VIDEO Moscova ameninta Uniunea Europeana cu intreruperea livrarilor in cazul revanzarii gazului rusesc catre Ucraina

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 26 septembrie 2014, 10:26 Economie | Energie

Ministrul rus al Energiei Aleksandr Novak a avertizat Europa in legatura cu revanzarea gazului rusesc catre Ucraina, intr-un interviu publicat vineri in presa germana, in aceeasi zi in care vor fi reluate discutiile dintre Moscova, Kiev si Uniunea Europeana, relateaza AFP. "Contractele in vigoare nu prevad exportul catre o parte terta. Speram ca partenerii nostri europeni vor respecta acordurile pe care le-am incheiat", a declarat ministrul intr-un interviu acordat cotidianului german de afaceri Handelsblatt, potrivit Mediafax.

"Doar acest lucru poate garanta continuarea livrarilor pentru consumatorii europeni", a precizat el. Aceste declaratii au loc in timp ce negocierile dintre rusi, ucraineni si europeni pe tema livrarilor de gaz rusesc urmeaza sa se reia in aceeasi zi la Berlin.

Aceste discutii trilaterale urmaresc rezolvarea contenciosului intre Kiev si Moscova pe tema gazelor si garantarea livrarilor catre UE, care depinde in proportie de 30 la suta de Rusia pentru aprovizionarea cu gaz, dintre care jumatate tranziteaza Ucraina.



Rusia a intrerupt la jumatatea lui iunie livrarile de gaz catre Ucraina, care a refuzat cresterea pretului impus de gigantul Gazprom in contextul crizei dintre Kiev si Moscova, si care a acumulat, potrivit Rusiei, o datorie de 5,3 miliarde de dolari.

"Suntem pregatiti sa nu cerem aceasta plata imediat. Gruparea ucraineana Naftogaz trebuie sa plateasca imediat doua miliarde de dolari, apoi putem restructura restul datoriei", a adaugat Novak.

Saptamana trecuta, presedintele rus, Vladimir Putin, si presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, au subliniat "importanta" continuarii dialogului pe tema livrarilor de gaz rusesc catre Europa, in cadrul unei discutii prin telefon.























5654 vizualizari

  • +14 (30 voturi)    
    Tupeu rusesc (Vineri, 26 septembrie 2014, 10:35)

    BEDE [utilizator]

    De ce ar trebui contractele sa prevada "exportul catre o parte terta"? Doar, dupa ce am cumparat ceva, fac ce vreau eu cu ceea ce am cumparat.
    Ceea ce vrea acest ministru ar fi ca sa impuna un embargou asupra Ucrainei.
    Sa vedem daca tine...
    • +14 (24 voturi)    
      :) (Vineri, 26 septembrie 2014, 10:52)

      calin22 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Exact! Mai mult, de unde stiu rusii ca Europa exporta in Ucraina exact gazele lor? Poate ca Europa exporta ceea ce produce intern catre Ucraina si consuma gazele de la rusi, care e problema?
      • -10 (22 voturi)    
        Poi... (Vineri, 26 septembrie 2014, 11:18)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui calin22

        Daca au suficient incat isi permit sa le dea si la ucrainieni din productie proprie atunci ce nevoie mai au de gazul rusesc.

        Ar trebui inchis robinetul de tot acum ca tot vine iarna, sa vedem in ce masura pot europenii 'din productie proprie' sa-si acopere si nevoile lor si pe ale ucrainienilor...
        • +12 (16 voturi)    
          Da! (Vineri, 26 septembrie 2014, 12:01)

          pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui hot news

          Pe cale de consecinta banii europeni nu vor mai ajunge in Rusia.
          Dar ei sunt obisnuiti cu foamea asa ca nu-i bai.
          Le va da Putina sa manance gazul in surplus.
        • +5 (13 voturi)    
          hehe (Vineri, 26 septembrie 2014, 12:11)

          Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui hot news

          Performanța asta doar România o are. Producem gaze de două ori mai mult decât consumăm, importăm gaze de la ruși și tot nu avem independență energetică.
          • +6 (8 voturi)    
            pai (Vineri, 26 septembrie 2014, 13:27)

            Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

            Pai, cel mai iubit fiu al poporului, premierul patriei, Carlanimea Sa dottore ponta stie de ce.
        • +9 (15 voturi)    
          sigur ca da (Vineri, 26 septembrie 2014, 12:26)

          Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui hot news

          Sigur ca da, insa taiem si robinetul cu bani catre rusi. Si robinetul cu tehnica militara. Si o droaie de alti robineti. mujicstan are mai multa nevoie de tarile europene decat ele de bolsevicstan. Sa-ti intre bine in capatana, durak!
          • +7 (9 voturi)    
            ... (Vineri, 26 septembrie 2014, 13:18)

            dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

            Bine au facut americanii ca s-au opus vanzarii Opel catre rusi acum ctiva ani. Agresorii trebuie izolati.
        • +6 (6 voturi)    
          Oare? (Vineri, 26 septembrie 2014, 14:33)

          calin22 [utilizator] i-a raspuns lui hot news

          Nu e chiar asa. Imagineaza-ti ca tu iti iei un credit de la banca (pentru diverse motive). Apoi un prieten vine sa-ti ceara bani imprumut. Ce faci? Intrebi banca daca te lasa sa-l dai bani imprumut prietenului tau? Ideea este ca si tu produci bani, ai salariu sau pensie sau alte venituri dar totusi ai avut nevoie sa faci rost de niste bani si de la banca.
          Ca face Rusia acum (sau incearca sa faca) este ceea ce fac copii mici. Ceva de genul "eu sunt certat cu X-ulescu, tu de ce mai esti prieten cu X-ullescu"?
    • +9 (17 voturi)    
      Asa-i (Vineri, 26 septembrie 2014, 11:08)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Pe de alta parte individul spune:
      "Contractele in vigoare nu prevad exportul catre o parte terta.."

      Dar prevad contractele respective ca exportul este interzis?
      Daca nu atunci sanatate musiu Novak!
    • -6 (14 voturi)    
      Prostie romaneasca (Vineri, 26 septembrie 2014, 11:10)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Un contract prevede exact ce vor partile. Nu-ti convine, nu semnezi contractul. Poate ar fi cazul sa citesti niste contracte. De exemplu EULA de la software.
    • +3 (15 voturi)    
      gazul rusesc este destinat consumului, (Vineri, 26 septembrie 2014, 11:42)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      si nu revanzarii. este o clauza in acele contracte, care stipuleaza acel lucru.

      Ma rog, cu sau fara incalcarea contractelor, sanctiunile tr sa continue, sa ii infometeze si sa le scada moneda nationala, pana se invata minte.
    • +5 (15 voturi)    
      Dar... (Vineri, 26 septembrie 2014, 11:46)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Pe de alta parte, daca Rusia intrerupe livrarile de gaze catre UE atunci si europenii vor intrerupe fluxul de cash spre Rusia lui Putina.

      Intrebarea care se pune este: isi permit rusii sa piarda banii respectivi sau joaca la cacialma?
      • -5 (5 voturi)    
        Intrebare (Vineri, 26 septembrie 2014, 14:14)

        adrian09 [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

        Da isi permit, vor exporta catre CHINA!
        Intrebarea se pune altfel poate UE sa ramana fara gazul rusesc?
        Sunt curios cum ar reactiona Franta si Germania daca Rusia ar inchide livrarea de gaz prin Nordstream.
  • +15 (21 voturi)    
    era de asteptat (Vineri, 26 septembrie 2014, 10:36)

    Razvan_M [utilizator]

