Lituania a spart monopolul Gazprom asupra celor trei tari baltice: Terminalul flotant de gaz natural lichefiat Independence a fost instalat in portul Klaipeda

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 27 octombrie 2014, 19:05 Economie | Energie

Lituania dispune, de luni, de terminalul flotant de gaz natural lichefiat Independence, spargand astfel de monopolul Gazprom asupra celor trei tari baltice, scrie AFP.

O garda de onoare si cateva sute de persoane fluturand drapele lituaniene au primit in portul Klaipeda de la Marea Baltica vaporul de 294 de metri, inchiriat pentru zece ani de la norvegienii Hoegh LNG.

Terminalul va permite Lituaniei sa cumpere, de anul viitor, de la norvegienii Statoil 540 de milioane de metri cubi de gaze si sa importe ulterior, anual, dupa expirarea la finele lui 2015 a contractului cu Gazprom, pana la 4 miliarde de m3, mult peste cele 2,7 miliarde m3 cumparate de la Rusia anul trecut.

Comisarul european pentru Energie, Gunter Oettinger, a calificat instalarea terminalului flotant la Klaipeda "un mare pas facut de Lituania pentru a diversifica sursele sale de aprovizionare, pentru asigurarea competitivitatii preturilor si garantarea securitatii livrarilor pentru regiune".

Terminalul va oferi si Estoniei si Letoniei posibilitatea de a importa, daca doresc, gaze naturale.

Membre ale Uniunii Europene din 2004, cele trei tari baltice, care numara impreuna 6,3 milioane de locuitori si au fost ocupate de URSS timp de o jumatate de secol pana in 1990, sunt in prezent dependente in intregime de gazul rusesc.





















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

8692 vizualizari

  • Bravo mica Lituanie! (Luni, 27 octombrie 2014, 19:05)

    Maniu [utilizator]

    Bravo copii, pentru ca sa putem respira intr-o lume fara lighioane spurcate emanate din communism si post communism!
    • tot respectul pentru Lituania (Marţi, 28 octombrie 2014, 7:32)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      ...dar din ce vad eu pe aici ... se pare ca s-a aciuat un mic mancurt Bolsevic pe Hotnews si-si face de cap cu un voting-script la toate articolele care nu-s tocmai pro-Rusia Bolsevica si Criminala.

      Oare adminii ce fac ?
  • Phurtin e de acord? (Luni, 27 octombrie 2014, 19:14)

    Wanheda [utilizator]

    Probabil ca acum isi roade ghiarele si-si plange-n manutze de nervi.
    • probleme viitoare (Luni, 27 octombrie 2014, 20:21)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Rusia va deveni probabil si mai agresiva militar recurgand la acte de intimidare si destabilizare. Se anunta ani grei pt Europa estica si probabil confruntari gen Ucraina
      • pe naiba (Marţi, 28 octombrie 2014, 3:23)

        thatchme [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Rusia e un stat in curs de dezvoltare ridicat taras grapis cu fonduri occidentale. Cum se vor retrage si mai mult din Rusia tarile vestice, asa o sa se faca si gura lui putin mai mica.
      • Ivanii (Marţi, 28 octombrie 2014, 6:28)

        valjean [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Mai da-i naibii de rusi! Le vine si lor rindul sa se oftice si sa stea calare pe conducta de gaz inghetata! Destul au rabdat alte popoare mici! Sa mai rabde si ivanii lui peste !
  • ca de obicei (Luni, 27 octombrie 2014, 19:18)

    Mazeta [utilizator]

    Lipsește prețul.
    • 100 de euro mai ieftin ca la rusi (Luni, 27 octombrie 2014, 19:45)

      Adrian_. [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      http://www.baltictimes.com/news/articles/35403/#.VE6DzMlJdFc


      auuucchhh!
      • Tu intelegi engleza? (Luni, 27 octombrie 2014, 20:39)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_.

