Comisia Europeana ameninta Romania cu sanctiuni pentru barierele la exportul gazelor​

de C.Z.     HotNews.ro
Joi, 10 iulie 2014, 23:37 Economie | Energie

Comisia Europeana deruleaza proceduri de infringement impotriva Romaniei, cerand tarii sa elimine barierele la exportul gazelor naturale, a informat joi Executivul comunitar.

Cererea Comisiei are forma unui aviz motivat. In absenta unui raspuns satisfacator in termen de doua luni, Comisia poate trimite Romania in fata Curtii de Justitie a UE.

Intrucat producatorii din Romania sunt obligati sa acorde prioritate vanzarilor pe piata interna, iar tranzactiile cu gaze trebuie supuse unor controale prealabile si aprobarii, Comisia considera ca cadrul juridic actual din Romania creeaza bariere nejustificate in calea exporturilor de gaze din Romania si solicita eliminarea acestor bariere, a precizat sursa citata.

Comisia considera ca, prin crearea de bariere in calea liberei circulatii a marfurilor in cadrul pietei interne, Romania isi incalca obligatiile in temeiul articolelor 35 si 36 din Tratatul privind functionarea Uniunii Europene si in temeiul articolului 40 litera (c) din Directiva 2009/73/CE a Parlamentului European si a Consiliului din 13 iulie 2009 privind normele comune pentru piata interna in sectorul gazelor naturale.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3032 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    Daa? (Joi, 10 iulie 2014, 23:44)

    mircea_cjn [utilizator]

    Pai hai sa ceara Romania o extinderea a perioadei de interdictie...cam 3 ani dupa ce intram in Schengen, de exemplu. Dar nu mai repede de 4 ani de la liberalizarea locurilor de munca in toate tarile UE. Ca sa nu mai spun ca e de la sine inteles ca tratamentul Elvetiei sa fie acelasi pentru fiecare membru UE.
  • +5 (5 voturi)    
    Asta asa cu dedicatie pentru prietenii de partid (Vineri, 11 iulie 2014, 0:27)

    lucadd [utilizator]

    sau capitalismul de cumetrie gen miliardarul Niculae care face banii de preturi preferentiale la gaze
    • +3 (3 voturi)    
      Nu (Vineri, 11 iulie 2014, 7:49)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui lucadd

      E cu dedicatie pentru austrieci.
  • +7 (9 voturi)    
    ... (Vineri, 11 iulie 2014, 0:29)

    dragos234 [utilizator]

    Dar barierele Schengen cand le ridica UE?
    • -2 (2 voturi)    
      sclavii nu comenteaza ... (Vineri, 11 iulie 2014, 9:42)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      doar executa !
  • +7 (9 voturi)    
    Dar cu (Vineri, 11 iulie 2014, 1:36)

    Alor [utilizator]

    libera circulatie a persoanelor cum ramane? De ce se refuza Romaniei accesul in spatiul Shengen?
    • -1 (3 voturi)    
      pentru ca ... (Vineri, 11 iulie 2014, 9:43)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Alor

      romania esgte condusa de f multi ani , de oameni care isi vad propriile interese inaintea intereselor tarii .
      ne comportam ca ramele , suntem tratati ca ramele .
  • +2 (2 voturi)    
    exact, Shengenu' ? (Vineri, 11 iulie 2014, 9:08)

    OnePiece [utilizator]

    Bine punctat cu Shengenu', astept o asemenea paralela din partea oficialitatilor romane, de ce nu sesizeaza nici o comisie obligatiile UE in temeiul articolelor care ne-ar permite sa fim deja in shengen (conditii minim necesare pe care le indeplinim deja) ? om fi noi mai 'mici' dar nici chiar atat...
  • 0 (0 voturi)    
    Tehnic, posibilitati mici de export pt. RO ! (Vineri, 11 iulie 2014, 9:33)

    Plagarus [utilizator]

    Guvernul da liber la vanzarea la export de energie electrica produsa din gaze si vanzarea de gaze catre vest.
    Romania poate exporta gaze doar daca o face mai scump decat importa
    In AGRI sunt Azerbaidjan, Georgia, Romania si Ungaria, cu proiectul de construire a doua terminale pentru gaz lichefiat si transportul gazelor lichefiate pe Marea Neagra, intre Georgia si Romania. Tara noastra depinde de Rusia, care este unica sursa de import a gazelor.
    Sa speram in accelerarea lucrarilor la proiectul interconectorului de gaz lichefiat Azerbaidjan - Georgia - Romania - Ungaria (AGRI).
    Ce export poate face RO daca conditiile tehnice ale transportului gazelor pe relatia Arad-Szeged, sunt dificile pt. ca exista diferente de presiune, in Romania fiind mai mica ! Pentru export ar fi nevoie de investitii de 160 milioane EU.
    Conducta Iasi-Ungheni este gata doar la televizor( o anunta " doctorul " finalizata inainte de 2014 ) !!
    Transgaz a pus la dispozitie operatorilor capacitatile de export. Romania ar putea exporta prin aceasta conducta peste 1 miliard de metri metri cubi/an (circa 10% din cat produce Romania).
    Isaccea-Negru Voda este sub obrocul de exclusivitate Gazprom !!!
  • +1 (1 vot)    
    era clar de la inceput (Vineri, 11 iulie 2014, 9:53)

    SergiuAnghel000 [utilizator]

    Ca declaratiile lui ponta cum ca nu vom fi afectati de oprireea gazelor rusesti erau praf in ochi, si ca, in lipsa acestora, europenii le vor vrea pe ale noastre.

    Pai ce credeam noi, ca vom folosi gazele proprii, si vesticii vor muri de frig?
  • -2 (2 voturi)    
    Gazul nostru si ne pun aia conditii (Vineri, 11 iulie 2014, 10:56)

    alex4321 [utilizator]

    Gazul nostru si ne pun aia conditii