Traian Basescu: Am transmis OMV ca vor fi partenerii nostri atat timp cat interesul national al Romaniei e servit cu prioritate

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 3 septembrie 2014, 15:01 Economie | Energie

Traian Basescu
Foto: HotNews / DP
Presedintele Traian Basescu a avertizat OMV ca va ramane partenerul Romaniei atat timp cat interesul national al tarii noastre este "servit cu prioritate", referindu-se la informatiile de presa legate de faptul ca "OMV pare a lansa in politici care nu sunt in favoarea statului roman".

"Le-am transmis mesajul ca vor fi partenerii nostri atat timp cat interesul national al Romaniei e servit cu prioritate", a spus Traian Basescu, dupa ce a vizitat Platforma de foraj Ocean Endeavor, operata de ExxonMobil si Petrom (companie controlata de grupul austriac OMV).

Presedintele nu a specificat la ce se refera atunci cand vorbeste despre "politici care nu sunt in favoarea statului roman", dar comentariul sau vine in contextul in care presa internationala a speculat despre posibilitatea intrarii Gazprom in actionariatul OMV. De asemenea, OMV si-a exprimat deschis sprijinul pentru gazoductul South Stream, proiect suspendat temporar in Bulgaria de Comisia Europeana.

Seful statului a facut aceste comentarii dupa ce a vizitat Platforma de foraj Ocean Endeavor, operata de ExxonMobil si Petrom in Marea Neagra, apreciind ca in luna octombrie se va sti care este presiunea zacamintului de gaz in acest sector, Domino 2.

"Eu sunt optimist ca Romania va fi capabila in jurul anului 1919 - 1920 (este corectat din public, n.r) 2019 - 2020 sa acopere nevoile de gaze nu numai ale Romaniei, dar si ale Republicii Moldova. Este o prioritate pe care ambele companii o cunosc. Daca vor fi resurse si pentru export, cu atat mai bine", a subliniat Traian Basescu.

Acesta a precizat ca, daca se confirma aceste zacaminte, Exxon si Petrom vor trebui sa faca investitii de circa 4-5 mld dolari pentru a se trece la exploatare.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

18166 vizualizari

  • +21 (31 voturi)    
    petrom trebuie renationalizat (Miercuri, 3 septembrie 2014, 15:14)

    sachei [utilizator]

    altfel austriecii ne vor juca cum vor ei. statul roman nu are nimic in mina pt a negocia cu ei. este vorba de subiecte fierbinti ca exportul de gaze, extractia de gaze din marea neagra, south stream, pretul carburantilor, redevente. ungurii au fost mai inspirati ca noi cind si-au pastrat controlul asupra mol
    • +23 (27 voturi)    
      Tare asta cu ungurii ! (Miercuri, 3 septembrie 2014, 15:27)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui sachei

      Degeaba deține statul ungar controlul la MOL, dacă întreg statul ungar e controlat de cel rus
    • -10 (30 voturi)    
      vezi să nu (Miercuri, 3 septembrie 2014, 15:43)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui sachei

      La sfârșitul lui 2013 expiră concesionarea către OMV, convenită de Băsescu cu Banca Mondială și semnată de Năstase. A venit vremea pentru alte șpăgi și șpăguțe.
      • +10 (18 voturi)    
        in (Miercuri, 3 septembrie 2014, 16:22)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        afara de nasibotii sovietici care iti dau plususri, ce naiba te tot agiti pe aici lumpenule, cu basescu si banci mondiale incercind sa-l speli pe oligarhul bombonel, bugetar toata viata dar milionar in euro,altfel o buna unealta ruseasca, ca doar de aia il pupinezi mereu.
      • +13 (19 voturi)    
        Vodcaiala, bat-o vina! (Miercuri, 3 septembrie 2014, 16:36)

        traian4 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Uneori esti spiritual, cateodata esti subtil, dar de cele mai multe ori esti vodcait. Tu ai vazut ce ai scris?
        • +2 (10 voturi)    
          Se straduie saracu' (Miercuri, 3 septembrie 2014, 17:05)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui traian4

          Poate prinde si el o tura buna si scapa de beciurile Romaniei si ajunge in beciurile Rusiei.
      • -8 (14 voturi)    
        Mazeto ... (Miercuri, 3 septembrie 2014, 16:54)

        mionut [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        ... de data asta pare ca ai nimerit-o. Dar sa stii ca, cu o floare nu se face primavara. Nu credeam ca iti voi da vreodata un plus, dar pe asta il meriti. :)
    • +3 (21 voturi)    
      oameni buni (Miercuri, 3 septembrie 2014, 16:31)

      Gipsi [utilizator] i-a raspuns lui sachei

      intelegeti ca Statul nu este:
      - companie petroliera
      - companie miniera
      - companie de transport
      - companie de telefonie..

      si alt fel de companie dintr-un domeniu pe care va vine voua in cap sa o nationalizati.

