Posibile probleme pentru Gazprom: politia sarba va investiga privatizarea din 2008 a companiei nationale de petrol si gaze

de Red. Economic     HotNews.ro
Marţi, 12 august 2014, 11:34 Economie | Energie

Sigla NIS
Foto: NIS
Politia sarba va investiga privatizarea din 2008 a companiei de stat NIS, detinuta acum de gigantul rus Gazprom Neft, a anuntat ministrul de Interne al Serbiei, citat de Reuters. In 2008, Gazprom a cumparat cu 400 de milioane de euro 51% din NIS (corespondentul sarb al Petrom), privatizarea fiind facuta de un guvern condus de Partidul Democrat, acum in opozitie. Important pentru Romania este faptul ca Gazprom a intrat in tara noastra prin intermediul companiei sarbe NIS.

La momentul privatizarii au existat proteste ale multor politicieni si analisti sarbi, care au considerat ca Gazprom a platit un pret mult mai mic decat cel real. Momentul privatizarii NIS a coincis cu eforturile facute de Serbia pentru a impiedica secesiunea provinciei Kosovo, iar Rusia a fost la acel moment unul dintre statele care nu au recunoscut noul stat kosovar.

"O echipa speciala de investigatori va examina toate faptele si circumstantele legate de privatizarea NIS", a aratat ministrul de interne intr-un comunicat de presa. Privatizarea NIS a facut parte dintr-un contract mai larg intre Serbia si Rusia, contract ce includea si participarea Serbiei la construirea conductei South Stream si a unui depozit de gaze naturale pe teritoriul Serbiei.

Serbia e in acest moment intre ciocan si nicovala: vrea sa adere la UE, dar Bruxelles-ul blocheaza constructia South Stream.























3680 vizualizari

  • -15 (19 voturi)    
    ups (Marţi, 12 august 2014, 11:45)

    Mazeta [utilizator]

    Ioana Băsescu are emoții.
    • +5 (7 voturi)    
      Ponta are emotii ! (Marţi, 12 august 2014, 13:04)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Daca nu primeste ajutor de la rusi ,pierde prezidentialele !
      • -1 (3 voturi)    
        Las ca-l ajuta dom Basica... (Marţi, 12 august 2014, 17:55)

        Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

        ...
  • +16 (18 voturi)    
    bravo politiei sarbe ! (Marţi, 12 august 2014, 11:47)

    translativus [utilizator]

    Poate ca se vor gandi si ai nostri sa investigheze privatizarea petrom, cu tot cu petrolul tarii.

    Ar cam fi cazul !
    • -1 (3 voturi)    
      i-auzi (Marţi, 12 august 2014, 17:34)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      Ai baut apa dupa Ilie Serbanescu@antena3 de vorbesti la fel?! Nu-ti mai place Viena si, in general Occidentul, de vrei ancheta si la Petrom-OMW? Azi la Petrom, maine la Sidex, Erste-BCR, Enel, CEZ, GDF-Suez, Ote-Romtelecom, Republica, Faur, Inox Tgv. etc. care s-au privatizat exact ca si ICA.... Te dai cu rusii omule? Astia sunt cei buni, cei frumosi, cei corecti, cei cu justitia independenta! Poate se-aude la Dante, ca indata te-aude DNA, pare ca faci cumva presiuni asupra justitiei... Nu mai bine faci tu ca idolul tau Basescu care se straduieste sa-l faca prezident pe Ponta?!... Nici eu n-as fi crezut.
      • +2 (2 voturi)    
        ba cred ca ai baut tu..... (Marţi, 12 august 2014, 18:27)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

        ....apa la caine si nu poti intelege ca hotul este hot, idiferent daca este autohton, occidental sau oriental.

        Dupa aberatiile pe care le-ai postat, cred ca o ancheta serioasa a DNA asupra "privatizarilor" din Romania, te-ar lovi direct.
        Simti ca se apropie dreptatea si te-a apucat disperarea ?
    • -3 (3 voturi)    
      Sarbii se pun bine cu ceilalti hoti (Marţi, 12 august 2014, 18:48)

