Comisia Europeana cere Ungariei sa-si respecte angajamentul de a livra gaze Ucrainei

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 26 septembrie 2014, 15:21 Economie | Energie

Alexei Miller, presedintele Gazprom
Foto: HotNews.ro / DP
Comisia Europeana a cerut vineri Ungariei sa-si respecte angajamentul de a aprovizionare Ucraina cu gaze, reactionand la decizia operatorului ungar de a suspenda livrarile, asa cum a cerut Rusia, scrie AFP.

"Mesajul nostru este foarte limpede: asteptam ca toate statele sa faciliteze fluxurile inverse" care permit UE sa revanda Ucrainei gazul cumparat din Rusia, a declarat un purator de cuvant al Comisiei, Helen Kearns. "Acest lucru a fost convenit de Consiliul european pentru a garanta o securitate energetica comuna", precizeaza executivul european.

"Nimic nu impiedica societatile europene sa dispuna liber de gazul cumparat de la Gazprom (...) inclusiv prin revanzarea catre tari terte, printre care si Ucraina", subliniaza Comisia, dupa ce Gazprom a avertizat UE fata de aceste operatiuni de revanzare considerate de gigantul rus ilegale.

Guvernul ungar a justificat vineri suspendarea livrarilor catre Ucraina, intervenita joi seara, prin necesitatea de a-si majora rezervele de gaz, un alt angajament pe care Bruxellesul il cere respectat de cele 28 de tari membre.

Livrarile din Ungaria au fost suspendate cateva zile dupa o intalnire la Budapesta intre Viktor Orban si presedintele Gazprom, Alexei Miller.

Aceste divergente intervin cu cateva ore inaintea unei reuniuni UE-Rusia-Ucraina la Berlin, in incercarea de a regla conflictul gazeifer dintre Moscova si Kiev si de a garanta ca UE poate conta in aceasta iarna pe gazele rusesti. Rusia furnizeaza circa 30% din importul UE de gaz, jumatate din acest volum tranzitand Ucraina.

In contextul crizei ucrainene, Rusia a stopat in iunie livrarile de gaz catre Ucraina, care a refuzat o crestere de preturi impusa de Gazprom si are, potrivit Moscovei, datorii de 5,3 miliarde de dolari.

Ucraina, sustinuta de UE, a incercat din acel moment sa gaseasca solutii, in special cumparand gaze de la operatorii privati din Europa.

"Contractele in vigoare" intre Gazprom si europeni "nu prevad nicio operatiune de re-exportare", a afirmat ministrul rus al Energiei, intr-un interviu acordat cotidianului german Handelsblatt, cerand tarilor din blocul comunitar sa respecte contractele. "Doar acest lucru poate garanta livrari fara intrerupere catre consumatorii europeni", a amenintat acesta.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3204 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    opa (Vineri, 26 septembrie 2014, 15:27)

    DrInOrice [utilizator]

    Pozitia Ungariei e verificata mai devreme decat ne-am fi asteptat..
  • +6 (12 voturi)    
    mda... (Vineri, 26 septembrie 2014, 15:29)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    ungurii sunt la fel de marlani ca si rusii...
  • -5 (13 voturi)    
    fiecăruia după nevoi (Vineri, 26 septembrie 2014, 15:33)

    Mazeta [utilizator]

    Țările bogate (Slovacia, Ungaria, România) trebuie să ajute țările sărace (Ucraina, Moldova). Mi se pare corect. Un principiu comunist sănătos.
  • -2 (12 voturi)    
    eu nu inteleg cum vine asta ... (Vineri, 26 septembrie 2014, 15:37)

    adrian8 [utilizator]

    "pentru a garanta o securitate energetica comuna"

    cum se garanteaza securitatea energetica a UE , prin obligarea membrilor sa vanda gaz unei tari nonUE ....?
  • +4 (6 voturi)    
    Haha (Vineri, 26 septembrie 2014, 15:38)

    KostasP [utilizator]