        Tu intelegi engleza? In articolul tau e un nene oficial care ISI DA CU PRESUPUSUL cum va fi pretul. In rest, faptul ca un judet cumpara mai mult sau mai putin gaz de la Gazprom nu schimba cu nimic fondul problemei.
        • eu inteleg, tu intelegi? (Marţi, 28 octombrie 2014, 3:07)

          Adrian_. [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Ai scris ca sa faci zgomot.
  • haha! (Luni, 27 octombrie 2014, 19:20)

    Soljenitin [utilizator]

    Poc!, una in scufita lui Bolsevila! :))))
  • Cu alte cuvinte (Luni, 27 octombrie 2014, 19:31)

    Nyk1 [utilizator]

    UE va continua cu sancțiuni la adresa Rusiei iar fraierii din țările ce se află departe de Norvegia (România, Bulgaria) vor suferi de frig!
    • Saracu de tine, unde stai Nykule? (Luni, 27 octombrie 2014, 19:40)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Nu iti permiti sa te incalzesti? Nu te platesc bine bullshevicii? Ahh, da, asa-i in beci, frig si umezeala.
      Keep it up with good work....se poate si mai rau, Siberia.
    • Ivane, e frig la tine acolo? (Luni, 27 octombrie 2014, 20:21)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Ia scrie de tu pe tabla de 100 de ori:
      Romania are zacaminte exploatabile de gaz pentru inca 50 de ani.
      Apoi sterge cu limba si scrie de 1000 de ori:
      Sunt un postac prost platit de rusi!
    • Solutii alternative (Luni, 27 octombrie 2014, 20:55)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Exista :
      - izolatie
      -centrala cu randament marit 90%
      -centrale cu turbina(produce caldura si curent)
      -centrale de bloc sau cartier pe biodiesel sau rumegus
      -panouri votovoltaice
      -motorul stirling cu energie solara
      -energia geotermal
      -energie eoliana
      -centrale pe hidrogen
      -centrale nucleare
      • Numai ca toate astea trebuie construite (Luni, 27 octombrie 2014, 21:22)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Or el asteapta totul de la altii... De ce de la rusi e alta intrebare...
      • Degeaba-i spui ca nu intelege (Luni, 27 octombrie 2014, 21:41)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Spune-i de centrala pe vodca si o sa chitzcaie.
    • Constanta (Marţi, 28 octombrie 2014, 10:14)

      andrei1232000 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Cine dracu ne impiedica sa facem un terminal de gaze lichefiate la Constanta si sa aducem gaze din Emirate de ex.
      Si sa devenim sursa de gaze pentru Europa.
      Raspuns la intrebare: conservele aservite rusilor din diverse posturi cheie. Sau cei care au luat spaga de la Gazprom sa incheie contracte pe zeci de ani, contracte gen Bechtel.
      • Ne împiedică faptul ... (Marţi, 9 decembrie 2014, 16:35)

        LianBerthold [anonim] i-a raspuns lui andrei1232000

        ... că există nişte limite pentru tranzitul prin Bosfor în cazul unor astfel de materiale (asta dacă vrei ca transportoarele să vină full-travel pe mare de la dubaiezii ăia ).

        Sînt curios ce restricţii sînt la tranzitul unor astfeş de nave prin Skagerrak-Kattegat, dacă există.

        Că dacă vrem să le aducem de la azeri etc., bag seamă că nu se poate, că nu se pne lumea de acord cu traseul conductelor ălora care să tranziteze gazul prin Anatolia, Georgia sdau pe unde or mai fi.
  • Surse alternative (Luni, 27 octombrie 2014, 20:25)

    Taras Bulba [utilizator]

    Nu-i nimic rau in a avea surse alternative, e bine sa-ti pui ouale in mai multe cuiburi (lucruri pe care filoamericanii nu le inteleg - daca nu cumperi de la ei esti bolsevic). Intrebarile care se pun in cazul de fata sunt: la ce pret? cu ce investitii? este rentabil pentru lituanieni, sau e doar un artificiu anti-rusesc?
  • BRAVO LITUANIA (Luni, 27 octombrie 2014, 20:43)

    cartofil [utilizator]

    Nu inteleg de ce mai importam noi gaz metan de la imperiul criminal rus. Energia electrica consumata este de vreo 6 MWh si numai morile de vant instalate prin toata tara produc atat. Mai sunt Portile de Fier, cele doua centrale nucleare si mai urmeaza doua in plus. Deci daca s-ar scadea pretul umflat artificial al energiei electrice (avem capacitatea de productie de cel putin doua ori mai mare decat ce consumam) am putea renunta complet la importul de gaz metan. Dar cartitele kgb-iste din ministere si parlament isi fac bine treaba.
    • Ai drepate, dar nu in totalitate... (Luni, 27 octombrie 2014, 21:27)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      Nu poate fi numai 6MWh, asta e infim. In rest insa sund de acord. Avem un exemplu foarte bun, Canada (oare de ce nu facem tot cu ei si celelalte 2 reactoare?). Gazul e foarte putin folosit, iar datorita emergiei nucleare (peste jumatate din consum), plus hidrocentrale, centrale eoliene, pretul pe KWh e mai mic ca in Romania. Sa mai spun si de diferenta de salarii? Si e si mai ieftin de transportat si mai sigur, nu e ca in Romania unde mereu mai explodeaza cate o butelie, acumulare de gaz.
    • In 1989 ... (Miercuri, 10 decembrie 2014, 8:42)

      LianBerthold [anonim] i-a raspuns lui cartofil

      ... ştiu că era vorba de o cifră de consum de cca. 11.000 MW anual.