      Tot ce este gestionat de stat se duce dracului, pentru ca nu exista o raspundere pt ceea ce se face, nu numai la romani, oriunde.

      Daca nu o sa mai fie OMV o sa fie altii, si tot asa, atata timp cat se plateste statului roman, care e problema?
      Tu daca gasesti petrol in fundul curtii devii brusc petrolist? Sau angajezi niste petrolisti sa-ti faca treaba si iti iei si tu cota parte?
      De ce naiba ganditi cu partea de mai jos de abdomen?
      • +9 (11 voturi)    
        Ti-as da 1000 de plusuri (Miercuri, 3 septembrie 2014, 17:11)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Gipsi

        Placut sa vezi un roman care gandeste capitalist cu adevarat.
        Exemplu de cat de prost administrator este statul: 15000 de lei subvetie pe 1000 de lei de minereu extras...aici s-a ajuns pe vremea odiosului cu mineritul.
        In vreme ce altii is capabili sa faca autostrazi prin mare sau prin mlastini....la noi astia ori le fac cele mai scumpe din lume in zone ideale pt o autostrada...ori nu le fac deloc.
        Mai spun de CFR si ma opresc.
      • +15 (15 voturi)    
        tot ce este de stat (Miercuri, 3 septembrie 2014, 17:25)

        sachei [utilizator] i-a raspuns lui Gipsi

        se duce dracului cum spui tu numai in Romania. in alte tari, nu. de ce? asta a fost o lozinca lansata de securistii nostrii ca sa cumpere totul pe gratis (sau sa vinda contra spagi grase). ce se plateste staului roman?? acciza? aia o platesti tu la benzinarie iar ei nu fac altceva decit sa o transfere statului. ce altceva platesc??? ai idee citi bani zboara in Austria numai prin investitiile pe care le fac cu firme austriece? sau prin imprumuturile pe care le iau de la banci austriece? sau prin chiriile care se platesc firmelor austriece? habar nu ai ce jaf este acolo.
      • +4 (6 voturi)    
        Atentie la resurse NEREGENERABILE (Miercuri, 3 septembrie 2014, 17:54)

        mundumio [utilizator] i-a raspuns lui Gipsi

        Petrolul, aurul, cupru, etc. ma refer la resursele neregenerabile nu ar trebui exploatate de firme private.
        Aceste resurse sunt de interes national iar profitul ar trebui sa fie pentru toti romanii.
        Aceeasi situatie este si cu infrastructura si alte servicii importante de dezapeziri, reparatii etc.
        Eu refuz sa cred ca o firma poate detine si procura o tehnologie de extractie-constructie si un stat membru UE nu poate.
        Cu privire la raspundere, problema este aceeasi si daca se exploateaza de stat sau de o companie privata.
        Dar o resursa NEREGENERABILA ar trebui atent gestionata si nu ar trebui sa reprezinte o sursa de profit pentru nici o companie privata.
      • +1 (3 voturi)    
        vorbesti pe langa subiect (Miercuri, 3 septembrie 2014, 22:17)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Gipsi

        Austriecii de la OMV vor sa se vanda rusilor. Iar cand ai de-a face cu "capitalism rusesc" ai pus-o de mamaliga cu tot rationamentul tau (de altfel corect pentru tarile civilizate, dar incorect cand ai de-a face cu Rusia ca patron)
    • +3 (5 voturi)    
      actiunea de aur (Miercuri, 3 septembrie 2014, 17:44)

      @@@1 [utilizator] i-a raspuns lui sachei

      Din cate stiu , avem "actiunea de aur" la Petrom . Nu a fost folosita niciodata .
  • +12 (14 voturi)    
    De ce export? (Miercuri, 3 septembrie 2014, 15:29)

    antrax [utilizator]

    Sa-l tinem in zacamant sa ajunga cat mai multi ani. Altfel ajungem iar la mana rusilor.