      J34n [anonim] i-a raspuns lui translativus

      Serbia vrea UE de aia se da la rusi.
      Fiecare barosan din UE are cate un mamut sau mai multi care jmekereste prin tarile din seria a treia.
  • +13 (15 voturi)    
    Hmmm, acum e limpede ca NIS e Gazprom, (Marţi, 12 august 2014, 11:51)

    dbdb [utilizator]

    nu? Ca acum vreo cateva luni, "se" zicea ca n-ar fi vorba de Gazprom, ar fi o intreprindere sarbeasca!
    • +4 (4 voturi)    
      daca ai fi dat nume cine zicea si cine se apara (Marţi, 12 august 2014, 15:50)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

      te umpleai de minusuri...
      • +1 (1 vot)    
        Hehehe! (Miercuri, 13 august 2014, 15:06)

        dbdb [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        Hai ca dau acum: Traian Basescu - se facea ca nu intelege ce il intreaba reporterul A3 si spunea ca: "mintiti, dupa cate stiu eu, NIS este o companie sarbeasca". Dupa cate stiu eu, insa, n-avea cum sa nu stie ce companie era in spatele NIS, numai ca "asta este stofa lui Basescu", cand il prinzi cu minciuna, nu conteaza daca e mare sau mica, el o da la intors, mai ales cu formulari d-astea: "dupa cate stiu eu". Ce "inocent", "ce ingenuu" presedinte avem!
  • +15 (17 voturi)    
    BRAVO ! CAnd incepe investigarea privatizarii (Marţi, 12 august 2014, 12:30)

    alex4321 [utilizator]

    BRAVO ! CAnd incepe SI investigarea privatizarii Petrom catre OMV => Varanul Petrolului Romanesc ?

    Alo DNA , privatizarea OMV nu-i privatizare frauduloasa
    daca a fost Subevaluata la doar 600 mil EU ?

    cand ei fac 1 miliard EU profit pe an s
    i SIFONEAZA inca 3 miliarde EU prin firma lor marketing?
  • +3 (3 voturi)    
    Trăiască PSD (Marţi, 12 august 2014, 15:21)

    miohaiham [utilizator]

    Gasca de sec si hotoi
  • +2 (2 voturi)    
    Urmeaza autodenuntzul l'u Adelu,tatal spagii? (Miercuri, 13 august 2014, 2:48)

    Plagarus [utilizator]

    În 2004, reprezentanţii statului român, prin primul
    ministru Adrian Năstase şi ministrul industriilor
    DIP, cu girul dat într-o zi al Parlamentului, au vândut companiei austriece OMV Petromul (51 % din actiuni) şi ce este mai important, în
    premieră mondială, cu tot cu resursa energetică naţ
    ională deţinută de acesta.
    La câteva ore după
    semnarea contractului de privatizare al PETROM, pri
    mul ministru, Adrian Năstase a declarat că „cine
    conduce Petrom controlează economia românească, iar cine stapaneste economia poate controla si politica.
    În momentul achiziţionării PETROM, OMV avea o pro
    ducţie de aproximativ 14.000 de barili/zi
    iar PETROM de circa 220.000 de barili pe zi. Pentru a putea achizitiona Petromul, OMV a trebuit sa imprumute numai 550 milioane de euro
    O primă concluzie: OMV, o firmă deţinută în bună mă
    sură de statul austriac, se împrumută cu o
    jumătate de miliard de euro în 2004 pentru a intra
    în posesia celei mai importante companii din
    România şi a celor mai importante zăcăminte de petrol din Europa continentala (fara Norvegia)
    Prin grija fostei guvernari, jumatate din suma incasata de statul roman pe actiunile vandute OMV,urma a fi returnata invetitorului austriac. Daca
    OMV a platit initial pentru pachetul de actiuni suma de 669 milioane de euro, deoarece contactul era prost facut, statul roman avea obligatia de a le returna austriecilor peste 344 de milioane de euro. Masura, acceptata de guvernul Adelu pesedelul
    PSD in 2004 prin derogare de la dipozitiile art. 27
    -30 ale Legii 137/2002, nu a facut decat sa-i aduca
    actionarului OMV beneficii, iar statului roman pier
    deri. Desi la majoritatea privatizarilor noului
    actionar ii revine obligatia de a prelua atat activ
    ul, cat si pasivul, in cazul Petrom - OMV statul a
    fost mai mult decat generos cu austriecii.. Ei ramaneau cu profitul iar ,romanii cu cheltuielile.
    Calitativ, ţiţeiurile româneşti sunt comparabile cu cele mai bune ţiţeiuri din lume Aceasta
    • +1 (1 vot)    
      felicitari pentru postarea..... (Miercuri, 13 august 2014, 7:26)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      ....scurta si la obiect.
      Din pacate, cu astfel de "tunuri" ne-au distrus tara tradatorii iar imbecilimea suspina telenovelistic si iese la "plimbare" pentru apararea lor.