      Actualemnte habar n-am cît mai e ...mai mult, neîndoielnic.
  • Masura binevenita dar... (Luni, 27 octombrie 2014, 22:33)

    istoriograf [utilizator]

    ...nu infailibila. In caz de escaladare rece a conflictului sau ajungerea la un conflict acut, poate chiar cald, aprovizionarea prin marea Nordului va fi destul de usor de deranjat sau chiar blocata de flota ruseasca din Marea Baltica si Marea Nordului. Oricum, Europa nu detine suficiente rezerve pentru toti, iar ce vine din Nordul Africii va fi insuficient si oricum intreruptibil in Mediterana. Intrebarea este cate luni poate rezista Europa fara gazul rusescsi cate luni poate rezista Rusia fara veniturile respective. Cine va clipi primul ? Pe asta se bazeaza sahistul Putin care tine in maneca cativa asi seriosi in afara de robinetul de gaze. De altfel sunt destul de convins ca nedezvoltarea surselor alternative in Europa si luarea de masuri cu adevarat serioase de eficientizare si reducere a consumului de energie au fost putin influentate de grupurile ecologice si oameni cumsecade, dar naivi. Consider ca manipularile kagebiste facute prin cozile de topor rusesti abundente in toata Europa si finantarea unor ONG-uri, postaci si politicieni sunt piedica principala in dezvoltarea exploatarii sisturilor si a energiei nucleare. Oricum, si fara a fi neaparat corupte, multe guverne europene au ales politica strutului si a intereselor economice inguste imediate (ex.Germania si Franta). Nu cred ca Europa si nici SUA sunt pregatite unei confruntari cu Rusia, cu toate slabiciunile ei.
    • ei, sa nu ne speriem chiar asa (Marţi, 28 octombrie 2014, 11:15)

      J_W [utilizator] i-a raspuns lui istoriograf

      "aprovizionarea prin marea Nordului va fi destul de usor de deranjat sau chiar blocata de flota ruseasca din Marea Baltica si Marea Nordului"

      Care flota? In cazul unui conflict flota ruseasca este insignifianta, pana si Italia singura ar da cu ea de pamant.

      In plus, un terminal mobil de GPL e mai greu de atacat decat infrastructura fixa. Nu-i impiedica nimeni daca se ajunge la asta sa atace conducte de gaz sau depozite conventionale fixe.
  • bravo lor (Luni, 27 octombrie 2014, 23:12)

    Point [utilizator]

    o tara mica,aproape jumatate sunt rusi.totusi au ouo,vointa si mandrie sa scape de jugul lui ivan.un mic video,de remarcat si comentariile: http://www.youtube.com/watch?v=CbtoD5-m0zk
  • nu (Luni, 27 octombrie 2014, 23:44)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    e buna solutia cu eliminatul voturilor, trebuiau banati nasibotii imbecili ai micului cocalar sovietic, nu era foarte greu, exista programe pentru detectat si banat, si oricum pentru astia libertatea de exprimare e doar un moft.
    Altfel, uite asa, datorita acestui terminal, micului cocalar sovietic i-a mai iesit o cuta adinca pe fruntea lui cea ingusta. Se pregatesc si altii, polonia in primul rind, sa-i produca surprize placute.
  • Hmmm (Marţi, 28 octombrie 2014, 9:34)

    pathfinder [utilizator]

    Foarte multi postaci sovietici si-au facut de cap pe aici.
    Libertatea de exprimare nu le place.
    Afurisiti ca intotdeauna.

    Uite na:
    Bravo Lituaniei!
  • rubla - kaput! :) (Marţi, 28 octombrie 2014, 10:59)

    ampersand [utilizator]

    The ruble today hit its lowest exchange rate against the euro since the creation of the European single currency in 1999. Russia's currency crossed 54 rubles to the euro in early trading, the first time it has crossed that level, on the back of months of weakening against major currencies.
  • :) (Marţi, 28 octombrie 2014, 16:27)

    thebblack [utilizator]

    si acum stiti si care e treaba cu submarinul ala de nu il gasesc suedezii...