    Poate ar mai trebui umblat si la contractele alea facute prin firme intermediare, eh?
  • -23 (29 voturi)    
    Ia cartea si citeste, Basescule (Miercuri, 3 septembrie 2014, 15:37)

    Gustav666 [utilizator]

    OMV nu este partenerul Romaniei, este actionarul majoritar al celei mai importante companii ROMANESTI, cel mai insemnat contribuabil la bugetul de stat.
    Iar daca si cand va prelua Gazprom un pachet de actiuni din OMV, mataluta vei fi iesit demult din functiunea prezidentiala. Vei fi ocupat in schimb cu scrisul pe la DIICOT sau DNA, fostii presedinti nu mai beneficiaza de imunitate.
    Poti spera, eventual, la un post de consilier pe la Exxon sau Chevron dar pe perioada limitata. Nici macar americanilor nu le vor mai trebui salariati cu domiciliul la Rahova.
  • -20 (28 voturi)    
    Regrete eterne... (Miercuri, 3 septembrie 2014, 15:42)

    taticutu [utilizator]

    Ce Presedinte mare avem...Cum le stie el pe toate... Pacat ca va face puscarie...
  • +7 (23 voturi)    
    OMV da, Gazprom NU! (Miercuri, 3 septembrie 2014, 15:55)

    Miky60 [utilizator]

    OMV trebuie sprijinit sa reziste in fata ciumii rosii reprezentata de Gazprom care este adusa de ponta-ilici-nastase-mineriade-voiculescu! Rusii trebuie sa plece din tara!
    • +9 (11 voturi)    
      Cu redevente de 4.5 %... (Miercuri, 3 septembrie 2014, 16:14)

      CristianG [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      OMV Nu Gazprom NU
    • +2 (4 voturi)    
      LOL...!!! :)))))))))))) (Miercuri, 3 septembrie 2014, 18:29)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Pai OMV NU tot actionariat rus are? :)))))))))))
  • -1 (11 voturi)    
    Interesul lui peste prajit (Miercuri, 3 septembrie 2014, 16:09)

    satanae [utilizator]

    Poate sa-i explice cineva lui desteptu' asta ca pentru o companie multinationala "interesul national" nu valoreaza nici doi bani? Daca vorbesti de interesul actionarilor, da, sint receptivi, dar ala national il servesc numai companiile de stat. Si interesul asta presupune pentru companiile astea sa se lase jefuite de reprezentantii natiunii. Asa ca, da, ar fi o solutie cind ne vom supara pe OMV si vom vedea ca nu mai sint "partenerul Romaniei" - trebuie sa se fi stricat de ris aia de la OMV cind au auzit gogomania asta - si anume sa renationalizam Petrom si dup-aia s-o jefuim strategic si national tot noi, prin reprezentantii nostri.
  • +7 (11 voturi)    
    ca lumea ! (Miercuri, 3 septembrie 2014, 16:21)

    Aquariuss [utilizator]

    Pentru declaratia asta am sa trec cu vederea multe din declaratiile presedintelui...mai putin inspirate !
  • -6 (12 voturi)    
    Traian, fa-te ca muncesti (Miercuri, 3 septembrie 2014, 16:35)

    newlook [utilizator]

    A iesit pe sticla sa spuna ... ce?
  • +7 (9 voturi)    
    Nu chiar extraordinar (Miercuri, 3 septembrie 2014, 16:49)

    Sufleu [utilizator]

    Conform legislatiei in vigoare, si in acord cu cea europeana, statul roman se poate opune achizitionarii unor companii sau parti ale acestora de catre o alta companie, atunci cand sunt in joc interese strategice. Probabil ca la acest lucru s-a referit presedintele.
  • +8 (10 voturi)    
    Cate "oaua" iau pus in poala Adelului in 2004? (Miercuri, 3 septembrie 2014, 17:13)

    Plagarus [utilizator]

    Istoria se repeta cu Adelu tartor rosu de Tartaresti.
    Pe 7 mai 1918 premierul României Alexandru Marghiloman semna Tratatul de pace de la Bucureşti prin care terenurile petrolifere erau concesionate Germaniei pe 90 de ani.
    Năstase Adrian a negociat şi semnat in 2004 un contract de privatizare prin care austriecii de la OMV au primit petrolul românesc. Nu am reuşit să aflu pe ce perioadă a fost concesionat petrolul în favoarea austriecilor – probabil pe 99 de ani.
    Petrom a contribuit cu 901 milioane euro la profitul OMV, adică 40%. Noi românii am dat anul acesta 901 milioane euro austriecilor.
    Cele mai multe acţiuni la OMV le deţine statul austriac prin Österreichische Industrieholding. Adică privatizarea Petrom a fost aşa: tu statul român, deţinător al petrolului de sub pământ şi al instalaţiilor eşti incapabil să administrezi – dă-mi mie, statul austriac toate astea şi eu o să fac profit şi o să-l duc în Austria.
    Acum discutăm din nou despre exploatarea resurselor naturale (Roşia Montană, Cuprumin, gaze de şist etc, petrolul care a mai rămas l-am dat de multişor). De data aceasta vom evita situaţia din perioada interbelică (când profiturile au fost cheltuite pe birocraţie şi înarmare). Acum toţi banii se vor duce în afara ţării.