    Rusia nu este o tara de buna credinta - si care sa negocieze de la egal la egal. Rusia este o tara care foloseste toate trucurile posibile, inclusiv agresiunea armata, pentru a obtine de la altii ceea ce nu poate produce singura.
    • +6 (12 voturi)    
      agentul dublu (Vineri, 26 septembrie 2014, 10:48)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Ca si agentul ei (al Rusiei) de la noi. Ghiciti cine e.... Cel care face poze cu conducatorii rusi si chinezi.... Scoala KGB nu se dezminte...
    • -6 (12 voturi)    
      De ce ar negocia de la egal la egal (Vineri, 26 septembrie 2014, 11:13)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      ...daca nu sunt egale? Ca asa vrei tu? Fiecare tara isi vede de interesul ei. Independenta are si dezavantaje.
      • +1 (3 voturi)    
        reprezinti cumva Rusia? (Vineri, 26 septembrie 2014, 16:45)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

        Ca pari a vorbi in numele Rusiei.
  • +8 (10 voturi)    
    ce tot atatea discutii (Vineri, 26 septembrie 2014, 10:55)

    ValentinV [utilizator]

    Embargo total pe toate ramurile intre Rusia si UE si fiecare sa se decurce cum poate.
    Sa nu vina ei rusii sa spuna ca nu vor ajunge apoi la ei produse occidentale via China.
    • +8 (12 voturi)    
      Deja (Vineri, 26 septembrie 2014, 11:31)

      coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui ValentinV

      Deja s-a inceput, cel putin la produse alimentare. Doar ca nu prin China dar prin Minsk.

      Au inceput exporturile de peste oceanic originar din Belarus, parmezan, lactate, fructe/legume, etc. Schema este veche, stiu inca de la prima interdictie ruseasca pentru vinurile moldovenesti ca producatorii din RM transportau vinul in Belorusia unde il imbuteliau si era vandut mai departe la rusi ca Chardonnay, Merlot sau spumant la dublu-triplu pret.

      Nimic catastrofal, Ivan trebuie sa plateasca imperialismul medieval. Daca a considerat ca "eliberarea" vecinilor este mai importanta - sa stranga cureaua. Partea proasta este ca la ei imperialismul tine de foame.
  • +3 (9 voturi)    
    O posibilitate (Vineri, 26 septembrie 2014, 11:20)

    Caligula [utilizator]

    Aici Romania poate juca un rol strategic important - pentru UE si pentru sine - prin vanzarea gazului autohton sau a celui venit prin terminalul LNG de la Constanta si apoi trimis prin gazoductele din Moldova. Ah,... dar terminalul nostru de la Constanta functioneaza doar pe hartie, iar gazoductele sunt in faza de panglici pe harta - alte mari proiecte in studiu de fezabilitate, ca de, inca nu e clar cat de mult vor mai exista Ucraina si RM ca tari independente... Si uite asa, Victoras unificatorul, ii poate ajuta atat pe rusi cat si pe alti proletari cu marea lor unificare.
  • +9 (11 voturi)    
    santaj (Vineri, 26 septembrie 2014, 12:16)

    fit [utilizator]

    Santajul este arma consacrata a rusilor. Si a PSD.
    • +1 (1 vot)    
      doar asa ca sa discutam (Vineri, 26 septembrie 2014, 16:37)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui fit

      cu ce a santajat PSD?...
      ai un plus de la mine daca dai macar trei exemple care sa justifice afirmatia de "santajul este arma consacrata a PSD"
  • +5 (7 voturi)    
    Rusia (Vineri, 26 septembrie 2014, 13:00)

    Porcurorul General [utilizator]

    Oricum va intrerupe livrarea gazelor la iarna catre Europa. Variabila e motivul.
  • 0 (2 voturi)    
    Ceva trebuie sa se schimbe !!! (Vineri, 26 septembrie 2014, 14:32)

    Mirobo [utilizator]

    Si repede inca.
    Vine iarna si va fi rece.
    Si mama a vandut soba de pe timpul lui Ceausescu.
    • +1 (1 vot)    
      cumpara-ti o coloana vertebrala (Luni, 29 septembrie 2014, 0:14)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Mirobo

      te ajuta la iarna ;-)
  • 0 (2 voturi)    
    Intai au amenintat . . . (Vineri, 26 septembrie 2014, 18:19)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . cu arma nucleara, acum cu arma energetica. Oamenii asta mai stiu si altceva innafara de santaj si amenintari? Se pare ca nu!