    Orban a ajuns intre ciocan si nicovala. Asa patesti cand vrei sa fi cu fundul in doua luntrii. Dilema lui acum este, cum sa ramana prieten cu putin si in acelasi timp sa onoreze si angajamentele cu ue? Se pare ca a cazut in capcana intinsa de brux.
    • +4 (6 voturi)    
      Nu-i nici o capcană (Vineri, 26 septembrie 2014, 16:42)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Nu e o capcană, răspunsul a fost cât se poate de diplomatic, au făcut-o pentru a onora o altă cerinţă venită tot de la Bruxeles: "necesitatea de a-si majora rezervele de gaz, un alt angajament pe care Bruxellesul il cere respectat de cele 28 de tari membre." Poţi să-i contrazici?
  • +3 (9 voturi)    
    incet, incet...... (Vineri, 26 septembrie 2014, 15:48)

    translativus [utilizator]

    .....Ungaria isi pierde credibilitatea si daca pentru ei "securitate energetica comuna" reprezinta doar interesul lor, inseamna ca politica de izolare a Ungariei, promovata de Orban, incepe sa isi arate efectele.

    Pe de alta parte, posibila criza energetica in UE, prin inchiderea gazului de catre rusi, este efectul direct al incompetentei mascaricilor din PE, care arunca fonduri imense pe nimicuri "utile acolitilor" si nu au nicio strategie pentru asigurarea energetica (oricare ar fi ea) a cetatenilor UE.

    Stati linistiti ! Nimeni nu isi va asuma incompetenta si nu vor fi demisii nici acolo !
    De ce ? Simplu ! Asa este in mincinoasa, incompetenta si indolenta "democratie parlamentara" !
  • +7 (11 voturi)    
    contract (Vineri, 26 septembrie 2014, 16:06)

    TeodorGligor [anonim]

    Daca aceste contracte nu prevad nimic cu privire la re-exportare inseamna ca statele cumparatoare pot sa faca ce vor cu gazul cumparat, inclusiv sa la il re-exporte daca asa vor....Rusii bat campii cu declaratii retorice, declaratii ce nu au sens pentru cine a semnat un contract vreodata.
    • +3 (9 voturi)    
      apăi (Vineri, 26 septembrie 2014, 16:56)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui TeodorGligor

      Dacă Ungaria poate face ce vrea cu gazul cumpărat de la ruși, atunci înseamnă că are dreptul să nu-l vândă Ucrainei, nu?
      • 0 (2 voturi)    
        bai Gigel (Vineri, 26 septembrie 2014, 20:39)

        Adrian_. [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        UE a cerut Ungariei sa isi respecte un angajament. Ungaria a decis sa exporte gaz Ucrainei.
      • +1 (3 voturi)    
        nu (Vineri, 26 septembrie 2014, 20:40)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Cand esti in UE, nu te dai cu rusii. Intelegi Mazeto? Nu prea.
        • -1 (3 voturi)    
          hmmm (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 9:16)

          Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

          De cand UE este dusmanul Rusiei?
          Ca asa vor americanii?
          • 0 (2 voturi)    
            ca asa vor europenii (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 23:17)

            stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

            Rusii nu sunt europeni. Nu au principii europene, nu au atitudine europeana. Abia daca se incadreaza la asiatici (ar fi o insulta la adresa japonezilor sa zici ca rusii sunt asiatici). Rusii sunt un fel de gunoi pe care nu-l poti incadra in nicio civilizatie, pentru ca ar fi o jignire adusa acelei civilizatii.

            Si sa nu ai tu impresia ca europenii ii urasc pe rusi mai putin decat americanii. Pana la urma dintre europeni si americani, mai degraba europenii au avut de-a face cu apucaturile de gunoaie bipede ale rusilor. Oricine a trait al doilea razboi mondial a putut sa compare comportamentul civilizat al nemtilor (care dadeau haine contra hrana) si cel de gunoaie al rusilor.(care violau pana si porcii). Ar fi o insulta la adresa animalelor sa zici ca rusii-s animale.
            Atat rusii cat si voi care v-ati rusificat sunteti o amenintare la adresa civilizatiei umane.