    Viorele astept aştept desecretizarea contractului cu Roşia Montană Gold Corporation. Din câte am citit până acum, investitorul primeşte vreo 65% din aurul extras. Mi se pare cam mult… Aş zice că 20% ar fi suficient.(george damian)
    • +1 (3 voturi)    
      RM Gold (Miercuri, 3 septembrie 2014, 20:07)

      R.I. [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Problema la Rosia Montana nu este cu cei 65% , ci cu faptul ca se specifica doar despre aur si argint , fara a se spune nimic despre ce se intampla cu celelalte metale rare care se afla in acele zacaminte (era un articol pe-acici despre acestea) .
      • +2 (2 voturi)    
        Corect ar fi :production sharing agreement (Miercuri, 3 septembrie 2014, 21:23)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui R.I.

        In anul 1966, în Indonezia, a aparut o forma noua de contravt, numit PSA ( acord de impartirea productiei)
        Primele contracte postdecembriste pe petrol au fost PSA-uri ( a se vedea contractul cu Sterling din 1992,pana când a aparut L.petrolului 134, care a inlocuit PSA-ul cu " acordul petrolier " si concesiunea petroliera "
        Legea 219/1998 privind regimul concesiunilor stabileste " concesiunea " ca singura modalitate de acord in RO
        PSA-ul este mai favorabil statului si proprietatii
        publice decat concesiunea !
        Redeventa de 4 % asupra exploatarii si diversele impozite sunt nesemnificative in raport si cu consecintele negative ale proiectului.
        Valorificarea incompletă, inacceptabilă a zăcământului. In proiect nu este inclusă valorificarea feldspatului potasic – cca. 20-25 mil. tone concentrat de feldspat potasic cu cca. 13% K2O, eventual şi a unor elemente minore, chiar dacă au valoare economică modestă (Se, In, Ga – care au fost recuperate de I. M. Roşia Montană în procesul metalurgic doar din concentratele de pirită). Tipul de exploatare propus (pe întregul material extras) duce la imposibilitatea valorificării ulterioare a elementelor valoroase însoţitoare (feldspat potasic, Se, In, Ga etc).
        aur – 1,5 grame pe tona,
        argint – 11, 7 grame pe tona,
        arseniu – 5000 grame pe tona,
        titan – 1000 grame pe tona,
        molibden – 10 grame pe tona,
        vanadiu – 2500 grame pe tona,
        nichel – 30 de grame pe tona,
        crom – 50 grame pe tona,
        cobalt – 30 grame pe tona,
        galiu – 300 grame pe tona.
        In orice discutie se vorbeste de 300 tone de aur, 1600 de tone de argint. De aceste metale nu vorbeste absolut nimeni. Din anumite informatii, in contractul de concesiune secretizat se spune ca orice metal in plus recuperat intra in beneficiul celui care exploateaza zacamantul.
        Cantitatile din celelalte metale sunt mai valoroase decat cele 300 tone de aur si cele 1600 tone de argint. Intr-un document intocmit de un grup de profesori de la ASE – Bucuresti se spune, pe calcule, nu pe povesti, ca valoare
  • -2 (8 voturi)    
    Interesant (Miercuri, 3 septembrie 2014, 17:35)

    Taras Bulba [utilizator]

    Dintr-o data, cand o comanie straina nu mai e imbratisata de la Vest, ci de la Est, politicienii nostrii gasesc de cuviinta sa declare ca "nu ne mai vindem avutia decat daca e in interesul Romaniei"....

    Am inteles. Daca avutia pleaca spre Vest este in interesul tarii, daca o ia spre Est nu este...... Capitalism si piata libera, dar numai pentru unii !!!
    • 0 (4 voturi)    
      Numai fratii tai Andrii și Ostap, te pot "citi" ! (Miercuri, 3 septembrie 2014, 19:40)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      Bey, nu uita ca Запорожці ( pe limba ta ), cazacii ucrainieni au fost desfintati de Imperiul Rus
      Precum descendenții cazacilor zaporijieni, cazacii tai din Kuban, sunt loiali Rusiei, asa ca fa-ti repertoriul asta pe la alte "adunari " !!!!!!!!!!!!!!!!!-Ost Block, via.
  • -2 (6 voturi)    
    Ce crede Basescu... (Miercuri, 3 septembrie 2014, 18:16)

    tenismenul [utilizator]

    ca o transnationala tine cont de interesele statului roman?