voturi)    
    Viorel, " doctorul " flatuleaza spre bobor !? (Miercuri, 2 iulie 2014, 17:18)

    Plagarus [utilizator]

    "Doctorul " are grija de tara si noua / vechea generatie studioasa , bagand pe tzeava gaz ieftin prin ultima OUG. care prevede: " Programele de studii universitare de doctorat se pot organiza si la forma de invatamant cu frecventa redusa " !!!
  • +1 (1 vot)    
    Ponta mincinosul (Miercuri, 2 iulie 2014, 20:54)

    Vlad-I [utilizator]

    Cand era in opozitie iresponsabilul nu vroia gaze de sist, acum le vrea. Daca era responsabil si se incepea pe timpul lui Boc forarile, acum poate ca incepea sa dea roade efortul facut.

    O alternativa rapida la gaze ar fi curentul electric , dar solutia este sabotata, au capusat de 10 ani de catre intermendiari inutili, baietii destepti.